Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
2.560
Поени од реакции
1.478
Ќе го сторам тоа. Не треба да размислувам за грејачи? На српски сајтови читав дека ставаат два, еден го намотуваат околу компресорот, а вториот

Токму тоа и јас го гледав, затоа прашав, дали некој има искуство. Во Србија пар грејачи се околу 100 евра.
Strpise malce ke ti pratam link vo bugarija ima tkvi greaci so se termo prekinuvac......cenata bese okolu 40leva parce.20eu
 
Член од
23 март 2009
Мислења
637
Поени од реакции
389
Прашање до сите:
Дали за детска-спална од 12м2 вреди да се инвестира клима или не?
Со клима ќе те фати 25000 ден,со монтажа а можеш да поминеш и со калолифер од 700 ден.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.560
Поени од реакции
1.478
Strpise malce ke ti pratam link vo bugarija ima tkvi greaci so se termo prekinuvac......cenata bese okolu 40leva parce.20eu
eve go
Автоматски споено мислење:

Прашање до сите:
Дали за детска-спална од 12м2 вреди да се инвестира клима или не?
Со клима ќе те фати 25000 ден,со монтажа а можеш да поминеш и со калолифер од 700 ден.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Da druze taka e, ama so kalorifer vivax 700den, ednoto dete ke mise zapalese, taka da deca / toplejne /struja toa NE ,! ne odi zaedno jas imam i panel 2kw, ama mu treba mn, vreme za datopli 14m2 i se znae kolku trosi ... osvem koga odrzuva(cak i togas trosi a toplinata nee sekade ista , klimata sigurno nema da trosi 2000w/h, so klimata ke bide na pocetok poskapo no i so najevtin inverter 2.5/3.5 imas za 300eu, decata ke spijat raat, bez da mislis ...i jas poradi toa kupiv klima i za detskata ...
tolku od mene koj ima podobro resenie neka spodeli ...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.454
Поени од реакции
819
Прашање до сите:
Дали за детска-спална од 12м2 вреди да се инвестира клима или не?
Со клима ќе те фати 25000 ден,со монтажа а можеш да поминеш и со калолифер од 700 ден.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
So klima e najekonomicno taka da moj sovet ti e klima.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.687
Прашање до сите:
Дали за детска-спална од 12м2 вреди да се инвестира клима или не?
Со клима ќе те фати 25000 ден,со монтажа а можеш да поминеш и со калолифер од 700 ден.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Математиката треба да си ја направиш.

Ако собата има 1500W загуби во Јануари. Во Јануари би имала. 1.5Х24Х31Х5,5=6100 денари односно точно 100 евра. За 6 месеци грејна сезона се троши околу 3 пати по толку значи 300 евра. Со клима со SCOP3, ама еве да земеме најбуџет некоја која ќе има SCOP3 излегува 200 евра заштеда во првата зима.

И сега според загубите:
1. Ако има загуби од 500W заштедата е 66евра на сезона
2. Ако има загуби од 1000W заштедата е 130 евра на сезона
3. Ако има загуби од 1500W заштедата е 200 евра на сезона
4. Ако има загуби од 2000W заштедата е 266 евра на сезона
5. Ако има загуби од 2500W заштедата е 330 евра на сезона
6. Ако има загуби од 3000W заштедата е 400 евра на сезона

Е сега за климата имаш чистење еднаш на 1-2 години од 1500 денари. Значи на овие суми одземи 30евра грубо.
И сега според загубите и чистење еднаш годишно:
1. Ако има загуби од 500W заштедата е 36евра на сезона
2. Ако има загуби од 1000W заштедата е 100 евра на сезона
3. Ако има загуби од 1500W заштедата е 170 евра на сезона
4. Ако има загуби од 2000W заштедата е 236 евра на сезона
5. Ако има загуби од 2500W заштедата е 300 евра на сезона
6. Ако има загуби од 3000W заштедата е 370 евра на сезона

Ако земеме дека и SCOP расте со помалата оптеретеност би требало да се нешто поголеми заштедите од 1,2 и 3, во однос на 4,5,6. Значи вака нешто:

1. Ако има загуби од 500W заштедата е 45 евра на сезона
2. Ако има загуби од 1000W заштедата е 120 евра на сезона
3. Ако има загуби од 1500W заштедата е 190 евра на сезона
4. Ако има загуби од 2000W заштедата е 226 евра на сезона
5. Ако има загуби од 2500W заштедата е 280 евра на сезона
6. Ако има загуби од 3000W заштедата е 340 евра на сезона


Ако знаеш колку загуби имаш, ќе можеш да се пронајдеш.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.560
Поени од реакции
1.478
Математиката треба да си ја направиш.

Ако собата има 1500W загуби во Јануари. Во Јануари би имала. 1.5Х24Х31Х5,5=6100 денари односно точно 100 евра. За 6 месеци грејна сезона се троши околу 3 пати по толку значи 300 евра. Со клима со SCOP3, ама еве да земеме најбуџет некоја која ќе има SCOP3 излегува 200 евра заштеда во првата зима.

И сега според загубите:
1. Ако има загуби од 500W заштедата е 66евра на сезона
2. Ако има загуби од 1000W заштедата е 130 евра на сезона
3. Ако има загуби од 1500W заштедата е 200 евра на сезона
4. Ако има загуби од 2000W заштедата е 266 евра на сезона
5. Ако има загуби од 2500W заштедата е 330 евра на сезона
6. Ако има загуби од 3000W заштедата е 400 евра на сезона

Е сега за климата имаш чистење еднаш на 1-2 години од 1500 денари. Значи на овие суми одземи 30евра грубо.
И сега според загубите и чистење еднаш годишно:
1. Ако има загуби од 500W заштедата е 36евра на сезона
2. Ако има загуби од 1000W заштедата е 100 евра на сезона
3. Ако има загуби од 1500W заштедата е 170 евра на сезона
4. Ако има загуби од 2000W заштедата е 236 евра на сезона
5. Ако има загуби од 2500W заштедата е 300 евра на сезона
6. Ако има загуби од 3000W заштедата е 370 евра на сезона

Ако земеме дека и SCOP расте со помалата оптеретеност би требало да се нешто поголеми заштедите од 1,2 и 3, во однос на 4,5,6. Значи вака нешто:

1. Ако има загуби од 500W заштедата е 45 евра на сезона
2. Ако има загуби од 1000W заштедата е 120 евра на сезона
3. Ако има загуби од 1500W заштедата е 190 евра на сезона
4. Ако има загуби од 2000W заштедата е 226 евра на сезона
5. Ако има загуби од 2500W заштедата е 280 евра на сезона
6. Ако има загуби од 3000W заштедата е 340 евра на сезона


Ако знаеш колку загуби имаш, ќе можеш да се пронајдеш.
E sega popara mozokot mu go naprae haaaa.......
 
Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Се подновив со амбер 3.5ка. Првично ќе биде наменета за греење на 36м2, нормално и привремено ладење во летните месеци. Е сега ме интересира бидејќи има 5/6 брзини, турбо режим и автоматски режим како е најубаво да ја подесам при константно користење. Дали да ја подесам во одредена брзина или во автоматски режим?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
993
Поени од реакции
847
Се подновив со амбер 3.5ка. Првично ќе биде наменета за греење на 36м2, нормално и привремено ладење во летните месеци. Е сега ме интересира бидејќи има 5/6 брзини, турбо режим и автоматски режим како е најубаво да ја подесам при константно користење. Дали да ја подесам во одредена брзина или во автоматски режим?
Modelot e super, sekoja cest.
Probaj sam, testiraj, stavi vo 2-3 brzina, pa namali vo prva.
Stavi vo auto, pa vidi, klimata e mokna.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.454
Поени од реакции
819
Се подновив со амбер 3.5ка. Првично ќе биде наменета за греење на 36м2, нормално и привремено ладење во летните месеци. Е сега ме интересира бидејќи има 5/6 брзини, турбо режим и автоматски режим како е најубаво да ја подесам при константно користење. Дали да ја подесам во одредена брзина или во автоматски режим?
Stavi Sliki od vnatresnata/nadvoresnata edinica

So zdravje da se sluzis dolgo da ja koristis klimata.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.560
Поени од реакции
1.478
Се подновив со амбер 3.5ка. Првично ќе биде наменета за греење на 36м2, нормално и привремено ладење во летните месеци. Е сега ме интересира бидејќи има 5/6 брзини, турбо режим и автоматски режим како е најубаво да ја подесам при константно користење. Дали да ја подесам во одредена брзина или во автоматски режим?
Druze jas ja koristam pretezno 2/3ta brzina...vo zavisnost od modot dali toplejne/dal ladejne ..ali sepak prema prostorot/konfiguracijata itn....sam ke si ja naviknes odnosno istestiras....
 
Член од
28 јули 2019
Мислења
27
Поени од реакции
29
Dobra vecer dobri luge.

Ajde preporaka za 5.5kW klima do 600€. Bi ja koristel letovo pretezno za ladenje a moze i prolet leto za onaka... koa temperaturite ni se shubi-dubi. 55m2 e prostorijata so pvc inaku lepenka kukja istok-zapad so sosednite, sprat iznad sprat ispod, neam stiropor ali mislam deka ke mi vrsi rabota 5ka. Fala i pozdrav
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
246
Поени од реакции
105
Dobra vecer dobri luge.

Ajde preporaka za 5.5kW klima do 600€. Bi ja koristel letovo pretezno za ladenje a moze i prolet leto za onaka... koa temperaturite ni se shubi-dubi. 55m2 e prostorijata so pvc inaku lepenka kukja istok-zapad so sosednite, sprat iznad sprat ispod, neam stiropor ali mislam deka ke mi vrsi rabota 5ka. Fala i pozdrav
Додај уште 25 евра и не му ја мисли. Најдобар избор цена/квалитет.

 
Член од
8 мај 2020
Мислења
53
Поени од реакции
94
Бујрум инфо од прва рака. Се одбројуваат саати до неповторлива акциска понуда од најбараниот модел на Toshiba. Тwin rotary kompresor ,R32 ладилен медиум и подогoлем капацитет по убедливо непобeдлива цена за оваа класа на инвертер клима.
Очекувајте инфо многу наскоро ;) :aplauz::aplauz::aplauz::aplauz:
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
47
Поени од реакции
75
Бујрум инфо од прва рака. Се одбројуваат саати до неповторлива акциска понуда од најбараниот модел на Toshiba. Тwin rotary kompresor ,R32 ладилен медиум и подогoлем капацитет по убедливо непобeдлива цена за оваа класа на инвертер клима.
Очекувајте инфо многу наскоро ;) :aplauz::aplauz::aplauz::aplauz:
Ova interesno ama so sitni bukvi twin rotary od suzumi 18 nagore,neznam ovie sitni bukvi vo MK do koga ke postojat.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
53
Поени од реакции
94
Ova interesno ama so sitni bukvi twin rotary od suzumi 18 nagore,neznam ovie sitni bukvi vo MK do koga ke postojat.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Се согласувам со констатацијата за ситни букви, но во овој случај би било со ГОЛЕМИ букви :) Моделот ќе биде секако над 18 и со TWIN ROTARY и по многу поволна цена за овој модел и квалитет.
 
На врв Bottom