Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
1.156
Поени од реакции
614
Kade mozam da najdam fuego inverteri ?
Fuego inverter klimi imas vo Neptun mada Fuego nema svoe proizvodstvo tuku rebrendira taka da poslednata serija na Fuego klimi ( momentalno nema Fuego vo Neptun ) sto bese vo Neptun bea rebrendirani TCL klimi a orginsl TCL imas ovde

 
Последно уредено:
Член од
2 декември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
20
Друштво едно математичко економско прашање до оние што имаат мерачи и ги пробале наведениве сценарија.
Сценарио 1. Грееш 24/7 на да речеме 23 ц, и само кога си дома во престојот дневен од 17ч до 01ч дигаш за степен на 24 ц. И после 01ч пак враќаш степен подоле да одржава 23ц.
Сценарио 2. Одржаваш на 20 ц 24/7 и само кога си во престојот дневен програмираш од 14ч(на ефтина да дигне до 24ц) до 01 ч да држиш 24ц, и после 01ч ставаш пак на 20 ц до сабајле до 6ч па програмираш и тука до кај 7ч да дигне 23-24ц и после 07-14ч да одржава на 20ц.
Сценарио 3. Цело време 22 ц одржаваш и кога идеш во 17ч стегаш 24 и после 01ч враќаш 22ц.
Или сценарио 4 понудете.
Има некоја математика за заштеда со овие или да понудите ваше сценарио. Не сум таму , инаку би го спровел и сознал јас сам ова, па затоа викам искуство некое. Климата е 5.5 ка во дневен престој околу 40кв има изолација и слаби стари дупли дрвени прозори.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.378
Поени од реакции
1.250
Друштво едно математичко економско прашање до оние што имаат мерачи и ги пробале наведениве сценарија.
Сценарио 1. Грееш 24/7 на да речеме 23 ц, и само кога си дома во престојот дневен од 17ч до 01ч дигаш за степен на 24 ц. И после 01ч пак враќаш степен подоле да одржава 23ц.
Сценарио 2. Одржаваш на 20 ц 24/7 и само кога си во престојот дневен програмираш од 14ч(на ефтина да дигне до 24ц) до 01 ч да држиш 24ц, и после 01ч ставаш пак на 20 ц до сабајле до 6ч па програмираш и тука до кај 7ч да дигне 23-24ц и после 07-14ч да одржава на 20ц.
Сценарио 3. Цело време 22 ц одржаваш и кога идеш во 17ч стегаш 24 и после 01ч враќаш 22ц.
Или сценарио 4 понудете.
Има некоја математика за заштеда со овие или да понудите ваше сценарио. Не сум таму , инаку би го спровел и сознал јас сам ова, па затоа викам искуство некое. Климата е 5.5 ка во дневен престој околу 40кв има изолација и слаби стари дупли дрвени прозори.
Jas go teram Scenario 3 so toa sto od 14h se kacuva od 21 na 23/4° do kaj 00.h potoa pak 21° i taka vo krug,a koga sum postojano doma celo vreme e 23/4 nese menuva nisto
Ne sum.osetil nekoja golema razlika vo Kw,
Matematikata za zasteda e taa menuvas 2/3 stepeni zavisno sto sakas poladno/potoplo.... Ama.vo nikoj slucaj da ne ja gasnes ...
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
201
Поени од реакции
192
Друштво едно математичко економско прашање до оние што имаат мерачи и ги пробале наведениве сценарија.
Сценарио 1. Грееш 24/7 на да речеме 23 ц, и само кога си дома во престојот дневен од 17ч до 01ч дигаш за степен на 24 ц. И после 01ч пак враќаш степен подоле да одржава 23ц.
Сценарио 2. Одржаваш на 20 ц 24/7 и само кога си во престојот дневен програмираш од 14ч(на ефтина да дигне до 24ц) до 01 ч да држиш 24ц, и после 01ч ставаш пак на 20 ц до сабајле до 6ч па програмираш и тука до кај 7ч да дигне 23-24ц и после 07-14ч да одржава на 20ц.
Сценарио 3. Цело време 22 ц одржаваш и кога идеш во 17ч стегаш 24 и после 01ч враќаш 22ц.
Или сценарио 4 понудете.
Има некоја математика за заштеда со овие или да понудите ваше сценарио. Не сум таму , инаку би го спровел и сознал јас сам ова, па затоа викам искуство некое. Климата е 5.5 ка во дневен престој околу 40кв има изолација и слаби стари дупли дрвени прозори.
sekoj so svoite potrebi... jas koga sum doma ja teram na 22/3 a koga ne sum doma ja stavam na 21...mislam deka na pogolemi prostorii podobro da nema golemi temperaturni razliki... sepak ova se finesi koi sto sekoj den se zasteduva po nekoj kw
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
20
Jas go teram Scenario 3 so toa sto od 14h se kacuva od 21 na 23/4° do kaj 00.h potoa pak 21° i taka vo krug,a koga sum postojano doma celo vreme e 23/4 nese menuva nisto
Ne sum.osetil nekoja golema razlika vo Kw,
Matematikata za zasteda e taa menuvas 2/3 stepeni zavisno sto sakas poladno/potoplo.... Ama.vo nikoj slucaj da ne ja gasnes ...
Да да гасење нема во ниеден случај, него дали да се оди со разлика 20-24ц(24 ја ставам како идеална температура за престој) или со помала разлика на пр.22-24ц. Кујна трпезарија дневна се грее. Дали би имало драстична заштеда на дневно ниво на Кв или?
Автоматски споено мислење:

sekoj so svoite potrebi... jas koga sum doma ja teram na 22/3 a koga ne sum doma ja stavam na 21...mislam deka na pogolemi prostorii podobro da nema golemi temperaturni razliki... sepak ova se finesi koi sto sekoj den se zasteduva po nekoj kw
Да да дека е поголем простор 40 м2 и делови се, не е целина(кујната со врат е према трпезарија и дневна заедно е). Затоа викам дали да се оди со 1 ц или 2ц разлика во одржуваната и посакуваната температура за престој. Дали има со ова некој приближен баланс во потрошените Кв, или да се оди 20-24 ц и така да се заштеди повеќе. Ако е минимум разлика, да не се прави џабе топло ладно и да се чека некое време да си дојде при себе просторот.
 
Последно уредено:
Член од
2 јануари 2012
Мислења
201
Поени од реакции
192
Да да гасење нема во ниеден случај, него дали да се оди со разлика 20-24ц(24 ја ставам како идеална температура за престој) или со помала разлика на пр.22-24ц. Кујна трпезарија дневна се грее. Дали би имало драстична заштеда на дневно ниво на Кв или?
Автоматски споено мислење:


Да да дека е поголем простор 40 м2 и делови се, не е целина(кујната со врат е према трпезарија и дневна заедно е). Затоа викам дали да се оди со 1 ц или 2ц разлика во одржуваната и посакуваната температура за престој. Дали има со ова некој приближен баланс во потрошените Кв, или да се оди 20-24 ц и така да се заштеди повеќе. Ако е минимум разлика, да не се прави џабе топло ладно и да се чека некое време да си дојде при себе просторот.
na minusni temperaturi nadvor mislam deka podobro e da se odi so pomala temperaturna razlika... ipak 4°C da dopolni vo golema prostorija....
 
Член од
26 август 2017
Мислења
397
Поени од реакции
805
Да да гасење нема во ниеден случај, него дали да се оди со разлика 20-24ц(24 ја ставам како идеална температура за престој) или со помала разлика на пр.22-24ц. Кујна трпезарија дневна се грее. Дали би имало драстична заштеда на дневно ниво на Кв или?
Автоматски споено мислење:


Да да дека е поголем простор 40 м2 и делови се, не е целина(кујната со врат е према трпезарија и дневна заедно е). Затоа викам дали да се оди со 1 ц или 2ц разлика во одржуваната и посакуваната температура за престој. Дали има со ова некој приближен баланс во потрошените Кв, или да се оди 20-24 ц и така да се заштеди повеќе. Ако е минимум разлика, да не се прави џабе топло ладно и да се чека некое време да си дојде при себе просторот.
Mislam deka Deni ima najveke probavano i belezeno vakvi scenarija pa ke ti replicira najverojatno koga ke te procita. Jas teram priblizno na scenario 3, sabajle ja spustam od zadadeni 23/24 na 19C otvoram prozori vetream full dur se mijam okolu 10min posle zatvaram sve i stavam na 21C. Posle vo 15h so e-Control (Broadlink) preku 3g i davam komanda 23 ili 24C zavisno kolku e ladno nadvor i taka do slednoto utro.. Sekako prvenstveno sekoj spored svoite potrebi ko sto veke ti pisa nekoj ama mislam deke nema da ima nekoja golema razlika vo total potrosuvackata vo site navedeni scenarija..
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.589
Да да дека е поголем простор 40 м2 и делови се, не е целина(кујната со врат е према трпезарија и дневна заедно е). Затоа викам дали да се оди со 1 ц или 2ц разлика во одржуваната и посакуваната температура за престој. Дали има со ова некој приближен баланс во потрошените Кв, или да се оди 20-24 ц и така да се заштеди повеќе. Ако е минимум разлика, да не се прави џабе топло ладно и да се чека некое време да си дојде при себе просторот.
Vo celata matematika sto ja pravis najbitni se nadvoresnite uslovi temperaturni i vlaga.
A gledas na poslednive stranici deka i na ne mnogu niski temperaturi a visoka vlaznost imaat problemi so defrosti-pauzi vo greenjeto.
Ako na vlazen den so 90%vlaga ili nad 90% od 20 kacis na 24C ocekuvaj cesti defrosti, i za da ja postigne zadadenata 24 ke i treba nekolku casa i moras toa zadavanje povisoka 4C temperatura da go tempiras mnogu porano posto treba vreme za toa od 20 da stigne do 24. Da go ubrzas toa vreme samo grealka moze da pomogne ili bekap-greenje, a poednostavno e da odrzuvas konstantno edna ista temperatura.
Na minusite e posuv vozduhot pa ke nemas defrosti, no tuka doagja do izraz mokjnosta na klimata koliku moze da dade na minusni temperaturi.
Sakam da ti ukazam deka edno fiksno pravilo nema, mora da si igras so setinzite zavisno od uslovite nadovresni, ama na kraj i u najzeznat mesec ko Januar bez da pravis experimenti so ista zadadena da ja teras cel mesec za 70~80m2 stan nema da dobies smetka nad 6000den. Normalno ako realno merele sekoj mesec i ne pisuvale pausali i letna smetka ti e 2000, znaci negde okolu 4000den kolku eden kubik drva platen regularno bez sverc-komerc situacii, zboram za Skopje ceni za drvata.
Sea odma ke se pojavi nekoj sto drvata gi plakja ne po 4000 tuku po 2500 svesen sum za toa...i sum videl, u 22/23h im gi nosat od bogzna kade.
Ama i tie so 1kubik nema da go pominat Januari, preku nokj i sekako ne sabajle nema da im bide 22C posto sigurno ne stanuvaat u 3 ili 4 da go zapalat kjumbeto/kotelot koe samo na tajmer nema nacin samo da se zapali. Preku den imaat i po 28C settaat po gakji ama kjumbeto im lapa, nemaat regulacija da go smalat da odrzuva 22/23 i pola toplina/m3/pari im leta niz ogjak.
 
Последно уредено:
Член од
2 декември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
20
Vo celata matematika sto ja pravis najbitni se nadvoresnite uslovi temperaturni i vlaga.
A gledas na poslednive stranici deka i na ne mnogu niski temperaturi a visoka vlaznost imaat problemi so defrosti-pauzi vo greenjeto.
Ako na vlazen den so 90%vlaga ili nad 90% od 20 kacis na 24C ocekuvaj cesti defrosti, i za da ja postigne zadadenata 24 ke i treba nekolku casa i moras toa zadavanje povisoka 4C temperatura da go tempiras mnogu porano posto treba vreme za toa od 20 da stigne do 24. Da go ubrzas toa vreme samo grealka moze da pomogne ili bekap-greenje, a poednostavno e da odrzuvas konstantno edna ista temperatura.
Na minusite e posuv vozduhot pa ke nemas defrosti, no tuka doagja do izraz mokjnosta na klimata koliku moze da dade na minusni temperaturi.
Sakam da ti ukazam deka edno fiksno pravilo nema, mora da si igras so setinzite zavisno od uslovite nadovresni, ama na kraj i u najzeznat mesec ko Januar bez da pravis experimenti so ista zadadena da ja teras cel mesec za 70~80m2 stan nema da dobies smetka nad 6000den. Normalno ako realno merele sekoj mesec i ne pisuvale pausali i letna smetka ti e 2000, znaci negde okolu 4000den kolku eden kubik drva platen regularno bez sverc-komerc situacii, zboram za Skopje ceni za drvata.
Sea odma ke se pojavi nekoj sto drvata gi plakja ne po 4000 tuku po 2500 svesen sum za toa...i sum videl, u 22/23h im gi nosat od bogzna kade.
Ama i tie so 1kubik nema da go pominat Januari, preku nokj i sekako ne sabajle nema da im bide 22C posto sigurno ne stanuvaat u 3 ili 4 da go zapalat kjumbeto/kotelot koe samo na tajmer nema nacin samo da se zapali. Preku den imaat i po 28C settaat po gakji ama kjumbeto im lapa, nemaat regulacija da go smalat da odrzuva 22/23 i pola toplina/m3/pari im leta niz ogjak.
Да да се тоа горе јасно со влага со 4 ц плус дигање(ќе си почекаш) и ред други работи. Него муабетот ми е (ако некој мерел и) ако е за 500 ден месечно плус минус, да се игра најпаметно со 22ц константна-и 24ц посакувана (односно не повеќе од 2 степени разлика?)и да се има поголем комфор додека престојуваш од 17ч до 01ч. Така му доаѓа изгледа?
Автоматски споено мислење:

Mislam deka Deni ima najveke probavano i belezeno vakvi scenarija pa ke ti replicira najverojatno koga ke te procita. Jas teram priblizno na scenario 3, sabajle ja spustam od zadadeni 23/24 na 19C otvoram prozori vetream full dur se mijam okolu 10min posle zatvaram sve i stavam na 21C. Posle vo 15h so e-Control (Broadlink) preku 3g i davam komanda 23 ili 24C zavisno kolku e ladno nadvor i taka do slednoto utro.. Sekako prvenstveno sekoj spored svoite potrebi ko sto veke ti pisa nekoj ama mislam deke nema da ima nekoja golema razlika vo total potrosuvackata vo site navedeni scenarija..
Така и јас отприлика мислам дека е најкомфортно. Е сега после 01ч ако ти е дневна и не спиеш таму, ја оставаш да си цепа 23/4 или ја спушташ на 21ц? Нели сабајле од 07ч 21ц и стегаш и гас работа.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.589
Да да се тоа горе јасно со влага со 4 ц плус дигање(ќе си почекаш) и ред други работи. Него муабетот ми е (ако некој мерел и) ако е за 500 ден месечно плус минус, да се игра најпаметно со 22ц константна-и 24ц посакувана (односно не повеќе од 2 степени разлика?)и да се има поголем комфор додека престојуваш од 17ч до 01ч. Така му доаѓа изгледа?
Znaci termin mesecno nepostoi, mesecno mozes da sporeduvas Januari 2018/2019/2020, ili Mart 2018/2019/2020 ama pak kroz godini, a sekoja godina ne se isti ni temperaturata ni vlagata, zatoa i ke imas razlika vo smetkite.
Okolu zadadenata temperatura dali pojse ke zastedis so 22 ili 24 zadadena e vrzano so izolacijata.
Site klimi rabotat na priblizno isti princip....zadavas edna Temperatura i negde na 1m visina meris u sobata i ocekuvas da ja dobies zadadenata neli ?
Za da ti na 5m ili 7m rastojanie od klimata so zadadena 23 izmeris isto 23 na odalecenost od 5m, na 2,5m visina kade ti e namontirana klimata treba li da bide 25/26C ? Treba!
Znaci klimata ke raboti dur ne kaci 2/3C nad zadadenata
Ako prostorot ti e super izoliran pobrzo ke dojde do tie +2 ili+3C od zadadenata i ke iskluci na 26 so 23zadadena (togas i ne trosi)
Ama ako ne ti e izoliran so saati ke raboti i mozda nikogas u 24h nema ni da dojde do tie 26gore na 2,5m za da iskluci. Ama ke dojde za nekoi 2 ili 3 dena i posle ke si odrzuva i raboti na minimum.
Znaci doagjame do toa da merkata za povrsina vo m2 ne se merilo za toa kolku ke potrosi klimata tuku izolacijata, klimata proizveduva toplina i toa se Kw/h ne se m2. Neizoliran prostor bara poveke Kw toplina na cas od Izoliran prostor, makar bile ista povrsina
Lani bese i ladna ama i dolga zima, i vo Maj se greevme, i imase dosetki od tipot Drva imam za do April, neznam so ke pravam vo Maj i Juni...srbite imaa vakvi dosetki i relno taka bese....sto neznaci deka isto ke bide i godinava, zivi bile ke vidime
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.700
Поени од реакции
941
Кај мене зададена 26 неретко и 27 во поладни денови, климата повеќе троши кога работи 24 часа, него ли кога ја гасам вечер пред да легнам на спиење 23 часот и ја пуштам пак во 6 часот наутро. Разлика се јавува околу 5-6 киловати дневно.
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.344
Поени од реакции
1.898
Кај мене зададена 26 неретко и 27 во поладни денови, климата повеќе троши кога работи 24 часа, него ли кога ја гасам вечер пред да легнам на спиење 23 часот и ја пуштам пак во 6 часот наутро. Разлика се јавува околу 5-6 киловати дневно.
Mozebi mesto da ja gasis, bi trebalo od 26 da ja stavis na 22 preku vecher ili 23.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
98
Поени од реакции
71
Mislam deka Deni ima najveke probavano i belezeno vakvi scenarija pa ke ti replicira najverojatno koga ke te procita. Jas teram priblizno na scenario 3, sabajle ja spustam od zadadeni 23/24 na 19C otvoram prozori vetream full dur se mijam okolu 10min posle zatvaram sve i stavam na 21C. Posle vo 15h so e-Control (Broadlink) preku 3g i davam komanda 23 ili 24C zavisno kolku e ladno nadvor i taka do slednoto utro.. Sekako prvenstveno sekoj spored svoite potrebi ko sto veke ti pisa nekoj ama mislam deke nema da ima nekoja golema razlika vo total potrosuvackata vo site navedeni scenarija..

A moze li preku 4g
 
На врв Bottom