Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Колку се дебели надворешните ѕидови? 12ка цигла?
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Каква дограма имаш?
Автоматски споено мислење:

И да ви кажам Pro тип!

Совети за изолација не се бараат на форум каде што секој има своја визија како треба да се стави изолација и каде да се „начука“ силикон.

Кога зборуваме за поткровје и ставање само на камена волна не само што нема да има ефект туку ќе се направи повеќе штета од претходно. Појавата на мувла е загарантирана.

За да биде работата како што треба изведена потребно е:
  • Поставување на изолација на бочните ѕидови во поткровјето од минимум 50 сантиметри висина. Со ова се спречува губење на топлината од долните простории преку ѕидовите према поткровјето и појава на кондензат
  • Поставување на дрвени штафни со висина од минимум 10 сантиметри потоа врз ова..
  • Поставување на факинг пароНЕпропусна фолија!! и потоа во каналите.. < ------- вака се спречува кондензат во изолацијата
  • Ставање на камена волна и врз неа..
  • Повторно пароПРОпусна и водонепропусна фолија <--------- спречува продор на влага од горната страна
  • Врвни и признати мајстори

Шалабајзери кои научиле да кројат „Кнауф“ и да употребуваат пиштол на батерии нема што да бараат кај вас. Во спротивно нема да можете да се одбраните од мувла. Која, btw, не само што мириса непријатно туку е штетна и по здравје. Особено на деца.

Мој совет е подобро да немате отколку да ставате на памет. Секоја куќа си е своја приказна. Реториката „стави Кнауф и начукај камена волна“ само ве изложува на трошок кој не е мал.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Иако реков ми се блокирани од маркетинг герилата, оние што пишуваа од иста IP адреса...Но по вашите (на останатите) реакциите гледам дека овие се уклучени на најјако! Разбирливо, сакаат да орпавдаат маржа од 100% те превара.“ШКОЛА СО ДЕЗИНФОРМАЦИИ“ РАДИ НА ТУРБО А? Фино! :)
ОК еве клима која кошта 22,000 (толку ја набавив пред 3 г) Haier Tundra од Р410 (3,5ка) и клима Haier Tundra R410 од 35,000 (5,5ка).... па нешто многу се спомнуе во техничкиот лист ЕЕВ... и шемата подолу...
Прегледај го приврзокот 221828
Прегледај го приврзокот 221849
капилара-мапилара ЕЕВ (пишува)... вотевер како и да е, хибрид некој за кој предходно објасни ТЗлатко, кој по мене (и по пишувањата на десетина корисници), убаво функционира....
а се хекта на големо!
Но не така батки!.... КОГА ВЕЌЕ СЕ ХЕЈТА ДА СЕ ПРАВИ ТОА ОБЈЕКТИВНО СО ДОКАЗ АРГУМЕНТИРАНО, НЕ ОНА У ШТАБОИ (ПРОДАВНИЦА ШТО ЌЕ СМИСЛИТЕ) не вие што ќе кажете за другите брендови, или други што ќе кажат за вашите... туку оние најобјективните - корисниците.
ПРЕДЛАГАМ иако има и нови членови (може прочитале може не) но и оние поодамна членови на темава која трае (уште два месеци) 10 години и има без малку 2000 страни и скоро 30,000 постови.... секој кој прочитал и запомнил некој НЕЗАДОВОЛЕН од некоја клима (бренд модел), па предлагам да го посочи запише: реобјави негов пост!.... на пример јас од GREE можам да наведам неколкумина кои НЕ СЕ ЗАДОВОЛНИ ОД ИНВЕРТЕРОТ КОЈ ГО КОРИСТАТ ИЛИ ЛИЧНО ТИЕ ИЛИ НЕКОЈ БЛИЗОК НИВНИ (еве на пр. Климе кажа како негов роднина имал Грее бил незадоволен и прешол на Haier..... ИЛИ ЗАБОРАВЕТЕ ГО кој него го сфаќа сериозно!? :pos:) ... значи без разлика дали е тоа субјективно мислење, дали не се задоволни што лошо модулира или троши ко греалица или ТА, или слабо грее слаб издув или е ваква или онаква бучна, нема сервис итн ... по било кој основ НЕЗАДОВОЛНИ од климата што ја имаат!!!
Од најпродаваните модели и корисници на:
GREE...... 3-4ца (Vlavot Omlet, Jay993.... и уште еден ќе побарам ми “побегна“ :) )
Vivax....... 1 со стар модел можно да е Он Оф...
Daikin....... НУЛА
Mitsibishi.... НУЛА (или еден кој се коригираше... половично :) )
Toshiba.......ЕДЕН (со Мираи)
Haier .........НУЛА (еден со технички проблем кој откако го реши се коригира!)
Fujitsu........НУЛА
Hitachi....... НУЛА
Panasonic.... ЕДЕН
LG.............НИТУ ЕДЕН (можеби и грешам)
ДОПОЛНИ и по можност дај скрин шот, или линк од незадоволен корисник на некоја клима, што објавил на форумов, ама баш онака НЕЗАДОВОЛЕН кој пишувал на темава!!!
(можеби нешто сум пропуштил, ми промакнал некој и сега грешам ... не следам и јас редовно па ќе ме коригирате можеби) мислам дека би била добра база, добра основа, да донесат заклучок... оние што сакаат да набават клима за греење. Ова би било пообјективно од контрапропагандата хејтањето, дисквалификации со дезинформации за познати брендови од нивна страна и тн и тн... знаеме од чија кујна доаѓа!
Вие ќе ги читате од нив, од герилата не и јас, па нека ме заобиколат ... ајде чие незадоволство ви паднало во очи ви останало во меморија!?
Предлагам само од овој или ит.форум но како сакате...
пак ќе напоменам ова е само мој впечаток запазување перцепција... не мора да биде точна!
Za kavi Argumentacii zbori likov lazov-so tapija?
@Dr Zmigo Haier Tundra na R410 sto ti ja imas nema EEV i neznam kogo pokusavas da izmanipulirsas, sekoj moze da najde servisno
A ti manipuliras so skrinshotovi od drugi servisni koi se na R32 (pa i tie na R32 imaat "opcionalno" EEV ili moze da go ima a moze i da go nema)
Eve ti go servisnoto za tvojata kanta na R410A od koe jas gi izvadiv skrinshotovite, kade ti tuka gledas EEV koga pisuva samo kapilara ?
TundraR410-Kapilara1.jpg
TundraR410-Kapilara2.jpg
TundraR410.jpg
Maticna ploca na nadvoresna 0010584656 so malo Guglanje ne vodi do klima 2,5ka (ne 3,5ka) pod poznato ime CiH :)
http://cooperandhunter.bg/images/download/servisedocs/Terra/CH-S09FHCP.pdf
Ili u prevod, tvojata Tundra 3,5ka e realno 2,5ka i takva Energetska imas doktore @Dr Zmigo :)

Na R32 e istoto...povtorno Opcionalen e EEVto i koga go imaat vgradeno i kako sto ti kaza @tzlatko se prodava za 500~600evra a ne za 23k.
Eve go servisnoto za Greenot od koe gi imas vadeno skrinshotovite
Zelena2.jpg
EEVto kosta uste 100~150eu plus
Zelena1.jpg
Zelena3.jpg
Автоматски споено мислење:

Mislam deka ima EEV ( ne bi ja otvaral da proveruvam dur e pod garancija, a i sosema korektno rabotat i sistemite so kapilari do -10C za kolku i mi treba za greenje), postarata TUNDRA na R410 ima kako sto pokaza @Dr Zmig[/B]o, ovaa e posofisticirana so R32....
Nisto ne pokazal Zmigavecot, kako ni ti sto ne pokaza.
Nema EEV ni tvojata - "posofticiranata" ...kako ne bila posoftivcirana
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Разбери дека негативно влијаеш на луѓето, правиш аверзија спрема Gree како бренд.
До колена ни ги направи со тоа EEV вентилите.

Океј, подобро е да има EEV него капилара но ако сака нека има вентил од парно само да не е Gree.

Gree ова Gree она. Купете U-Crown за 90.000 за да ве направиме магариња со тоа што ќе ја спуштиме на 40.000
ДНО!!
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.645
Za kavi Argumentacii zbori likov lazov-so tapija?
@Dr Zmigo Haier Tundra na R410 sto ti ja imas nema EEV i neznam kogo pokusavas da izmanipulirsas, sekoj moze da najde servisno
A ti manipuliras so skrinshotovi od drugi servisni koi se na R32 (pa i tie na R32 imaat "opcionalno" EEV ili moze da go ima a moze i da go nema)
Eve ti go servisnoto za tvojata kanta na R410A od koe jas gi izvadiv skrinshotovite, kade ti tuka gledas EEV koga pisuva samo kapilara ?
Прегледај го приврзокот 222147
Прегледај го приврзокот 222148
Прегледај го приврзокот 222146
Maticna ploca na nadvoresna 0010584656 so malo Guglanje ne vodi do klima 2,5ka (ne 3,5ka) pod poznato ime CiH :)
http://cooperandhunter.bg/images/download/servisedocs/Terra/CH-S09FHCP.pdf
Ili u prevod, tvojata Tundra 3,5ka e realno 2,5ka i takva Energetska imas doktore @Dr Zmigo :)

Na R32 e istoto...povtorno Opcionalen e EEVto i koga go imaat vgradeno i kako sto ti kaza @tzlatko se prodava za 500~600evra a ne za 23k.
Eve go servisnoto za Greenot od koe gi imas vadeno skrinshotovite
Прегледај го приврзокот 222159
EEVto kosta uste 100~150eu plus
Прегледај го приврзокот 222158
Прегледај го приврзокот 222160
Автоматски споено мислење:


Nisto ne pokazal Zmigavecot, kako ni ti sto ne pokaza.
Nema EEV ni tvojata - "posofticiranata" ...kako ne bila posoftivcirana
Алоооо

1573428709953.png

во сите сервисни пишува дека само 2.5-ките немаат ЕЕВ.

Тоа што во сервисните користат слики за сите модели можеби прави забуна, но во она што е заедничко и во сервисните на Купер Хантер и Хаиер е дека само 09к сериите немаат ЕЕВ.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Алоооо

Прегледај го приврзокот 222161

во сите сервисни пишува дека само 2.5-ките немаат ЕЕВ.

Тоа што во сервисните користат слики за сите модели можеби прави забуна, но во она што е заедничко и во сервисните на Купер Хантер и Хаиер е дека само 09к сериите немаат ЕЕВ.
Ete sam si odgovaras na dilemata dali ima ili nema EEV...kako moze ista maticna ploca koja e upotrebena i vo Tudra 2,5kata (i kaj CiH2.5kata) i kaj Haier 3,5kata ednas da NEMA EEV, a drugpat istata maticna ploca so isti ProductKod 0010584656 da ima EEV ?
Eve ti ja 2,5kata, ovaa lie taa sto nema EEV a ima ista maticna ploca so 3.5kata ?
2.5kata
i 3.5kata
Ne dupcite ili so ?
Opiosot za EEV e generalen i VAZi SAMO za onie modeli koi ke imaat EEV i ke kostaat 500~600eu a ne 23k bez WiFi!!!

Ja fino si prasav dilerite na Haier da kazat koj model ima EEV a koja nema EEV?

A Spored dokumentacijata i cenata da ne se lazeme jasno e deka nema EEV za 23k, i uste WiFito e Ready...znaci uste iljadarce.
Zatoa i GREE ve jade u porodazba so modelite TSt i Lomo pod 21k...i imaat WiFi vgradeno (ne e Ready) da mora da se doplakja.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.645
Ete sam si odgovaras na dilemata dali ima ili nema EEV...kako moze ista maticna ploca koja e upotrebena i vo 2,5kata CiH i kaj Haier 3,5kata ednas da NEMA EEV, a drugpat istata maticna ploca so isti ProductKod 0010584656 da ima EEV ?
Ne dupcite il iso ?
Ja fino si prasav dilerite na Haier da kazat koj model ima EEV a koja nema EEV?
A Spored dokumentacijata i cenata da ne se lazeme jasno e deka nema EEV za 23k, i uste WiFito e Ready...znaci uste iljadarce.
Zatoa i GREE ve jade u porodazba so modelite TSt i Lomo pod 21k...i imaat WiFi vgradeno (ne e Ready) da mora da se doplakja.
Па матична плоча е, на неа можеш да редиш какви што ти душа делови сакаш.

Ете и самиот кажуваш дека се работи за 09 Купер Хантер. Си пишува добро дека за неа оди со капилара.

Нели и ФХ и кои таму клими имаа исти надворешни, па потоа софтверски го прилагодуваат компресорот за да се однесуваат спрема потребите.

Нели кај Даикин или кај беше што користат исти внатрешни од 09 до 24 модели.

Очигледно има варијанти со кои си играат производителите, но кога за нешто има точно напишано што е вклучено, како што е експлицитно наведено дека за Тундра само 09 верзиите немаат ЕЕВ, не може со слика која се користи за сите модели да се прави манипулација.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Нели и ФХ и кои таму клими имаа исти надворешни, па потоа софтверски го прилагодуваат компресорот за да се однесуваат спрема потребите.
Непостои такво нешто, која тоа ФХ има иста матична плоча?
VE i VEHZ имаат исти електроники ? Грешка си!!
MUZ-FHVE има матична плоча E12 J48 451
VE.jpg
МUZ-FH35VEHZ има матична плоча E12 J51 451 (овој модел има и грејач на тацна приклучен на електрониката, па неможе да има иста електроника)
Грејачот кај VEHZ моделот е на елетрониката, и неможе елетрониката од VE да е иста со таа на VEHZ оти нема да имаш кај да го уштекаш грејачот на електрониката на VE, нема конектор за грејач.
VEHZ.jpg
Автоматски споено мислење:

Нели кај Даикин или кај беше што користат исти внатрешни од 09 до 24 модели.
Тоа го има кај Митсубиши SF иста внатрешна, не кај Даикин
SFcompact.jpg
Ги мешаш лончињата затоа и тие се гледаат капиларките како ЕЕВ
Автоматски споено мислење:

Не му го рони бисерот на Strelec. После ова треба да легне и да се преправа дека е умрен
Најбарана клима во Прилеп во моментов и со право е U-Crown за 39.990 (да не ти се срони тебе бисерот ?)....како и да ја вртиш тоа е најдобрата понуда...земи си и ти Crown дур ја има по таа цена, оти не се знае... :D
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ova so EEV za TUNRA-va dali ima ili nema e rekla kazala, znaci ako kostala nekade 500-600 evra imaa EEV, a ako kostala 23k den kako vo MK 100% nema EEB. Pa taa momentalno I kosta 29000 den ne moze da se najde po 23750 den i po taa kogika znaci opaaa ima EEV.....
Po ovaa vesela matematika i U-CROWN-ot e pod somnez dali voopsto ima EEV, sto redni izmenuvaci i sestnivojni kompresori so 24 polni statori, ako se prodava po 40000den.
Mojata prvobitna namera i bese da kupam GREE i toa bas ovaa pogore koga bese 50000, no za sreca prestavnistvoto na tolku falenata GREE vo Tetovo e bukvalno SEKOGAS zatvoreno i nedostapno kako voopsto i da ne postoi. A da gi pluknev tie 50000, a po 5 dena da izgubev ovie 10000, ce morase nekoj da go krka tuka, aaaa toa sigurno.
Inace da ne ve opteretuva imalo nemalo EEV. Podobro da znam deka ima dve kapilari na greenje (edna na ladenje) otkolku kao sigurno ima EEV, a koga de go otvoris da nema.
Vo poeftinive sistemi ima edna kapilara za pred ekspanzija i edno tkn EEV za zavrsna ekspanzija so koja se regulira poprecizno kolicinata na freon. E sega na ova mesto ako ima kapilara namesto EEV i nee golema greda (normalno podobro e da ima), sistemot dovolno dobro raboti vo ovaa ekonomska klasa. Paralela od prilika karburator (dvo grli posto dve kapilari) i dizna kaj monopoint motorite so ubrizguvanje (multi point e uste posofisticirano).....Skapite klimi imaat poinakvi EEV i tie mozebi kostaat 150e, ovie od eftinive SIGURNO ne....
Jas licno ne se opteretuvam so imanje/nemanje EEV, cenata e korektna i ne ni ocekuvam da ima EEV, ako ima fala, ako nema pak fala.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ne mi se vervit deka strelecov e trgnat vo lichen napad da ja diskreditirat Haier Tundrana od 24000 denari. E, nemozam znachit. Pak ne bila 3,5ka tuku 2,5ka na greenje....pa fala ku*cu deka e 2,5ka na greenje, 24000 denari e.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Разбери дека негативно влијаеш на луѓето, правиш аверзија спрема Gree како бренд.
До колена ни ги направи со тоа EEV вентилите.

Океј, подобро е да има EEV него капилара но ако сака нека има вентил од парно само да не е Gree.

Gree ова Gree она. Купете U-Crown за 90.000 за да ве направиме магариња со тоа што ќе ја спуштиме на 40.000
ДНО!!
Vo predhodniot post nikoj ne go spomna GREE, ama ti moras da go spomnes vo sekoj post.
Sto se odnesuva do U-Crown, nikogas nebila 90'000, a segasnata promocija treba da ja prifatite kako podarok a ne da mrmkate.
Kolku samobendisano covece, uzas.
Автоматски споено мислење:

Ne mi se vervit deka strelecov e trgnat vo lichen napad da ja diskreditirat Haier Tundrana od 24000 denari. E, nemozam znachit. Pak ne bila 3,5ka tuku 2,5ka na greenje....pa fala ku*cu deka e 2,5ka na greenje, 24000 denari e.
Nikoj nikogo ne diskreditira, treba sekoj cesno da kaze sto ima nekoja klima, EEV ili kapilara, sto e tolku tesko toa.
Gree sekogas vi dava takva informacija....a nekoi ja krijat.
Автоматски споено мислење:

Ova so EEV za TUNRA-va dali ima ili nema e rekla kazala, znaci ako kostala nekade 500-600 evra imaa EEV, a ako kostala 23k den kako vo MK 100% nema EEB. Pa taa momentalno I kosta 29000 den ne moze da se najde po 23750 den i po taa kogika znaci opaaa ima EEV.....
Po ovaa vesela matematika i U-CROWN-ot e pod somnez dali voopsto ima EEV, sto redni izmenuvaci i sestnivojni kompresori so 24 polni statori, ako se prodava po 40000den.
Mojata prvobitna namera i bese da kupam GREE i toa bas ovaa pogore koga bese 50000, no za sreca prestavnistvoto na tolku falenata GREE vo Tetovo e bukvalno SEKOGAS zatvoreno i nedostapno kako voopsto i da ne postoi. A da gi pluknev tie 50000, a po 5 dena da izgubev ovie 10000, ce morase nekoj da go krka tuka, aaaa toa sigurno.
Inace da ne ve opteretuva imalo nemalo EEV. Podobro da znam deka ima dve kapilari na greenje (edna na ladenje) otkolku kao sigurno ima EEV, a koga de go otvoris da nema.
Vo poeftinive sistemi ima edna kapilara za pred ekspanzija i edno tkn EEV za zavrsna ekspanzija so koja se regulira poprecizno kolicinata na freon. E sega na ova mesto ako ima kapilara namesto EEV i nee golema greda (normalno podobro e da ima), sistemot dovolno dobro raboti vo ovaa ekonomska klasa. Paralela od prilika karburator (dvo grli posto dve kapilari) i dizna kaj monopoint motorite so ubrizguvanje (multi point e uste posofisticirano).....Skapite klimi imaat poinakvi EEV i tie mozebi kostaat 150e, ovie od eftinive SIGURNO ne....
Jas licno ne se opteretuvam so imanje/nemanje EEV, cenata e korektna i ne ni ocekuvam da ima EEV, ako ima fala, ako nema pak fala.
Trebase da pocekas i kupis U-Crown.
A sto se odnesuva do promociite, sekoj pravi promocija, na sekakvi uredi I od taa pricina nema lutis.
Sepak mislam deka Gree ke ti izlezese vo presret, I da si ja kupil poskapo.
Ponudi im ja Haier, mozebi ke ti ja smenat za U-Crown, pa I ke ja rasklopat da pokazat dali ima EEV ili kapilara.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Trebase da pocekas i kupis U-Crown.
A sto se odnesuva do promociite, sekoj pravi promocija, na sekakvi uredi I od taa pricina nema lutis.
Sepak mislam deka Gree ke ti izlezese vo presret, I da si ja kupil poskapo.
Ponudi im ja Haier, mozebi ke ti ja smenat za U-Crown, pa I ke ja rasklopat da pokazat dali ima EEV ili kapilara.
Mislam deka sepak ispadna podobro sto tkn pretstavnistvo vo Tetovo na GREE (ocigledno pretstavuva samo javasluk i ve bruka kako firma) bese nedostapno, pa ne se ispruziv 49000.
Inace i samiot znaes deka ima EEV i EEV .
Kapilarata vo sprega so klipen kompresor kaj on/off sistemite e uparena so nego i taka e dimenzionirana da dava nekoj prosecno dobri rezultati vo nekoj optimalen broj na vrtezi na kompresorot. Da ne mislite deka e toa samo taka glupo bakarno cevce namotano vo krug? Za da dobiete optimalna kapilara so definirana dolzina i dijametri (vn. dijametar ne e konstantno ist) treba golemo iskustvo...
Vo slucajov na inverterive kade sto postoi i te kakva kompenzacija na potreba od promenliv protok na freon so promena na vrtezite na kompresorot i na NADVORESNIOT VENTILATOR, sistemot stanuva mnogu blisku do ona idealnoto, pa kapilarata stanuva samo mesto za ekspanzija, pa ako ima dve ili nekade tri RAZLICNI kapilari so precnici i dolzini, se dobiva mnogu priblizen sistem na idealniot.
E sega ako se stavi EEV potpolno kontrolirana od elektronikata da gi pokriva site rezimi na rabota e komplicirana rabota, sto rece @Strelec
kosta 100-150e, jas bi rekol za onie najdobrite mozebi i povece, e drugi padez. Sigurno takov nema ni vo GREE ni vo HAIER vo sistemite od 500-600e tuku ima kapilara so elementarno EEV no sepak EEV sto e sigurno podobro od dve kapilari, no toa ne e taka znacajno za da jas padjam vo nesvest. Po moi svacanja e podobro za 10-15 tina % vo nekoi visoki minusni T, sto mene i ne mie bitno.
Sigurno deka nema da vleguvam vo gimnastiki da ja menuvam ova klima ili bilo koja klima za bilo koja druga klima.....
Ako saka GREE da utvrdi dali ima ili nema EEV TUNDRA-ta neka si kupi edna i neka ja rasklapa do milja volja.
Ova bi bilo idealno, znaci slikani edna do druga rascerecena TUNDRA bez EEV i neznam koja GREE so EEV, site da se uverime deka GREE e najdobro na svetot, posle ova veruvam i deka povece nema da se kupuvaat drugi klimi osven GREE i ce gi snema site flustracii za ova famozno EEV kaj prodavacive na GREE.....
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Vo predhodniot post nikoj ne go spomna GREE, ama ti moras da go spomnes vo sekoj post.
Sto se odnesuva do U-Crown, nikogas nebila 90'000, a segasnata promocija treba da ja prifatite kako podarok a ne da mrmkate.
Brat, vo pravo si, ne beshe 90000, nego 94000 denari 5,5kata, a 72000 3,5kata. A toa deka e "podarok" ke mu go kazish na nekoj drug, podarok e 10-15%, a ne 40-45%. Ova e pazarna ekonomija brat, a ne crven krst. Ne postoi firma na planetava zemja, posebno golema firma kako Gree, koja ke dava ispod cena, bez nikakov profit samo za da "iscisti zaliha". Ako e bez profit ponudava, togash zoshto 60000 denari 5,5kata i zoshto 40000 3,5kata Crownot? Zoshto ne 39000 5,5kata i 29000 3,5kata pa da vidish kako ke se iscisteshe zalihata. Vraboteni ste vo Gree, eve slikajte tuka barem ednash faktura od nabavna cena na klimite, konkretno na U-crownot. Dovolno e od poslednata pratka da sliknite, ne mora godini unazad.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom