Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Не само 3.6кв туку и со фантастичен COP сето тоа го прави. Сепак се работи за хиперинвертер.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Tuka se razlikuvame Bene jas i ti vo razmisluvanjata, jas ne smetam deka klimata treba da si ja isplati cenata na chinenje samo preku ekonomichnosta na rabotenje, zoshto vo osnova site (ispravni) inverteri se ekonomichni. Edna klima si ja opravduva vrednosta i preku raznoraznite dodatoci shto gi ima na nea kako 3d senzor, nedelni tajmeri, filteri vakvi takvi, elektrostatski, kvalitet na materijalite koristeni vo proizvodstvoto, kolichnina na materijal staven vo klimata, dizajnot i normalno kaj pojakite firmi eden del od cenata e i od tezinata na samiot brend, ama ne veruvam deka ima toa ogormno vlijanie na cenata kako shto nekoi tuka sakaat da prikazat. A kraj kraeva, tolku napagjanata verzija LN od Mitsu, na primer 3,5kata na -10 dava 3,6kw...kazi mi, koja druga 3,5ka dava tolku, i ima nedelen tajmer i 3d senzor i elektrostatski filter?

A vo odnos na boldiraniov del, I samiot znajs deka bash ova ne e taka, ama ok, ne planiram da listam po stranive i da baram komentari i da pram screen shotoj.
За последниво напишано,точно!Имаше еден трол што бараше клима за една соба и јас му препорачав сузуми10,он после као имал даисекаи расипан ова-она... и сврте муабет на тундра.

Ама генерално сум на иста линија со @beneamata !
За многу повеќе пари кај климите можеш да добиеш само малку поголема ефикасност(што никогаш нема да ја исплатиш),а тоа сензори,филтри,тајмери... исто ни малку не го менува фактот дека греењето со клима е полошо решение отколку радијативно или пасивно греење од друг вид,и тие додатоци неможат да го “сменат/подобрат” комфорот!
Убаво има напишано.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Tuka se razlikuvame Bene jas i ti vo razmisluvanjata, jas ne smetam deka klimata treba da si ja isplati cenata na chinenje samo preku ekonomichnosta na rabotenje, zoshto vo osnova site (ispravni) inverteri se ekonomichni. Edna klima si ja opravduva vrednosta i preku raznoraznite dodatoci shto gi ima na nea kako 3d senzor, nedelni tajmeri, filteri vakvi takvi, elektrostatski, kvalitet na materijalite koristeni vo proizvodstvoto, kolichnina na materijal staven vo klimata, dizajnot i normalno kaj pojakite firmi eden del od cenata e i od tezinata na samiot brend, ama ne veruvam deka ima toa ogormno vlijanie na cenata kako shto nekoi tuka sakaat da prikazat. A kraj kraeva, tolku napagjanata verzija LN od Mitsu, na primer 3,5kata na -10 dava 3,6kw...kazi mi, koja druga 3,5ka dava tolku, i ima nedelen tajmer i 3d senzor i elektrostatski filter?

A vo odnos na boldiraniov del, I samiot znajs deka bash ova ne e taka, ama ok, ne planiram da listam po stranive i da baram komentari i da pram screen shotoj.
TI so @mdeni samo mislete si deka mitsu LN so zagresen autofan e najdobra klima.
Mdeni te zafrkna toj gree 80m2 so FH 35 na -15 stepeni nadvoresna (
Blesavite neka veruvaat na toa)a Kaj tebe sigurno ne TI cini FH stom ne mozes 80m2 Da zgrees.

Prodolzete Da Citate eurovent.
 
Последно уредено:
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Epten, epten kilava montaza. Nedozvolivo e vaka da visat kabli i cevki nakoso staveni. Ova e opasno po zivot ako nekoj pocne da gi vlece kablite.
Ocigledno e deka teski amateri vrsele montaza. Edna neverojatna losa reklama za DAIKIN.
-Ti stavile eden 2 zilen kabel za S1 i S2 (toa e komunikacija medju nad/vn edinica) i eden 3 zilen kabel za napojuvanje na nadvoresnata edinica, a trebalo da stavat samo eden krsten 5 zilen kabel koj bi odel zaedno so bakarnite cevki. Toa im bilo malce neuredno, pa go ostavile dvozilniot da visi i da se mlatara tamu vamu za da bide rusvajot kompleten...
-bakarnite cevki se staveni nakoso kako da nemalo dovolno dolzina, a ocigledno deka ima bidejci ima dosta namotano nazad (sigurno se isplasile deka MORA da ima PETLJA za da se zarobi masloto, ne znaele deka na R410 ili R32 toa ne e potrebno)...
-Izolacijata na cevkite e mnogu tenka i ne soodvetna, upotrebenata zastitna bela treka e motana ozgore ozdola.
Resenie:
Ce si viknes saglam covek poleka da gi stavi cevkite vo vertikala, da im stavi podebela izolacija i zaedno so site kabli gi postavi vo plasticni kanali za taa namena i cvrsto gi zacvrsti na zidot.
imase 5zilen kabel i 3 zilen.. kablite jas ke si gi sredam cevkite ne se nakoso iako taka se gledaat na slika i ke se obidam nekako kanal sirok da navlecam... sega so profesiobalnosta toa e... cela drzava e takva... samo pari da ti zemat a uslugata.....
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
LN od Mitsu, na primer 3,5kata na -10 dava 3,6kw...kazi mi, koja druga 3,5ka dava tolku
prasanjeto treba da bidi koja druga klima od 80K... :)
FH50VE na hartija e 50% pojaka za 15K plus, so mi deluva poaren deal (18% poskapa, 50% pojaka)
Автоматски споено мислење:

aha... gledam sto se slucuva, LN35VE e zamenata za FH35VE(sto gledam e nedostapna).
znaci, ja nasminkaja FH35VE, ja krenaa cenata za 30%, i verojatno ja "optimiziraja" izrabotkata (nadvoresnata gledam e 2 kila polesna).
cool
Garant e i LN e super klima kako sto bese FH, cenava e matna.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Некоја клима што испорачува толку KW, со тој издув и тој COP.

А не со ураган од 950м3. Или со COP од 2.0.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
TI so @mdeni samo mislete si deka mitsu LN so zagresen autofan e najdobra klima.
Mdeni te zafrkna toj gree 80m2 so FH 35 na -15 stepeni nadvoresna (
Blesavite neka veruvaat na toa)a Kaj tebe sigurno ne TI cini FH stom ne mozes 80m2 Da zgrees.

Prodolzete Da Citate eurovent.
Еуровент е корумпиран немојте да му верувате
 
D

Deleted member 95595

Гостин
TI so @mdeni samo mislete si deka mitsu LN so zagresen autofan e najdobra klima.
Mdeni te zafrkna toj gree 80m2 so FH 35 na -15 stepeni nadvoresna (
Blesavite neka veruvaat na toa)a Kaj tebe sigurno ne TI cini FH stom ne mozes 80m2 Da zgrees.

Prodolzete Da Citate eurovent.
Ti bi trebalo malku da prochitash za klimi i da se informirash kako rabotat odredeni klimi od odredeni brendovi. Deluvash ko so vrski da si primen na rabota. Jas osiguranje rabotam, pa pak pojke os tebe znam, ama zoshto se interesiram. WN, SF, HJ, FH, LN site rabotat so kompletno isti sistem na AutoFan. Ako smetash deka e falichen na site ovie klimi i Mitsubishi ne ja uvedele ili ne sakaat da ja popravat greshkata, togash deaktiviraj si go profilov i odi prodavaj chepkalki za zabi, nemat sho da razgovarame.

AutoFanot na Mitsubishi e kulturen, tivok, pameten, napraven da zadovoluva prostor za koj sho klimata e nameneta, da ne im smeta na lugjeto kade e montirana i toa e predpoatavuvam politika na firmata i odluchile taka da go pravat AutoFanot. Drugi firmi, kako Gree na primer, odluchile Fanot da duva na povisoka brzina postojano. Dali e to falichno ili ne, ne znam, ne e moe da kazam, moe e samo da odlucham shto mi e podobro. Eurovent sekako deka e podobro da chitame otkolku Microsoft Word tabela napraena kaj vas v salon.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ti bi trebalo malku da prochitash za klimi i da se informirash kako rabotat odredeni klimi od odredeni brendovi. Deluvash ko so vrski da si primen na rabota. Jas osiguranje rabotam, pa pak pojke os tebe znam, ama zoshto se interesiram. WN, SF, HJ, FH, LN site rabotat so kompletno isti sistem na AutoFan. Ako smetash deka e falichen na site ovie klimi i Mitsubishi ne ja uvedele ili ne sakaat da ja popravat greshkata, togash deaktiviraj si go profilov i odi prodavaj chepkalki za zabi, nemat sho da razgovarame.

AutoFanot na Mitsubishi e kulturen, tivok, pameten, napraven da zadovoluva prostor za koj sho klimata e nameneta, da ne im smeta na lugjeto kade e montirana i toa e predpoatavuvam politika na firmata i odluchile taka da go pravat AutoFanot. Drugi firmi, kako Gree na primer, odluchile Fanot da duva na povisoka brzina postojano. Dali e to falichno ili ne, ne znam, ne e moe da kazam, moe e samo da odlucham shto mi e podobro. Eurovent sekako deka e podobro da chitame otkolku Microsoft Word tabela napraena kaj vas v salon.
Razbirate TI zaedno so drugarti @mdeni kako magare od muzika
Autofan sto raboti samo vo prva ne e Autofan.- Ako nemas rabota togas moze Da vrtis na dalecinskoto brzinite na fan.
Samo na ladenje raboti autofanot na slavnoto Mitsu.
Na potoplo vreme katastrofa teska e rabotata na mitsuto nesto najglupo na svetot.
Eve Da ne go mesame Gree. Odi kaj nekoj so Toshiba,fucicu,Daikin Da vidis kako rabotaat.
Toshibata mi trosi edno UPOLA od Dve klasi povisokoto FH I ima 8 brzini vo autofan dalevinskoto go frliv vo rekata ne mi treba.
Igrajsi si TI so Mitsu I so dalecinskite.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Razbirate TI zaedno so drugarti @mdeni kako magare od muzika
Autofan sto raboti samo vo prva ne e Autofan.- Ako nemas rabota togas moze Da vrtis na dalecinskoto brzinite na fan.
Samo na ladenje raboti autofanot na slavnoto Mitsu.
Na potoplo vreme katastrofa teska e rabotata na mitsuto nesto najglupo na svetot.
Eve Da ne go mesame Gree. Odi kaj nekoj so Toshiba,fucicu,Daikin Da vidis kako rabotaat.
Toshibata mi trosi edno UPOLA od Dve klasi povisokoto FH I ima 8 brzini vo autofan dalevinskoto go frliv vo rekata ne mi treba.
Igrajsi si TI so Mitsu I so dalecinskite.
Znaci da sumirame, te molam, ako mozes so dva zbora da mi odgovorish, ..... Dali spored tebe lugjeto nikogas ne treba da kupuvaat Mitsubishi klimi i Mitsubishi treba da prekinat so proizvodstvo na klimi?
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
Некоја клима што испорачува толку KW, со тој издув и тој COP.

А не со ураган од 950м3. Или со COP од 2.0.
dobra poenta, ali za delot so COP ne se soglasuvam bas. Koga ce platis 80K za 3.5ka, copot gubi smisla nekako. Duri i od najevtinite inverteri na denesno vreme bi ocekuval SCOP okolu 4. Kaj mene lanskata sezona kostase <150E, pr. scop od 4 do 5 e 20% na efikasnost, toa e 30E razlika po sezona. So taa razlika treba 30 godini za da se isplati klimata po osnov na efikasnost. Duri i pesimisticko scenario scop 3 vs. 5, treba 15 godini da dojdime do razlikata.

Spored mene LN ima nesoodvetna cena duri i samo vo ponudata na Mitsubishi, sledna kategorija e samo 15K+.
FTXF50A od Daikin za 67K mislam vo sekoe scenario e daleku poaren izbor od LN(za nekoj sto e alergicen na po-ne poznati brendovi), i vo slucajov SCOP e nerelevanten.
Garant ima i po-dramaticni razliki od ova.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
И јас би зел FTXF50 сега, цената е одлична за 58000 со монтажа. Реално најдобра понуда на пазарот без никаква конкуренција.

Иста цена со FH35 до лани преклани кога таа беше најдобра понуда без конкуренција. Сега ЛН35 е непотребно поскапа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom