Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Еве едно видео од климатизацијата 12 btu Amber - модулација на климата 12 BTU .... 800 вати електрична енергија и многу кратко ја намалува потрошувачката на енергија, околу 500 вати енергија и потоа ја исклучува струјата.


Видеото трае малку подолго, но јасно може да го следи 13, 40 минути ..............Ovu klimu Kinezi vode kao nekakav model Nordic za Average zonu.Naravno da ova klima nema Evropski sertifikat.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Зошто се овие различни од нашите?

Треба 250-350w модулација да се гледа дали се среќава како бројка во видеава.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Зошто се овие различни од нашите?

Треба 250-350w модулација да се гледа дали се среќава како бројка во видеава.
Грее Amber никогаш нема модулирано на греење на 250-350w, уште пред година и нешо пастирав видеа за модулација и поплаки на 700-800w, и по 5 секунди паѓа на 500 и одма пак 700-800.
Попозната е и по нејзиното алтер/его електрично котле или рерна од трофазно шпоре.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Вака.

Значи 100w ако модулира како што се тврди тогаш треба да модулира и со 300w. И тоа долги периоди од годината климата поминува на 300-500w.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Вака.

Значи 100w ако модулира како што се тврди тогаш треба да модулира и со 300w. И тоа долги периоди од годината климата поминува на 300-500w.
I mene ne mi e jasno. WNite kaj mene moduliraat so 300w, a se entry modeli. Vaka kako shto raboti Amberov na klipov raboti WNot kaj mene vo spalna koga se jaki minusni temperaturi nadvor i koga ne moze da postigne da mi ja stopli spalnata. Raboti, vleguva vo defrost, duri e vo defrost 5-7 (vo najladnoto i 10 minuti), se ladi sobata vo megjuvreme, uklucuva, povlekuva 1100 W, posle 15 minuti namaluva na 850w, pa dokaj 650w spushta, raboti taka do naredniot defrost (koj e za 50 minuti) pa naednash spushta na 0, vleguva vo defrost, i taka vo krug. A se do -2 ili do -5 recimo, si modulira so 400-500W. I ponisko od toa raboti, sum kazal, so 275W najnisko shto sum ja videl modulirala, ama poshto mi e spalnata takva kakva shto si e, prosekot na potroshnja mi e povisok na klimata koga vekje pochnuva da e poladno nadvor.
Автоматски споено мислење:

Ne mi e muabetov tendenciozen, nego povekje pati tuka imalo mislenja vo koi se zboruva za visoka potroshnja na Amber 12kata i za losha modulacija, pa mozebi ima neshto vistina tuka.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
100 pati e zboreno za istovo, vratete se nazad I CITAJTE.
Ovoj srbinov go utepa od tresenje "prazna slama" (srpska pogovorka za da razbere).
Ama izgleda toa mu e rabota na site forumi.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Еве едно видео од климатизацијата 12 btu Amber - модулација на климата 12 BTU .... 800 вати електрична енергија и многу кратко ја намалува потрошувачката на енергија, околу 500 вати енергија и потоа ја исклучува струјата.


Видеото трае малку подолго, но јасно може да го следи 13, 40 минути ..............Ovu klimu Kinezi vode kao nekakav model Nordic za Average zonu.Naravno da ova klima nema Evropski sertifikat.
Истиот пост @Мирко го има постирано и на Елитемадзоне српскиот форум таму зачленет како Mirkobatocina 30мин пред да го постира и тука.
IMG_20190909_165252.png
На што нормален народ му одговара на начин соодветен за неговото тролање, сопственикот на Видеото на крајот од зимата беше презадоволен со коментари дека Амберот бљује ватру испред себе и може и над 40м2 да загрее и у најладен ден.
Тоа и јас сум го напишал на овој форум, а еве истото напишано од Србите кои знаат за видеото, знаат кога и каде на кој форум е објавено, го знаат кој е човекот и дека греел 40м2 неизолиран простор и накрај од сезоната е презадоволен.
На крајот сепак таму има луѓе што ги разбираат работите, за разлика од овде.
Еве ги одговорите, па да ги видиме @Мирко
IMG_20190909_165323.png
IMG_20190909_165350.png
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Mozda ima nekade pisuvano na temata no jas sepak da si prasam. Se vrti muabet nesto vladata ke subvencionira za klimi. Samo muabet e ili znae nekoj pokonkretno sto kako ?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Mozda ima nekade pisuvano na temata no jas sepak da si prasam. Se vrti muabet nesto vladata ke subvencionira za klimi. Samo muabet e ili znae nekoj pokonkretno sto kako ?
Se uste nema nisto oficijalno.
Ama mislam deka mesecov ke ima subvencii, ke bide info na site portali.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Mozda ima nekade pisuvano na temata no jas sepak da si prasam. Se vrti muabet nesto vladata ke subvencionira za klimi. Samo muabet e ili znae nekoj pokonkretno sto kako ?
Ќе има само за загадените градови. Кои ќе бидат ќе видиме. Во секој случај Скопје и Тетово ќе бидат на списокот.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Значи сепак таква си е"модулацијата" за која се дискутира.
Таква е модулацијата .. во спецификацијата вели дека G1Hz технологијата за моделот на Amber е 15 Hz.Таа се вели на хартија.
Ова видео е точно --- така функционира во режим на греење. Потребно е луѓето во Македонија да ја прочитаат вистината.
Можеби некој сака да работи вака, но треба да им каже на луѓето кои планираат да се загреваат во климата дека модулацијата на работа е навистина лоша.
Луѓето треба да знаат како полесно да ја разместат климата за нивната просторија.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Еден од условите за помош за клими од влада е семејството досега да се греело на цврсти горива, нафта и слично. Прво, дали ќе оди инспекција во домовите за да провери на што се греат. Второ, со оглед на сезоната, ова додека се донесе во Службен, додека да профункционира, добар дел од граѓаните веќе имаат набавено дрва или нафта. Се сомневам во тајмингот и начинот на проверка на домаќинствата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom