Најекономично греење (затоплување)

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.401
Поени од реакции
4.770
Znaci toa zeleno znakce na energetska nalepnica oznacuva -10°C odnosno average klimacka zona
Toa znaci deka TST na -10°C ke isporaca 3.2kw toplina backup hearing 0
Прегледај го приврзокот 229668
E sega slednovo ne mi e jasno kako vo cold zona -22°C plavoto znakce klimata ke isporaca 4.8 so backup heating ?
4.8 e PdesignH (PdesignH e odreden od proizvoditelot i moze da go kaze kolku saka), vtora nepoznata, za Ladna znaeme se odnesuva na -22C
No dali klimata ke isporaca 4.8kw?
I dali ke i i treba bekap-pomos od grealka za da stigne do 4.8 sekako ke i treba?
kolku bekap ke i treba ke vidis vo drugiot dokument za klimata Product Fiche kade ti pisuva 2Kw bekap za ladna zona.
Barem imaaat podatok dadeno i za Ladna zona moze da se procita...sea koj znae da procita koj neznae e druga prikaska
Megutoa jasno i glasno e kazano od proizvoditelot, a za poveke info na obuka kaj mene :)
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
1.470
Поени од реакции
829
Najbitno e sto na average zona zelenoto znakce -10°C klimata dava toplina od 3.2kw bez backup hearing
Point_X502_20191105_101305.jpg
Vo product fiche stoi 0/0/2
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.401
Поени од реакции
4.770
:facepalm:
Тестирано 6 месец 2011
Климава постоела во 2011?
kade vide deka 2011 e testirano be monter?
Pa uste u 6ti mesec hahah koj nepismen lik si ti :facepalm:
Znaci i tvojata ja testirale 2011 isto u 6ti mesec :D
Truden2.jpg
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
397
Поени од реакции
805
Со обзир дека од 2013 почна лејбелингов со продукт фишиња ептен напредни TST
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.401
Поени од реакции
4.770
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.544
Поени од реакции
1.689
[
Najbitno e sto na average zona zelenoto znakce -10°C klimata dava toplina od 3.2kw bez backup hearing
Прегледај го приврзокот 229672
Vo product fiche stoi 0/0/2
Еве ти лепи само за тебе хиперинвертер...го нарекле така во некоја фирма
најверојатно од Битпазар... Еверест (никад чуо!)
1579383837423.png
и пошто се палиш на енергетски налепници... види убавина!
1579384025053.png
А++ у зелена зона и PdesignH дури 3.8!!! Само за тебе и твоје друштво...22,000 Денари кај Битпазарциве...А у Грецка хиперинвертер за цели 330 Евра! https://www.e-expert.gr/fdc-12l-46gf.html?ref=bestprice.gr Finlux човече сФински бренд....GMCC! 45 литра надворешната! Мераци! Еве дури и во Романија https://nei.ro/Aer-conditionat-Inverter-Finlux-FDCI-12LK46GFH-12000-BTU.html го нарекле хиперинвертер, а она у Леи е цца 23,000 Денари!
Е сега знаеш ли колку оваа клима е хиперинвертер и има Pdesign 3,8kW најверојатно со бекап 0/0.... колку што твојата клима од 17,000 има PdesignH 3.2 без бекап! Дали е јасно? Уживај греј се и не се замарај многу со налепнициве и бројкиве... хартија трпи сѐ! Само Eurovent е точен авторитетен и надлежен за броеви.... никој друг!
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.401
Поени од реакции
4.770
Pdesign 3,8kW најверојатно со бекап 0/0....
U 100 evra deka ili nema ProductFich a ako ima ke ima bekap
Lesno e da napises "најверојатно со бекап 0/0"....ti tvoite em so Bekap NACRTAN kolku im e i so Eurovent gi kupi 10k poskapo od TST pa nikom nista
Ama ovakov SCOP sekako nemoze da ima za tie pari, ova samo kaj nas moze da se uveze...i kade drugde ke zavrsi ako ako ne na plasticarska
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
654
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.003
Поени од реакции
854
U 100 evra deka ili nema ProductFich a ako ima ke ima bekap
Lesno e da napises "најверојатно со бекап 0/0"....ti tvoite em so Bekap NACRTAN kolku im e i so Eurovent gi kupi 10k poskapo od TST pa nikom nista
Ama ovakov SCOP sekako nemoze da ima za tie pari, ova samo kaj nas moze da se uveze...i kade drugde ke zavrsi ako ako ne na plasticarska
Profesore, koga ke pocne 2 semestar?
Izgleda guzva bajagi ke ima....hahaha
Автоматски споено мислење:

Ke ima i predskolska mi se cini?
Nekoi bajagi se nazad.
 
Последно уредено:

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.401
Поени од реакции
4.770
Навежбајте се и потоа со Стрелец ќе ве испрашувам за топлотни пумпи кои работат на CO2.
Стари вести...високо екслозивни направи се и мора далеку од куќа да се намонтираат, не е тоа за монтери од твој калибар
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.003
Поени од реакции
854
Hahahahah, sega pa toplinski pumpi....ke puknam od smeenje so montercevo.
Автоматски споено мислење:

Ke ima petardi vo Prilep.....hahahaha
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
181
Ај земете ги апчињата и на спиење. Насабајле црвените, навечер плавите и контрола обавезно!

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
На врв Bottom