Најекономично греење и ладење

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Како пелети е поприоритетно од инвертери? И тие чадат и загадуваат како дрва...

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Не само тоа... туку види што наведуваат во огласот за субвенции:
Оваа година за прв пат се воведува новина во доделувањето на субвенциите каде што половина од предвидените средства ќе бидат наменети за ранливите категории на граѓани.
Ако предходните немаа, се прашувам дали овие имаат грам мозок у главите!? Ќе субвенционирале печки на пелет за ранливи категории! Кои се ранливи категории!? Еве пример овие: https://makfax.com.mk/makedonija/сиромаштија-речиси-половина-милион-м/ Сиромаштија: Речиси половина милион Македонци имаат по еден оброк дневно (да не мешаме политика) но ова е од 2016та и ништо не е нешто драстично сменето до денес!.... И сега на овие од ранливите категории скоро 500,000 на број (или 1/4 од популацијата) кои што имаат приходи помали од 6000 месечно, или од нив 200К, кои живеат со 2 Долари на ден... ќе ги субвенционирале со печки на пелети до 50% (но не повеќе од 25,000 Денари)... Прво, едно “ранливо семејство“ со што и како ќе издвои 25,000 Денари за 50% од печката? Но еве, некој им подари или најдоа 25К ... па како ќе се греат на пелети? Колку гледам цената на пелтите е 12-15 Денари колото, а Печка од 7-8kW која кошта 40-50К троши 1-2килограми пелети на час!? И сега при 15часа Х 1,5кг просек, тоа се 20-22,5кг дневно ... 30 дена тоа е 600 - 675 кгр месечно Х 12 денари килото па тоа е 7-8,000 Денари месечно! Или грубо 40,000 Денари по сезона! Едно семејство од средна класа и може да си дозволи, ама како ќе си дозволи некој од ранливите категории семејства!?
Абе сѐ со матаматика прават мамичето нивно! Ајде пресметај данок на 40,000 Денари (по сезона греење со пелет)... и пресметај данок на 12-15,000 Денари колку ќе потроши по сезона некој со 5,5 ка клима или со две 3,5ки а ќе грее ист простор 40-50м2 квадрати!? Чатали губатали колку е... за државата колку од едното а колку од другото средство на греење!?... Башка на тој што ви продал пелети ќе му земе државата 10 или 15% персонален данок (од профитот за печката или пелетите)... НЕ ТАКА!... НЕ! На ранливи категории луѓе треба да им се помогне, ако во Уставот пишува дека сме социјална држава... За нив на пр. една евтина плинска печка КОЈА НЕ ЗАГАДУВА а во СЕТЕК кошта 3-4,000 Денари од 4-5кW снага... и бонови за бесплатни 300-400 литри ЛНГ ТНГ ли беше (уште 100-150 нека си докупи годишно, ако е јака и долга зимата...и чао! Така бива! Ама од тоа нема за буџетот, туку има од буџетот!...
Субвенции ќе даваат за Tesla S модел, а предност ќе имале ранливите категории!?
Човек да се смее или да плаче....
ЈБГ ОД ОВА НЕ БИВА ДРЖАВА!
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.368
Поени од реакции
3.736
Не само тоа... туку види што наведуваат во огласот за субвенции:
Оваа година за прв пат се воведува новина во доделувањето на субвенциите каде што половина од предвидените средства ќе бидат наменети за ранливите категории на граѓани.
Ако предходните немаа, се прашувам дали овие имаат грам мозок у главите!? Ќе субвенционирале печки на пелет за ранливи категории! Кои се ранливи категории!? Еве пример: Имаат за еден оброк на ден и живеат со помалку од 6000 денари месечно.... https://makfax.com.mk/makedonija/сиромаштија-речиси-половина-милион-м/ Сиромаштија: Речиси половина милион Македонци имаат по еден оброк дневно (да не мешаме политика) но ова е од 2016та и ништо не е нешто драстично сменето до денес!.... И сега на овие од ранливите категории скоро 500,000 на број (или 1/4 од популацијата) кои што имаат приходи помали од 6000 месечно, или од нив 200К, кои живеат со 2 Долари на ден... ќе ги субвенционирале со печки на пелети до 50% (но не повеќе од 25,000 Денари)... Прво, едно “ранливо семејство“ со што и како ќе издвои 25,000 Денари за 50% од печката? Второ, еве некој им подари најдоа 25К ... па како ќе се греат на пелети? Колку гледам цената на пелтите е 12-15 Денари колото, а Печка од 7-8kW која кошта 40-50К троши 1-2килограми пелети на час!? И сега при 15часа Х 1,5кг тоа се 20-22,5кг дневно ... 30 дена тоа е 600 - 675 кгр месечно Х 12 денари килото па тоа е 7-8,000 Денари месечно! Или грубо 40,000 Денари по сезона!
Едно семејство од средна класа и може да си дозволи, ама како ќе си дозволи некој од ранливите категории семејства!?
Абе сѐ со матаматика прават мамичето нивно! Ајде пресметај данок на 40,000 Денари (по сезона греење со пелет)... и пресметај данок на 12-15,000 Денари колку ќе потроши по сезона некој со 5,5 ка клима или со две 3,5ки а ќе грее ист простор 40-50м2 квадрати!? Чатали губатали колку е... за државата колку од едното а колку од другото!?... БАшка на тој што ви продал пелети ќе му земе државата 10 или 15% персонален данок (од профитот за печката или пелетите)... НЕ ТАКА ПЕДЕРИШТА! НЕ!.... На ранливи категории луѓе треба да им се помогне, ако во Уставот пишува дека сме социјална држава... За нив една евтина плинска печка КОЈА НЕ ЗАГАДУВА а во СЕТЕК кошта 3-4,000 Денари од 4-5кW и бонови за бесплатни 300-400 литри ЛНГ ТНГ ли беше (уште 100-150 нека си докупи годишно, ако е јака и долга зимата...и ајт! Така бива! Ама од тоа нема за буџетот, туку има од буџетот!...
Субвенции ќе даваат за Tesla S модел, а предност ќе имале ранливите категории!?
Човек да се смее или да плаче....
ЈБГ ОД ОВА НЕ БИВА ДРЖАВА!
Muabetot e toa .... pisav i ponazad ali ranlivi kategorii pa na peleti * abe tie nemaat pari za drva na crno da kupat so plastika i sto ke najdat sibaat pa peleti ke subvencioniraat .....
navistina ovaa drzava i ovaa skapana politika e zabegana do nemajkade >>>>> one way >>>
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Види го видеото и размисли зашто мразот е појавен најдоле на изменувачот и дали истото ке се случи ако тацната е топла.

Dopolnitelno Info za cilkusot na greenje(a ne ladenje) imas ovde i na narednite stranici...citaj dolgo pred da napises bilo sto
Izmenjivači toplote u spoljašnjoj i unutrašnjoj jedinici se zovu kondenzator i evaporator (isparivač) i oni zimi i leti menjaju ulogu. Zimi je unutrašnja jedinica kondenzator i u njoj se freon pretvara u tečnost tj. kondenzuje se. U trenutku dok prelazi iz gasovitog u tečno stanje freon predaje veliku količinu latentne toplote vazduhu u sobi. Ta tečnost ide dalje ka ekspanzionom ventilu koji je ispušta u spoljnju jedinicu. Kako dolazi do nagle ekspanzije u spoljnoj jedinici imamo mešavinu tečnosti i malo gasa, na vrlo niskoj temperaturi (pomenutih -40 °C). Kako spoljašnji vazduh prelazi preko izmenjivača (isparivača), on predaje toplotu freonu, koji sada u potpunosti isparava tj. prelazi u gasovito stanje. Da bi prešao u gasovito stanje freon mora da primi veoma veliku količinu toplote i to je ustvari glavni deo toplote koji se koristi u procesu "pumpanja". Freon je primio toplotu iz spoljnje sredine, i potrebno mu je sada povećati pritisak da bi mu se temperatura povećala dovoljno da bi ta toplota mogla biti iskorišćena u sobi. Bilo bi lepo da tu možemo da nabijemo veliku temperaturu, ali na žalost imamo gornju kritičnu tačku freona koja je negde oko 70 °C.
Тоа на српски не го ни читам,тоа треба да им го објасните на луѓето што не знаат инвертер/инвентор разлика да направат!Ама чуле дека имаат греач,и логично пошто за греење им е,па мислат дека е подобро.

Е сега:
“Саќето-изменувачот во мод на греење не е топла туку ладната страна, ако надвор е -2 саќето е -10 и тие -2 се топлата страна инаку како би имало топлинска размена??? не тропај кога неразбираш”

Дај да видиме кој тропа,а кој всушност тропа и измислува нешто што не сум рекол!
Саќето на дефрост е врело! На дефрост!
Убаво имам кажано.И таа топлина го топи мразот,а и самата надворешна се загрева... нормално.На нашиве температури тоа е и повеќе од доволно за да истече водата оздола.
А втората твоја теза:Дека греачот помага божем помалку да мрзне саќето е глупост невидена(и неочекувана од тебе).Ако имате нови закони за физика во Грее свака част! Мраз создаден со КОП 3 да топите со КОП 1 браво тогаш.
И тоа што прво мрзне долниот дел има многу пологично објаснување со струење на воздухот,исто како што секогаш попрво мрзне внатрешниот дел од саќето.
Таа теза за греач што го забавува мрзнењето на саќето да си ја пласирате во дуќан,а не тука.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.545
Поени од реакции
7.308
Тоа на српски не го ни читам,тоа треба да им го објасните на луѓето што не знаат инвертер/инвентор разлика да направат!Ама чуле дека имаат греач,и логично пошто за греење им е,па мислат дека е подобро.

Е сега:
“Саќето-изменувачот во мод на греење не е топла туку ладната страна, ако надвор е -2 саќето е -10 и тие -2 се топлата страна инаку како би имало топлинска размена??? не тропај кога неразбираш”

Дај да видиме кој тропа,а кој всушност тропа и измислува нешто што не сум рекол!
Саќето на дефрост е врело! На дефрост!
Убаво имам кажано.И таа топлина го топи мразот,а и самата надворешна се загрева... нормално.На нашиве температури тоа е и повеќе од доволно за да истече водата оздола.
А втората твоја теза:Дека греачот помага божем помалку да мрзне саќето е глупост невидена(и неочекувана од тебе).Ако имате нови закони за физика во Грее свака част! Мраз создаден со КОП 3 да топите со КОП 1 браво тогаш.
И тоа што прво мрзне долниот дел има многу пологично објаснување со струење на воздухот,исто како што секогаш попрво мрзне внатрешниот дел од саќето.
Таа теза за греач што го забавува мрзнењето на саќето да си ја пласирате во дуќан,а не тука.
Ja nezboram za Defrost, tuku za tvoite teorii na zagovor deka grejacot nepomagal da nezamrzne sakjeto....am ovoj Rusinov ako na On/OFff klima se gree togas zosto stava grejac?...sigurno e negde na potoplo cim na obicna On/Off se gree, a ako na obicna se gree temperaturite mu se kako ti sto vikas mediteranski ama sepak go stava grejacot i objasnuva zasto, samo ne razbiras.
Da si ziv i zdrav klimata bez grejac da si ja namontiras pod prozor i da negledas kako mrzne tacnata i crevoto...togas ke ti tekne ne muabetov ;)
Proektna Temperatura i vo 2019ta za Skopje e -14C pa ti vidi ;)
SK-temp.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.368
Поени од реакции
3.736
Ja nezboram za Defrost, tuku za tvoite teorii na zagovor deka grejacot nepomagal da nezamrzne sakjeto....am ovoj Rusinov na On/OFff klima toga zasto stava grejac?...a sigurno e negde na potoplo cim na obicna On/Off se gree, a ako na obicna se gree temperaturite mu se kako ti sto vikas mediteranski ama sepak go stava grejacot i objasnuva zasto, samo ne razbiras.
Da si ziv i zdrav klimata bez grejac da si ja namontiras pod prozor i da negledas kako mrzne tacnata i crevoto...togas ke ti tekne ne muabetov ;)
Proektna Temperatura i vo 2019ta za Skopje e -14C pa ti vidi ;)
Прегледај го приврзокот 218313
Da sme zdravi zivi site :) esenta e veke tuka .... zimata za brzo ke stigne pa ke vidime koj/sto/kako ..... samo ne sum bas siguren deka site ke pustat realni sliki .... bidejki tuka sto i da e se se tera na inat ....pogotovo protiv gree , ne znam zosto vikaat forsiraat aeri, koga gledam i taa imala greaci na tacna i kompresor.... taka po default i taa ne cini. a site vikaat vivax aeri Zakon ! I novata haier -25 danee so greac.?ama ....? zakonive tuka se dvoen standard. !
pozz od mene :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Ja nezboram za Defrost, tuku za tvoite teorii na zagovor deka grejacot nepomagal da nezamrzne sakjeto....am ovoj Rusinov ako na On/OFff klima se gree togas zosto stava grejac?...sigurno e negde na potoplo cim na obicna On/Off se gree, a ako na obicna se gree temperaturite mu se kako ti sto vikas mediteranski ama sepak go stava grejacot i objasnuva zasto, samo ne razbiras.
Da si ziv i zdrav klimata bez grejac da si ja namontiras pod prozor i da negledas kako mrzne tacnata i crevoto...togas ke ti tekne ne muabetov ;)
Proektna Temperatura i vo 2019ta za Skopje e -14C pa ti vidi ;)
Прегледај го приврзокот 218313
Истиот документ:просечна Т во сезона на греење 4.9ц ;)

И точно,и греачот си има функција кога и како.Ти си многу разбран кога сакаш да бидеш,па човек може и да научи нешто од тебе.Иако дебатава е за наши услови,и стојам зад кажаното.

А русинот,и такви како него има милион на јутјуб.Пред некој ден гледав американец инвентор што измислил клима на сонце! Да точно,и уште поинтересно е што е научно поддржано тоа.Процесот на ентропија го има со помош на хемиска реакција движена од соларната топлина.Ама па сега што треба? Сите да почнеме да мајсторишеме по дома и да измислуваме нешто што е веќе измислено?
Peace
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Едно прашање:
На кој начин инвертерот менува греење-ладење?
Со некои вентили или со обратно вртење на компресорот?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.545
Поени од реакции
7.308
Едно прашање:
На кој начин инвертерот менува греење-ладење?
Со некои вентили или со обратно вртење на компресорот?
4ro krakiot ventil go pravi toa menuvanje od mod ladenje vo mod na greenje, i koj ventil fakticki ja menuva patekata na freonot.
Kompresorot edinstveno moze da komprimira gas a ne tecnost osnovno pravilo, i nemoze da vrti naopaku.
Za da bide pojasno eve edno video koe vo presek go prikazuva 4ro krakiot ventil kako izgleda.
Zimno vreme freonot patuva od kompresor prema vnatresna pa vo nadvoresna i pak vo kompresor kako gas.
Letno vreme patekata e obratna...od kompresor prvo vo nadvoresna pa vnatresna pa pak vo kompresor vleguva kako gas.
Ova se postignuva so precizno definirani pritisoci i temperaturi na koi freonot od tesnost preminuva vo gas, i obratno od gas stanuva tesnost, a znaeme deka pri sekoe menuvannje na agregatnata sostojba se osloboduva golema kolicina na energija.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
4ro krakiot ventil go pravi toa menuvanje od mod ladenje vo mod na greenje, i koj ventil fakticki ja menuva patekata na freonot.
Kompresorot edinstveno moze da komprimira gas a ne tecnost osnovno pravilo, i nemoze da vrti naopaku.
Za da bide pojasno eve edno video koe vo presek go prikazuva 4ro krakiot ventil kako izgleda.
Zimno vreme freonot patuva od kompresor prema vnatresna pa vo nadvoresna i pak vo kompresor kako gas.
Letno vreme patekata e obratna...od kompresor prvo vo nadvoresna pa vnatresna pa pak vo kompresor vleguva kako gas.
Ova se postignuva so precizno definirani pritisoci i temperaturi na koi freonot od tesnost preminuva vo gas, i obratno od gas stanuva tesnost, a znaeme deka pri sekoe menuvannje na agregatnata sostojba se osloboduva golema kolicina na energija.
Другото ми е познато. Не ми беше јасно на кој начин се менува движењето на фреонот.
Благодарам.
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Stignaa klimite denovive ke bidat montirani pa ke vidime kako ke se pokazat ovaa sezona. Fala na site onie sto mi pomognaa pri izborot, se nadevam doma ke imam topla zima...


Sent from my motorola one using Tapatalk
Cestitam na izborot, ke bides zadovolen.
Jas ja imam od 10ti Oktomvri 2018ta, a ja zedov po preporaka na @Strelec
Uste ednas golemo BLAGODARAM do @Strelec
Pozdrav!!!
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Kolku kilovati vlece 5,5ka koga ke se ukluci greacot koga e pod 0C°? Kako toj funkcionira?
5.5ki so greac po specifikacija trosat 1.5kwh kako i onie koi nemsat greac ili...
--Ja prosiriv listata od tundra, aeri i fairy.
Predlog za toshiba ili mitsubishi do 1000eur za 37 m2 neizoliran prostor?
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Најпрво, поздрав до сите.

Гледам дека тука има добри познавачи во врска со климатизација, па би прашал совет за неколку прашања:
Се работи за стан (64 m2 во простории) во Скопје, нова зграда (2017) со надворешна изолација од 10 цм графитен стиропор, прозорци REHAU GENEO со трослојно четирисезонско стакло, според изведувачот зградата има сертификат за А класа енергетска ефикасност.

Гледам дека тука препорачувате како најекономично греење, со клими,

1. Моментално греењето на станот е со парно од БЕГ, сметката е 1,260 ден. х 12 месеци. Односно 15,120 ден. за грејна сезона.
- дали може да се изведе греење со клими за пониска годишна потрошувачка од 15,000 ден. Ако се земе предвид и цената на климите и паушалниот дел што ќе мора да се плаќа секој месец према БЕГ (иако си исклучен од нивната мрежа), колкав би бил рокот за враќање на инвестиција во клими?

2. Ако не се ставаат клими за греење, тогаш за ладење ќе треба барем една клима (која би се користела и за греење на дневната соба, во меѓусезона додека не го пуштат парното). Предлог за ваква клима? Дали вреди да се инвестира во поскапа клима, за оваа потреба? Буџет: 60,000 - 70,000 ден,

Скицата од станот е дадена подолу,
Горната страна е на север и е наворешен ѕид, исто и левата страна (запад) е надворешен ѕид, другите се внатрешнј зидови.

Предвидено е место за клима (над врата према балкон) со отвор во ѕидот за цевките према надворешната единица и поставени се држачи за надворешната единица на балконот (обележано со црвено).

Дали, тоа место е погодно за поставување на климата или треба да се бара друга локација со дополнително бушење за цевките?


Однапред Ви благодарам за предлозите.


Sent from my SM-T580 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom