Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
ke zemev i jas Gree Amber,
Ќе си свршел работа.

Обрати внимание на оковот на дограмата. Ако мајстор те убедува дека нема поента да ставаш 3 стакла тогаш знај дека има тиња оков.
Барај познати и признати брендови.
 
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
Ќе си свршел работа.

Обрати внимание на оковот на дограмата. Ако мајстор те убедува дека нема поента да ставаш 3 стакла тогаш знај дека има тиња оков.
Барај познати и признати брендови.
ponuda-1.jpg
Ova planiram da zemam, gi imam vo stanot, prezadovolen. Ne znam, moze i ima i drugi brendovi, no jas so ova imam iskustvo, nema promasaj.
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
Ovie mrsni fleki okolu ventilite indiciraat na ,,izdishuvanje" na gas,sto mislite,pred sekako da povikam majstor,ama da ne mi zima dzabe pari.Inaku ne mi se dopagja greenjeto vo ovie maglivi denovi,temperaturata doma mi e odvaj 20 stepeni,nikako da stane potoplo.Kao ni vozduhot sho duva od vnatresnata edinica da ne mi e topol.Nitu na 25 nitu na 30 ne sum zadovolen.AUX triipolka e invertorot,si pravi redovno na sekoj saat defrost po ramno deset minuti,si polni po edna kofa od polikolor voda na den i taka.Ama greenjeto ic ne me bendisuva.Treba da se proveri eventualno dopolni sistemot ili ne?
 

Attachments

Член од
16 март 2019
Мислења
3.091
Поени од реакции
4.830
Ovie mrsni fleki okolu ventilite indiciraat na ,,izdishuvanje" na gas,sto mislite,pred sekako da povikam majstor,ama da ne mi zima dzabe pari.Inaku ne mi se dopagja greenjeto vo ovie maglivi denovi,temperaturata doma mi e odvaj 20 stepeni,nikako da stane potoplo.Kao ni vozduhot sho duva od vnatresnata edinica da ne mi e topol.Nitu na 25 nitu na 30 ne sum zadovolen.AUX triipolka e invertorot,si pravi redovno na sekoj saat defrost po ramno deset minuti,si polni po edna kofa od polikolor voda na den i taka.Ama greenjeto ic ne me bendisuva.Treba da se proveri eventualno dopolni sistemot ili ne?
Slikni go dalecinskoto i vnatresnata edinica da ne ti e gresno vklucena vratickata na vnatresnata edinica treba da e stavena nadole da duva.
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
1579446539685916537188.jpg
Автоматски споено мислење:

1579446644800-1003097740.jpg
Автоматски споено мислење:

Na 30 e pa nekako toplo a ako go stavam na 24,25 kako kaj mnogumina slabo topli
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.673
Поени од реакции
3.962
Ovie mrsni fleki okolu ventilite indiciraat na ,,izdishuvanje" na gas,sto mislite,pred sekako da povikam majstor,ama da ne mi zima dzabe pari.Inaku ne mi se dopagja greenjeto vo ovie maglivi denovi,temperaturata doma mi e odvaj 20 stepeni,nikako da stane potoplo.Kao ni vozduhot sho duva od vnatresnata edinica da ne mi e topol.Nitu na 25 nitu na 30 ne sum zadovolen.AUX triipolka e invertorot,si pravi redovno na sekoj saat defrost po ramno deset minuti,si polni po edna kofa od polikolor voda na den i taka.Ama greenjeto ic ne me bendisuva.Treba da se proveri eventualno dopolni sistemot ili ne?
Baš dobro rezoniraš, masni fleki se od propuštanje gas.
Ako monterot izvadi manometri digni go na kloci. Znači saniranje na propuštanjeto, vadenje gasot, vakumiranje, stavanje gas na vaga. Vaka, a se drugo e pogrešno.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.091
Поени од реакции
4.830
Прегледај го приврзокот 229766
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 229767
Автоматски споено мислење:

Na 30 e pa nekako toplo a ako go stavam na 24,25 kako kaj mnogumina slabo topli
Kako sto i drugite ti kazaa povikaj go monterot i da vidi od kade pusta freon da ja napolni so nov freon so digitalna vaga

stariot freon da go ispusti i da smeni nova bakarna instalacija.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.673
Поени од реакции
3.962
Kako sto i drugite ti kazaa povikaj go monterot i da vidi od kade pusta freon da ja napolni so nov freon so digitalna vaga

stariot freon da go ispusti i da smeni nova bakarna instalacija.
Pa neli perkite se nagore, aj ne gi zbunuvaj so "soveti" koi nemaat nikakva logika.
Sovet za korisnikot: vo gro slučai lošo napravenite pečurki na holenderite od priučenite monteri ili slabo stegnati štrafovi se pričina za gubenje na gasot.
Ne treba da se menuvaat cevkite kako što te sovetuva @najubav, taman rabota, treba da se odsečat pečurkite i da se napravat novi ili ednostavno da se dostegnat, normalno da se proverat pod vakuum.
Nikako da se čistat, stružat, šmirglaat, rajbuvaat starite pečurki, samo NOVI da se izvlečat.
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 229766
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 229767
Автоматски споено мислење:

Na 30 e pa nekako toplo a ako go stavam na 24,25 kako kaj mnogumina slabo topli
Ova e klasičen primer na lošo montirana vn. edinica, zalepena gore i vo ćoš.
Vaka senzorot e zbunet i klimata raboti i modulira bez veze. Od vakov monter se možeš da očekuvaš.....
 
Последно уредено:
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
Pa neli perkite se nagore, aj ne gi zbunuvaj so "soveti" koi nemaat nikakva logika.
Sovet za korisnikot: vo gro slučai lošo napravenite pečurki na holenderite od priučenite monteri ili slabo stegnati štrafovi se pričina za gubenje na gasot.
Ne treba da se menuvaat cevkite kako što te sovetuva @najubav, taman rabota, treba da se odsečat pečurkite i da se napravat novi ili ednostavno da se dostegnat, normalno da se proverat pod vakuum.
Nikako da se čistat, stružat, šmirglaat, rajbuvaat starite pečurki, samo NOVI da se izvlečat.
Автоматски споено мислење:


Ova e klasičen primer na lošo montirana vn. edinica, zalepena gore i vo ćoš.
Vaka senzorot e zbunet i klimata raboti i modulira bez veze. Od vakov monter se možeš da očekuvaš.....
Sekako kje povikam majstor,a deka vnatresnata e losho montirana znam,i ima losa pozicija i vo prostorijata,a i nadvoresnata mi e na strog sever,taka sto za do godina kje razmislam voopsto na koj nacin kje se gream,ako e so klima,kje stavam 5,5 ka na sprotiven kraj od prostorijata,odnosno kje mu dojde vo dnevna,i na jug,a,so ogled deka vekje imam radijatori niz site prostorii,eventualno cevkite kje gi smenam,oti se zelezni,i kje razmislam kako izvor na greenje sto kje koristam.Investicijata kje bide solena,nemam ni izolacija na kukjata,taka sto mozebi kje si ostanam so poeftinata varijanta kako invertor,samo pogolem.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.091
Поени од реакции
4.830
Sovet za korisnikot: vo gro slučai lošo napravenite pečurki na holenderite od priučenite monteri ili slabo stegnati štrafovi se pričina za gubenje na gasot.
Ne treba da se menuvaat cevkite kako što te sovetuva @najubav, taman rabota, treba da se odsečat pečurkite i da se napravat novi ili ednostavno da se dostegnat, normalno da se proverat pod vakuum.
Nikako da se čistat, stružat, šmirglaat, rajbuvaat starite pečurki, samo NOVI da se izvlečat.
Vo red kako i da e treba da intervenira monterot da go ispusti stariot freon da ja izvakumira da ja napolni povtorno so freon so digitalna vaga i povtorno da ja izvakumira so vakum pumpa
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.528
Поени од реакции
7.253
Prvo treba da go locira mestoto koe pusta freon/ulje i taa lokacija da se zapecati.
Jasno ni e deka ke dojde monter so boca freon i ke go smeni freonot do gram ako ima digitalna vaga , ama so uljeto so pravime? Kako monterot ke napuni osven freon i soodvetna kolicina ulje kolku sto treba za toj kompresor koga toj AUX nema ni servisno, prasanje i koj kompresor nosi i kolku grama ulje treba da ima za da sve bide ispraveno po fabricki default ???
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.091
Поени од реакции
4.830
Prvo treba da go locira mestoto koe pusta freon/ulje i taa lokacija da se zapecati.
Jasno ni e deka ke dojde monter so boca freon i ke go smeni freonot do gram ako ima digitalna vaga , ama so uljeto so pravime? Kako monterot ke napuni osven freon i soodvetna kolicina ulje kolku sto treba za toj kompresor koga toj AUX nema ni servisno, prasanje i koj kompresor nosi i kolku grama ulje treba da ima za da sve bide ispraveno po fabricki default ???
Na kraj kraeva da povika ovlasten servis za AUX inverter klimi i servisot da otvori da vidi sto kompresor ima kolku ulje treba da stavi i se sto treba vaka monterot samo moze da go matka.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.528
Поени од реакции
7.253
Прегледај го приврзокот 229745
Ako se ovie brojki tocni, odnosno ovoj Product Fiche samo potvrduva deka Amber 12 vo ovoj slucaj i te kako e "golem" potrosuvac, pogotovo koga se raboti za "topli" perdiodi, Odnosno, samo 8% pomalku prosecna potrosuvacka vo odnos na potrosuvacka vo slucaevi pod nulata, pa se do -10 stepeni.
Primer kaj Mitsubishi taa potrosuvacka e duri 58% pomala.
Kade toa Potrosuvackata e 58% pomala kaj LN35 od Amber ? 1500W Pomalku TOPLINA ISPORACUVA LN35 zatoa i potrosuvackata e pomala, kaj LN Pdesignh e 2Kw a kaj Amberot 3.5kw a toa vidis ne e isto. SEa nekoj u Grcka ako ja kupi kako treba da ja dimanzionira kako 2ka ili 3.5ka LN35 ???
LN energy.jpg
Spored dokumentov LN35VE na +7 ke raboti so COP 6.7 i ke isporacuva 1200W....znaci ke trosi 180W prosecno....ajde da vidime deka raboti taka? :P
MErac imas cim meris i sporeduvas neli, telefonot samo ukljuci go na Video i postiraj na Streamable ;)
Za 3pati pomalku pari ja go imam doma ovoj Amber...so 163W raboti na +7...zamisli....LN go sije za 200W :D
Автоматски споено мислење:

Na kraj kraeva da povika ovlasten servis za AUX inverter klimi i servisot da otvori da vidi sto kompresor ima kolku ulje treba da stavi i se sto treba vaka monterot samo moze da go matka.
A koj e toj ovlasten AUX servis?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom