Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Да не ве лажат дека мора да се купи клима Митсубиши од 90к и после дефрост имала на секој 50мин (по тајмер)...па морал свингот да работи и Фанот на најако за да се стоплат.
Не е точно ова. Не го слушајте! Шири пропаганда против Mitsubishi во полза на Gree врз основ на непроверени постови на други форуми.

Во пракса се покажа дека Gree се клими кои трошат претерано многу, баш тие имаат фиксни дефрости и проблематични енергетски налепници, уреди кои шират смрдеа на евтина кинеска пластика, уреди на кои им се уклучуваат греачите на +20 и ред други дубари за кои корисниците или немаат воља да дискутираат овдека или чувствуваат срам заради тоа што се насамарени од една агресивна ванаби маркетинг герила.

Ќе го посети него Пепељугоски. Нека не се секира.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Денес присуствував на најголемата хорор работа на еден клима уред, а богами и на неправилна употреба.
Хјундаи клима 5.5 оптеретена на 29 степени правеше дефрости на 30 мин. До сега немам видено толку често да од една клиима во дефрост. Џабе пуштена на 29 степени кога одмара по 10.

Штета што ем не знаат да ја работат, ем не се стоплени, а ем богами и можеби е катасрофа климата, на 0 степени надворешна има прилично млак издув.
Се надевам нема да измрзнат на пониски температури.

А и Тундрава нека потрае подолго, се вратив сега и како до шпорет да седам
Ova v kladilnica dan go zaprimeti? Jas tamu vidov...
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Tocno momentalno da ....ama..koco idioto kaza deka ke se pokacuva...cenata za kwh, ako krene cenata 5/10/15% toa e veke na granica na isplatlivost/osvem za oktomvri-noemvri /mart-april
#a ovie 3 najjaki meseci ke moras da baras dr.care...
Ни случајно нема да помислам на „друго“ чаре ако случајно се поскапи 15% струјата. Зошто и сметката ќе се покачи 15%, што е симболично во однос на разликата и мрцварењето.

Инаку не само што не се качи во 2020та, туку индустриската струја ПАДНА околу 20-30%. Има калкулатор тука за новите понуди на сите дистрибутери:
За иста тарифа по стара програма цената беше


Сега ако склучиш нов договор со било кој, еве пак ќе земеме ЕВН за да е исто цената е:


Односно мене околу 24-26% ми излегува на канцелариска струја поефтино од сега што ми е. За пекарите и за ноќните погони разликата е уште поголема, над 40% поефтино им излегува.


П.С. Еве и да е поскапено да речеме, а и да не е поскапено силиконот треба да заигра. Прозорците да се променат со подобри ако не ти чинат, да се стават прагчиња на надворешните врати за да дихтуваат и долу. Да се земе добар прочистувач на воздух за да не се отвора кога е премногу загадено. Да се замени ЦЕЛОТО осветлување со ЛЕД сијалици. Да се стават мрежи на прозорците и вратите кои често се отвораат, за есен или пролет да може да стојат отворени без клима, без да ти влезе пола зоолошка дома. Да си се исчисти климата убаво од сервис во Октомври, да се спреми за поголемите оптеретувања во зимата итн.
 
Член од
24 октомври 2015
Мислења
28
Поени од реакции
65
Не е точно ова. Не го слушајте! Шири пропаганда против Mitsubishi во полза на Gree врз основ на непроверени постови на други форуми.

Во пракса се покажа дека Gree се клими кои трошат претерано многу, баш тие имаат фиксни дефрости и проблематични енергетски налепници, уреди кои шират смрдеа на евтина кинеска пластика, уреди на кои им се уклучуваат греачите на +20 и ред други дубари за кои корисниците или немаат воља да дискутираат овдека или чувствуваат срам заради тоа што се насамарени од една агресивна ванаби маркетинг герила.

Ќе го посети него Пепељугоски. Нека не се секира.
Neznam sto se napinjate koja klima e bolja u defrosti ili auto fan,celo vreme go citam forumov i ne komentiram,sekoj klima si e prikazna za sebe,dali elektronika,dali objektot so izolacija dali slaba struja ili mestopolozba,najbitno e toj sto ja koristi da e zadovolen
Eve za kaj mene konkretno ke vi kazam kako e
Gream povrsina od 65 kv kukja so stiropor 5sm,drveni dupli prozori,tavan neizoliran,podrum i garaza,kukjata e visoko prizemje
Dnevna trpezarija kujana otvoren prostor 37kv,od 3 strani nadvoresni zidovi zagrevam so tundra 5.5kv podesena na 22 stepeni,na 3.5 metri od klimata pokazuva 23.4 stepeni na 3 brzina fan potrosuvacka okolu 800w,ako ja stavam na autofan znae da trosi i 1100w i 3 brzina nejke da cue
Ostanatite 27kv hodnik banja i spalna zagrevani so 3.5 tst na 22 stepeni so autofan i ifell vo spalna na daljinskoto na 3 metri od klimata pokazuva 22 stepeni potrosuvacka okolu 500w
Ovoj prostor ima isto 3 nadvoresni zidovi
Autofanot na tundrata barem kaj mene e krs,od 2 brzina nema otideno povekje,dodeka na tst ako otvoram vlezna vrata znae i 3 brzina da kaci ali celo vreme si tera na minimun skoro i da ne se slusa deka raboti
Inaku da dopolnam ziveam vo sonje,na otprilika 600-700 metra nadmorska visina otprilika kako sredno vodno,sto znaci i temperaturata kaj mene e raslicna za okolu 4 stepeni za razlika vo skopje
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944

decki mislenje za klimava? Ima nesto bolje od ovaa klasa do ovaa cena?
Ovoj model tie e podobar 3.2kw na -7°C
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Pa panasonicov vika pdesign na minus 10 3,2kw
Нај спомнуван Panasonic на форумиве е https://klimi.mk/product.php?id=325 иначе Panasonic се декларинани на -10 за разлика од другите клими на -7
Сепак некој што има овај модел нека сподели искуство, јас неможам да ти го препорачам отти го немам :)
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Moze greska na sajtot kaj sto gledav, a inace ovoj sto go postirav e zamena za toj sto go kazuvas. T.e godinesen model so dodaden wifi i neznam sto
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
D

Deleted member 95595

Гостин
Novi modeli vo KLIMI MK od brendot TOSOT ovoj brend e 100% Gree proizvod


c c c c, Gospode Boze. Lichno za mene, ova e brukanje. Go chekam denot ko ke slushnam deka neshto e "rebrendirano Mitsubishi".
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
c c c c, Gospode Boze. Lichno za mene, ova e brukanje. Go chekam denot ko ke slushnam deka neshto e "rebrendirano Mitsubishi".
Druze Haier tundra na R410 freon e so Mitsubishi compressor taka da Haier e rebrendiran Mitsubishi ( no samo kompresorot e Mitsubishi ) ;)
Segasnive Haier inverter se so Hitachi ( HIGHLY ) compressor.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Novi modeli vo KLIMI MK od brendot TOSOT ovoj brend e 100% Gree proizvod


Fala bogu uste eden seriozen brend na pazarov.
Sekoja cest.
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Е затоа оваа тема нема да биди за сите од вакви препукувања и лични коментари, дај поделете си телефонски броеви и разберете се како луѓе наместо да ги читаме секојдневно вашите пофалби и инети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom