Најекономично греење и ладење

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
вака некој ко тебе шо се декларира дека нема врска со гри односно тера пропаганда без личен ќар шо бара толку да се замара па и на бугарски форуми се става?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Citaj eve ke vidis preporaka od monter
https://forum.setcombg.com/всичко-за-климатиците/60337-избор-на-климатик-2018-a-264.html#post898611


Отговор: Избор на климатик '2018
За всекидневната:
General Fujitsu ASHG18LFCA Energy Plus 2
Toshiba RAS-18PKVSG-E Shorai
Mitsubishi Heavy Industries SRK50ZS-S~SRC50ZS-S Premium
Gree GWH18YE-S6DBA1A (LCLH) Amber
За спалнја (детска):
General Fujitsu ASHG09KMTA
Toshiba RAS-B10PKVSG-E Shorai
Mitsubishi Heavy Industries SRK20ZS-S~SRC20ZS-S Premium
Gree GWH09ACC-K6DNA1A (LCLH) Fairy
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Se opravi lg to?[DOUBLEPOST=1542827204][/DOUBLEPOST]
A na snegot kako bese tivka.?
I so defrosti kako bese?

Od kineskite brendovi Haier i Midea(Vivaks) na bugarskiot forum ne gi smatraat za zivi za ozbilno greenje.
Od monterite sto se aktivni na toj forum Gree se nametnuva kako izbor za pomalku pari od japonskite brendovi za seriozno greenje.
Tamu se preporscuva
Do 15m2 2.5kw (9ka)
Do 25m2 3.5ka(12ka)
Do 35m2 5.5ka (18ka)
Ova e za standarni modeli
Za najskapite modeli ima isklucoci.
A tuka kaj nas VivAks Midea,Haier
bile ozbilni klimi .Koj kogo zaebava tuka.
Na nekoi od tie stranski forumi posebno srpskiot bas ja preporacuvaat Midea Mision 12 3.5 kw kako mnogu dobra ama bas tamu gree ne go spomnuvaat bas dali poradi slab probiv na toj pazar ili drugo ne znam
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.298
Поени од реакции
11.111
Citaj eve ke vidis preporaka od monter
https://forum.setcombg.com/всичко-за-климатиците/60337-избор-на-климатик-2018-a-264.html#post898611


Отговор: Избор на климатик '2018
За всекидневната:
General Fujitsu ASHG18LFCA Energy Plus 2
Toshiba RAS-18PKVSG-E Shorai
Mitsubishi Heavy Industries SRK50ZS-S~SRC50ZS-S Premium
Gree GWH18YE-S6DBA1A (LCLH) Amber
За спалнја (детска):
General Fujitsu ASHG09KMTA
Toshiba RAS-B10PKVSG-E Shorai
Mitsubishi Heavy Industries SRK20ZS-S~SRC20ZS-S Premium
Gree GWH09ACC-K6DNA1A (LCLH) Fairy
абе верувам дека е ко што викаш
само не ти ка сфаќам потребата од толку ангажирано истражување кога веќе си имаш гри кои ти се суперјаки и економични итн итн итн


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
123
Поени од реакции
23
Se opravi lg to?[DOUBLEPOST=1542827204][/DOUBLEPOST]
A na snegot kako bese tivka.?
I so defrosti kako bese?

Od kineskite brendovi Haier i Midea(Vivaks) na bugarskiot forum ne gi smatraat za zivi za ozbilno greenje.
Od monterite sto se aktivni na toj forum Gree se nametnuva kako izbor za pomalku pari od japonskite brendovi za seriozno greenje.
Tamu se preporscuva
Do 15m2 2.5kw (9ka)
Do 25m2 3.5ka(12ka)
Do 35m2 5.5ka (18ka)
Ova e za standarni modeli
Za najskapite modeli ima isklucoci.
A tuka kaj nas VivAks Midea,Haier
bile ozbilni klimi .Koj kogo zaebava tuka.
На температура како денешнава супер е,ама штом паднат под 0 се мачи lg-то.Мое мислење е дека за 33 м2 не е доволна треба појака
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Na nekoi od tie stranski forumi posebno srpskiot bas ja preporacuvaat Midea Mision 12 3.5 kw kako mnogu dobra ama bas tamu gree ne go spomnuvaat bas dali poradi slab probiv na toj pazar ili drugo ne znam
Bugarskiot forum e najobemen od site hr,srpski.
Ima za site marki posebni temi i pod temi za skoro site modeli.[DOUBLEPOST=1542832357][/DOUBLEPOST]
абе верувам дека е ко што викаш
само не ти ка сфаќам потребата од толку ангажирано истражување кога веќе си имаш гри кои ти се суперјаки и економични итн итн итн


Sent from my iPhone using Tapatalk
Imam od poveke marki vidi vo potpis i mozam da sporeduvam.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.192
Standard e 120cm.
85cm ne e nikakov standard.
кумашине и гласноговорниче таман си е според моите потреби, јас сум семеен човек со две деца кои играат претежно на под а и јас најголем дел од слободното време сум си истегнат на гарнитурата која е на 5-60 cм висина така да не се замарам со стандарди гледам да ни е топло.
 
Член од
30 октомври 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
дали ако термо печката ја уклучиме да грее на повеќе степени би трошела повеќе струја? пример дали троши исто за 25 и 30 степени
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
На температура како денешнава супер е,ама штом паднат под 0 се мачи lg-то.Мое мислење е дека за 33 м2 не е доволна треба појака
тешко е да се поверува дека клима LG 12ка ако добро те разбрав овој модел го имаш не врши работа? A12LL https://www.lg.com/hr/klima-uredaji/lg-A12LL
не otvora Еуровент, ама ако е за верување на LG тешко е како реков да се поверува дека неможе да загрее 33м2, клима која има 4kW просечна моќ за греење, а како велат (Min/standardan/maks.) W 890/4000/6000...цели 6kW греење максимум снага при греење.... додека PdesingH 3.5кW, што гарантира дека и на -7*С би требало да загреат 33 квадрати!
Тоа е клима која чини 1000Евра зарем не!? Рече дека ја имаш 2 год? Како ги помина минатите зими? Исто проблем на пониски од нула?.... Да не ти е утнато нешто при монтажа? Внатрешната единица премногу блиску до таванот (има ли барем 15-20цм од него?).... Имаш ли било каква изолација (надворешна стиропор или тервол под кнавуф внатре), или PVC повеќекоморни прозори со термопан стакло? Каков е станот просторијата? Куќа или стан, можеби ладно приземје...!? Оваа клима мене ми изгледа многу ОК!
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.192
дали ако термо печката ја уклучиме да грее на повеќе степени би трошела повеќе струја? пример дали троши исто за 25 и 30 степени
нормално дека ќе потроши повеќе, не е можно ниту едно грејно тело да грее повеќе а да троши исто како кога би греело на помала температура
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.298
Поени од реакции
11.111
Bugarskiot forum e najobemen od site hr,srpski.
Ima za site marki posebni temi i pod temi za skoro site modeli.[DOUBLEPOST=1542832357][/DOUBLEPOST]
Imam od poveke marki vidi vo potpis i mozam da sporeduvam.
на тапаталков не ги дава потписите ама нвм пак сум со прашалници шо толку се умараш па и кршиш јазици
ама ај твое право


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Na nekoi od tie stranski forumi posebno srpskiot bas ja preporacuvaat Midea Mision 12 3.5 kw kako mnogu dobra ama bas tamu gree ne go spomnuvaat bas dali poradi slab probiv na toj pazar ili drugo ne znam
Vo Srbija najzadovolni se od Violata, 3,5kata modulira so 300W na odrzuvanje, ima EXV, grejac na nadvoresna i WiFi i za tie pari se prezadovolni.
Ova e modulacija na VIOLA 3,5Kw merena na +2C nadvoresna.
https://drive.google.com/file/d/1Jt30DMzdHhXyTve5Rz2Woj3_h3O04PTd/view?usp=sharing

Ajde da vdime kakva modulacija ima Tundrata3,5ka i kolku trosi pri odrzuvanje temperatura. Kako sto e na kapilra pod 500W nema da trosi i postojano ke gasi i ladi prostorot.
Violata e odlicna klima i za golema, ama i za mala prostorija so ovakva modulacija.
 
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Vo Srbija najzadovolni se od Violata, 3,5kata modulira so 300W na odrzuvanje, ima EXV, grejac na nadvoresna i WiFi i za tie pari se prezadovolni.
Ova e modulacija na VIOLA 3,5Kw merena na +2C nadvoresna.
https://drive.google.com/file/d/1Jt30DMzdHhXyTve5Rz2Woj3_h3O04PTd/view?usp=sharing

Ajde da vdime kakva modulacija ima Tundrata3,5ka i kolku trosi pri odrzuvanje temperatura. Kako sto e na kapilra pod 500W nema da trosi i postojano ke gasi i ladi prostorot.
Violata e odlicna klima i za golema, ama i za mala prostorija so ovakva modulacija.

Viola je sasvim prosecna i nista vise,u rangu Midea Mission.

A sto ne zakaci linkove za modulaciju Ambera 12,da vidimo kako "dobro" modulira.
I treba li da pisemo za iskustva drugih korisnika Ambera12,
kojima trosi na ovim temp.u plusu prosecno oko 900w,a posle svakog paljenja ide preko 1,5kw.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
123
Поени од реакции
23
тешко е да се поверува дека клима LG 12ка ако добро те разбрав овој модел го имаш не врши работа? A12LL https://www.lg.com/hr/klima-uredaji/lg-A12LL
не otvora Еуровент, ама ако е за верување на LG тешко е како реков да се поверува дека неможе да загрее 33м2, клима која има 4kW просечна моќ за греење, а како велат (Min/standardan/maks.) W 890/4000/6000...цели 6kW греење максимум снага при греење.... додека PdesingH 3.5кW, што гарантира дека и на -7*С би требало да загреат 33 квадрати!
Тоа е клима која чини 1000Евра зарем не!? Рече дека ја имаш 2 год? Како ги помина минатите зими? Исто проблем на пониски од нула?.... Да не ти е утнато нешто при монтажа? Внатрешната единица премногу блиску до таванот (има ли барем 15-20цм од него?).... Имаш ли било каква изолација (надворешна стиропор или тервол под кнавуф внатре), или PVC повеќекоморни прозори со термопан стакло? Каков е станот просторијата? Куќа или стан, можеби ладно приземје...!? Оваа клима мене ми изгледа многу ОК!
Да,истава клима што си ја постирал ја имам 2 год и не можам да кажам дека сум целосно задоволен.Како што кажав греам просторија 33 м2 во куќа со PVC прозори петкоморни и 4 сезонско стакло.Подот е паркет и немам визба за ладен под.И таваните не се високи,спуштен плафон со кнауф 2.40 см висина и горе на таван имам послано стаклена волна + собава е на јужна страна.Единствено што немам е надворешна изолација немам фасада.Кога ќе падни надвор температурата под 0 доколку не пуштам панел греалка нема шанси да се стоплам или пак сама да крени некој степен.Јас уште првата година се сомневам во монтажата да не е зафркнато нешто,дотолку не можи да не ја бидува климава како што кажа самиот 1000 евра е.И арно што спомна ,внатрешната единица од таванот е разделена само 8 см ? Мислење ?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Да,истава клима што си ја постирал ја имам 2 год и не можам да кажам дека сум целосно задоволен.Како што кажав греам просторија 33 м2 во куќа со PVC прозори петкоморни и 4 сезонско стакло.Подот е паркет и немам визба за ладен под.И таваните не се високи,спуштен плафон со кнауф 2.40 см висина и горе на таван имам послано стаклена волна + собава е на јужна страна.Единствено што немам е надворешна изолација немам фасада.Кога ќе падни надвор температурата под 0 доколку не пуштам панел греалка нема шанси да се стоплам или пак сама да крени некој степен.Јас уште првата година се сомневам во монтажата да не е зафркнато нешто,дотолку не можи да не ја бидува климава како што кажа самиот 1000 евра е.И арно што спомна ,внатрешната единица од таванот е разделена само 8 см ? Мислење ?
Незнам што да ти кажам... оддалеченост од таванот како правило на нет имаш податоци за правилно монтирање од 10см па до 30 како што вели Daikin:
upload_2018-11-22_0-25-34.png
колку ми е познато гледајки и по комшилук, тука климите се монтираат на 15-20 цм од плафонот (кај мене е 15-16цм), бидејки сите внатрешни единици нели на горната страна имаат решетка од каде претпоставувам им треба простор за воздух!?
Имаше на форумот еден член, кој со нова клима, непрописно монтирана многу блиску до плафонот беше незадоволен ...но откако тоа го корегира чоекот рече голема разлика - презадоволен по корекцијата!
Дали можеби монтажата кај тебе (близината до плафонот 8 цм) влијае на квалитетот, неможам да бидам сигурен, туку можам само да нагаѓам! Незнам, ако е 10цм минимум па 8 и не гледам дека би можеле да прават некои поголеми проблеми и влијаат на перформансите ... Незнам навистина!
А од друга страна пак ќе кажам, каква панелка на температури под 0.... климата ми изгледа многу моќна да неможе да загрее 33квадрати со PVC прозори со сезонско стакло: PdesignH 3.5kW, моќ од 4kW, a максимална при затоплување 6kW...!?
Се надевам некој од поголемите познавачи на проблематикава ќе имаат што да кажат!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom