Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Инвентори.
Толку разбираат, ајде и "Ѓоле" нека ги викаат... но добро е што се планираат субвенции за топлотни пумпи! Помина една акција (почеток на годинава) само за Скопје... ми кажаа луѓе, од оние што добиле, им доаѓале комисија од “Град Скопје“, да проверат дали е монтиран! И тие да сработат нешто!... Имаше некој критеријум, немаа право да конкурираат исклучени од парно... така нешто беше!? И мислам тоа е многу исправно!
Инвентори а...ама да не мислеа само на “Инвентор“.... од овде само Андроит ќе земе субвенции! ;) :P
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Море само нека монтираат што повеќе. Па да стигне глас и до комшииве мои, па еден зимски ден барем да дочекам да не ми ТРУЕ ЦЕЛО МААЛО на гнасотилаци и чад дрварски.

Одвратно е зимно време колку смрди од комшииве.

Да не го дрвеа, и да одвојат сериозни пари ЗА СЕКОЈ клима уред и ајт. Да изнаставеа простиве народи. 20% поврат или максимум 9000 денари. Идеално!!! Ќе се форсираат клими што се од 35-45000 а тие се најчесто добри за греење.

Ајде што било само да ги одвикне од СМРДЕЊЕ, смрдачиве околу мене. Страшно.

Макар и со Инвентори од Групер.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Да изнаставеа простиве народи.
Ова е таа препотентност за која цело време ве карам со Локван.

Сите би да имаат Mitsubishi Zubadan со фенкојлери.
Додека државата не добие пари од EU па да ги раздаде по народ како што е на запад уште долго време ќе мирисаш дрва.

Вака ќе изнакупат клими за неизолирани куќи и за макс. година до две ќе се вратат на дрва.

Кредитирањето треба да биде за PVC дограма и изолација.
Луѓето не се ретардирани. Со добра изолација греењето на дрва е излишно.

Во меѓувреме апашанава од нашиве банки дава поволни GEFF кредити зачинети со манипулативни трошоци за обработка и што ли уште не, па ти испаѓа исто да земеш потрошувачки кредит.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Препотентен сум, ако. Ќе трпам критика ако треба.

Ме отруја жив. НЕПОИМЛИВО е колку ми смрди маалото. Неможеш да пружиш алишта надвор. Јакните ми трујат незнаеш колку, мора да стојат кај скалите. Прозор отварање од Мај натака.

Дрварите ќе ги хејтам до последен здив. Ме отруја мене лично и си имам лични причини за да ги хејтам.

Во сред Скопје ти да имаш 8 куќи со по 20 кубика на сезона е умоболно. Во радиус од 100 метри. Треба во затвор да се оди за загрозување на животот на комшиите. Умоболно, да.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Јас мислам најголем проблем кај народов наш е неинформираноста за климите ко ќе му спомнеш клима одма помислува само на ладење поготово постарава генерација од времето на Тито уште ко ќе му спомнеш 3,5 клима одма ги мава инфаркт 3,5 сат??? и толку завршува таа дискусија сега треба да седне некои да му објаснува 1сат да поминат па 2-3 сметки па да свати замислете купувате Daikin Sarara и домашните од штекер ВРП оти трошела 3.5 на САТ :)))
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Препотентен сум, ако. Ќе трпам критика ако треба.

Ме отруја жив. НЕПОИМЛИВО е колку ми смрди маалото. Неможеш да пружиш алишта надвор. Јакните ми трујат незнаеш колку, мора да стојат кај скалите. Прозор отварање од Мај натака.

Дрварите ќе ги хејтам до последен здив. Ме отруја мене лично и си имам лични причини за да ги хејтам.

Во сред Скопје ти да имаш 8 куќи со по 20 кубика на сезона е умоболно. Во радиус од 100 метри. Треба во затвор да се оди за загрозување на животот на комшиите. Умоболно, да.
Не се виновни комшиите. Треба да се спроведе една добра кампања. И јас мислев дека инвертерите трошат многу струја. Не знаев дека тие се еден вид топлинска пумпа (за топлинската пумпа знаев дека троши 1/4 до 1/3 во однос на испорчаната топлина, но малкумина се запознаени со тој факт). Инвертерите се понеекономични од топлинските пумпи, но сепак се добра работа. Ако се направи споредба со дрвата (особено во Скопје), не знам како би излегла сметката. Што е поефтино? Ајде вие од Скопје пресметајте колку чини греење на дрва, а колку со инвертер. Можете тука да ги вклучите и (многу префалени) пелетите.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Еве моја стара пресметка.

Греење на букови дрва
1 kWh топлина = 2.3 денари (*1650kwh = 3795 денари за Февруари)
Сметав дека 1 m³ букови дрва се 3.000 денари.
Сметав дека 1 m³ букови дрва даваат 2.000 kWh топлина, затоа што податоците што ги најдов се движеа од 1.800 до 2.200 kWh.
Сметав дека се искористуваат 65% од тие 2.000 kWh, затоа што ефикасноста на печките што ги најдов се движеше меѓу 60% и 70%.

Греење со ефтин инвертер
1 kWh топлина = 1.6 денар (*1650kwh = 2640 денари за Февруари)
Го земав како пример Mitsubishi HJ35VA, кој според Eurovent има SCOP 3.8 (A). Seasonal COP е просек земен од цела грејна сезона. Оваа просечна ефикасност можат да ја постигнат ефтини инвертери. 1 kWh електрична енергија го сметав 4.5 денари. Како што напоменав погоре, и ќе земам дека просечен COP ка климата и бил 2.8 за овој месец

Греење со скап инвертер (хиперинвертер)
1 kWh топлина = 1.125 денар (*1650kwh = 1856 денари за Февруари)
Го земав како пример Mitsubishi FH35VE, кој според Eurovent има SCOP 5.1 (A+++). Seasonal COP е просек земен од цела грејна сезона. Оваа просечна ефикасност можат да ја постигнат само климатизери со цена од 1.000 €, па нагоре. И тоа само неколку климатизери, не било кои за тие пари.
1 kWh електрична енергија го сметав 4.5 денари. Како што напоменав погоре, и ќе земам дека просечен COP ка климата и бил 4 за овој месец.


Ако земеме дека наместо 1650kwh, што е нормално за еден простор за еден месец, дека на просторот му требаат 5 пати повеќе kwh или 8250kwh односот ќе остане ист. А заштедата само ќе се зголемува сметано во денари на месец.

Греење на букови дрва
1 kWh топлина = 2.3 денари (*8250kwh = 18.975 денари за Февруари)
Сметав дека 1 m³ букови дрва се 3.000 денари.
Сметав дека 1 m³ букови дрва даваат 2.000 kWh топлина, затоа што податоците што ги најдов се движеа од 1.800 до 2.200 kWh.
Сметав дека се искористуваат 65% од тие 2.000 kWh, затоа што ефикасноста на печките што ги најдов се движеше меѓу 60% и 70%.

Греење со ефтин инвертер
1 kWh топлина = 1.6 денар (*8250kwh = 13.200 денари за Февруари)
Го земав како пример Mitsubishi HJ35VA, кој според Eurovent има SCOP 3.8 (A). Seasonal COP е просек земен од цела грејна сезона. Оваа просечна ефикасност можат да ја постигнат ефтини инвертери. 1 kWh електрична енергија го сметав 4.5 денари. Како што напоменав погоре, и ќе земам дека просечен COP ка климата и бил 2.8

Греење со скап инвертер (хиперинвертер)
1 kWh топлина = 1.125 денар (*8250kwh = 9.280 денари за Февруари)
Го земав како пример Mitsubishi FH35VE, кој според Eurovent има SCOP 5.1 (A+++). Seasonal COP е просек земен од цела грејна сезона. Оваа просечна ефикасност можат да ја постигнат само климатизери со цена од 1.000 €, па нагоре. И тоа само неколку климатизери, не било кои за тие пари.
1 kWh електрична енергија го сметав 4.5 денари. Како што напоменав погоре, и ќе земам дека просечен COP ка климата и бил 4.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Еве моја стара пресметка.
Си ја дуплирал пораката, избриши ја половина. :)
Во пресметката треба да се корегира цената на струјата. За дрвата не знам која цена е.
Уште треба да ја вкалкулираме цената на инвертерот, во зависност од неговиот животен век. Но како и да е, греењето на инвертер не ќе е поскапо од греењето на дрва. Да не зборуваме за чистење оџак и често варосување.
Автоматски споено мислење:

Со сегашната дневна евтина тарифа на струјата, можеби е добра калкулацијата.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Толку разбираат, ајде и "Ѓоле" нека ги викаат... но добро е што се планираат субвенции за топлотни пумпи! Помина една акција (почеток на годинава) само за Скопје... ми кажаа луѓе, од оние што добиле, им доаѓале комисија од “Град Скопје“, да проверат дали е монтиран! И тие да сработат нешто!... Имаше некој критеријум, немаа право да конкурираат исклучени од парно... така нешто беше!? И мислам тоа е многу исправно!
Инвентори а...ама да не мислеа само на “Инвентор“.... од овде само Андроит ќе земе субвенции! ;) :P
Еве моја стара пресметка.

Греење на букови дрва
1 kWh топлина = 2.3 денари (*1650kwh = 3795 денари за Февруари)
Сметав дека 1 m³ букови дрва се 3.000 денари.
Сметав дека 1 m³ букови дрва даваат 2.000 kWh топлина, затоа што податоците што ги најдов се движеа од 1.800 до 2.200 kWh.
Сметав дека се искористуваат 65% од тие 2.000 kWh, затоа што ефикасноста на печките што ги најдов се движеше меѓу 60% и 70%.

Греење со ефтин инвертер
1 kWh топлина = 1.6 денар (*1650kwh = 2640 денари за Февруари)
Го земав како пример Mitsubishi HJ35VA, кој според Eurovent има SCOP 3.8 (A). Seasonal COP е просек земен од цела грејна сезона. Оваа просечна ефикасност можат да ја постигнат ефтини инвертери. 1 kWh електрична енергија го сметав 4.5 денари. Како што напоменав погоре, и ќе земам дека просечен COP ка климата и бил 2.8 за овој месец

Греење со скап инвертер (хиперинвертер)
1 kWh топлина = 1.125 денар (*1650kwh = 1856 денари за Февруари)
Го земав како пример Mitsubishi FH35VE, кој според Eurovent има SCOP 5.1 (A+++). Seasonal COP е просек земен од цела грејна сезона. Оваа просечна ефикасност можат да ја постигнат само климатизери со цена од 1.000 €, па нагоре. И тоа само неколку климатизери, не било кои за тие пари.
1 kWh електрична енергија го сметав 4.5 денари. Како што напоменав погоре, и ќе земам дека просечен COP ка климата и бил 4 за овој месец.


Ако земеме дека наместо 1650kwh, што е нормално за еден простор за еден месец, дека на просторот му требаат 5 пати повеќе kwh или 8250kwh односот ќе остане ист. А заштедата само ќе се зголемува сметано во денари на месец.

Греење на букови дрва
1 kWh топлина = 2.3 денари (*8250kwh = 18.975 денари за Февруари)
Сметав дека 1 m³ букови дрва се 3.000 денари.
Сметав дека 1 m³ букови дрва даваат 2.000 kWh топлина, затоа што податоците што ги најдов се движеа од 1.800 до 2.200 kWh.
Сметав дека се искористуваат 65% од тие 2.000 kWh, затоа што ефикасноста на печките што ги најдов се движеше меѓу 60% и 70%.

Греење со ефтин инвертер
1 kWh топлина = 1.6 денар (*8250kwh = 13.200 денари за Февруари)
Го земав како пример Mitsubishi HJ35VA, кој според Eurovent има SCOP 3.8 (A). Seasonal COP е просек земен од цела грејна сезона. Оваа просечна ефикасност можат да ја постигнат ефтини инвертери. 1 kWh електрична енергија го сметав 4.5 денари. Како што напоменав погоре, и ќе земам дека просечен COP ка климата и бил 2.8

Греење со скап инвертер (хиперинвертер)
1 kWh топлина = 1.125 денар (*8250kwh = 9.280 денари за Февруари)
Го земав како пример Mitsubishi FH35VE, кој според Eurovent има SCOP 5.1 (A+++). Seasonal COP е просек земен од цела грејна сезона. Оваа просечна ефикасност можат да ја постигнат само климатизери со цена од 1.000 €, па нагоре. И тоа само неколку климатизери, не било кои за тие пари.
1 kWh електрична енергија го сметав 4.5 денари. Како што напоменав погоре, и ќе земам дека просечен COP ка климата и бил 4.
Ova e se ok,ama kaj nas tesko i sporo ke odi osvem.ako ne dadat subvencii...a toj sto si e zimorliv i saka.vo soba +28 i 2 klimi gratis da mu dadat i pola struja da mu ja plajka opstinata toj pak ke saka pokraj kamin da si sedi.!
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Нека седи! Не му бранам. Ама наместо 17 кубика, ќе потроши 1! Зошто ќе користи од мерак, а не за греење.

Нема да смрди воопшто од правилна употреба на камин!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Нека седи! Не му бранам. Ама наместо 17 кубика, ќе потроши 1! Зошто ќе користи од мерак, а не за греење.

Нема да смрди воопшто од правилна употреба на камин!
Ok do nekade si vo pravo :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom