Најекономично греење (затоплување)

Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
G-tech e druga oznaka GWH12AEC, oznakata ne e ista so Soyal koja e GWH12AKC
Drug kompresor, 2.5 reden izmenuvac, 1kg R32.......
toa da zatoa prasuvam dali nadvoreshnata e ista za vnatresnata jasno mi e deka imaat drugi oznaki ama kako sto gleam i so oznaka K6DNA1A za fairy za 09ka ima dva razlicni Product Code CB497003000 drugiot CB497003001 ednata -15 drugata -22. Vo prevod K6DNA1A nesto oznacuva ama ne znaci deka site K6DNA1A se isti vnatre moze e kod na model na nadvoreshna shasija ili nesto drugo sto nema vrska so komponentite vnatre.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
toa da zatoa prasuvam dali nadvoreshnata e ista za vnatresnata jasno mi e deka imaat drugi oznaki ama kako sto gleam i so oznaka K6DNA1A za fairy za 09ka ima dva razlicni Product Code CB497003000 drugiot CB497003001 ednata -15 drugata -22. Vo prevod K6DNA1A nesto oznacuva ama ne znaci deka site K6DNA1A se isti vnatre moze e kod na model na nadvoreshna shasija ili nesto drugo sto nema vrska so komponentite vnatre.
9ки неносиме оти нема кој да ги купи
А неносиме од едноставна причина што не ги купува никој, разликата во цена со 12ките е многу мала, и кога сме носеле 9ки сите зимале 12ки.
Продукт кодот кај двете 9ки е друг зашто деловите се други (PartListatа се разликува)
Na strana 88 е PartListata, Mainboard, Electric Box Assy се различни....можда уште некој дел се различни не ги разгледав детално
За Вивакс Хаиер Мидеа Парт листа неможеш нигде да видиш а се трола на големо дека некоја е иста со некоја тестирана па таа вадела 100коња ако трча низбрдо :)
Така да да тврдиш дека Тосот е исто со Фаири како што тврди Климе лепотанот не ми држи вода кога нема доказ и сервисно за Тосот, мора да се различни за да се поефтини
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
mene konkretno me interesira kolku e podobra ili kolku e polosa od amber odnosno dali ima "dual rotary compressor" za poubava e poubava toa e fakt ama sepak sakam kako sto e ucrown-ov vo zima koga ke pominam da duva vrukjo da ne mu ja mislam odnosno kako sto e vo servisniot za ucrown i amber posle -18 -20 da paga moknosta a kaj nas posto se retki tie temperaturi da znam deka kolku i da e ladno ke gree :) servisen manuel uste nemozam da najdam a i opsto nema nekoi informacii vo vrska so toa,
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Interesno kako sega koga Gree izvadi 56000 denari 3,5ka odednash muabetot na podrzuvachite na Gree e "solena e cenata, ama toj shto ima pari, ke si plati", a za Mitsubishi FH35 vo koja Mitsubishi tehnologijava shto Gree tek sega ja stava vo najnovite klimi ja stade vo FH35 ushte pred 6 godini, komentarite bea "dzabe frleni pari, preplatena klima, imeto samo se plakja".

Mitsubishi, Toshiba, Daikin, Мицубиши, Тошиба, Даикин.
Фикче не ги земај работите на срце толку :)
Барем тебе никој те нема тролано за ФХ-та(колку што јас се сеќавам).Други си ги "мереа" климите и се докажуваа!:)
Секоја клима од 1000еур мора да биде добра,а ФХ-то и докажана е плус.
Ама и обратно небива! Пример као ги мразам Грее па ќе јадам г**** за Сојалот... не оди тоа!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Докажана e FH и по потрошувачка ;)
Kога ке и се погодат условите покажано е дека троши дупло повеќе од Амберот
За 57C на издув FH влече 1700W а Амберот околу 950W
Postirano i mereno April 2017ta

Amber тие исти 57C ги вади на само 900W или 50% упола од FH.(mereno i postirano DEkemmvri 2018ta)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Докажана e ФХ и по потрошувачка
Kога ке и се погодат условите покажано е дека троши дупло повеќе од Амберот
За 57C на издув FH влече 1700W а Амберот околу 950W

Тоа кога ќе бидат двете во лабораторија во исти услови! Клипчиња од по дома не се важат.
И што убаво таман сите ја испофалија сојалот,ги затрупавте постовите со спам :bravobe:
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
9ки неносиме оти нема кој да ги купи
А неносиме од едноставна причина што не ги купува никој, разликата во цена со 12ките е многу мала, и кога сме носеле 9ки сите зимале 12ки.
Продукт кодот кај двете 9ки е друг зашто деловите се други (PartListatа се разликува)
Na strana 88 е PartListata, Mainboard, Electric Box Assy се различни....можда уште некој дел се различни не ги разгледав детално
За Вивакс Хаиер Мидеа Парт листа неможеш нигде да видиш а се трола на големо дека некоја е иста со некоја тестирана па таа вадела 100коња ако трча низбрдо :)
Така да да тврдиш дека Тосот е исто со Фаири како што тврди Климе лепотанот не ми држи вода кога нема доказ и сервисно за Тосот, мора да се различни за да се поефтини

Kupuvaat 12 ka namesto 9ka za sekoj slucaj da ne se iznenadat:)

Ova 9ce gree 40m2 bez izolacija na -25 stepeni komotno ama na koj da mu kazis

 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Докажана e FH и по потрошувачка ;)
Kога ке и се погодат условите покажано е дека троши дупло повеќе од Амберот
За 57C на издув FH влече 1700W а Амберот околу 950W
Postirano i mereno April 2017ta

Amber тие исти 57C ги вади на само 900W или 50% упола од FH.(mereno i postirano DEkemmvri 2018ta)
Кај него од 55.5с за една минута се покачи на 58.2 (што значи дека компресорот бувта) и потоа која застана на 58.2с за 5-10 секунди од 1700w падна на 1100w без да ја намали температурата на издув.Ја покачи температурата за скоро 3 степени во цело видео.

На твојава на 57.5с издув тргаше 1050w, температурва на издув цело време паѓа ич не покачи и падна на 950w. Ја намали температурата за 2с во цело видео.
Врска нема некако видеово едната покачува другата спушта температура на издув, а споредуваме која колку трга струја.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.644
Kupuvaat 12 ka namesto 9ka za sekoj slucaj da ne se iznenadat:)

Ova 9ce gree 40m2 bez izolacija na -25 stepeni komotno ama na koj da mu kazis

Иако има 09 во името ова воопшто не е таква клима, проток на воздух 800м3, некои 18ки немаат толку многу. 44кг надворешна, дури и Сојалов 12ка има помалку.
Ама затоа КАПАЦИТЕТ НА ОДВЛАЖНУВАЊЕ:0.80 l/h, кога ќе заглави во дефрост нема излегување, што го имаат потврдено многу тука со 12ката.

9че, шо не спушта под 500 вати, не фала.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Иако има 09 во името ова воопшто не е таква клима, проток на воздух 800м3, некои 18ки немаат толку многу. 44кг надворешна, дури и Сојалов 12ка има помалку.
Ама затоа КАПАЦИТЕТ НА ОДВЛАЖНУВАЊЕ:0.80 l/h, кога ќе заглави во дефрост нема излегување, што го имаат потврдено многу тука со 12ката.

9че, шо не спушта под 500 вати, не фала.
Nisto nemaat potvrdeno polovina od lugeto ako ne edno 80% neznaat da gi rabotaat klimite.
Odvlaznuvanjeto nema vrska so defrostot.
9kite se poinaku podeseni od 12kite ako imaat slicni nadvoresni
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.644
Nisto nemaat potvrdeno polovina od lugeto ako ne edno 80% neznaat da gi rabotaat klimite.
Odvlaznuvanjeto nema vrska so defrostot.
9kite se poinaku podeseni od 12kite ako imaat slicni nadvoresni
Како и да е, за мене оваа клима е во lose - lose ситуација затоа што како и да е подесена нема да има способност да работи како нормална 9ка во спална, тивко и со ниска модулација, а од друга страна оној кој ќе купува клима за во поголема просторија ќе има сомнеж за реалниот капацитет.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ja prasav edno i se isprevrte muabetot deka za 9ka prasuvam bar taka gleam vo postovite, ama nema veze cim se izbegnuva temata sto kompresor koristi soyal posto servisen manual nemozam da najdam, a eve najdov za novata u crown na r32 900grama i kako sto gleam ke bide zlatna boja


 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
"мора да се различни за да се поефтини"
расправата за која клима е подобра - полоша (кинеска - јапонска, бренд - оем ...) после оваа изјава може да се затвори затоа што е беспредметна,

се е кажано од еден од подобрите познавачи на темата (и да не се зафркавам се гледа дека добро ја владее проблематиката и темава и теоретски и практично и за крај разберете нормално е секој да ја врти водата на својата воденица) ,

е сега некој не сака а некој не може да разбере што сакал авторот да каже,

имајте пријатен ден.
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147

Koa veke sme kaj dizajnot, efikasnosta spakuvani so odlicna cena :)
Bujrum
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Површина до 35 м2, 3,5 kw избор помеѓу Vivax R, Gree, Haier ili AUX ? Шо би предложиле...10ка стиропор излепено со пвц прозори...за приземје кое што е ладно во зимо и во лето...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom