Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 октомври 2015
Мислења
28
Поени од реакции
65
Fala ti na iskreniot odgovor.
Da zaljucime.
Tundrata koga gree i ladi - logikata za ladenje ja koristi i pri greenje zatoa prodolzuva da duva i na postignata vnatresna temp (kako da e vo mod ladenje)
Licno imam napisano deka na modelov i fali uste pola elektronika za da raboti normalno i pri greenje.
Toa sto duvala so najspora brzina neznaci nisto zasto so 900m3 maximalni minimalno duvanje bi bilo megju 500-600m3 sto e prejako so 25c da te duva i realno go ladi prostorot.
Mislam nekoj imase napisano deka zaradi toa ladno duvanje na greenje perkite mesto najdole(sto e normalno za greenje) so Tundrata gi drzel najgore zasto mu smetalo toa ladno duvanje.
i tuka ekonomija nema, samo visoki smetki.

I vtoro posto klimata ti e kupena odamna 2017ta od Energija za 43.000 a tvojata vikas nema displej toa dokazuva deka odpocetok imalo dve verzii na Thundrata.
Za Skakavcite da se zamislat koja ja imaat kupeno :)
druze mora iskreno,nemam ni kjar ni zijan od toa sto ke go kazam,tocno okou 43000 me fati so montaza,a kolku modeli imalo neznam,posto bev u energija ja naracav ovaa(bez da znam dali ima povekje modeli) i ovaa mi ja donesoa
za toa kolku e ekonomicna ili neekonomicna pak ke kazam nemam merac kolku trosi i najbitna mi e vkupnata smetka za struja posto ne e samo klimata potrosac
prethodno se greev na drva i mi izleguvase poskapo nego sega(mislam na pari,smetka za struja plus drva potroseni za 1 mesec)
 

Attachments

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Абе јас заборавив да си порачам Сонда ( не дека ми треба нека се најде )
btw која беше формулата за пресметка за испорачана топлина ?

https://www.aliexpress.com/item/33009939526.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.61545848ddzTxj&algo_pvid=f807ece5-d0e8-4c61-8d82-34e3a14dbbf5&algo_expid=f807ece5-d0e8-4c61-8d82-34e3a14dbbf5-0&btsid=332c9448-ac63-4c69-b88e-14a0d8c752a8&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_6,searchweb201603_60 ??? оваа со Humidity интересна ми се гледа
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Здраво на сите кои се активни на форумот
Веќе неколку дена читам постови за греење со инвертер и се решив да купам некој посолиден за греење на простор во куќа околу 45м2 со 5 прозорци леснина термопан и 5цм надворешна изолација во опција ми се следниве модели

PANASONIC CS/CU-TZ50TKE
TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS 18
MITSHUBISI MSZ FX50VE

Бидејќи доста од вас имате големо искуство со оваа проблематика би ве замолил за мислење или предлог за друга опција во ценовен ранг на овие модели до 1500 е
Ептен на “слатки маки“ си! Со дилема за која од овие клими за 45м2 изолиран простор со стиропор фасада, а со Леснина термоoпан полнети со агргон прозори, ... ни со еци-пеци-пец со било која од овие клими не би погрешил! Mitsubishi-то веројатно е FH50!? Тоа е чудовиште од клима... па Panasonic Ethereata со Sanyo компресор ... Но некој би рекол добар компромис би била и Toshiba-та за 20К помалку... и не би имал ништо против!
Убаво е да каже свое мислење некој ако има на форумов што поседува клима од овие модели...
 
Член од
24 октомври 2015
Мислења
28
Поени од реакции
65
U prav moment znaes da se pojavis :facepalm: :pos:
druze ne sum pristrasen kon nekoj brend,bitna mi cenata vs iskoristenost
na drugar mu go predloziv hansolot 3.5 za vo stan vo mavrovo,go zema i e prezadovolen,plus mu odgovara so wi fi deka e
taka da spored moe mislenje od sekoj brend nebitno japonski,kineski,evropski ima modeli koi vredat za parite i ima sto ne vredat
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.888
Поени од реакции
7.882
U prav moment znaes da se pojavis :facepalm: :pos:
Немаш храброст да го цитираш комплетното мислење, заслужуваш да те банираат затоа што постојано вадиш мислења од контекст и доведуваш луѓе во заблуда за да продадеш парче плус. За вакви работи и кривично се одговара ама...

Еве капиларката хаиер тундра 18 од 34000 на поладна температура почна да си одржува температура како што треба.

Нит е потребно да троши 100кв и да ме грее на зададено 18 степени ниту ништо.

И морам да напоменам дека е наместена на горе да дува затоа што за мене овој издув е млак и непријатен да дува во мене, но за неа доволен да ја одржува оваа температура од 24 степени.

И колку и да е јака одредена клима не очекувајте дека ќе ве топли со 200 вати. Ова се нормални потрошувачки, не дозволувајте да бидете изманипулирани
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Немаш храброст да го цитираш комплетното мислење, заслужуваш да те банираат затоа што постојано вадиш мислења од контекст и доведуваш луѓе во заблуда за да продадеш парче плус. За вакви работи и кривично се одговара ама...
Ne si procital, linkot do tvojot celosen post go imam staveno...no poentata ostanuva deka grees so izduvot nasocen nagore(zatoa e izdvoen)....drugoto sto si go napisal okolu toa i si go boldiral sega e samo zamajavanje i vrzuvanje masni.
2 god zaebavate de duva de neduva na pistignata....eve vi dokaz od coek koj e slucajno tuka a ima Tundra...i ne e prodavac kako tebe.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.888
Поени од реакции
7.882
Ne si procital, linkot do tvojot celosen post go imam staveno...no poentata ostanuva deka grees so izduvot nasocen nagore(zatoa e izdvoen)....drugoto sto si go napisal okolu toa i si go boldiral sega e samo zamajavanje i vrzuvanje masni.
2 god zaebavate de duva de neduva na pistignata....eve vi dokaz od coek koj e slucajno tuka a ima Tundra...i ne e prodavac kako tebe.
Луѓе кои ќе кликнат на линкот за да го прочитаат целото мислење - 0.
Тоа што си го избришал целото мислење, а си го оставил само делот каде сум напишал дека се греам со перки на горе е твојата манипулација за другите да мислат дека климата дува ладно. Има во тебе мала интелигенција, но има многу клета душа!
Дури и има запирка во истата реченица во која што објаснувам дека тоа одржување мене не ми одговара, а тоа е исто на сите клими.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Нејчам да ви се мешам во муабетиве, само да кажам Haier Tundra 18 имаше во диаграмите EEV + Капилара.
 
Член од
29 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sakam da gream prostor od okolu 37-38 kv vo Prilep vo kuka so vnatresna izolacija tervol pod knauf,spusteni tavani od okolu 2.45m prosek,pod i tavan izolirani solidno,pvc dograma juzna strana ,edinstveno nema nadvoresna fasada seuste,dolu pod mene moite great na drva.E sega razmisluvam pomegu poskapa 4,5 ili poevtina 5,5ka.Dilemata e pomegu Daikin FTXM-42 m perfera ili Fujitsu 14 KMTA ,znaci podobri serii ne vleznite ili daikin sensira ftxf 50 a ili slicna 5.5 od japonski proizvoditel no vlezna serija
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
A kako moze da neduva ladno ako kompresorot nadvor neraboti?
Mozes ova da go elaboriras?
I 25C da ima vnatresna temperatura koga isklucil kompresorot na zimo pri greenje sve sto te duva so temperatura poniska od covecka 35/36c ke go osetis kako ladno duvanje, i samo moze da ti go oladi prostorot...site drugi normalni klimi neduvaat ako e mod greenje i pistignata zadadena. Zatoa se i poskapi, druga logika imaat pri mod greenje koja mora da e razlicna od mod ladenje.
Golem broj luge nemaat klima i se ladat na leto samo so ventilator, i togas e normalno da cirkuliras vozduh, ama na zimo ne e normalno, ladno ke duva so 25c.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Здраво на сите кои се активни на форумот
Веќе неколку дена читам постови за греење со инвертер и се решив да купам некој посолиден за греење на простор во куќа околу 45м2 со 5 прозорци леснина термопан и 5цм надворешна изолација во опција ми се следниве модели

PANASONIC CS/CU-TZ50TKE
TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS 18
MITSHUBISI MSZ FX50VE

Бидејќи доста од вас имате големо искуство со оваа проблематика би ве замолил за мислење или предлог за друга опција во ценовен ранг на овие модели до 1500 е
Бидејќи најбитното во старт го имаш,а тоа е изолацијата...а и буџетот ти е солиден.Сега можеш да размислуваш и малку за комфор ;) ...кога веќе даваш толку пари.
Има парапетни клими Toshiba и Daikin во тој ценовен ранг.Неспоредливо подобра опција за греење(дува ниско по подот,и околу неа е топло како да имаш подно).
Исто 45кв.м не е мала површина(посебно ако е прекршена или поделена(не ти знам распоред),па гледај и на тоа дека две помали клими ќе ти дадат многу поурамнотежен распоред на топлина=комфор!
Инаку стварно “слатки маки” ти е изборот до сега.

@Pew Pew
Нејчам да ви се мешам во муабетиве, само да кажам Haier Tundra 18 имаше во диаграмите EEV + Капилара.
Точно,и ни најмалку битно.За една клима да биде добра уште милион работи се битни.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.888
Поени од реакции
7.882
A kako moze da neduva ladno ako kompresorot nadvor neraboti?
Mozes ova da go elaboriras?
I 25C da ima vnatresna temperatura koga isklucil kompresorot na zimo pri greenje sve sto te duva so temperatura poniska od covecka 35/36c ke go osetis kako ladno duvanje, i samo moze da ti go oladi prostorot...site drugi normalni klimi neduvaat ako e mod greenje i pistignata zadadena. Zatoa se i poskapi, druga logika imaat pri mod greenje koja mora da e razlicna od mod ladenje.
Golem broj luge nemaat klima i se ladat na leto samo so ventilator, i togas e normalno da cirkuliras vozduh, ama na zimo ne e normalno, ladno ke duva so 25c.
Тоа е твојот проблем тука. Компресорот не исклучува кога надворешната е < 10 степени. Кога одржува со 400 вати со вклучен компресор, таа температура од околу 42 степени за мене е ладна и затоа ги насочувам перките на горе. Тоа е тоа што беше во мојот пост од пред година дена, што сега го прикажуваш како дување ладно со исклучен компресор.

И знам дека сега ќе ти преостани дефростот, ќе пишам пак дека во дефрост што многу ретко се случува, внатрешниот вентилатор воопшто не врти, како што се вртиш ти околу едно исто цела година...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.362
Поени од реакции
3.726
Jas ja imam AmberNordic12 dokazana klima i na -7c so celi 7kw.
Vo Amberot ima skroz druga tehnologoja so dvostepen kompresor koj dvapati go proagja freonot niz kompresor pred da go isporaca vo vnatresnata, zatoa i vadi 7kw.Vivax nema takva tehnologija i na ladno nema da drzi kapacitet kako Amberot.
Da prasam samo ima nekoj,(drugi modeli) vakov test na izduv sto ima 58 stepeni ... ??
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Еве капиларката хаиер тундра 18 од 34000 на поладна температура почна да си одржува температура како што треба.

Нит е потребно да троши 100кв и да ме грее на зададено 18 степени ниту ништо.

И морам да напоменам дека е наместена на горе да дува затоа што за мене овој издув е млак и непријатен да дува во мене, но за неа доволен да ја одржува оваа температура од 24 степени.

И колку и да е јака одредена клима не очекувајте дека ќе ве топли со 200 вати. Ова се нормални потрошувачки, не дозволувајте да бидете изманипулирани
Ne Manipuliraj so tie 42c, nigde 42c nemas ni izmereno ni napisani, toa sto imas se 460w na merac i spomnato ladno duvanje koe ke bide 25c ako indoor Temperatura ti e 24c i neraboti kompresorot.

Автоматски споено мислење:

Тоа е твојот проблем тука. Компресорот не исклучува кога надворешната е < 10 степени. Кога одржува со 400 вати со вклучен компресор, таа температура од околу 42 степени за мене е ладна и затоа ги насочувам перките на горе. Тоа е тоа што беше во мојот пост од пред година дена, што сега го прикажуваш како дување ладно со исклучен компресор.

И знам дека сега ќе ти преостани дефростот, ќе пишам пак дека во дефрост што многу ретко се случува, внатрешниот вентилатор воопшто не врти, како што се вртиш ти околу едно исто цела година...
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Za srekja, klimite imaat oficijalni oznaki za koj model se raboti, pa krajno nebitno e dali ke ti bidi modelot so led, so display, so ili bez sijalichki i slichno.

Orce 3
FK Skok - 0

Prekrasna asistencija na @HEKOJ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom