Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Мојата нова клима е Шубиру Саара...многу е убава...поубава од вашите ФИКТИВНИ КЛИМИ ;)
Ало...@susa..што ни вреди инфо ако напиша дека си купил LN која ке ја монтираш у Април или Јуни?
За ладење ако ја зема таман е у Јуни да ја пуштиш :D....само тогаш во Јуни многу и нема да вреди како грее климата нели ?
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
8 октомври 2015
Мислења
34
Поени од реакции
29
Мојата нова клима е Шубиру Саара...многу е убава...поубава од вашите ФИКТИВНИ КЛИМИ ;)
Ало...@susa..што ни вреди инфо ако напиша дека си купил LN која ке ја монтираш у Април или Јуни?
За ладење ако ја зема таман е у Јуни да ја пуштиш :D....само тогаш многу и нема да нниу вреди инфото kako грее климката нели ?
Infoto bese od merak , zemena prvenstveno za greenje a najverojatno ke se koristi i za ladenje , montazata zavisi koga ke bide gotov stanot . Inaku cekam da zaladi pa da napisam vpecatok od koristennje na daikinot , sega za sega zadovolen ama cekam minusni temperaturi kako ke se nosi so niv i kolku ke trosi.
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Infoto bese od merak , zemena prvenstveno za greenje a najverojatno ke se koristi i za ladenje , montazata zavisi koga ke bide gotov stanot . Inaku cekam da zaladi pa da napisam vpecatok od koristennje na daikinot , sega za sega zadovolen ama cekam minusni temperaturi kako ke se nosi so niv i kolku ke trosi.
Ja za LN zboram sto se pofali deka si go kupil ama ke go montiras tek na prolet, i koe fajde imame sto klima za klima 3.5ka od 90k nema da imame info za greenje?
Ova na slikava sto klima e GREE ?
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
34
Поени од реакции
29
Ja za LN zboram sto se pofali deka si go kupil ama ke go montiras tek na prolet, i koe fajde imame sto klima za klima 3.5ka od 90k nema da imame info za greenje?
Ova na slikava sto klima e GREE ?
Daikin senseira FIKTIVNA Gree xxx , za LN ot kazav deka se pofaliv od merak sepak ne se odlucuvas lesno da kupis skapa klima , a izborot bese megju nego i daikin stylish , a slikata e od FTXF50A koja ja koristam , vpecatok samo od bucnost nadvoresnata tivka prede , a vnatresnata ne bas tivka na silent mod e ok , u-crownot na prva raka potivka na fan2
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Fala za sovet , inaku bas denes ja otvoriv vnatresnata da piano finis bela Perl effect epeten elegantno izgleda mozebi ne realno poskapa od obicna bela plastika ama poubavo izgleda so piano , i daljinskoto e so ist finis , od merak da si igras so fan brzinite ( imase "pozitiven" komentar od nekoj )
Автоматски споено мислење:


Taka nesto i pomisliv deka raboti u nekoj mod i deka second stage ne se vklucuva ispod odredena temperatura a vtoro mi idese da ne utnaa nesto u montaza
Da Ke si poigras so dalecinskoto i Ke vidis kako interesno e. I Ke podgoltnuvas knedli.
Daikin sensira so 100% delovi od Gree.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Здраво, купив стан 79 квадрати во Скопје кој што сакам да го загревам со инвертери. Станот е на први кат од 4 ката и има термоизолација со стиропор 8 см во надворешните ѕидови изведени од ПОРОТЕРМ БЛОК со деб.= 20 см и двореден д = 2 см стиропор во подовите. Ѕидаријата е со полна или шуплива тула во продолжен малтер, со дебелини соодветни според местото на ѕидот ( преграден ѕид д = 12 см, преграден ѕид = 20 см) , фасадните ѕидови се со демит фасада д = 20 см.Прозорците и балконските врати се од термоизолирани ПВЦ профили застаклени со термопан стакло со 6 комори. Станот има 3 надворешни ѕидови. Над мене и под мене на приземје се грее. Со станот ми следуваше Gree Inverter 3.5 KW GWH12QB-K6DNB8I/O поставен на позицијата означена со црвено. Тој инвертер во план ми е да го префрлам во спалната соба, а на неговата позиција да поставам да поставам Daikin Sensira FTXF-60A/RXF60А или U - Crown GWH18UC, со кој примарно би ги загревал дневната кујната ходникот и вецињата (околу 46 квадрати). Детските соби засега не ми се во план за греење но доколку се најде решение и за нив, уште подобро... Буџетот ми е до 70 000. Ве молам за совети дали е соодветна позицијата на климата во дневната (под неа ќе биде гарнитурата за седење)како и помош за конечна одлука помеѓу Daikin или Gree :)
Алал бе Дечко поконцизно и потемелно прашање се нема поставено на темава.
Нека иде у sticky notes одма за да им се линка на блеачи од калибарот "Абе шо клима да земам кажете" и точка

Иначе 5.5ка ти е превише за тој простор дневна + кујна што го имаш, ке имаш многу струење на воздух. Позицијата за климата е катастрофа, ако е можно идеална позиција би била карши детските соби ако е изводливо (со зелено обележано) нема да дува директно ни кон гарнитурата нит накај трпезата а ке бутка и накај детските. Мојот избор во моментов би била Круната (U-Crown) за 40 бона без размислување. Ке имаш јака 3.5ка со ултра модерен дизајн и со сите нишани на неа.. Постоечката клима во спална ко што рече ставај (со зелено обележано) и 30 бона остај си у джеп. Немој ни да помислиш дека ке останеш незагреан со оваа констелација во твојата добро изолирана се грее од доле се грее од горе новоградба. Прегледај го приврзокот 222826
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2015
Мислења
34
Поени од реакции
29
Da Ke si poigras so dalecinskoto i Ke vidis kako interesno e. I Ke podgoltnuvas knedli.
Daikin sensira so 100% delovi od Gree.
Vidi i merak e da se igras so takvo daljinsko ama ke vidime mozda imas pravo , ama za Daikin so delovi gree malo morgen , kako za spredba nadvoresnata na top modelot crown 50% poveke bucna od senseirata pa sega koi delovi ima .....
Автоматски споено мислење:

Dajkon бе ne Daikin....aka SenSeira...Добро ти стои Греево на сијалициве :)
Sijalicite se dopuna za greenje , koga nemoze daikinot da postigne
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Na ova Odma ide odgovor od Gree :)
Konzolna vo Gree e 10.000den poeftina od Haier konzolna...za 38k Gree konzolnata ide so WiFi vgradeno "BeZplatno"....plus so funkciii bez doplata i do 10god garancija namesto maksimalnite 3 sto gi pisale za Haierot :)
Za Black Friday moze da ide i poeftino ;)
Haier donele 15konzolni od GRcka i na niv sakaat da kjarat po 150evra, ako im bidne biznisot ke doneseat za uste 15 klampusi.....Gree ima doneseno najmalce 150 konzolni unapred i so cena ke gi izedeme zivi kako i da se koprcaat...a rabatot ke zavrsi kaj krajniot korisnik....so zdravje da se sluzite prijateli !
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Na ova Odma ide odgovor od Gree :)
Konzolna vo Gree e 10.000den poeftina od Haier konzolna...za 38k Gree konzolnata ide so WiFi vgradeno "BeZplatno"....plus so funkciii bez doplata i do 10god garancija namesto maksimalnite 3 sto gi pisale za Haierot :)
Za Black Friday moze da ide i poeftino ;)
Kako i da e, konkurencija e sekogash odlichen znak vo sekoj biznis.

Inache na klimi. mk Gree 12kata konzolna na r410 e 5000 denari poevtina od Haier konzolnata 12ka na r32, a ne 10000 kako shto velish. Ako dodademe deka 7200 denari ke treba da se plakja naredni 9 godini za garancijata na Gree da vazi, ispagja deka i malku poskapo ke ja plati chovek konzolnata od Gree.

Kako i da e, ubavo e shto se pojavuvaat konzolni na pazarov, mozebi so pojava na konzolni od povekje brendovi ke se podnamalat i malku cenite.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Konzolna vo Gree e 10.000den poeftina od Haier konzolna
Имаат логика цените на Gree во Македонија.
Како на пример U-Crown 5,5-ка што имаше иста цена со Mitsubishi MSZ-FH50VE2 во Енергосистеми.


Еве на пример за иста цена U-Crown вака исто ќе ви поднесе извештај
Annotation 2019-11-20 235426.png Annotation 2019-11-20 235557.png

.... за јачина на Wi-Fi
Annotation 2019-11-20 235746.png

или за фини подесувања како што се Frost Protection, Holiday mode (не се прикажани) и подесување за пола степен...
(кое, о чудо, функционира без грешка)
Annotation 2019-11-20 235916.png


Или ваква апликација ќе добиете за Windows, Android и iOS. Напишана од сите кинези и нивните браќа со cloud на кинески сервери
Annotation 2019-11-21 000019.png
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Aman so tie matematiki okolu garancijata 9x800den
Nikoj ne e obvrzan da plakja 9pati garancija toa e e pozelba na korinikot, usput 800den e 10ka so kromid za trojca u lokalna kebapcilnica i vredat tie pari za garancija za ured od koj treba da se grees cela zima.
Od druga strana za Japancite nepostoi moznost da imaat garanciija nad 3 god za skapo platenite modeli...i toa e FAKT.
Автоматски споено мислење:

@FlegmaFX dali nekogas si bil vo Kina ?
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Жив ви све немојте пак за гаранциите да се фаќате.
3год пута 800ден се 2400ден плус и такс кажи ако сакаш реално да споредуваш Билдер. А после ако нејкеш не продужувај гаранцијата..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom