Најекономично греење (затоплување)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dr Zmigo, 8 јануари 2010.

 1. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Си има зошто Дипломатот кошта скапо, ама некако по мое лично (можеби необјективно) гледање, 1000+евра е границата кога сакам да одам на следното скалило во решенијата. Пелети.

  Знам дека не е се идеално со пелетите.
  На српскиве форуми гледам многу ги користат од ланскава сезона. И генерални се задоволно иако имаат и проблеми. Неквалитетни пелети ги затнуваат горилниците. И цената на пелетите како што кажа е берзанска, на тоа се жалат. Ама некои и сами си прават пелети.
  Софтверот нема документирани опции за фино подесување на потрошувачката. Заради тоа и се жалат на потрошувачката, освен ако максималната моќност на печката не е таман погодена со просторот што се грее.

  Тука одиме на она што го зборевме за термо-акумулациона маса, систем со голем изолиран резервоар за вода. Тоа би било идеално, но тоа не е проект за во дневна соба. Можеби некој помал резервоар во предсобјето би дал малку инерција.


  Сега ја гледам работата и од друг аспект. Пошто сум во близина на Вардар имам подземни води на релативно мала длабочина. Уште стои во дворот цевката од старата пумпа, мислам не е подлабоко од 10тина метри.
  Ме интересираат топлотни пумпи, вода-вода или вода воздух. Слушнав за некои Словенски системи ама тие се над 6илјади евра. Моментално читам за некои направи сам варијанти...
   
 2. Sass

  Sass

  Член од:
  15 мај 2012
  Мислења:
  584
  Допаѓања:
  434
  Ako koristis topl. pumpa ke ti treba fenkojleri, a ako imas veke postaveno radijatori ke ti treba od poskapite topl. pumpi koi se okolu 10000 pa i poveke evra.
   
 3. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Немам поставено радијатори, се што засега иам од инсталација се алупласт цевките во кошулицата (и разводен ормар со вентили и приклучоци).
  Обемен материјал се ваквите топлотни пумпи, има многу за читање.
   
 4. Sass

  Sass

  Член од:
  15 мај 2012
  Мислења:
  584
  Допаѓања:
  434
  Kaj nas e relativno eftina strujata pa zatoa treba podolgo vreme da se isplati.
  Ako zememe deka vo skandinavskite zemiji kw el. energiaj e okolu 20-30 euro centi, onda niv im doaga za kratko vreme da gi vratat parite
   
 5. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Знам, скапи варијанти се тоа за нас. Но има некои интересни „направи сам„ варијанти кои се изводливи за помали пари... Сега читам и за некои поевтини комерцијални опции.

  Голема инвестиција е, ама се обезбедуваш со евтина енергија „засекогаш„.
   
 6. Sass

  Sass

  Член од:
  15 мај 2012
  Мислења:
  584
  Допаѓања:
  434
  Sto podrazbiras pod toa "napravi sam"???
   
 7. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Дел од работите може во своја режија. Добар дел од инсталацијата. Бушењето на пример, може со попримитивни алатки за бунари. Пошто вода кај мене има на помали длабочини.
  Не мора систем клуч на рака кога некои работи можеш и сам. Парите секако се големи, но добар дел може да отпадне.
   
 8. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.104
  Допаѓања:
  2.571
  Како што кажав предходно,имам `среќа` мојата куќа да е на доста ладно место,па деновиве одвреме на време го палам каминот.Така еве направид една фотка да се види чисто каков изгледа каминот на Копер-Неготино

  [​IMG]
   
  На Vanlok му/ѝ се допаѓа ова.
 9. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  8.933
  Допаѓања:
  5.205
  Незнам што пишува на српските форуми, ама јас лично некое време баш со тоа се занимавав и искрено ми скурчи.
  Има еден куп работи кои можат да тргнат по погрешен пат.
  Прво со оџакот или издувните гасови. Ако не е погоден или не е како што треба ке ти прави еден куп проблеми и никако нема да можеш да ја наштеловаш како што треба. Или ке ти гасни или ке ти трупа а и во двата случаи ке ти затнува.
  И кога треба да ја одзатниш со недогорени пелети во неа ама ич не е забавна работа, посебно кога некој платил 1000 евра и му рекле дека нема да се замара со такви работи како пепел чистење или незнам што. И да пепел има и треба чистење и горилникот и кај моторите и цевките и оџакот ако го има и тоа неколку пати во сезона.
  За пелетите веке е кажано , да не се повторуваме. Само ке напоменам дека ако е наштелована на едни пелети и ако земиш други со различни карактеристики пак ке си имаш еден куп проблеми. Исто ако ги фати влага пак ке си имаш еден куп проблеми. Посебна приказна е ако снема струја на сред горење. Ке чади од сите страни, ама не чад на кој си навикнат кога гори оган туку како пластика или гуми да ти горат во собата, само малце полошо.
  Стаклото нон стоп ке ти биде црно, така да ништо од атмосверата на пламен во собата.
  На вентилаторите по некое време можи и ке се навикниш, ама и тие се слушаат цело време.
  Сега има уште многу за кажување, ама сепак се уште чекам некој да се пријави што има дома печка па да сподели искуства.
  И да незнам од каде тоа дека неможеш да ја наштеловаш потрошувачката. Таман работа ако не можеш. Ако незнаат тоа е друга работа , инаку може. Секако мајсторот што ке ја штелова треба да знае како се прави тоа. Скоро никогаш не идат печките однапред штеловани од проста причина што никој не знае на каков издув ке ја наместиш и какви пелети ке користиш, и према тоа на лице место се штелова и потрошувачката и начинот на работа.
  За топлотни пумпи по принципот направи сам имам оставено линк во друга тема каде е детално опишано што и како треба да се направи.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. и Vanlok им се допаѓа ова.
 10. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Фала на линкот, прилично интересно четиво.

  Колку што разбрав јас од пишувањата, ова цитираното и се друго во врска со чистењето (горилник и други делови), е директна последица од лошо сетирана печка и/или лоши пелети. Ама сега идеме на тоа кој треба да ја подеси печката и тука е најголемиот проблем (по мене), покрај цената на самите пелети. Јас колку што знам немаме обучени сервисери во Македонија. Кој воопшто ги инсталира овие печки кај нас?
  Инаку најмногу пишуваат за МБ Смедерво Термо Пелетот, најмногу него го користат (и не можат да ја наместат потрошувачката). Инаку се препорачува еден UPS за во случаите кога ќе снема струја.

  За оџакот не те разбрав, ни со најнефикасните трајножаречки печки, во тек на цела сезона не е едноставно да се затне оџакот со саѓи/гареж. Зарем печките на пелети успеваат тоа да го направат?
   
 11. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  8.933
  Допаѓања:
  5.205
  Тоа со стаклото барем на печките на кои јас работев нема врска со горењето или како е штелована, туку има грешка во дизајнот. На поновите модели можеби е решено, но битно е дека како сака нека е наштелована по неколку сати ке го затемни или замагли. За горилникот , моторите и цевките има голема врска сетирањето и пелетите но исто така има врска и оџакот или издувната цевка како и каде ке биде наместена. Така да некогаш во зависност од ситуацијата и просторот не е можно да ја наштеловаш и да не прави проблеми.
  Сагите и гарежот не се исти како на печка на дрва. Овој е повеќе како ситен песок и ситна прашина и не да може да ја затни туку сигурно ке ја затни ако не е штелована како што треба. И не заборавај дека дијаметарот на издувната цевка е 80 мм и многу полесно и побрзо се затнува од класичен оџак.
  А кога таа нема доволен проток тоест кога ке се наталожи гареж параметрите со кои била штелована печката повеке не важат. Затоа ако некое време работела супер, наеднаш ке почни да гасни, да трупа и да не согорува како што треба. После одма ке се затни и моторот на издувот и цела внатрешна инсталација за проток на чад и топлина и ете ти беља на сред сезона. Значи најповеќе е битно да се погоди оџакот или издувот на печката, каде тој ке биде поставен, колку ке влечи и такви работи. Ако тој не е како што треба нема мајстор што ке ја наштелова. По правило кога ке ја купиш печката фирмата од каде што си ја купил треба да ти обезбеди мајстор пошто сам нема шанси да ја наместиш пошто не ни знаеш да влезиш во сервисно мени, нити е препорачливо нити тие пак знаат. Ти само ке имаш пристап во основни функции како палење гаснење, мод на работа( кој е однапред веке штелован од мајсторот) и тајмер и затоа можеби велат дека неможеш да ја наштеловаш потрошувачката. Ако мајсторот не ја наштеловал како што треба, ти уште помалце.
  За кога ке снема струја UPS не ти брка работа пошто моторите на печката нема да работат на тој напон( не е синусоиден). Јас лично само кај еден имам видено такво нешто да стави баш за таа намера и едноставно не проработи, а смена неколку модели од послаб до појак, пошто моторите никако да проработат па си мислевме дека нема доволно снага. Но непроработи ни со најакиот по снага, што значи не било до снагата туку друга мака си има, во случајот моторите не се предвидени за таква синусоида или фрекфренција.Можеби некој има поинакво искуство, моето со UPS е такво.
   
 12. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Премногу пари и труд со пелетите, за толкав голем потенцијал за проблеми. Најлошо е што цената на пелетите расте. Јас нагињам кон некој поевтин камин/печка од некои 14тина киловати, кој би го користел само во најладните месеци. Во меѓувреме за загревање во преодните месеци (до накај -5с на пример), пар инвертор клими од средна класа.

  Јас секако ќе мора да земам еден, за пумпа за буткање на водата во централното греење. За тоа би требало да заврши работа, тие пумпи не се големи потрошачи.
   
  На Marga Rita му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.104
  Допаѓања:
  2.571
  кај мене пумпата за вода е со следните моќности:

  1-44 w,
  2-60 w,
  3-71 w
   
 14. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  8.933
  Допаѓања:
  5.205
  Искрено не верувам дека на запад или во Италија имаат вакви проблеми, пошто кај нив највероајтно потрошувачот нема да трпи такви заебанци. Сега дали тукашните виделе не разбрале или што е работата искрено незнам, но факт е дека од она што го кажуваат на рекламите со реалноста нема врска.
  Имаш една добра печка не камин со можност од 20 кв за парно и со можност да готвиш на неа, нешто како шпоре. Од алфа плам Врање, мислам дека терм 20 се викаше. Значи да не се збуниш не алфа 90 со котле, туку терм 20. Многу се слични една на друга и се прават забуни. Околу 47000 иљади беше, тука некаде и сега треба да биди.
  [​IMG]
  За UPS мислам дека не беше до моќноста туку до синусоидата на напонот што ја дава, а пошто моторите на печките на пелети се индукциони , најверојатно тоа правеше проблеми. Не сум сигурен, најдобро е да си пробаш пред да купиш. Ако имаш мотор од термоакомулациона печка и ако работи на UPS , тогаш нема проблем. Ако не проработи тогаш не ги фрлај џабе парите за тоа.
   
 15. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.104
  Допаѓања:
  2.571
  Алфа 20 печката е фактички по јачина алфа 120,бидејќи послабите варијанти се 70 и 90,а оваа е појака од нив.Грубо речено бројката кажува колку квадрати стан можи да загрева:Можеби бројките означуваат нешто друго,но од искуство можи да се земи како репер.Сум видел многу инсталации на овој шпорет, и знам дека бројките горе-долу соодвестуваат на ова што го кажувам
   

Сподели преку: