Најекономично греење и ладење

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Loso e od edna pricina sto nepotrebno se vklucuvaat tie greaci i koga nema potreba drugo e da ima opcija na dalinskoto i po potreba korisnikot sam da si gi vklucuva i isklucuva a takva opcija za zal nema a vaka kako sto se programirani se isklucat i koga realno nema potreba
Zatoa jas licno i ne kupiv inverter klima so greaci podobro Haier Tundra ili Hisense sto se odlicni inverter klimi nego li klima so graci marketing trik i bezpotrebno trosenje struja.
Ги погледна спецификациите и карактеристики на споменатите клими?! На пример погледни ја работната температура на климите, фокусирај се на Тундрата! Декларирана е дека работи на најниска од конкурентите! На -25*С
Па можеби ќе ни објасниш како новата Тундра Грин 18ка, без греачи може и на -25*С???..... Една работа те мое мислење.... ако климата која нема греачи и е наменета до -15*С (95% од инвертерите) ... истата во многу ладни (поларни) услови не се гаси дури и да падне на -20 или -25.... ШТО ЌЕ И БИДЕ!? Или да го преформулирам прашањето, сите два дена ко ќе падне пониско од -15 ти AEZIto го гасиш? Го изгаси ли во сезона 2016/17та кога падна на -20? Не верувам!... Или ако го изгасиш, ќе уклучиш ТА печка 6 ка сите 2-3-5 дена.... и ќе чекаш таква зима во наредните 5-6 години, или ќе чекаш 30 год.... како рекоа во 30 год таа сезона 16/17 мислам беше со измерени континуирано најниски т во Ск!
Прашањето е колку топлина ќе испорача инвертер на пониски од -15, а не дали ќе работи!? Реков тоа е мое мислење! Не знам дали ги гасат климите на пониски од -15 другите... !? Не верувам. И не се замарај со тоа -20 -25 -30... ние не сме Сибир Аљаска ниту Скандинавија...
1569498652005.png
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.194
Поени од реакции
5.107
Ги погледна спецификациите и карактеристики на споменатите клими?! На пример погледни ја работната температура на климите, фокусирај се на Тундрата! Декларирана е дека работи на најниска од конкурентите! На -25*С
Па можеби ќе ни објасниш како новата Тундра Грин 18ка, без греачи може и на -25*С???..... Една работа те мое мислење.... ако климата која нема греачи и е наменета до -15*С (95% од инвертерите) ... истата во многу ладни (поларни) услови не се гаси дури и да падне на -20 или -25.... ШТО ЌЕ И БИДЕ!? Или да го преформулирам прашањето, сите два дена ко ќе падне пониско од -15 ти AEZIto го гасиш? Го изгаси ли во сезона 2016/17та кога падна на -20? Не верувам!... Или ако го изгасиш, ќе уклучиш ТА печка 6 ка сите 2-3-5 дена.... и ќе чекаш таква зима во наредните 5-6 години, или ќе чекаш 30 год.... како рекоа во 30 год таа сезона 16/17 мислам беше со измерени континуирано најниски т во Ск!
Прашањето е колку топлина ќе испорача инвертер на пониски од -15, а не дали ќе работи!? Реков тоа е мое мислење! Не знам дали ги гасат климите на пониски од -15 другите... !? Не верувам. И не се замарај со тоа -20 -25 -30... ние не сме Сибир Аљаска ниту Скандинавија...
Прегледај го приврзокот 218286
Jas iskreno sum protiv greaci vo INVERTER KLIMA zatoa sto ne e ekonomicno i ne pomaga pri namaluvanje na defrost ciklusi za Vivax aezi-to zimata 2016/17 ne go izgasiv na -15°C i odlicno rabotese nemase problem e sega me prasuvas kako Haier Tundra Green e deklarirana na greenje do -25°C bez greaci toa e za pofalba tolku prifatliva cena za tolku mokna klima bravo za inzinerite vo Haier.
Zaklucok greacite vo inverter klima licno za mene se Marketing trik.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ги погледна спецификациите и карактеристики на споменатите клими?! На пример погледни ја работната температура на климите, фокусирај се на Тундрата! Декларирана е дека работи на најниска од конкурентите! На -25*С
Па можеби ќе ни објасниш како новата Тундра Грин 18ка, без греачи може и на -25*С???..... Една работа те мое мислење.... ако климата која нема греачи и е наменета до -15*С (95% од инвертерите) ... истата во многу ладни (поларни) услови не се гаси дури и да падне на -20 или -25.... ШТО ЌЕ И БИДЕ!? Или да го преформулирам прашањето, сите два дена ко ќе падне пониско од -15 ти AEZIto го гасиш? Го изгаси ли во сезона 2016/17та кога падна на -20? Не верувам!... Или ако го изгасиш, ќе уклучиш ТА печка 6 ка сите 2-3-5 дена.... и ќе чекаш таква зима во наредните 5-6 години, или ќе чекаш 30 год.... како рекоа во 30 год таа сезона 16/17 мислам беше со измерени континуирано најниски т во Ск!
Прашањето е колку топлина ќе испорача инвертер на пониски од -15, а не дали ќе работи!? Реков тоа е мое мислење! Не знам дали ги гасат климите на пониски од -15 другите... !? Не верувам. И не се замарај со тоа -20 -25 -30... ние не сме Сибир Аљаска ниту Скандинавија...
Прегледај го приврзокот 218286
Znaci glupi ovie JAPONCITE. Na nivnite nordik modeli do -25 imaat greaci.
A HAIER TUNDRA DO -25 Nema greaci.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Znaci glupi ovie JAPONCITE. Na nivnite nordik modeli do -25 imaat greaci.
A HAIER TUNDRA DO -25 Nema greaci.
Значи мислите и заклучоците си ги парафразирате како вас ви одговара,како вашата воденица да врти!?

Нит Змиго ни Климе не кажаа нешто такво! Второ,до сега и на врапците им е јасно дека тој греач ни помага ни го скратува дефростот.
На минус 30 кога дури и врела водена пареа инстантно замрзнува,греачот си има сврха...водата мора да истече без да замрзне уште на тацната.
Кај нас на -2,-5,-10 такво нешто не е потребно оти топлината од саќето(што топи) е доволна за водата да не замрзне додека истекува.
Трета работа е што тие јапонски клими од 1500-3000€ имаат алгоритми и контролери “боли глава”... па сигурно нема да ги пуштаат греачите нон-стоп како кај “ефтините”!
И на крај ќе се согласам со @најубав дека кај нас е подобро(и поекономично) клима без греачи.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.368
Поени од реакции
3.736
Значи мислите и заклучоците си ги парафразирате како вас ви одговара,како вашата воденица да врти!?

Нит Змиго ни Климе не кажаа нешто такво! Второ,до сега и на врапците им е јасно дека тој греач ни помага ни го скратува дефростот.
На минус 30 кога дури и врела водена пареа инстантно замрзнува,греачот си има сврха...водата мора да истече без да замрзне уште на тацната.
Кај нас на -2,-5,-10 такво нешто не е потребно оти топлината од саќето(што топи) е доволна за водата да не замрзне додека истекува.
Трета работа е што тие јапонски клими од 1500-3000€ имаат алгоритми и контролери “боли глава”... па сигурно нема да ги пуштаат греачите нон-стоп како кај “ефтините”!
И на крај ќе се согласам со @најубав дека кај нас е подобро(и поекономично) клима без греачи.
Dobro be ne se nervirajte ke gi isklucime i gotovo ...mozi taka ...? nema da se polemzira povejke ???
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.194
Поени од реакции
5.107
Kaj Panasonic vo skapite modeli toa e reseno so bakarno cevce okilu compressor i kondez na nadvoresnata edinica i na greenje vo toa cevce kruzi topol freon taka e ekonomicno reseno em nema bezpotrebno trosenje struja za geaci.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Zdravo.
Bi gi zamolil poiskusnite za nepristrasen sovet.
Treba da gream soba 37m2 bez termoizolacija so 3 nadvoresni sida.
Zasega se dvoumam pomegu slednive 5,5ki:
-Haier tundra green
-Gree fairy lclh
-Vivax aeri
Haireot nemal greaci i r32, drugive imale.
Dali voopsto e ok da se ima greaci i dali tie koga ke se uklucat ke trosi klimata poveke od prosecnite 1.5kwh. (Da ne pravi dolgi defrosti i ne zatopluva dovolno)
Ako ja isfrlime haier, pomegu vivaxot i greeto koja e po ok.
Mene mi odi umot kon gree ama dali vredi 10000 den poveke.
Koja bi ja odbrale vie, mozebi nekoja druga do toj cenoven rang.
Значи повеќето ја препорачаа тундрата, ок фала.
А дали тоа што има максимален капацитет на греење 6000W (а другиве 6800 грее и 6980 вивакс) би можело да се смета за недостаток?
 
Член од
25 март 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Sakam da zemam 5.5 parapetna klima budzet 60 000 den koj se ovie cooper & hunter? gledav lg,daikin Mitsubishi okolu 1500 eu se neznam dali se isplaka. GREE Vivax ili C&H gledam vivaxot ne duva dolu CH vs Gree konzolna.jpg vivax vs Gree konzolna.png
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Значи мислите и заклучоците си ги парафразирате како вас ви одговара,како вашата воденица да врти!?

Нит Змиго ни Климе не кажаа нешто такво! Второ,до сега и на врапците им е јасно дека тој греач ни помага ни го скратува дефростот.
На минус 30 кога дури и врела водена пареа инстантно замрзнува,греачот си има сврха...водата мора да истече без да замрзне уште на тацната.
Кај нас на -2,-5,-10 такво нешто не е потребно оти топлината од саќето(што топи) е доволна за водата да не замрзне додека истекува.
Трета работа е што тие јапонски клими од 1500-3000€ имаат алгоритми и контролери “боли глава”... па сигурно нема да ги пуштаат греачите нон-стоп како кај “ефтините”!
И на крај ќе се согласам со @најубав дека кај нас е подобро(и поекономично) клима без греачи.
Види го видеото и размисли зашто мразот е појавен најдоле на изменувачот и дали истото ке се случи ако тацната е топла.
Саќето-изменувачот во мод на греење не е топла туку ладната страна, ако надвор е -2 саќето е -10 и тие -2 се топлата страна инаку како би имало топлинска размена??? не тропај кога неразбираш
Dopolnitelno Info za cilkusot na greenje(a ne ladenje) imas ovde i na narednite stranici...citaj dolgo pred da napises bilo sto
Izmenjivači toplote u spoljašnjoj i unutrašnjoj jedinici se zovu kondenzator i evaporator (isparivač) i oni zimi i leti menjaju ulogu. Zimi je unutrašnja jedinica kondenzator i u njoj se freon pretvara u tečnost tj. kondenzuje se. U trenutku dok prelazi iz gasovitog u tečno stanje freon predaje veliku količinu latentne toplote vazduhu u sobi. Ta tečnost ide dalje ka ekspanzionom ventilu koji je ispušta u spoljnju jedinicu. Kako dolazi do nagle ekspanzije u spoljnoj jedinici imamo mešavinu tečnosti i malo gasa, na vrlo niskoj temperaturi (pomenutih -40 °C). Kako spoljašnji vazduh prelazi preko izmenjivača (isparivača), on predaje toplotu freonu, koji sada u potpunosti isparava tj. prelazi u gasovito stanje. Da bi prešao u gasovito stanje freon mora da primi veoma veliku količinu toplote i to je ustvari glavni deo toplote koji se koristi u procesu "pumpanja". Freon je primio toplotu iz spoljnje sredine, i potrebno mu je sada povećati pritisak da bi mu se temperatura povećala dovoljno da bi ta toplota mogla biti iskorišćena u sobi. Bilo bi lepo da tu možemo da nabijemo veliku temperaturu, ali na žalost imamo gornju kritičnu tačku freona koja je negde oko 70 °C.
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
18
Експерти :) ајде посоветувајте ме дали оваа Мицу https://klimi.mk/product.php?id=194 ќе грее 28м2 дневна со кујна, нова градба, блок 20см со стиропор 10см, два надворешни ѕида, становите под и над се греат или ќе мора да се стави 35ка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom