Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.334
Поени од реакции
29.803
Рустикот е моментално во употреба, стар е веќе 10тина години.
Само што е без парно.
Кажи искуства, имаше проблеми некои?
Добро влече со стандарден оџак? Треба дрвата на многу ситно да се цепат или собира и крупни дрва? На колку време додаваш дрва, итн, итн...

Гледам на форуми се шегуваат дека на жарот има доволно простор за скара правење... :)
 
Член од
31 мај 2013
Мислења
5
Поени од реакции
1
Da, znam deka e do denes. Bas mnogu ne se razbirame od klimi. Mi treba klima sto ke cini negde do 40 000 denari, nisto poise ,a da bide top i za greenje
--- надополнето: 31 мај 2013 во 13:11 ---
За Самсунг зборат лоши работи, брендот си е ОК... за се ама не за климатизери. Наводно многу расипувања и проблеми, башка лоши перформанси и не грее добро на минус температури. А ако ти е само за ладење тогаш не ти треба инвертор, земи обична клима. Иначе ако баш инсистираш на Самсунг купувај денес, до утре имаш акција со бесплатна монтажа од Видеодата.

Пролистај ги последните десетина страници, има дискусија за климатизерите. Ако сакаш на кратко, од двете наведени јас би земај ЛГ. Но има и други опции...
ke moze li da mi kazes za tie pari koja klima e najdobro resenie
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.334
Поени од реакции
29.803
Da, znam deka e do denes. Bas mnogu ne se razbirame od klimi. Mi treba klima sto ke cini negde do 40 000 denari, nisto poise ,a da bide top i za greenje

...ke moze li da mi kazes za tie pari koja klima e najdobro resenie
Можам да кажам само мое сопствено мислење, нека кажат и другите свое мислење.
Во секој случај, опција е и GREE 12ка, 35000ден со монтажа во Крусел. Ако можеш и некој денар повеќе тогаш не е лош избор и Фуџитсу 12ка која во Хидросет кошта 41000ден, но без монтажа (а скапи им се монтажите). Лоша работа со Хидросет им се гаранциите, само една година (и уште една за компресорот, ако ти ја монтираат они). Секаде во светов Фуџитсу имаат барем 3години гаранција.
Дури и овака Фуџитсуто е добра опција, посебно за греење.

Инаку за не многу повеќе пари има Carrier Gold XPower, одлична клима за некои 49илјади -со монтажа, но со таа тенденција на одење напред и Тошибата Сузуми Плус доаѓа во домет, со 60000д за 12ка со монтажа.

Избори, избори.... :)
--- надополнето: 31 мај 2013 во 13:19 ---
Ако баш не можеш ни денар повеќе од таа сума горе, тогаш GREE или LG.
Ако можеш да ги растегнеш малку буџетот тогаш Фуџитсу е подобар избор, а ако можеш да го растегнеш малку повеќе тогаш Carrier Gold XPower.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.189
Мислам дека претходно е веќе се кажано и за пелетите и за камините на пелети и за камините на дрва.
Ретко кој ке најдеш што има било каков камин дома дека ке се пожали од него, но реалноста обично не е толку розова.
За рустикот се фалат дека грееле цели куќи, да но има куќи и куќи. Тој на глава нека застани повеќе од 60-70 квадрати нема да загрее па незнам што да биди( без разлика дали е со котел или не, снагата е таа).
За квадраттурата која се спомува од некои 120- 130 квадрати има камини на дрва со стакло напред, но тоа морам да напоменам е максимумот кој еден камин може да го постигне. За повеќе треба котел за парно. Сега не сум во тек многу многу со моделите но мислам дека Дипломат 21 ке ти брка работа.

Најверојтано има и други модели сега излезено, но овој баш за таа квадратура се покажа како доста солиден. Инаку ке бараш со номинална снага од околу 18 до 21 киловат, или за полесно еден киловат ти е 7 квадрати, па колку ке загреваш подели со 7 и ке имаш отприлика ориентација колкава снага ке ти треба од каминот.
За цепењето и складирањето на дрвата незнам што толку сте се уплашиле. Еден до два дена работа во цела година е. Е сега дека се прави ѓубре , се прави но сите убајни наеднаш нема.
За котлите и печките на пелети е друга приказна, ама на мислење сум дека за домашни услови се се уште скапи. Згора на тоа и одржувањето не е баш како на рекламите, така да и тоа ако се земи во предвид не е баш добар избор.Плус квалитетот на пелетите, нивното чување( треба да се пази од влага) па и нивната цена која е берзанска( што значи нема да се намали за скоро, напротив) уште повеќе оди во нивна штета.За во деловен објект каде се грее на индустриска струја се повеќе од исплатливи, но за дома мој совет е НЕ.
И да има котли на пелети кои можат да работат и на дрва и на пелети но беа поприлично скапи.
Струјата која ја трошат печките на пелети е занемарлива. Најповеќе трошат кога се пали грејачот кој ги пали пелетите но тоа е само додека се запали, значи ако е се во ред околу 15 мин. Другото оди на вентилаторите, што значи занемарливо.
Некој спомна акомулатор на топлина. Тоа би требало да го има скоро секој систем на парно греење затоа што порамномерно се искористува енергијата која ја дава грејното тело, но искрено колку е скапа иневстицијата неможам да кажам, на нет сигурно ке најдите сликовите како е поврзана и што конкретно прави и кои се придобивките од неа. Во глобала тоа е добро изолиран сад полн со вода каде се скалдира вишокот на топлинска енергија за да се искористи покасно. Идејата е да грејното тело работи со максимална ефикасност што нормално ке резултира со вишок на топлина кој ако го немаме тој акомулатор ке замини неискористена или ке треба да го гушиме грејното тело со што му ја намалуваме ефикасноста која резултира со зголемени трошоци за греење.
За друго прашајте поконкретно, ке пробам да ви одгвоорам секако доколку сум запознаен со проблематиката
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Сакаш да кажеш дека веќе го имаш Рустик, ама варијантата без котел?
Можеби ова ќе ти се види интересно:
http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/instalacije-grejanja-i-klimatizacije/alfa-kamin-rustik-prepravka?page=1

За препорака не знам што да ти кажам, јас го привршувам спратот и засега имам само поставено во кошулицата цевки за централно греење. Ставив Херц алупласт цевки, многумина тврдеа дека турските алупласт цевки се квалитетни ама не ми даваше мир помислата да не ставам во подот најквалитетни цевки... кој ќе се заебава после ако има проблеми -вадење паркет/ламинат и кршење кошулица... итн.
Мајсторот (кај мене дојде со чирак за да заврши побрзо работа) што ми ги местеше цевките е добар, него можам да ти го препорачам но не знам дали би се нафатил да дојде во Штип. Зависи и што ти треба, ако ставаш инсталација на цевките на ѕид и не знам како, не знам колку има искуство човекот со такви работи. Пиши ми ПП ако сакаш, ќе го најдам некаде телефонот од момакот па направете си муабет.


Да... без котел.

Не ги разбирам многу стручните поими затоа и ги мешам, но моето парно ќе со ѕидни радијатори, предпостаувам кога споменуваш кошулици тоа се однесува на подно греење или такво нешто.
Кај мене нема простор за тоа. Ќе се буши низ ѕидови и че се спорведува инсталација за ѕидни радијатори.

За мајсторот ....ќе видиме сега најдов еден број од човек (многуфален) од Пробиштип.... па ќе видам и со него.
--- надополнето: 31 мај 2013 во 13:58 ---
Кажи искуства, имаше проблеми некои?
Добро влече со стандарден оџак? Треба дрвата на многу ситно да се цепат или собира и крупни дрва? На колку време додаваш дрва, итн, итн...

Гледам на форуми се шегуваат дека на жарот има доволно простор за скара правење... :)


Сега почна да чури. Но тоа е веќе од старост.
Треба само да се разглоби целото и има еден лепак кој издржува енормна температура, па со него се премачкуваат спојките и готово.
Што значи може да врши работа уште толку.
Но не сум во план тоа да го правам, затоа што планирам да го продадам.

Инаку дрво долго до 40 см, со пречник околу 25 собира без мака.
Јас цепам мал процент од вкупните дрва и тие ги користам при распалувањето.... потоа цели кутуци и немам мака.
Зависи од дрвата.... ама добри дабови дрва би требало да те скорнуваат од кревет на секои 2-3 саата за ложење.

И да... со него имам монтажна гусена решетка која се монтира внатре на огништето кое се користи како скара! :sneaky:
--- надополнето: 31 мај 2013 во 14:03 ---
Мислам дека претходно е веќе се кажано и за пелетите и за камините на пелети и за камините на дрва.
Ретко кој ке најдеш што има било каков камин дома дека ке се пожали од него, но реалноста обично не е толку розова.
За рустикот се фалат дека грееле цели куќи, да но има куќи и куќи. Тој на глава нека застани повеќе од 60-70 квадрати нема да загрее па незнам што да биди( без разлика дали е со котел или не, снагата е таа).
За квадраттурата која се спомува од некои 120- 130 квадрати има камини на дрва со стакло напред, но тоа морам да напоменам е максимумот кој еден камин може да го постигне. За повеќе треба котел за парно. Сега не сум во тек многу многу со моделите но мислам дека Дипломат 21 ке ти брка работа.

Најверојтано има и други модели сега излезено, но овој баш за таа квадратура се покажа како доста солиден. Инаку ке бараш со номинална снага од околу 18 до 21 киловат, или за полесно еден киловат ти е 7 квадрати, па колку ке загреваш подели со 7 и ке имаш отприлика ориентација колкава снага ке ти треба од каминот.
За цепењето и складирањето на дрвата незнам што толку сте се уплашиле. Еден до два дена работа во цела година е. Е сега дека се прави ѓубре , се прави но сите убајни наеднаш нема.
За котлите и печките на пелети е друга приказна, ама на мислење сум дека за домашни услови се се уште скапи. Згора на тоа и одржувањето не е баш како на рекламите, така да и тоа ако се земи во предвид не е баш добар избор.Плус квалитетот на пелетите, нивното чување( треба да се пази од влага) па и нивната цена која е берзанска( што значи нема да се намали за скоро, напротив) уште повеќе оди во нивна штета.За во деловен објект каде се грее на индустриска струја се повеќе од исплатливи, но за дома мој совет е НЕ.
И да има котли на пелети кои можат да работат и на дрва и на пелети но беа поприлично скапи.
Струјата која ја трошат печките на пелети е занемарлива. Најповеќе трошат кога се пали грејачот кој ги пали пелетите но тоа е само додека се запали, значи ако е се во ред околу 15 мин. Другото оди на вентилаторите, што значи занемарливо.
Некој спомна акомулатор на топлина. Тоа би требало да го има скоро секој систем на парно греење затоа што порамномерно се искористува енергијата која ја дава грејното тело, но искрено колку е скапа иневстицијата неможам да кажам, на нет сигурно ке најдите сликовите како е поврзана и што конкретно прави и кои се придобивките од неа. Во глобала тоа е добро изолиран сад полн со вода каде се скалдира вишокот на топлинска енергија за да се искористи покасно. Идејата е да грејното тело работи со максимална ефикасност што нормално ке резултира со вишок на топлина кој ако го немаме тој акомулатор ке замини неискористена или ке треба да го гушиме грејното тело со што му ја намалуваме ефикасноста која резултира со зголемени трошоци за греење.
За друго прашајте поконкретно, ке пробам да ви одгвоорам секако доколку сум запознаен со проблематиката


Владе... не си ме разбрал добро....или обратно.

Камин 24кW ми треба за парно..... не за една просторија.
Дневната просторија ми е одприлика 50-60 квадрати, така да планирам постојниот камин кој што планирам да го земам (кога ќе одлучам кој) да ми ја грее таа површина заедно со некој радијатор.
Па од таму да се разгранува инсталацијата, цефките за радијаторите по другите соби и надолу во други две собчиња кои ќе бидат за старите ;)

Оваа ламја како шо ја гледам е за отворена површина од некои 80 до 100 квадрати без парно.
Башка оваа еден рака дрва би собрала на едно ложење.o_O
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.189
Одлично те имам разбрано. Таа ламја е 18 киловат мислам( номинална снага, максимална 21) или отприлика за 130 квадрати.
Од тој модел имаш и за со котел и обичен, и вграден( сам да си го заѕидаш) и самоносечки како што е на сликата.
Така да во просторијата каде ке седи каминот ако е до кај 60 квадрати нема потреба од радијатори( ама не е на одмет да ставиш еден, нека има:)), а другите простории ке ги загреваш со парното. Не ме држи за збор ама мислам дека соодносот му беше 40/60 или 40% од снагата ја зрачи во собата, 60% од топлината оди низ радијаторите.
 
Член од
31 мај 2013
Мислења
5
Поени од реакции
1
Blagodaram na sovetot . Se mislime uste,a denes resivme da kupime kakva i da bide. Znaci za taa sto vikas 35000 nwmame slusnato,a moze da se pogledne. Znaci do 40 000 den klima da bide dobra i za ladenje i za greenje salon od 40m2 so odlicna izolacija. na pocerokot bev ubedena deka Samsungot e bolji, Ama Sega poveke me vlece lgto. Znaci, dali LG s 12 af / cs 12 af ke mi gi zadovoli ocekuvanjata???
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.334
Поени од реакции
29.803
Znaci, dali LG s 12 af / cs 12 af ke mi gi zadovoli ocekuvanjata???
За 40м2 сите ќе ти препорачаат појака клима од 12ка (12000BTU), посигурно е да се земе една од 18000BTU или две од 12000BTU (како што е LG CS12AF). Aма пак се зависи од изолацијата и од тоа дали во просториите над, под и до тебе, се грее. Во принцип можеш да пробаш да земеш една 12ка и да видиш како ќе биде во зимата, па по потреба да додадеш уште една 12ка (или 9ка).
Само треба реално да очекуваш дека 12к за 40м2 тешко дека ќе биде доволна, освен ако изолацијата не е баш прва лига.

Од аспект на моќност на климата, и ако сакаш да бидеш релативно сигурна дека нема да се заебеш, можеби треба да размислиш да буџетот да го зголемиш за 7 до 9 илјади денари, и да земеш Fudjitsu ASYG12LLCA или Carrier Gold. По сите работи што ги научив се работи за осетно подобри машини.

На крај ваша си е одлуката, овде можеме да само да сугерираме што е што.
Штета што се брзаш, пошто на форумов има и попаметни и поискусни од мене... ама прашање е кој кога ќе ти го прочита прашањето.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Za 40000 za greenje vo debel minus tesko deka ke najdes. 12000btu ne te zadovoluva, 16000 i nagore, ilinekoja 12000 kako mitsubishi VAHZ ili Fujitsu LT ili Panasonic VE12NKE ili nekoja druga nordic klima (ali toa e mnogu skapo).
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Sass
Deneska mi navratija druga ekipa od majstori od skopje sto gi ispratil monterot moj da vidat sto e so klimata. Odma mi rekoja deka e normalno malku da pobelat dvete cevki sega bidejci i nadvor e ladno a toa se slucuvalo so inverteri. Ja stavija i na manometri klimata i ne pokaza deka i fali ni gram od freon, a klimata rabooti kako saat-besumno, no nejse, majstorot sto mi bese denes mnogu mi gi pofali Grre Hansol i rece deka i samiot ce gi vgradi vo negovata kuca + ima i jako podobra cena kaj nego nego da se kupuva po marketite. Ne bese bas za Vivax Gexi bidejci vika kako i da e Gree mora za sebe da ja napravi poubavo, ama ne e greska i za Vivax ako se odluci nekoj. Vika deka na Hansol modelot uste potivok e kompresorot nego li na ovaa sto ja ja montirav Change. I rekov imajte me vo plan za edno mesec dva :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
А кај ги има овие Gree Hansol мајсторов ги продава ? Цена ?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Kako sto mozev da vidam vo karakteristikite kompletno se identicni pa duri i kompresorot e ist, so taa razlika sto benefitot kaj gexi e sto ima dva grejaca.
E sega problemot e vo toa sto vo Skopje jas ne uspeav da najdam Gree Hansol. Ako imas nekoja informacija kade moze da se najde Hansol pisi tuka.
So novata firma koi se "ovlasteni" za Gree mi kazaa deka nema da prodavaat vo maloprodazba tuku ke sorabotuvaat so Mega Kumanovo pa kako fizicki lica ke moze od tamu da kupime ama za edno mesec dva. A koga prasav za Hansol mi kazaa deka tie se skapi i ne se sigurni dalii voopsto ke gi imaat.
http://www.gree.com.mk/

Ima i gree low ambient cooling and heating (opcionalno so grejac za do -20)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.334
Поени од реакции
29.803
...majstorot sto mi bese denes mnogu mi gi pofali Grre Hansol i ... Vika deka na Hansol modelot uste potivok e kompresorot nego li na ovaa sto ja ja montirav Change. I rekov imajte me vo plan za edno mesec dva :)
Сакаш да кажеш дека ќе ја имаат Hansol во Крусел, или батката може да ги дила по некоја друга основа?
Заинтересиран сум у секој случај! (освен ако не те викаат да ги крадете од магацин) ;)
--- надополнето: 1 јуни 2013 во 00:05 ---
Zemavme LG, pa se nadevam deka ne pogresivme :)
Со среќа, и пазете на процесот на монтажа.
Инсистирајте добро да се извакумира внатрешната единица (добро значи минимум 15-20мин вакумирање со вакуум пумпа), инсистирајте одделно да се изолираат двете црева што одат кон внатрешната единица. Пред пуштање да се измери притисок на фреонот.

Би требало да ви прави монтажа Видеодата, но кои и да е сервис секогаш е можно да ви се „паднат„ дилетанти за монтажери. Колку и да ве убедуваат дека „не мора тоа да се прави„ сепак инсистирајте на ова препорачаново.


Ех да, и пренесете ги искуствата тука. Секогаш е добро да прочитаме како прошла монтажата и како ја завршиле работата монтажерите. И нормално, самата клима како ќе работи... ама тоа на големите жештини и на големите студови, тоа измеѓу не е показател. :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
јас имам сличен камин како тој на сликата погоре,и во него има вградено и котел од 28 литри.производство е на Копер Неготино-извозен модел.Дневаниот салон ми е 52 м2 со висина од 2.85 и го загревам без проблем.Плус ги греам и спалните9тие што ги користам),плус болјер.Куќата ми е една од поладните во Македонија,бидејќи се наоѓа покрај река низ која струи целиот ветар од котлината(Кичево).Користам дрва и тоа подебели-крндели,ем се поевтини ем повеќе време горат.Користам во поладните денопви и јаглен кој го ставам во кеси и преку две-три танки цепеници ставам еден најлон јаглен.Имам и имповизирано со метални шипки да дрвата не ми паѓаат на стакло.

Иначе крндели изгледаат вака,а кога каминот ќе разгори изгледа како на видеото
а
 

Kajgana Shop

На врв Bottom