Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.655
Hyndai pred 10tina dena montiraa nasproti mene komsii ..nese zadovolni a jas ja slusam kako raboti zui celata kako da ne i se dostegnati strafovite na nea....
Zagrevaat 20 kvadrati ekstra izolacija na prizemje....
Ne znam koj ja sklopuva .?midea/tcl?/ili nekoj.drug??
појма неам, ама дефинитивно најкрш клима што сум ја видел до сега
Автоматски споено мислење:

Ova v kladilnica dan go zaprimeti? Jas tamu vidov...
не, во домашна атмосфера, затоа и ми е криво за луѓето
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
иако 100 пати е прашано.

за грее амбер, на греење ДРВОТО или КУЌАТА на далинско?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
П.С. Еве и да е поскапено да речеме, а и да не е поскапено силиконот треба да заигра. Прозорците да се променат со подобри ако не ти чинат, да се стават прагчиња на надворешните врати за да дихтуваат и долу. Да се земе добар прочистувач на воздух за да не се отвора кога е премногу загадено. Да се замени ЦЕЛОТО осветлување со ЛЕД сијалици. Да се стават мрежи на прозорците и вратите кои често се отвораат, за есен или пролет да може да стојат отворени без клима, без да ти влезе пола зоолошка дома. Да си се исчисти климата убаво од сервис во Октомври, да се спреми за поголемите оптеретувања во зимата итн.
Izvini vaka no koja e logikata klimata da se smeta za najekonomicno zatopluvanje ako kako prvo treba da vlozis edno dobri minimum 10-15 iljadi evra za izolacija, pvc dograma, da se zatvoris hermeticki i za leto i za zima, pa da moras da kupis precistuvac na vozduh i na kraj zgora na se da se spruzis uste 1000 evra za klima.Vo sto ja gledate tuka ekonomicnosta neznam jas koga pocetna investicija ti e 15000 evra baska mesecno za greenje ke platite kolku kubik drva minimum. Od druga strana najobicen kamin od 200-300 evra pocetna investicija bez ama bas nikakvi dopolnitelni davacki vo smisla na izolacija, prozorci, precistuvaci na vozduh, led sijalici i sto ti jas znam bi ja brkal istata rabota duri i podobro. Ili ajde vaka, koga bi vlozil tolku pari vo izolacija voopsto ne ti treba klima od 1000 evra, edna obicna panelka od kolku se 100 evra ke ti zavrsi rabota, termo pecka, kvarcna pecka,plinska bilo sto.
Ako sme kaj ekonomicnosta opsto poznato e deka geotermalnoto e kade kade poekonomicno od bilo koja klima ama nikoj ni na kraj pamet ne mu pagja da go postavi posto za obicna kukja vlogot ke im se isplati na vnucite eventualno, a tuka kako od majtap demek abe kupi si klima japonska, kineska , maleziska, picke si materine nekoja i ke se grees bez pari, ke trosi 500- 1000 wati na cas prosek, ama ako pred toa nemas vlozeno uste 15000 evra plus minus od start ako nisto drugo ke si imas prekrasen ukras na zidot koga nadvor ima magla i temperaturite se priblizat okolu nulata.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
иако 100 пати е прашано.

за грее амбер, на греење ДРВОТО или КУЌАТА на далинско?
IMG_20191219_224809.png
Drvoto(elkata) e Procistuvac...Plasma generatorot....a kukjickata e za kanalski/kasetni edinici koi imaat opcija za vnes na vozduh od nadvor. Amberot i dosega site zidni edinici nemaat opcija za vnes na vozduh odnadvor, taka da i da go odberes nisto nema da se smeni, taa opcija e za drugi modeli (kanalski/kasetni).
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
О Владе! Кои 15 илјади кои ѓаволи? Знаеш колку е м2 фасада? Со 15 000 замок ќе фасадираш!
Дека е економично со клима е! Дека требаат некои предуслови за таа економија да биде поголема, требаат, ама ти силно ја искарикира работата!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
О Владе! Кои 15 илјади кои ѓаволи? Знаеш колку е м2 фасада? Со 15 000 замок ќе фасадираш!
Дека е економично со клима е! Дека требаат некои предуслови за таа економија да биде поголема, требаат, ама ти силно ја искарикира работата!
Neznam, onaka lupnav. Stvarno kolku e vo posledno m2 fasada komplet materijal i rabotna raka i za kolku cm stiropor izloacija pravime muabet, za kolku promasiv? Druga rabota, koga ke fasadiras, ke fasadiras samo eden zid, onamu kade sto ke ti gree klimata ili cela kukja, vklucuvajki tavani i pod? I za kraj kolku e dogramata PVC. Kolku se procistuvacite veke koga gi spomnaja (ajde led lusterite i ostanatite trakatanci ke gi trgnime nastrana).
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.655
Izvini vaka no koja e logikata klimata da se smeta za najekonomicno zatopluvanje ako kako prvo treba da vlozis edno dobri minimum 10-15 iljadi evra za izolacija, pvc dograma, da se zatvoris hermeticki i za leto i za zima, pa da moras da kupis precistuvac na vozduh i na kraj zgora na se da se spruzis uste 1000 evra za klima.Vo sto ja gledate tuka ekonomicnosta neznam jas koga pocetna investicija ti e 15000 evra baska mesecno za greenje ke platite kolku kubik drva minimum. Od druga strana najobicen kamin od 200-300 evra pocetna investicija bez ama bas nikakvi dopolnitelni davacki vo smisla na izolacija, prozorci, precistuvaci na vozduh, led sijalici i sto ti jas znam bi ja brkal istata rabota duri i podobro. Ili ajde vaka, koga bi vlozil tolku pari vo izolacija voopsto ne ti treba klima od 1000 evra, edna obicna panelka od kolku se 100 evra ke ti zavrsi rabota, termo pecka, kvarcna pecka,plinska bilo sto.
Ako sme kaj ekonomicnosta opsto poznato e deka geotermalnoto e kade kade poekonomicno od bilo koja klima ama nikoj ni na kraj pamet ne mu pagja da go postavi posto za obicna kukja vlogot ke im se isplati na vnucite eventualno, a tuka kako od majtap demek abe kupi si klima japonska, kineska , maleziska, picke si materine nekoja i ke se grees bez pari, ke trosi 500- 1000 wati na cas prosek, ama ako pred toa nemas vlozeno uste 15000 evra plus minus od start ako nisto drugo ke si imas prekrasen ukras na zidot koga nadvor ima magla i temperaturite se priblizat okolu nulata.
Има само една логика, трговците со клими да си го полнат кесето :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Логиката е една, климите се нискотемпературен тип на греење а тоа секако предпочита и солидна изолација за да биде економично со мали сметки.
Градби градени во периодот од 60ти до 90ти кога се градело со ефтини материјали и никаква изолација и во 30 или 50г невложиле ни денар во изолација ке плаќаат високи сметки за греење на било какво греење да се греат. Друга математика тука нема, соба од 30м2 изградена во 80ти со 25цм блок цигла и малтерисана однадвор неможе да се мери со сегашниве градби со минималец од 8цм стиропор надворешна изолација а и 10цм
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Neznam, onaka lupnav. Stvarno kolku e vo posledno m2 fasada komplet materijal i rabotna raka i za kolku cm stiropor izloacija pravime muabet, za kolku promasiv? Druga rabota, koga ke fasadiras, ke fasadiras samo eden zid, onamu kade sto ke ti gree klimata ili cela kukja, vklucuvajki tavani i pod? I za kraj kolku e dogramata PVC. Kolku se procistuvacite veke koga gi spomnaja (ajde led lusterite i ostanatite trakatanci ke gi trgnime nastrana).
Fasada, nekoja firma da ti napravi ti e 17evra/m2 5ka stiropor, komplet sose rabotna raka
, materijali, skelinja i slichno. so 10ka stiropor (jas kako shto sakam da stavam), 20€/m2. Dokolku dogovarash so majstori koi rabotat bez firma nekade 2€ po m2 poevtino ke ti dojde. Vo odnos na prashanjeto kade treba da se postavi izolacija, sekako deka na cela kukja ke stavis izolacija, ako stavash nadvoreshna, a za vnatreshna e druga prikazna. Poshto ne veruvam deka ke imam sredstva za nadvoreshna fasada sega (7500+€ nekade bi mi trebale) planot mene lichno mi e da stavam vnatreshna izolacija vo spalnata, bidejki imam problem tamu so golemi gubitoci na toplina. Dograma neznam kolku pari e, tatko mi 2008 ja stavashe dogramata na spratov, jas ne ja kupuvav. Za prochistuvachi za vozduh nemam nishto nit poim nit iskustvo. Suma sumarum, ziveam vo kukja, neizolirana, se gream na klimi 2 zimi, na moite prva zima im e. @mdeni zboruva za nekoi idealni, perfektni uslovi koi pa i nemora da bidat zadovoleni za da moze eden objekt da se gree so inverter, eve jas ne gi zadovoluvam site uslovi pa pak mi e ok, so iskluchok na spalnata ama toa e reshliv problem koj ne bara mnogu pari. Vidi go postov od strelec, ke ti stane jasno. Mnogu vistinit mu e muabetot. Ako eden objekt e energetski neefikasen, so shto i da go greesh, ke e neekonomcihno. Edinstveno shto malku bi go doobjasnal postov od strelec i bi kazal deka i da e nekoj vo ovaa kategorija na lugje koi ziveat vo vakvi objekti od postaro vreme (kako jas shto ziveam) moze bez problem da se great na klima i toa ekonomichno, no treba golemo vnimanie da se obrni na pravilno dimenzioniranje, odnosno biranje na klima so soodveten kapacitet na greenje za da gi zadovoli toplotnite potrebi. 30m2 kaj mene vo kukjava baraat otprilika 3,5kw toplina na -7/-10 dodeka 30m2 vo stanot kaj kumot moj baraat 2kw toplina na istava nadvoreshna. Ista kvadratura, samo shto kumot moj moze da si zeme najobichna 3,5ka so 2,4kw na - 7 shto dava, dodeka jas moram da zemam 5,5ka koja ke dava 4kw na -7/-10 za da sum nacisto ili nekoja hiperinverter 3,5ka ama pak bi bil na granica.

Логиката е една, климите се нискотемпературен тип на греење а тоа секако предпочита и солидна изолација за да биде економично со мали сметки.
Градби градени во периодот од 60ти до 90ти кога се градело со ефтини материјали и никаква изолација и во 30 или 50г невложиле ни денар во изолација ке плаќаат високи сметки за греење на било какво греење да се греат. Друга математика тука нема, соба од 30м2 изградена во 80ти со 25цм блок цигла и малтерисана однадвор неможе да се мери со сегашниве градби со минималец од 8цм стиропор надворешна изолација а и 10цм
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Доста со тој стиропор бе цела Европа,Германии чуда врагови почнаа да го вадат стиропорот од сегде овие тука тек сега ке го ределе.Абе на што све сте спремни за пари проклети
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Градби градени во периодот од 60ти до 90ти кога се градело со ефтини материјали
Мојава изгледа отпаѓа во теоријава :) изградена е 52год. со 60цм ѕид од камен два реда камења :) пола инсталација од бакарните цевки влезе во дuпката од ѕидо, мајсторо го пуште метрото да измери должина za цевки си помисли метрото во инчи му е :D :D и на крај ми наплати 5.000 ден. без дупење на ѕид и 3.60м должина на инсталација...багатела! И плус нејќеше да вакумира, имал некој негов метод на испуштање на фреон паа дури било тоa испуштање масло течело од што било ефикасно! шта да ти причам еве има монтери уклучени во темата со 2060 страни.. :)
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Друштво, за у краун u crown gree грее 18 ка да ми пишете за сензорот да се намести на 0 компезација, процедурата дали некој наместил. Пробував со то "+-" х 3 пати ама нешто не ми фаќаше. Ќе бидете љубезни подетални како оди постапката и дали може за овој модел?
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Мојава изгледа отпаѓа во теоријава :) изградена е 52год. со 60цм ѕид од камен два реда камења :) пола инсталација од бакарните цевки влезе во дuпката од ѕидо, мајсторо го пуште метрото да измери должина za цевки си помисли метрото во инчи му е :D :D и на крај ми наплати 5.000 ден. без дупење на ѕид и 3.60м должина на инсталација...багатела! И плус нејќеше да вакумира, имал некој негов метод на испуштање на фреон паа дури било тоa испуштање масло течело од што било ефикасно! шта да ти причам еве има монтери уклучени во темата со 2060 страни.. :)
Автоматски споено мислење:
sekoj monter si e posebna prikazna za sebe... sekoj tvrdi deka e vo pravo... se sekavam deka i tebe na nekoj nacin ti se potsmevaa za tvojata ideja za greenje so klima ama eve vremeto ke pokaze i dokaze vo tvojot slucaj...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Доста со тој стиропор бе цела Европа,Германии чуда врагови почнаа да го вадат стиропорот од сегде овие тука тек сега ке го ределе.Абе на што све сте спремни за пари проклети
не се изолира више со стиропор? ние па радосни во зградава, 10ка стиропор имаме, а оно капут... :pos:

Инаку Владе мислам дека не е далеку од вистината. Многу големи пари се за комплет изолација сосе кров, прозори и врати.
20 евра х 250-280 м2 надворешен ѕид се 5 ипол до 6000 евра. Не знам дали е врачунато во тие цени и скеле пошто најчесто куќи се на спрат па мора да се изнајми и скеле. Нам за менување комплет кров со лимен кров околу 80м2 ни бараа мислам дека беше негде 2500-3000 евра.
Еден прозор двокрилен, стандард 150х150, на кипање сосе местење плус ролетна, над 200 евра. Надворешна врата, малку поквалитетна прашувавме баш за нас, за станот, скоро 400-500 евра би не фатило.
И уште излегло некоја ситница...Сума сумарум околу или под 10000 евра, нормално изолирање не знам дали ќе излезе за куќа да кажееме 90тина квадрати со само 1 спрат. Е сега, ако земиш подучени мајстори што ќе ти ги искриват ѕидовите и касите на прозорците, тоа е друго.
Може да го прашам и колегата фасадер колку фаќа, ефтино да е, не е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom