Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Vnatreshnosta e bitna, estetikata ne tolku. Mene lishno mi se dopagja vnatreshnata, ama sigurno subjektivnost ima tuka. Inache, dalinskoto ne e ova od na slikava, dalinskoto od dolgitr, kako na FH samo so pomalku dugminja.
@FlegmaFX Inache, vo odnos na montaza, moram da pruznaam deka od 3 klimi doma, 2 mi se montirani na 6 cm od tavan, za vnatreshnata edinica mislam. Imashe moznost i da gi spushtam, ama ke trebeshe da ostanam bez dve ubavi zidni lustercinja, i kablite ke morashe da gi umrtvam i ke mi izgledashe grdo bez tie sijalici.

Iskreno, krivo mi e, gledam deka se napravilo greshka. Me interesira da prasham samo, dali toa shto mi se montirani na 6 cm od tavan vlijae samo na kvalitetot na rabota na klimata ili i vlijae vo pobrzo amortiziranje na klimata, odnosno i go skratuva vekot?
Pred 3-4 god toj bucet model sto go Imas ne postoese. SF bese vlezen model.
Bas vo Grcija vo prodavnica ja gledav nadvoresnata I Da TI kazam iskreno samo M od micibushi e.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
HJ беше влезен модел. СФ никогсш не била влезен модел.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Да прашам до тие што повеќе се разбират.

Дали нешто ќе смета доколку климата е поставена на 50cm од таванот ? Пошто на тоа место има бетонски носач нема можност да се постави на 10cm од таван па затоа прашувам дали нешто ќе се промени ако ја поставам на 50cm дистанца.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
А од носачот на колку ќе биде?

Инаку 50цм е одлично, само естетски зависи како ќе се уклопи.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
40cm е носачот и 10cm спуштена од носачот вкупно 50 спуштање од таван надолу
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Vnatreshnosta e bitna, estetikata ne tolku. Mene lishno mi se dopagja vnatreshnata, ama sigurno subjektivnost ima tuka. Inache, dalinskoto ne e ova od na slikava, dalinskoto od dolgitr, kako na FH samo so pomalku dugminja.
@FlegmaFX Inache, vo odnos na montaza, moram da pruznaam deka od 3 klimi doma, 2 mi se montirani na 6 cm od tavan, za vnatreshnata edinica mislam. Imashe moznost i da gi spushtam, ama ke trebeshe da ostanam bez dve ubavi zidni lustercinja, i kablite ke morashe da gi umrtvam i ke mi izgledashe grdo bez tie sijalici.

Iskreno, krivo mi e, gledam deka se napravilo greshka. Me interesira da prasham samo, dali toa shto mi se montirani na 6 cm od tavan vlijae samo na kvalitetot na rabota na klimata ili i vlijae vo pobrzo amortiziranje na klimata, odnosno i go skratuva vekot?
Негативните консеквенци од лепењето во таван се усисување на потопол воздух и реметење на внатрешниот термистор.
Температурата горе е мин. 2 степени поголема од температурата во висина на 1,8m да речеме а цели 6 степени разлика од температурата на подот до плафонот.
Топлиот воздух е, просто да се изразам, понезгоден да се протне низ вентилатор па ова треба да се компензира со појак вентилатор а залепената во плафон клима да се подеси за 1-2 степени повеќе.
Овдека доаѓа до главниот проблем во зима во објекти со слаба изолација. +1 степен често значи поголема снага и подолга работа. Подолга работа= почести дефрости заради поголемата снага.
Идеално е 20 или 30 сантиметри
Да прашам до тие што повеќе се разбират.

Дали нешто ќе смета доколку климата е поставена на 50cm од таванот ? Пошто на тоа место има бетонски носач нема можност да се постави на 10cm од таван па затоа прашувам дали нешто ќе се промени ако ја поставам на 50cm дистанца.
Од технички аспект нема ништо да се промени но треба во обзир да ја земеш висината на плафонот. Значи, на плафон висок 2,5м - 50цм = 2м. Од овие 2м одземи уште 30см колку што е климата.

Земи изрежи картон со димензии на внатрешната и намести го на местото да добиеш претстава како би изгледало за да не дојде до комични ситуации и пред да биде доцна.
Сепак се дупат големи дупки и зафатот е прилично болен во поглед на растурање, прашини...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Да прашам до тие што повеќе се разбират.

Дали нешто ќе смета доколку климата е поставена на 50cm од таванот ? Пошто на тоа место има бетонски носач нема можност да се постави на 10cm од таван па затоа прашувам дали нешто ќе се промени ако ја поставам на 50cm дистанца.
И мене ме интересира сличен проблем. Имам носач околу 50цм внатре во собата. Каде е добро да се постави внатрешната? На ѕидот или на носачот? Носачот е спуштен околу 25цм од плафонот. без наслов3.PNG
 
Последно уредено од модератор:
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
И мене ме интересира сличен проблем. Имам носач околу 50цм внатре во собата. Каде е добро да се постави внатрешната? На ѕидот или на носачот? Носачот е спуштен околу 25цм од плафонот.Прегледај го приврзокот 215847
Не поставувај клима на носач дупло по грубо е. Стави си ја како што јас планирам, среди си каблите да не се гледат и само климата да се гледа како сликата, а доколку си во можност спушти ја таа празнина со гипс картон од лево на ниво на носачот да биде со вградено лед осветлување мислам дека ќе одговара.



Јас кога ќе ја монтирам на 50cm дистанца вака ќе биде што знам мене ми се допаѓа најбитно.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595

Kajgana Shop

На врв Bottom