Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
654
Стари вести...високо екслозивни направи се и мора далеку од куќа да се намонтираат, не е тоа за монтери од твој калибар
Значи, најпрво неколку работи:
Збунет си и двата акаунти ти се уклучени па си даваш сам на себе лајкови. Ова евентуално не е проблем (освен за форумов)
Ама проблем е лик како тебе које приучен, нестручен и едвај завршил средно кажува глупости како тебе.
Ќе те земам кај мене во фирма и ќе те пратам во Италија да гледаш малку. Потоа ќе те праѓам на терен да местиш Зубадани

Иначе, колку си бос само да видиш
Capture.PNGБонус од ова е тоа што ќе имаш целосен пристап до библиотеката на Mitsubishi. Има да се изначиташ White Papers до мила воља и паралелно со тоа ќе констатираш за колку тиња бренд се жртвуваш.
Ако ти набројам само колку патенти користите од Mitsubishi користите во тие шпоретите ќе се запрепастиш.
Во превод ова значи дека Mitsubishi зема пари од секоја продадена Gree клима.

Сепак работиш за Mitsubishi без да знаеш. Затоа ти викам да те пратам во Италија да се усовршиш а ти не па не.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.401
Поени од реакции
4.770
Si gi pocrtal Ekoloskite dobivki, a nakrajot si go skratil delot so pritisocite koi kaj CO2 idat i nad 100bara
Nesto ti sepnal drugarot ama ne ti dosepnal dokraj ;)
Realna bomba i sto podaleku od kujata, za stan pa ic ne e

eve ti uste za citanje
Disadvantages CO2 transcritical heat pump:

  • The temperature of the water that needs to be heated has to be low enough to make an efficient heat pump. When the CO2 is not cooled far enough due to the water flowing in, the process will not be efficient. In this situation an Ammonia heat pump is a better solution.
  • The system works with high refrigerant pressures of more than 100 bar.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.685
Поени од реакции
4.251
Најдов јас убаво кај пишува Хитачи, каде митсубиши, ама и дека некои што ги продава Телеком имаат вифи, а овие во сетек немаат, во сетек се со митсубиши и поефтино, во клими.мк со хитачи и со вифи плус ќе грејат до -25° ама поскапо... Нешто смрди ама не е кинеско, македонско е...


Sent from my MI 4W using Tapatalk
Заради овие разлики јас се откажав од Тундра. Инаку таа ми беше прва на листата. Но податоците на се совпаѓаат. Кога на еден продавач почнав да му поставувам прашања околу тоа, нему јазикот му се врза. И тој ништо не знаеше.
Jas mislam deka toa -25°C e pecatna greska zatoa sto tundrata nema greaci na kompresor i i plus koga prasav vo Energija mi rekoa site serii na Haier tundra plus i tundra green se do -15°C a ne do -25°C
Не би рекол дека е печатна грешка. И странските продажни салони имаат исти разлики. Некаде пишува - 25°, на друго место -15°.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.685
Поени од реакции
4.251
Sto ste se fatile za -25 toa minus -10 nema vo Drzavava ili e nekoj noknoutrinski pik ,od 7 meseci grejna sezona 2 nedeli se postudeni i toa nokni t preku den e potoplo,ke si zemete 2 paneli za nedaj boze i gotova rabota.
Зошто да земам панели ако може климата да си врши работа? Годинава барем досега зимата е блага, ама кога купувам морам да бидам спремен и за вистинска зима.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
710
Поени од реакции
1.807
Кој модел го препорачуваш чоек? Или за Хаиер општо? Ова од сетек е тотално глупо, за сите напишале митсубиши компресор, сите немаат вифи... Којзнае што продаваат а и вие што препорачувате... Конфузија скроз

Sent from my MI 4W using Tapatalk
Konfuzija ima na kvadrat, se slozuvam, ama ispadna deka klimata e odlicna pogotovo ako se sporedi cenata na cinenje i ona sto go nudi.
Da nema rekla kazala eve se potrudiv da gi skeniram, jas licno a ne samo copy/paste na nesto od internet, product fiche izvaden od kutijata. Znaci so kupuvanje na HAIER TUNDRA GRIN PLUS so oznaki kako vo mojot potpis dobivate ona sto pisuva na slednite listovi:
 

Attachments

Член од
25 декември 2018
Мислења
430
Поени од реакции
304
Haier PdesingH на -10 за да достигне 3,2 треба бекап 0.6 значи 2.6 е на -10 без бекап .. дефенитивно вреди за парите !
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
559
Поени од реакции
727
Зошто да земам панели ако може климата да си врши работа? Годинава барем досега зимата е блага, ама кога купувам морам да бидам спремен и за вистинска зима.
Zatoa sto spored mene se zema klima za da vrsi rabota 98% za 2% da ne ispadne da ja preplakas .
Mene poveke me nervira oscilacii na t pri defrosti na 0 t ko sto e sega odkolku na -15 stepen poladno.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.003
Поени од реакции
854

Boki16 tka

Sarma
Член од
23 јуни 2017
Мислења
64
Поени од реакции
34
Добро, цар си, само во иднина полека.. без тензии. Кажи си шо имаш да си кажиш, без пцовки, закани и шерифување.

Тенкју.
Кого јас препцував или навредив некого, јас колку можам се придржувам со правилата и регулативите! Ако имате некоја посебна забелешка во врска со мене пишете ми во пп на фб! Позззз мн...
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.275
Поени од реакции
1.688
Konfuzija ima na kvadrat, se slozuvam, ama ispadna deka klimata e odlicna pogotovo ako se sporedi cenata na cinenje i ona sto go nudi.
Da nema rekla kazala eve se potrudiv da gi skeniram, jas licno a ne samo copy/paste na nesto od internet, product fiche izvaden od kutijata. Znaci so kupuvanje na HAIER TUNDRA GRIN PLUS so oznaki kako vo mojot potpis dobivate ona sto pisuva na slednite listovi:
Haier 18kata е сериозно добра за парите. Стварно одлични бројки 4.0kw/4.0scop за под 40000 денари.
 
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
43
gree amber.png
Ako se ovie brojki tocni, odnosno ovoj Product Fiche samo potvrduva deka Amber 12 vo ovoj slucaj i te kako e "golem" potrosuvac, pogotovo koga se raboti za "topli" perdiodi, Odnosno, samo 8% pomalku prosecna potrosuvacka vo odnos na potrosuvacka vo slucaevi pod nulata, pa se do -10 stepeni.
Primer kaj Mitsubishi taa potrosuvacka e duri 58% pomala.
Sepak, Amberot e okolu 47.000, Mitsoto e okolu 71.000 denari. Ostanuva da izberi kupuvacot dali mu se isplatija dade taa razlika, ili ne.
Ne gledam sto e problem i ako nekoj ima pa ja kupi i ednostavno saka da ima takva klima..
Inaku jas ja imam LN35, do sea, iskreno, so tie prozori ( drveni ) i taa kvadratura nekade okolu 47 m2, odlicno se spravuva bez problem. So toa sto nie sme naviknati na temepratura okolu 25 stepeni, potrosuvackata modulira okolu 700 watt vo real time.
Inaku, ednostavno bezsumna klima, vooposto ne se slusa kako raboti, durii vo visokite brzini.
Go nema problemot sto go imala negovata prethodnica FH ili kako i da e oznakata, so Auto mode. LN vo Auto mod znae da povlece i poglema energija do kolku ustanovi deka temperaturata vo sobata e mnogu mala. Taka da, toa e koregirano, vo golem del, vo odnos na prethodniot model FH. Sepak povtorno, prioritet e namalenata potrosuvacka.

Jas imav iskustvo i so Fujitsu Luca 12, no razlikata e ogromna. Ne deka Luca 12 ne si ja vrsi rabotata, no ima razlika, pogotovo vo komotnosta i zvucnosta.
Veke sum vo plan da investiram ( iako toa i prethodno treba se da go storam ) da gi zamenam prozorite i vratite, veke dogovoriv naprolet Rehau Geneo 84, so 4 sezoni 3 staklo. Toa sekako ke pridonese za pomala potrosuvacka i mnogu podobra izolacija. Bidejki kukata e ima fasada i 5 cm stiropor. Segasnite prozori i vrati, "duvaat" koga ke zastanes do niv. :)

Inaku forumot, neka bide spodeleno iskustvo, a ne natprevar koj ima bolja klima i deka drugiot se zaebal so toa sto kupil drug brend. Nema potreba od toa, Iskreno, da ne dobiev ponuda za da ja kupam LN za mnogu poeftina cena u odnos na toa sto e na pazarot, ke zemev i jas Gree Amber, veke mu bev pisal na Strelec, no vo posleden moment iskoristiv moznost da zemam LN35 za kompezacija i mozam da recam nabavna cena.
Taka da, Amberot, bar ona sto pisuva na hartija e vo red i ima dobri parametri za odlicna klima. Kako e vo praksa neznam no bas bi sakal da zemam, nekad, da bi iskusil za kakva klima se raboti.
 
Последно уредено:
На врв Bottom