Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.662
Зошто е оној Хансол напишан како ЛЦЛХ? Пак некој ујдурми се праат?
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Појма немам што имаш ставено во линковите, не ме ни интересира,..ама кај и да е ќе го "избркаш" Грее од Македонија...
Btw Споредбата што ти ја направија со Дон Кихот пред извесно време од друг член ти одговара...Само во грешен контекст ја употреби членот...
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.662
Ne Manipulirajte @HEKOJ @Klima ured , Hansolot e do -20 na greenje i do -15 na ladenje, LowCoolingLowHeating e skrateno LCLH. So Sanyo kompresor-twin i oznaki:
GWH12TB-S3DNA2D/I vnatresna
GWH12TB-S3DNA1D/O nadvoresna
Pdesignh 3,5kw @-10, SCOP 4,7
Прегледај го приврзокот 201073
Прегледај го приврзокот 201072
Ова е прв пат да се извлечи нешто конкрено за овие клими. Здравица од мене за сите!!!
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Супер е понудава, него она што ме интересира колку е всушност набавната на овие клими, дали е можно пред 2 години истиов Хансол се продаваше 50.000 денари, сега го даваат за дури 33.900 денари, исто и со Ломото 33.000 беше сеа е 19.900.
Факт е дека и со овие цени се сепак во профит греемак.

Но како е можно толкава ценовна разлика од 50.000 до 33.900.

Еве сигурно набавна испаѓа по 300 еур за Хансолот и 150-200 за Ломо.

Па се прашувам шо може и какви компоненти се користат при изработка на овие уреди, како плаќаат научници за створање на инвертерска склопка, шипинг, рисрч и дивелпмнт, работници, профит.


Оние што имате Хансол пред 2 години купен по 50.000 денари, не ви е малку шубе сеа, шо ве имаат заебано, пошо штом сеа иде за 33.900 сигурно и тогаш идел, испаѓа дека сте преплатиле скоро дупло за истиот уред.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Супер е понудава, него она што ме интересира колку е всушност набавната на овие клими, дали е можно пред 2 години истиов Хансол се продаваше 50.000 денари, сега го даваат за дури 33.900 денари, исто и со Ломото 33.000 беше сеа е 19.900.
Факт е дека и со овие цени се сепак во профит греемак.

Но како е можно толкава ценовна разлика од 50.000 до 33.900.

Еве сигурно набавна испаѓа по 300 еур за Хансолот и 150-200 за Ломо.

Па се прашувам шо може и какви компоненти се користат при изработка на овие уреди, како плаќаат научници за створање на инвертерска склопка, шипинг, рисрч и дивелпмнт, работници, профит.


Оние што имате Хансол пред 2 години купен по 50.000 денари, не ви е малку шубе сеа, шо ве имаат заебано, пошо штом сеа иде за 33.900 сигурно и тогаш идел, испаѓа дека сте преплатиле скоро дупло за истиот уред.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Штипски остај бошмаабет, јас мојот февруар 2015 го купив 39900 ден а предходно е бил најскапо мислам 43900!
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
754
Поени од реакции
1.304
Супер е понудава, него она што ме интересира колку е всушност набавната на овие клими, дали е можно пред 2 години истиов Хансол се продаваше 50.000 денари, сега го даваат за дури 33.900 денари, исто и со Ломото 33.000 беше сеа е 19.900.
Факт е дека и со овие цени се сепак во профит греемак.

Но како е можно толкава ценовна разлика од 50.000 до 33.900.

Еве сигурно набавна испаѓа по 300 еур за Хансолот и 150-200 за Ломо.

Па се прашувам шо може и какви компоненти се користат при изработка на овие уреди, како плаќаат научници за створање на инвертерска склопка, шипинг, рисрч и дивелпмнт, работници, профит.


Оние што имате Хансол пред 2 години купен по 50.000 денари, не ви е малку шубе сеа, шо ве имаат заебано, пошо штом сеа иде за 33.900 сигурно и тогаш идел, испаѓа дека сте преплатиле скоро дупло за истиот уред.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ili pak vnatresnosta ne e ista? ...
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Појма немам што имаш ставено во линковите, не ме ни интересира,..ама кај и да е ќе го "избркаш" Грее од Македонија...
Btw Споредбата што ти ја направија со Дон Кихот пред извесно време од друг член ти одговара...Само во грешен контекст ја употреби членот...
Вие почитуван, да не се грижите за контекстот! Оти и вашето инсистирање на правдина ич ама не е право, право да си кажеме.
Оти за 2-3 години колку си на форумов, з од збор немаш кажано за кланот. Вртиш сучиш, нив никако не сакаш да ги спомнеш во негативна конотација а они се понашаат како качаци на форумов.
Ако е за правдина, нека биде за сите. Оти ако само едни го имаат правото да поганат по форумот, тоа не е правдина ами кривдина, што би рекол покојниот Колозов.
П.С. Можам да се пофалам дека благодарение на моите искуства со инвертери, нашиот клуб доби нов член. Имено комшијата вчера монтираше Тошиба 7 кв, не се срамете кажете ми фала за придонесот за почист воздух;):D
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Kolku pati sme prochitale tuka lugje koi imale defektni Gree klimi pa morale da im gi menuvaat so novi? Toj seriozniot chovek, kolku dolgo ja koristel Toshibata?
Sedi si miren ti,si go resi problemot,kupi mercedes i ne tuku se vrti po dacii ☺
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom