Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Odlicno e izoliran prostorot za ladenje klima bese potrebna uste pred eden mesec. Momentalno so ovie temperaturi sega vnatre ne se diši. Mozi da brka rabota i 3.5ka ama zosto da bici na maksimum celo vreme na niski temperaturi koga ke gree, e sega kvadraturata e malku pogolemka 50m2 ama otvoren prostor. Najdobro e 5ka zosto ke raboti samo 8 casa preku den,
sabajle koga ke uklucis ke treba sto pobrzo da stopli i zatoa 5ka e podobar izbor. Epten mi e stranicana od eurovent zanikade zatoa prasav ima luge tuka sto gi sledat modelive. Neznam koja 5ka najmnogu gree do taa cena. Nee bitno dali ke bidi A+ ili A++.
Ovaa ti e odlicna super inverter klima za parite e ekstra
Inaku ne te razbrav kako ti e vo prostorot sega zesko koga imas izolacija dali ti e orentacija jugozapad ?
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Ovaa ti e odlicna super inverter klima za parite e ekstra
Inaku ne te razbrav kako ti e vo prostorot sega zesko koga imas izolacija dali ti e orentacija jugozapad ?
Jugozapad e i celata strana e so staklo okolu 7m od pod do plafon. Tri vnatresni zidovi i cetvrtata jogozapadna strana e so staklo. Dogramata e aluminium i e top mozam da ti kazam deka ne sum videl nitu pvc nitu drug aluminium kako ovaa, stakloto e namerno plavo postaveno za da se izbegni kolku mozi sonceto. Momentalno ne se ladi so nisto zatoa e premnogu zesko. Vo zima so panel od 3.5kw vnatre e banja.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Jugozapad e i celata strana e so staklo okolu 7m od pod do plafon. Tri vnatresni zidovi i cetvrtata jogozapadna strana e so staklo. Dogramata e aluminium i e top mozam da ti kazam deka ne sum videl nitu pvc nitu drug aluminium kako ovaa, stakloto e namerno plavo postaveno za da se izbegni kolku mozi sonceto. Momentalno ne se ladi so nisto zatoa e premnogu zesko. Vo zima so panel od 3.5kw vnatre e banja.
Ovaa klima sto ti ja preporacav TST e odlicna jas imam ista takva 3.5kw odlicna e ti zemi za 50m2 TST 24.000BTU em ke ladi ekonomicno i ke zagreva bez problem a bidejki e golema mokna inverter klima ke raboti so minimum potrosuvacka nema da e opteretena na maksimum.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Jugozapad e i celata strana e so staklo okolu 7m od pod do plafon. Tri vnatresni zidovi i cetvrtata jogozapadna strana e so staklo. Dogramata e aluminium i e top mozam da ti kazam deka ne sum videl nitu pvc nitu drug aluminium kako ovaa, stakloto e namerno plavo postaveno za da se izbegni kolku mozi sonceto. Momentalno ne se ladi so nisto zatoa e premnogu zesko. Vo zima so panel od 3.5kw vnatre e banja.
Барај 5.5ка. Во право си,подобро да има резерва капацитет,отколку да бичи на максимум.А и 50м.кв не се малку,штом сега е жешко...тек летоска!
Ете @најубав ти препорача тосот,само 24ка да не е оверкил за тој простор?!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Барај 5.5ка. Во право си,подобро да има резерва капацитет,отколку да бичи на максимум.А и 50м.кв не се малку,штом сега е жешко...тек летоска!
Ете @најубав ти препорача тосот,само 24ка да не е оверкил за тој простор?!
Iako klimata TST 24.000BTU prostorot mu e 50m2 otvoren prostor nema da ima problem bidejki klimata ima 3 fan brzini i edna turbo brzina na ventilator turbina na vnatresnata edinica ako mu e jak izduvot moze da si namali fan brzina.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Iako klimata TST 24.000BTU prostorot mu e 50m2 otvoren prostor nema da ima problem bidejki klimata ima 3 fan brzini i edna turbo brzina na ventilator turbina na vnatresnata edinica ako mu e jak izduvot moze da si namali fan brzina.
Сега ми направи шах-мат! :oleee:
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Па ако може шугав U-Crown почетно да се продава 90.000 денари зоошто Mitsubishi FH50 не би била 90.000?
И тоа, пази, 90.000 денари паралелно се продаваа долго време. Е сега кога Gree кошта 90.000 е у реду и "djabe kupuvatejapanski klimi" а кога Mitsubishi кошта 90.000 не е во ред. Е како бе вака?
40 ja zemav i vredi za parite samo kako ke objasnis zasto kaj nas se 80000 bela i 90000 denari crna i crvena odnosno razlika 160evra kaj nas se doplaka za vo boja a vo grcija se 1200evra belite i 1250 crna i crvena vo prevod 76000den vo boja vo grcija a vo makedonija 90000denari. Taa razlika od 227evra kako ke ja opravdate vo makedonija idat direktno od japan ili od grcija zemate pa peprodavate vo makedonija bar videte malce so cenite regulirajte ova e ko drugari da se sobrale i kupuvaat vo grcija po regular cena i pravat kar vo makedonija, nesto slicno kako sto idat luge vo solun kupuvaat garderoba od kinezite i prodavaat vo prodavnici kaj nas. A na ova koga ke go stavime i tax-free of of of gore dole 1000evra ke ispadne istata klima vo prevod zaq 465evra em ke ima za zelen karton za nafta-benzin, za giro 2 pati na den a navecer kafana, edna vecer vo hotel za dvajca i sledniot den nazad za makedonija. E tolku se prodavaat kaj nas poskapo.
I uste edna interesna rabota Gree vo makedonija se daleku poeftini od bilo koja drzava u-crown sekade vo okolnite drzavi e gore dole 1200evra i zatoa veke nema se rasprodadeni kaj nas. A i drugite modeli se so poniski ceni, tek soyal sega sto ke dojde vo holandija ako e 3500evra za 12ka kaj nas ako e tocno kako sto vikaat ke e 820evra nesto sto e sosema sprotivno od japonskite sto gi furate deka se naj naj samo cenata isto vi e naj naj najvisoka od sekade, dilerot da go smenite pod itno za sto i da e diler....Ustvari golem pazar se vo grcija i dobivaat bolje cena na kolicina ama toa vazi samo za japancite....
1250evra vo grcija "bez tax free" a 1463 vo makedonija
800evra vo grcija "bez tax free" a vo makedonija 650evra

i amberot e 10evra poskapa vo grcija hahahha

ziv seir na kraj ke ispadne celava tema na forumov
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
40 ja zemav i vredi za parite samo kako ke objasnis zasto kaj nas se 80000 bela i 90000 denari
Кога ќе ги објасниш разликите помеѓу набавна и продажна на Gree тогаш и јас ќе ти објаснам зошто, добро? Ме мрзи сега да објавувам колкава е цената на U-Crown на големо директно од Кина а колку овдека се продава со пресметан данок и царина + транспорт.
a vo grcija se 1200evra belite i 1250 crna
vo makedonija idat direktno od japan ili od grcija zemate
rr.png
Во Македонија идат директно од Италија. Грција е членка на Европска унија. Кај нас има посебни давачки на производи од Јапонија.
Друга работа е што грците набавуваат далеку повеќе парчиња а овдека треба да се патиме со шака јадни герила маркетинг предатори.

И друга работа! Пошто тврдите дека се многу квалитетни. Ве предизвикувам да ги објавите сервисните билтени од Gree за 2019 година.
Баш да видиме со каков тоа квалитет имаме работа.
Со ред. Тие и тие модели имаат проблем со компресорите чиј сериски број почнува со xxxx, тие и тие модели имаат проблеми со внатрешните мотори, тие и тие модели имаат фалични EEV вентили, на тие и тие модели е направен recall заради тоа и тоа итн.итн.


А пошто Mitsubishi мора да исполни маса од регулативи на EU во поглед на енергетска ефикасност, мора да има сертификати за секој дел и секоја пластика која е вградена, затоа што мора да има црно на бело дека сите производи можат да се рециклираат до 99% јасно е зошто кинеските клими се поевтини.
Да не редам сега линкови. Нели имаше поплаки овдека на форумов дека откако ја наместиле климата куќата им мириса на кинеска продавница „се за едно евро“
Е видиш, тоа со јапонска клима се нема случено. Ниту пак ќе се случи.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Кога ќе ги објасниш разликите помеѓу набавна и продажна на Gree тогаш и јас ќе ти објаснам зошто, добро? Ме мрзи сега да објавувам колкава е цената на U-Crown на големо директно од Кина а колку овдека се продава со пресметан данок и царина + транспорт.


Прегледај го приврзокот 250999
Во Македонија идат директно од Италија. Грција е членка на Европска унија. Кај нас има посебни давачки на производи од Јапонија.
Друга работа е што грците набавуваат далеку повеќе парчиња а овдека треба да се патиме со шака јадни герила маркетинг предатори.

И друга работа! Пошто тврдите дека се многу квалитетни. Ве предизвикувам да ги објавите сервисните билтени од Gree за 2019 година.
Баш да видиме со каков тоа квалитет имаме работа.
Со ред. Тие и тие модели имаат проблем со компресорите чиј сериски број почнува со xxxx, тие и тие модели имаат проблеми со внатрешните мотори, тие и тие модели имаат фалични EEV вентили, на тие и тие модели е направен recall заради тоа и тоа итн.итн.


А пошто Mitsubishi мора да исполни маса од регулативи на EU во поглед на енергетска ефикасност, мора да има сертификати за секој дел и секоја пластика која е вградена, затоа што мора да има црно на бело дека сите производи можат да се рециклираат до 99% јасно е зошто кинеските клими се поевтини.
Да не редам сега линкови. Нели имаше поплаки овдека на форумов дека откако ја наместиле климата куќата им мириса на кинеска продавница „се за едно евро“
Е видиш, тоа со јапонска клима се нема случено. Ниту пак ќе се случи.
jas sum kraen korisnik ne rabotam vo Gree, nitu vo bilo koj salon za vakvi uredi ili bilo kakva elektronika, a da sum rabotel vo pakom i pred 10 godini koga rabotev nabavnite ceni na vivax ne bea povisoki od 10000den za inverter 12ka sto se prodavase po 30 35000den vo prodavnica.....
Kolicinita fakt e deka si ja pravi cenata ama mislam deka mozete mnogu podobra cena i vo ovaa situacija da dadete a ne da se vadite deka sme mal pazar i poradi toa visoki ceni dobivate, golf vo germanija e poskap od golf vo makedonija i da ist e ne se pravi od poeftini materijali i da e pockart od toj sto e namenet za Germancite a i dvata isto se proizveduvaat vo Wolfsburg.
I bi mi bilo milo da objavis servisni bilteni za gree cisto informativno me interesira sto i fali na mojata i znam deka i mnogu drugi clenovi sto imaat gree od 2019 ke gi interesira....
A vo vrska so regulativite za EU i Gree izvezuva vo EU odnosno i za niv vazat istite regulativi sto moraat da gi ispolnat i podrzat so sertifikati, taka da toa ne ti drzi voda. A toa deka smrdele na plastika kaj mene ne bese slucaj a kaj tie sto smrdelo da ne ispadne bile da kupat nesto do Jumbo istiot den koga mestele klima :D
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
а овдека треба да се патиме со шака јадни герила маркетинг предатори.
Флегма,јас подржавам дека Митсубиши се врв,и се тоа! Ама ова што го напиша сега ми го скрши филмот... :place:
Јадни вие што продавате Митсу,сте имале мака од тројца тролови на форум!
Незнам од кој крај да почнам!
-Прво немате иста целна група!
-Второ,секоја клима денес вади 2.4kw на -7ц!
Тоа што они шиткаат климички за 19900ден,а што вашите влезни модели се дупло поскапи... е Ваш проблем!
-Трето,ќе цитирам еден стар пост(што ме мрзи да го барам сега) "Што сте се запнале толку! Ни кафе вари,ни садови мие!" Или да го врзам во контекстов: тоа е клима! Не е нуклеарна физика! Бела кутија на ѕидот што дува топло/ладно! Мање битно што знакче има на неа додека работи.
-Четврто,ако Стрелчо и компанија се "толку добри" продавачи... да си знам кога ќе почнам бизнис нив да ги ангажирам :tapp:
-Петто,ако толку не чинеле кинезите ваљда ќе разберевме до сега o_O
Да не редам понатаму....
Автоматски споено мислење:

Да се надоврзам на претходниот пост,иако рантот нема да ми биде спрема Флегма(човекот барем работи за тој бренд),туку наспрема оние што само "се палат" на брендови. Поентава не ми е само да ке*ам,туку да ги потсетам дека земјата продолжува да се врти.

Ај сетете се кој беа најдобри брендови за телевизори пред 10-15-20 години?!
Одговор:Панасоник прв,Шарп втор,Тошиба и Сони понатаму!

Сетете се кој беа најдобри телефони?!
Одговор:Нокиа,Ериксон,Моторола,Сони!

Категорија "остали славни имиња":Минолта,Рикон,Фуџифилм,Олимпус,ТДК...

Сите овие(а,намерно се сконцентрирам на јапански) брендови,своевремено биле врв во својата област,а некои и пошироко!

Периодов во карантин си правев 80' sci-fi маратон со филмови што ги немам одамна гледано или никогаш ги немам гледано сум ги пропуштил некако. Интересно е што луѓето во осумдесетите ја замислувале иднината со "japanese tech-corps" кои владеат со светот(уште повеќе отколку во 80-тите):rolleyes:
Мене лично многу ми се допаѓа таа естетика! Како пример ќе ја дадам последната сцена од Blade Runer со огромна неонска реклама на TDK во позадина на Рутгер Хауер додека умира!
Назад во реалниот свет... повеќето од погоре спомнатите компании:пропаднале целосно,биле купени,или конкретната дивизија излегла од тој бизнис! Така да не се колнете многу во некој бренд или производ;)
П.С. се надевам нема да го најдете постов премногу долг и глупав.Сепак е повеќе рекапитулација од лична перспектива :)
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Ovaa klima sto ti ja preporacav TST e odlicna jas imam ista takva 3.5kw odlicna e ti zemi za 50m2 TST 24.000BTU em ke ladi ekonomicno i ke zagreva bez problem a bidejki e golema mokna inverter klima ke raboti so minimum potrosuvacka nema da e opteretena na maksimum.
Фала за препораката, сепак мислам дека ќе биде една од овие две, Screenshot_2020-05-12-22-19-35.png Screenshot_2020-05-12-22-18-57.png
Мислам дека ќе биде таман, незнам што е разликата помеѓу нив изгледа се скоро исти.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
еден одговор за миризбата, галички се мирисаат на топло.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Фала за препораката, сепак мислам дека ќе биде една од овие две, Прегледај го приврзокот 251007Прегледај го приврзокот 251008
Мислам дека ќе биде таман, незнам што е разликата помеѓу нив изгледа се скоро исти.
Ako sakas da zemes Haier togas zemi Haier tundra dobra mokna klima Haier se dobar brend na inverter klimi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom