Најекономично греење (затоплување)

Паланчански

ГРЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
951
Поени од реакции
536
Загадувањето е во градовите. На село нема никаков проблем со горење дрво и греење на дрво. Во главен град е крајно ретардирано, моронско и умоболно да гориш дрва за греење кога има многу понезагадувачки решенија.
Не е баш така едноставно. Ти гледаш за градовите, јас гледам во глобала. За да се грее Битола на струја треба да се зголеми производството на електрична енергија. РЕК Битола треба да троши повеќе јаглен и пак му доаѓа исто. Кога ќе мора да го зголеми производството и за Скопје, Битола ќе биде позагадена отколку што е сега. Значи дека не е тоа решението. Всушност целосно решение нема. Одамна се испуштени конците. Уште во времето на СФРЈ. Ги принудија луѓето од селата да мигрираат во градовите, потоа ги принудија од помалите градови да мигрираат во поголемите. Во поново време на сите зелени површини се изградија згради. Се уништува зеленилото, истовремено се зголемувга потребата за греење. Затоа Скопје е толку загадено.
Можеби наместо субвенции за клима уреди треба да се даваат субвенции за енергетски фасади. Тоа е единствено што може барем малку да ја ублажи загаденоста. Инаку во Скопје ќе ја ублажи, но на друго место ќе ја зголеми.
Мислам дека автомобилите се многу поголеми загадувачи од греењето. Премногу автомобили има во Скопје, а улиците не се проектирани за таков сообраќај. Постојано застанување на семафори, возење во колона. Огромно загадување од издувните гасови.
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
667
Поени од реакции
152
Ако може мала помош моментално се грееме на дрва камин,сакам да земам инвертер но не сум сигурен кој модел делот што се грее е околу 60 квадрати,имам само внатрешна изолација тервол и нови прозори,дали инвертерот би завршил работа од многу луѓе слушнав ако нема фасада надворешна не давај џабе пари и сл и ако може предлог за инвертер за оваа квадратура.
Ви благодарам однапред.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.480
Поени од реакции
1.488
Мислам дека автомобилите се многу поголеми загадувачи од греењето. Премногу автомобили има во Скопје, а улиците не се проектирани за таков сообраќај. Постојано застанување на семафори, возење во колона. Огромно загадување од издувните гасови.
Ako se avtomobilite (soobrakjajot) pogolema pricina za zagaduvanjeto, kako go objasnuvas faktot deka zagaduvanje od April do oktomvri (osven malite i regionalni pikovi) prakticno NEMA!
1568203572479.png
ista e situacijata so Bitola (AEQI pod 40 e vo granici na dozvoleno)
1568203650363.png
interesno e sto Bitola centarot e pozagaden otkolku delovi koi se poblisku do REK...
nesporno REK e golem zagaduvac... no ete vo plan e izgradba na Cebren 1000mW...https://www.novamakedonija.com.mk/ekonomija/%D1%87%D0%B5%D0%B1%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D1%9C%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B5-%D1%9C%D0%B5-%D1%87%D0%B5/
потоа треба да се има предвид потенцијалот на МКД со Фотоволтаици (на трето место во Европа е) а германија има 200 пати повеќе инсталиран потенцијал .... мислам дека ќе доживееме бум со фотоволтаиците во скоро време... така да РЕК за некои 20 год полека во историјата!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
1.821
Поени од реакции
832
Pi
Ако може мала помош моментално се грееме на дрва камин,сакам да земам инвертер но не сум сигурен кој модел делот што се грее е околу 60 квадрати,имам само внатрешна изолација тервол и нови прозори,дали инвертерот би завршил работа од многу луѓе слушнав ако нема фасада надворешна не давај џабе пари и сл и ако може предлог за инвертер за оваа квадратура.
Ви благодарам однапред.
Pisi budzet kolku imas i dali e otvoren prostor .....a za inverter ti treba jaka 18ka.ili isto taka poasolna 24ka.
 

Паланчански

ГРЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
951
Поени од реакции
536
Ako se avtomobilite (soobrakjajot) pogolema pricina za zagaduvanjeto, kako go objasnuvas faktot deka zagaduvanje od April do oktomvri (osven malite i regionalni pikovi) prakticno NEMA!
Ова е само претпоставка, не мора да е точно:
Дува ли сега ветер во Скопје и Битола? Претпоставувам дека дува. Го растерува застојаниот воздух.
Преку зима со денови нема ветер. Инаку и тогаш загаденоста не ќе е толку голема.
Автоматски споено мислење:

потоа треба да се има предвид потенцијалот на МКД со Фотоволтаици (на трето место во Европа е) а германија има 200 пати повеќе инсталиран потенцијал .... мислам дека ќе доживееме бум со фотоволтаиците во скоро време... така да РЕК за некои 20 год полека во историјата!
Фотоволтаиците и ветерните централи би можеле да поминат кај нас. Инаку немаме реки за хидроцентрали.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
195
Поени од реакции
190

"Според најавите, на лицата што ќе ги заменат печките на дрва со инвертер-клими до 60.000 денари, ќе им биде исплатена целата сума, така што замената нема да ги чини ниту денар. "

уште да ги дознаеме *-те :)
 

Паланчански

ГРЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
951
Поени од реакции
536
Граѓаните на Скопје, Тетово и на Битола, кои ќе ги заменат печките на дрва со инвертер-клими што чинат до 60.000 денари, ќе ја добијат целата сума од ЕСМ, поранешно АД ЕЛЕМ.
Го заборавиле Кичево.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.013
Поени од реакции
1.337
Ako se avtomobilite (soobrakjajot) pogolema pricina za zagaduvanjeto, kako go objasnuvas faktot deka zagaduvanje od April do oktomvri (osven malite i regionalni pikovi) prakticno NEMA!
Прегледај го приврзокот 217074
ista e situacijata so Bitola (AEQI pod 40 e vo granici na dozvoleno)
Прегледај го приврзокот 217075
interesno e sto Bitola centarot e pozagaden otkolku delovi koi se poblisku do REK...
nesporno REK e golem zagaduvac... no ete vo plan e izgradba na Cebren 1000mW...https://www.novamakedonija.com.mk/ekonomija/%D1%87%D0%B5%D0%B1%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D1%9C%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B5-%D1%9C%D0%B5-%D1%87%D0%B5/
потоа треба да се има предвид потенцијалот на МКД со Фотоволтаици (на трето место во Европа е) а германија има 200 пати повеќе инсталиран потенцијал .... мислам дека ќе доживееме бум со фотоволтаиците во скоро време... така да РЕК за некои 20 год полека во историјата!
Нормално дека РЕК е многу-многу помал загадувач од домаќинствата кои се греат во Битола, а камо ли во Скопје.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
24
Поени од реакции
2
Ne sum vo tek so temata ako moze nekoj predlog nabrzina za klima za 1 soba mi e od 23kvadrata so solidna izolacija i pvc (kukja) do kaj 600e. Nekoj da znae formulata za presmetka za potrosuvacka za struja :), kolklu kosta eden kilovat ? Blagodaram unapred
 
Член од
16 март 2019
Мислења
261
Поени од реакции
100
Колку им е точна оваа пресметка? Какви се вашите искуства?
Momentalno naj evtino greenje e so inverter klima tie presmetki na linkot za potrosuvackata e na nivo na edna grejna sezona samo klimata inverter ke potrosi okolu 200 evra za greenje vo edna grejna sezona od 6 meseci sto momentalno e najevtina opcija za greenje.
 
На врв Bottom