Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Да прашам што би ми препорачале за греење на една соба од 15 м2 , и на што да пазам при одбирање на клима, зошто ништо не разбирам во оваа проблематика ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Za 15m2 zemi si Haier Tide Green na R 32 freon so Hitachi compresor odlicna klima super za cena od 24.990 den
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
poevtino ima ama poevtinoto e poslabo ponekvalitetno ovaa Haier Tide Green e so fabricko kompletno vgradeno wifi odlicen model
Прегледај го приврзокот 217418
Све е ок тоа, ама може ќе звучи смешно пошто сум дупка за темава, ама што ќе ми ви фи. Ми треба клима за греење за една соба, со изолација, не мора да биде фенси, да биде ок цена и да не троши многу тоа барам

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Све е ок тоа, ама може ќе звучи смешно пошто сум дупка за темава, ама што ќе ми ви фи. Ми треба клима за греење за една соба, со изолација, не мора да биде фенси, да биде ок цена и да не троши многу тоа барам

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
SEKAKO DEKA NE MORA DA GO KORISTIS WI-FI TO TOA E STAVENO FABRICKI VGRADENO VO KLIMATA KAKO PREDNOST NO AKO NE SAKAS NE MORA DA GO KORISTIS
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Све е ок тоа, ама може ќе звучи смешно пошто сум дупка за темава, ама што ќе ми ви фи. Ми треба клима за греење за една соба, со изолација, не мора да биде фенси, да биде ок цена и да не троши многу тоа барам

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
за 15 м2 со изолација можеби и ова ќе ти врши работа
 
B

Beck's

Гостин
Zdravo.

Bi ve zamolil da mi pomognete okolu izbor na greenje na kuka.
Dosea planirav so nafta ama pa sea site mi zborat deka mnogu poskapo e vo sporedba so peleti.

Nekoj po iskusen vo ovoj pogled.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
за 15 м2 со изолација можеби и ова ќе ти врши работа
Ова изгледа добро ама го нема на лагер
Е сега да прашам, дали климата мора да работи нонстоп пример и ноќе и после колку време од гасење се лади собата ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
дали климата мора да работи нонстоп пример и ноќе и после колку време од гасење се лади собата ?
greenje na inverter klima e najekonomicno i najisplatlivo samo ako klimata raboti 24/7 so toa sto preku den primer na 25 stepeni dodeka navecer ako vi smeta spienje na toplo ke ja namalite klimata na 21 stepen taka ke e najekonomicno.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Ова изгледа добро ама го нема на лагер
Е сега да прашам, дали климата мора да работи нонстоп пример и ноќе и после колку време од гасење се лади собата ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
тоа колку време ќе се задржи топлината зависи единствено од топлинските загуби на просторот и тоа никој од дома не може да ти го каже,
но земи во предвид дека клима уредите се наменети за 24 часовна работа бидејќи тогаш само ќе вршат надополнување на загубите и помалку ќе влегуваат во дефрост, но секој со својата математика.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
тоа колку време ќе се задржи топлината зависи единствено од топлинските загуби на просторот и тоа никој од дома не може да ти го каже,
но земи во предвид дека клима уредите се наменети за 24 часовна работа бидејќи тогаш само ќе вршат надополнување на загубите и помалку ќе влегуваат во дефрост, но секој со својата математика.
Добро, но пример 8-10 часа додека си на работа не би работела климата ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
koga ne si doma klimata ke ja namestis na 22 stepeni i nema da se oladat dzidovite imas li izolacija ?
Да имам. Само работата е што таа соба ми е за спиење и ја загревам после 17 часот од кога ќе се вратам од работа. Значи не ми е потребно за престој цел ден. Затоа дали е исплатливо со клима да ја загревам или да барам неко друго чаре

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom