Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Бидна денеска и монтажа, директно во олук ќе тече, а за струја доле избушија
 

Attachments

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Вчера еден муабет ме инспирираше да побарам нешто за Vivax AEYI! И најдов.Па се надевам некој ќе има корист од ова.
7420F665-9578-4921-89D0-DCBBD26914D1.png
Еве ја енергетската за умерена и ладна зона... само незнам дали тоа плавото е Крим :)))
50336EA1-21EA-4822-882C-64979928E331.png

И тадам... има и еуровент! Повелете:
1C2BB120-14DE-417E-A666-D830C163FC7D.png 9876C8FF-D515-4CEA-BF5C-6368A55D7DE8.png CDBE740F-3168-476F-AF6B-76F09526B7AD.png 2B85405D-E534-40BE-9045-944EF73F0244.png 3EFB254A-0890-4B13-8BE8-B8848921D710.png F19E6321-5B4F-4A09-A72B-5D99E22EA456.png 2D90D36F-87C5-483A-9479-BAD94277A4B4.png
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Еве ја инсталацијата на климата, задоволен сум од монтерите, дупеа со круна во зидот, како што треба, иако на некои места имав видено аматерска работа - дупката со хилт само ја дупеа...со изговор, абе не се гледа то, зад климата иди...
Оставија 3м бакарна цевка, додуша и јас бев цело време со нив и видоа дека се разбирам што и како треба па не дозволија и самите некои пропусти.
Генерално, сѐ излезе како што треба, монтажата им зеде 2 часа...пристапно беше и внатре и надвор, сѐ на сѐ, задоволен сум.
Еве и слики.
 

Attachments

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На втор спрат е, високо е доста, ќе требало со кран претпоставувам...
Е па вака му одговара и му е полесно. Една телескопска скала од 7-8 метри што секој монтер треба да ја има и на грб има да ја качува и да ја монтира. :))
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Е па вака му одговара и му е полесно. Една телескопска скала од 7-8 метри што секој монтер треба да ја има и на грб има да ја качува и да ја монтира. :))
Никому не препорачувам со скала да мести нешто што е најмалку 30 килограми тешко. Дури и држачите е опасно да се поставаат од скала. Мора да се запазат основните услови за заштита при работа, а тоа е на висина поголема од еден метар (не сум баш сигурен дали беше таа висина), мора да постои заштитна ограда. Тој пропис не е за џабе поставен.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Да, ама мораше така пошто ако беше скроз лево завесата ќе ја дуваше. Предлог некој со што да го сокријам?
Во Енергија имаш Vecamco канали наменети баш за клими. Тебе нема скапо да те кошта (кратко растојание)
Види атачмент во pdf. За едно (макс) 500 денари има да ѕвони

Мада и онака како што е јас не би се комплексирал.

Дрга работа!
Не турај Пур Пена во дупките од N-причини. Прва и основна е што стандардната пена врши неверојатен притисок па може да го смачка цревото за кондензат.
Друга причина е евентуална демонтажа (во случај на дефект) . Стандардната пур-пена е камен
За оваа намена (ама само на надворешната дупка, се става пур-пена со ниска експанзија ама и тоа е проблем за демонтажа (на пример после 5-6 години кога ќе пробаш да ја вадиш за генерално чистење).

Моја препорака е да употребиш Wurth акрлен силикон кој е отпорен на влага. Овој, ако има потреба, се вади како да се работи за пластелин. И супер дихтува
Башка откако ќе се нанесе може да се мазни и обликува со вода и сл.
 

Attachments

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Е па вака му одговара и му е полесно. Една телескопска скала од 7-8 метри што секој монтер треба да ја има и на грб има да ја качува и да ја монтира. :))
Ti ozbilen si? Skala se koriste za mali raboti koi se zavrsuvaat brzo i kade bi imal kontakt na 3 mesta so skalata( dve so noze i najmalku drzenje so edna raka). Kako bi se kacuval na skala so klima u race? Sansite da padne se ogromni. Samo da se tropa nesto. Odi montiraj ja ti so skala.
Nieden monter ne bi trebalo da montira so skala, ustvari i treba da odbie da montira ako klientot ili rabotodavacot mu recat da go pravi toa so skala.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
За непристапни и високи места се изнајмува хидруаулична платформа. Истата се плаќа од час така да монтерот не смее да помисли да крева со скала.
Ниту пак двајца монтери со две скали.
Климите се многу незгодни. 80% од тежината е на страната на компресорот
Човек за две секунди може да изгуби баланс со клима.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Во Енергија имаш Vecamco канали наменети баш за клими. Тебе нема скапо да те кошта (кратко растојание)
Види атачмент во pdf. За едно (макс) 500 денари има да ѕвони

Мада и онака како што е јас не би се комплексирал.

Дрга работа!
Не турај Пур Пена во дупките од N-причини. Прва и основна е што стандардната пена врши неверојатен притисок па може да го смачка цревото за кондензат.
Друга причина е евентуална демонтажа (во случај на дефект) . Стандардната пур-пена е камен
За оваа намена (ама само на надворешната дупка, се става пур-пена со ниска експанзија ама и тоа е проблем за демонтажа (на пример после 5-6 години кога ќе пробаш да ја вадиш за генерално чистење).

Моја препорака е да употребиш Wurth акрлен силикон кој е отпорен на влага. Овој, ако има потреба, се вади како да се работи за пластелин. И супер дихтува
Башка откако ќе се нанесе може да се мазни и обликува со вода и сл.
Jas so FugenFiller gi popolnav dupkite.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ti ozbilen si? Skala se koriste za mali raboti koi se zavrsuvaat brzo i kade bi imal kontakt na 3 mesta so skalata( dve so noze i najmalku drzenje so edna raka). Kako bi se kacuval na skala so klima u race? Sansite da padne se ogromni. Samo da se tropa nesto. Odi montiraj ja ti so skala.
Nieden monter ne bi trebalo da montira so skala, ustvari i treba da odbie da montira ako klientot ili rabotodavacot mu recat da go pravi toa so skala.
Така е треба само на балкон да монтираат никако на скала.
Се качува исто како на видеото погоре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom