Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.890
Поени од реакции
2.089
Не и да. Не заради тоа што кога голема фирма вложува над 20.000 евра во климатизација тука не одлучува Гоце од кадровско туку (најчесто) врвни економисти кои на вага ставаат и најситни детали. Па така кога се склучува дил истите бараат:
а) што поголема гаранција
б) професионална монтажа за која исто така гарантираш во години
в) снабдување со резервни делови надвор од гарантен рок
г) техничка подршка и обука за ракување (софтверот за менаџирање на комбинирани системи на канални, парапетни, мулти-сплит е приказна сама по себе)
д) on-site подршка што во превод значи дека нема да вртат палци кога ќе им откаже внатрешен blower или ќе откаже пумпа за исфрлање на кондензат.

Иначе 5 пари не даваат дали наместо Зубадан ќе имаат решение од Грее. Во пракса кинеските решенија се за мин. 1/3-на поевтини ама како што гледаш не одлучува само цената.


Мој другар пред корона кризата набави внатрешен мотор директно од Панасоник Грција за модел од 2006 година. 70-евра
Кај друг другар, претходно, „поправав“ стара Фонко он/офф за која на среќа најдовме електроника од иста таква расходована. Го натерав, и ме послуша, да го купи и внатрешниот мотор па сега има резервни делови за уште 10 години.
Дефектот беше што истата не можеше да ја регулира брзината на внатрешниот вент. Неќи за ништо на светот да ја менува. Вели дека работи одлични и на -7 и подолу и нема причина да не му верувам затоа што сум видел on/off Vivax-и (со Gree машини) кои го прават истото.

Во суштина, ги сакам кинеските клими (и телефони) затоа што претставуваат прилично сериозна контратежа на големите корпорации и се генератор за развој. Ме нервира глорифицирање на одреден бренд кинеска клима кога се претставува како Panacea и, да простиш, ненадј*биво логично решение.

И ударите под појас (овдека на форумов) се некоректни и не водат никаде.
Fala bogu da napises nesto saglam.
Ne zaboravaj deka si del od nekorektnite postovi, ama sepak vo ovoj post kaza nesto sto e OK.
Автоматски споено мислење:

Eve kratko ke dadam edno objasnuvanje, Gree vo VRF, Chilleri, toplinski pumpi vozduh-voda, ima Eurovent.
Zosto, zatoa sto navleguva vo toj segment vo golema konkurencija i mu treba.
Vo klimi t.e. RAC, nema potreba.... zosto.... zatoa sto nema koj da mu se doblizi vo toj segment na globalno nivo.
Za da go odrzi toa, naskoro ke ima Eurovent i na klimi..... togas sto pravime????
Za sega ne oseka potreba, se e biznis, razberi go toa.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
7
Ovaa e ista kako Gree FAIRY LCLH samo e poevtina 5.000 den so tie pari ke si ja platis montazata na klimata.


Eve i sporedba na 2-te inverter klimi
Neli e podobro da se zeme fairy bidejki ima 10 god garancija?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.139
Поени од реакции
2.099
Neli e podobro da se zeme fairy bidejki ima 10 god garancija?
Nesto ke da ima ...so garanciite... 10 godini uslovna garancija odnosno 1godina ja imas samo posle toa 9x800mkd(ako sakas se razbira nee moralno).na tosot e 3god bezuslovna.!
tvoj izbor...
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
2.214
Поени од реакции
2.125
Neli e podobro da se zeme fairy bidejki ima 10 god garancija?
Ako ja zeme Gree FAIRY ke ima 10 godini garancija no ke treba da plaka po 800 denari sekoja godina za prodolzuvanje na garancijata i taka klimata ke mu ispadne 38.000 denari
Kakva saka takva klima neka kupi inaku i bez garancija Gree pravi kvaliretni klimi vo koj sto se i Tosot samo treba pravilna montaza na klimata.
Автоматски споено мислење:

tosot e 3god bezuslovna.!
tvoj izbor...
Neznam dali Tosot ima bezuslovna garancija mislam i na Tosot se prodolzuva do 3 godini.
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.128
Поени од реакции
6.503
-Од стрелец не се загрозени сигурно,ама дефинитивно се загрозени и тоа во сите дивизии од нови кинеско/тајвански/корејски марки!
Некој да ми речеше 2000 некоја дека Нокиа ќе умре и ќе служи за потсмев како бренд име,ќе го направев нетокму! Сега веќе ништо не ме изненадува...
Сакаш да добиеш на тежина на пост ако ме спомнеш ? Во последно време нешто многу ме спомнуваш
Стрелец своето знаење го пренел нашироко и по други држави, и имале прилика да му реплицираат многу поискусни од пар дунстери тука што уште се крстите во Термо Печки и Он/Офф клими.
Не си ги читал другите форуми од околинава, има многу загрозени....а и доста нафатирани од Стрелец.
Него кој е тојот допринос овде?
РЕкла казала муабети, ништо измерено ништо покажано, клима незнам ни која имаш, ала Климе Маркетинг од комшилук искуства.
P.S. Sharp и ден денес се продава, не е точно тоа што гo кажуваш, површен си.
 
Последно уредено:

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.128
Поени од реакции
6.503
Гаранција на Гугл се пребарува како Warranty.
Па за гаранција за клима во најстрогата држава за тие правила УС линкот е погоре, Условна е ви пишува во насловот Limited(Условна).
Гаранцијата е секогаш условена (Limited), по кои услови ако треба превод
На 7год (рекламирана гаранција) за компресорот она е пак Limited (у превод условена) колку кошта замена на компресоро или дел нека пресметаат математичариве под точка E за Labor(работна рака) што не е кажано колку ке кошта работната рака која ке треба да се плати!!
Дали пишува дека замената и ранботната рака е без пари ? НЕПИШУВА...а нема ни цена

E. NO LABOR. These limited warranties do NOT include labor or any other costs incurred for service
Целиот тој дел под точка E за оние што глумат лудило и незнаат да преведат еве им Gugl Translejt превод.
(Овие ограничени гаранции НЕ вклучуваат труд или други трошоци направени за сервис, одржување, поправка, отстранување, замена, инсталирање, усогласување со локалните згради и електрични кодови, испорака или ракување, или замена на системот, компресори или други делови)
Собирање 800 x 10год = 8000ден (прво не се 10год туку 9 значи 7200, и на 3та год ке баталат да ја продолжат и ке ги кошта 1600ден за 3год-првата е безплатна)
Овде Работната рака е покриена како и деловите....појше од ова ни у Јапан нема да добиете
Автоматски споено мислење:

Ako ja zeme Gree FAIRY ke ima 10 godini garancija no ke treba da plaka po 800 denari sekoja godina za prodolzuvanje na garancijata i taka klimata ke mu ispadne 38.000 denari
Не ти иде Математика, како и све друго...10год гаранција од кои 1 е безусловна не се 10 пати туку девет продолжувања...9x800=7200 а не 8.000...и никој е е обврзан да ја продолжува 9пати, на ниедно продолжување не е обврзан...продолжувањето е Опционално и по желба на корисникот и не е Обавезно, значи чини 0ден за 1год Гаранција....за тие со 3год исто се доплаќа секоја година, ама неможе да ја продолжат до 10. Е сеа да беше Тостер и немора толку гаранција ама за примарно греење земен уред е друг муабет.
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.552
Поени од реакции
2.298
Interesno kako sega koga Gree izvadi 56000 denari 3,5ka odednash muabetot na podrzuvachite na Gree e "solena e cenata, ama toj shto ima pari, ke si plati", a za Mitsubishi FH35 vo koja Mitsubishi tehnologijava shto Gree tek sega ja stava vo najnovite klimi ja stade vo FH35 ushte pred 6 godini, komentarite bea "dzabe frleni pari, preplatena klima, imeto samo se plakja".

Mitsubishi, Toshiba, Daikin, Мицубиши, Тошиба, Даикин.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
379
Поени од реакции
484
Sea me interesira poradi toa sto GREE SOYAL GWH12AKC-K6DNA1A odnosno nadvoreshnata edinica e K6DNA1A a istata se koristi vo G-tech vo prevod toa znaci deka razlikapa pomegu tie dve e samo vnatreshnata?prasuvam posto ja cekav Soyal da iskoci kaj nas posto se mislam pomegu taa i Amber ama ako e ista kako G-tech togas ke idam so amber.

sea gleam na G-tech tezi 33.5kg a Soyal 37.5kg a ist kod za nadvoreshnata koristat....4kg vo izolacija ne veruvam deka se otideni posto ednata e od -22 drugata do -25 nisto cudno pogolem isparitel da ima posto fizicki e pogolema nadvoreshnata na soyal ama toa e samo nagagjanje
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.029
Поени од реакции
14.860
Interesno kako sega koga Gree izvadi 56000 denari 3,5ka odednash muabetot na podrzuvachite na Gree e "solena e cenata, ama toj shto ima pari, ke si plati", a za Mitsubishi FH35 vo koja Mitsubishi tehnologijava shto Gree tek sega ja stava vo najnovite klimi ja stade vo FH35 ushte pred 6 godini, komentarite bea "dzabe frleni pari, preplatena klima, imeto samo se plakja".

Mitsubishi, Toshiba, Daikin, Мицубиши, Тошиба, Даикин.
Праиш форс на муабетов а нема врска, 1 или 2ца ако кажале, од кој 3ца вработени во Грее не значи дека сите тоа го збореле.
За ФХто на темава има најдобри зборови земено вкупно ако се извацат мислењата на 2 члена.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.890
Поени од реакции
2.089
Sea me interesira poradi toa sto GREE SOYAL GWH12AKC-K6DNA1A odnosno nadvoreshnata edinica e K6DNA1A a istata se koristi vo G-tech vo prevod toa znaci deka razlikapa pomegu tie dve e samo vnatreshnata?prasuvam posto ja cekav Soyal da iskoci kaj nas posto se mislam pomegu taa i Amber ama ako e ista kako G-tech togas ke idam so amber.

sea gleam na G-tech tezi 33.5kg a Soyal 37.5kg a ist kod za nadvoreshnata koristat....4kg vo izolacija ne veruvam deka se otideni posto ednata e od -22 drugata do -25 nisto cudno pogolem isparitel da ima posto fizicki e pogolema nadvoreshnata na soyal ama toa e samo nagagjanje
G-tech e druga oznaka GWH12AEC, oznakata ne e ista so Soyal koja e GWH12AKC
Drug kompresor, 2.5 reden izmenuvac, 1kg R32.......
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.128
Поени од реакции
6.503
Sea me interesira poradi toa sto GREE SOYAL GWH12AKC-K6DNA1A odnosno nadvoreshnata edinica e K6DNA1A a istata se koristi vo G-tech vo prevod toa znaci deka razlikapa pomegu tie dve e samo vnatreshnata?prasuvam posto ja cekav Soyal da iskoci kaj nas posto se mislam pomegu taa i Amber ama ako e ista kako G-tech togas ke idam so amber.

sea gleam na G-tech tezi 33.5kg a Soyal 37.5kg a ist kod za nadvoreshnata koristat....4kg vo izolacija ne veruvam deka se otideni posto ednata e od -22 drugata do -25 nisto cudno pogolem isparitel da ima posto fizicki e pogolema nadvoreshnata na soyal ama toa e samo nagagjanje
Е како го заклучи ова дека се исти кога килограмите се различни
G-Tech надворешна 33.5кг Soyal надворешна 37.5кг, не ја терај ко Лепотанот
Soyal внатрешната е 17кг, ЈАпанцkите модели од тој капацитет, разноразни Seji, SF, HJ, AP 3.5ки се по 9кг/10кг внатрешните
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom