Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281

Attachments

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
D

Deleted member 95595

Гостин
Na Auto chuvaj gi perkite, za da nemash problem. Inache na ladenje perkite nagore, na greenje perkite nadolu. Isto na Auto i brzinata na izduv chuvaj ja. Na 24/25 stepeni namestena celo vreme, i ne chepkaj dalinsko. Edino po eden stepen plus minus da zgolemvis da namalvis vo zavisnost od to dali ke ti e ladno ili toplo. Ne ja chepkaj, nemoze da potroshi struja. A ti trebit vreme da se naviknish na klimava, razlika e golema so drva. Ama ke se naviknish, daj mu vreme. I jas ne bev naviknat, pa sega mozam vo spalna da mi e na pretposledna brzina izduvot i da ne ja slusham.

So srekja da ti e klima, da ti ja pozivejt Gospod.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Poglup post nemam procitano.
Sakam.da kazam...neznam da recam.
Добив признание од еден од најмутавите дупли акаунти на планетава.
Сите се преправаме дека не си Strelec.

Кое дно од личности сте тоа чудо едно!
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
dilemata e dali poskapa klima bi napravila tolkava razlika vo potrosuvacka sto bi se isplatila razlikata za nekoja godina(nesto kako 3-5 ne > 10 ). do ovoj odgovor tesko se idi, no na ovaa sezonska potrosuvacka dali e navistina bitno?
Mislam deka premalku se tolku ladni denovi vo godinata za da se isplati razlikata vo cena. Vo edna grejna sezona od 6 meseci samo 1 mesec će ima dobra razlika, uste vo 1 će ima mala razlika, a vo drugite meseci će nema bitna razlika vo potrosuvačka , se na se posle 7-10 god. će se izednačat.
Sepak ostanuva komforot i merakot, uostalom i so skapa i so eftina kola će stignete od točka A vo točka B. Štosot e i so poeftinoto da bide dovolno dobro.
Штознам дали економичноста е толку ирелевантна, и со термо печка се стига од А до Б, само за друге паре.
Како што читам тука дека постојат клими на пазаров кои при терет знаат да повлечат и 2.5kw а да не модулираат испод 500w, не ми е некако сеедно...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Jas brat, iskreno, nemozam nikako da sfatam zoshto voopshto se ochekuva edna klima da si ja "isplati" cenata na cinenje. Nema logika muabetot. Bitno e da e greenjeto ekonomichno, a toa nekoj dali ke zeme skapa klima e navleguvanje vo lichen zivot i nema vrska so ekonomichno greenje. Daj neka se vika temava "Najevtini klimi" ko taka.

Ako na nekoj mu treba 3,5ka klima, i zarabotvit ubavi pari, i 1200€ mu se machkina kashlica da gi dade, togash najnormalno e toj choek da kupit FH, Z15 i slichni top klimi i vo nikoj slucaj ne smejme nie da mu se meshame vo domashnata matematika. Dali toj chovek ke se gree ekoloshki? Da. Dali ke se gree ekonomichno? Sekako. Dali nemat da chadit i da ne gushit? Da. Ovie se najbitnite prashanja se drugo e podlo od nasha strana da go komentirame.
Се глеа дека не си економист, а пошто јас сум, ќе ти кажам дека за да една клима биде економична, односно инвестицијата во климата да биде исплатлива наспроти другите начини на греење, цената на климата е и те како битна.
Пошто темава е најекомично греење, а не кој колкава плата зема, фер е да се препорачуваат бест бај модели, а не панели е бескорисни опции.
Тој што има пари не доаѓа на форумов, верувај ми. И тој што не сака да му се мешаат во математиката може комотно да си отиде и да си купи клима, што бара совет тука? Ова ко за тебе. Ти дојде, праша, 1 совет послуша, друг не, тоа ти е. Во едната соба си згреан, во друга не.

Тој што има пари, знае што е подобро, а климата е далеку од најдобро греење, уште да фрлам 90к.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
723
Na Auto chuvaj gi perkite, za da nemash problem. Inache na ladenje perkite nagore, na greenje perkite nadolu. Isto na Auto i brzinata na izduv chuvaj ja. Na 24/25 stepeni namestena celo vreme, i ne chepkaj dalinsko. Edino po eden stepen plus minus da zgolemvis da namalvis vo zavisnost od to dali ke ti e ladno ili toplo. Ne ja chepkaj, nemoze da potroshi struja. A ti trebit vreme da se naviknish na klimava, razlika e golema so drva. Ama ke se naviknish, daj mu vreme. I jas ne bev naviknat, pa sega mozam vo spalna da mi e na pretposledna brzina izduvot i da ne ja slusham.

So srekja da ti e klima, da ti ja pozivejt Gospod.
Na Auto chuvaj gi perkite, za da nemash problem. Inache na ladenje perkite nagore, na greenje perkite nadolu. Isto na Auto i brzinata na izduv chuvaj ja. Na 24/25 stepeni namestena celo vreme, i ne chepkaj dalinsko. Edino po eden stepen plus minus da zgolemvis da namalvis vo zavisnost od to dali ke ti e ladno ili toplo. Ne ja chepkaj, nemoze da potroshi struja. A ti trebit vreme da se naviknish na klimava, razlika e golema so drva. Ama ke se naviknish, daj mu vreme. I jas ne bev naviknat, pa sega mozam vo spalna da mi e na pretposledna brzina izduvot i da ne ja slusham.

So srekja da ti e klima, da ti ja pozivejt Gospod.
Blagodaram prekrqsen komentar samo uste nemi e jasno ova auto sto go zboris e automatic mode operation ili auto fun sto e airflow rate? Po se izgleda ne e heating cooling tuku automatic zatoa zboris?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Epten, epten kilava montaza. Nedozvolivo e vaka da visat kabli i cevki nakoso staveni. Ova e opasno po zivot ako nekoj pocne da gi vlece kablite.
Ocigledno e deka teski amateri vrsele montaza. Edna neverojatna losa reklama za DAIKIN.
-Ti stavile eden 2 zilen kabel za S1 i S2 (toa e komunikacija medju nad/vn edinica) i eden 3 zilen kabel za napojuvanje na nadvoresnata edinica, a trebalo da stavat samo eden krsten 5 zilen kabel koj bi odel zaedno so bakarnite cevki. Toa im bilo malce neuredno, pa go ostavile dvozilniot da visi i da se mlatara tamu vamu za da bide rusvajot kompleten...
-bakarnite cevki se staveni nakoso kako da nemalo dovolno dolzina, a ocigledno deka ima bidejci ima dosta namotano nazad (sigurno se isplasile deka MORA da ima PETLJA za da se zarobi masloto, ne znaele deka na R410 ili R32 toa ne e potrebno)...
-Izolacijata na cevkite e mnogu tenka i ne soodvetna, upotrebenata zastitna bela treka e motana ozgore ozdola.
Resenie:
Ce si viknes saglam covek poleka da gi stavi cevkite vo vertikala, da im stavi podebela izolacija i zaedno so site kabli gi postavi vo plasticni kanali za taa namena i cvrsto gi zacvrsti na zidot.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Се глеа дека не си економист, а пошто јас сум, ќе ти кажам дека за да една клима биде економична, односно инвестицијата во климата да биде исплатлива наспроти другите начини на греење, цената на климата е и те како битна.
Пошто темава е најекомично греење, а не кој колкава плата зема, фер е да се препорачуваат бест бај модели, а не панели е бескорисни опции.
Тој што има пари не доаѓа на форумов, верувај ми. И тој што не сака да му се мешаат во математиката може комотно да си отиде и да си купи клима, што бара совет тука? Ова ко за тебе. Ти дојде, праша, 1 совет послуша, друг не, тоа ти е. Во едната соба си згреан, во друга не.

Тој што има пари, знае што е подобро, а климата е далеку од најдобро греење, уште да фрлам 90к.
Pa toa ti velam jas, temava e najekonomichno greenje, a ne koj kolku pari ima i ako nekoj dojde i prasha dali da zeme LN35, Sarara ili Z15 ne treba ti ili nekoj...... ekonomist....... vo grupava da mu reche "Ne bidi glup, dzabe ke gi kupuvash". Mi ja potvrduvash tezata, samo ne si svesen. A jas ne se sekjavam shto ne sum poslushal, vo sobata kade shto ne sum zgrean vo najladnoto nema ama bash NIKAKVA vrska so klimata shto ja kupiv, nemozev vo nikoj slucaj da znam deka spalnata tolku mi "curi" toplina.
Blagodaram prekrqsen komentar samo uste nemi e jasno ova auto sto go zboris e automatic mode operation ili auto fun sto e airflow rate? Po se izgleda ne e heating cooling tuku automatic zatoa zboris?
Da, Auto Fan i i Auto Swing, toa e za brzina na duvanje i pozicija na perkite, treba na Automatic da ti se.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Pa toa ti velam jas, temava e najekonomichno greenje, a ne koj kolku pari ima i ako nekoj dojde i prasha dali da zeme LN35, Sarara ili Z15 ne treba ti ili nekoj...... ekonomist....... vo grupava da mu reche "Ne bidi glup, dzabe ke gi kupuvash". Mi ja potvrduvash tezata, samo ne si svesen. A jas ne se sekjavam shto ne sum poslushal, vo sobata kade shto ne sum zgrean vo najladnoto nema ama bash NIKAKVA vrska so klimata shto ja kupiv, nemozev vo nikoj slucaj da znam deka spalnata tolku mi "curi" toplina.

Da, Auto Fan i i Auto Swing, toa e za brzina na duvanje i pozicija na perkite, treba na Automatic da ti se.
Epa procitaj si go prviot pasus, klimata mora da si ja isplati vrednosta vo sporedba so drugite zaradi sto bi ja zemale ko grejno telo, a naslovot na temava e soodveten.
Nikoj shto dosol tuka so muabet imam pari i sakam LN ne bil ubeduvan da kupi Tundra od setec.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Epa procitaj si go prviot pasus, klimata mora da si ja isplati vrednosta vo sporedba so drugite zaradi sto bi ja zemale ko grejno telo, a naslovot na temava e soodveten.
Nikoj shto dosol tuka so muabet imam pari i sakam LN ne bil ubeduvan da kupi Tundra od setec.
Tuka se razlikuvame Bene jas i ti vo razmisluvanjata, jas ne smetam deka klimata treba da si ja isplati cenata na chinenje samo preku ekonomichnosta na rabotenje, zoshto vo osnova site (ispravni) inverteri se ekonomichni. Edna klima si ja opravduva vrednosta i preku raznoraznite dodatoci shto gi ima na nea kako 3d senzor, nedelni tajmeri, filteri vakvi takvi, elektrostatski, kvalitet na materijalite koristeni vo proizvodstvoto, kolichnina na materijal staven vo klimata, dizajnot i normalno kaj pojakite firmi eden del od cenata e i od tezinata na samiot brend, ama ne veruvam deka ima toa ogormno vlijanie na cenata kako shto nekoi tuka sakaat da prikazat. A kraj kraeva, tolku napagjanata verzija LN od Mitsu, na primer 3,5kata na -10 dava 3,6kw...kazi mi, koja druga 3,5ka dava tolku, i ima nedelen tajmer i 3d senzor i elektrostatski filter?

A vo odnos na boldiraniov del, I samiot znajs deka bash ova ne e taka, ama ok, ne planiram da listam po stranive i da baram komentari i da pram screen shotoj.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom