Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Ako bea tolku dobri VIvaks i vo Hrvatska ke se prodaava .
Ama na hr forumot gi nema tamu vladee Toahiba-ima cena povolna za razlika od kaj nas.
The end
Ако беа толку добри Gree и во Хрватска ќе се продаваа, а не Toshiba.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Vo poslednite 96 casa, FH35kata troshela 0,51kw na cas. Vo narednive tri dena normalno taa potroshuvacka ke e malku pogolema deka poladno beshe ovie denovi. Osven vchera shto od 14:20 do 00:00 casot ja ukluciv i vtorata WN35 vo dnevna cisto da vidam kako ke vlijae na potroshuvachkata na FHto, celo vreme sama zagreva 56m2 FHto.

Edno seriozno prashanje koe me machi. FHto si postignuva vo dnevnata, jaka klima e. Vtorata ne ja ni pushtam. E sega, normalno ako ja pushtam i vtorava klima vdnevna dvete zaedno ke troshat edno 300-350w povekje nego shto troshi sega FHto sama, no dali so toa shto ke go namalam tovarot vrz FHto ke pridonese da na taa klima jas i go "prodolzam zivotot"?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Zarem ova e mozno klime da preporacva klimi so GREE kompresor. Utre ocekuvajte sneg .:):)
Ако за нешто може да му се признае на Климе е тоа што успешно ве трола. Сега има во тоа и по некоја грешка во чекори, ама позицијата му е јака. Антипод на вашата група.Само да си знаете, вие сте одговорни за неговото појавување:), како што вика нашиот народ: Што си надробил тоа ќе сркаш:D
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Две клими инвертери ќе трошат помалку од една.

Имено во бројки.

Ако собата бара 2700w на 0 степени.
Тогаш една клима ќе влече рецимо 900w со 3 цоп и ќе дава 2700w.
Ако се упалени два исти инвертори тогаш секој ќе работи со 380w со cop 3.6 рецимо и ќе влечат по 375w секоја.

Значи во првиот случај вкупната потрошња е 900w во вториот е 750w. Ова е ориентационо за било која клима инвертор важи.

Значи цоп расте со порастеретен компресор (под 650w е растеретен на 12ка клима) и цоп расте со посилно пуштен вентилатор (на последна или претпоследна цртка) кај секој инвертер. Ова се основите според кои функционираат инвертери.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Vo poslednite 96 casa, FH35kata troshela 0,51kw na cas. Vo narednive tri dena normalno taa potroshuvacka ke e malku pogolema deka poladno beshe ovie denovi. Osven vchera shto od 14:20 do 00:00 casot ja ukluciv i vtorata WN35 vo dnevna cisto da vidam kako ke vlijae na potroshuvachkata na FHto, celo vreme sama zagreva 56m2 FHto.

Edno seriozno prashanje koe me machi. FHto si postignuva vo dnevnata, jaka klima e. Vtorata ne ja ni pushtam. E sega, normalno ako ja pushtam i vtorava klima vdnevna dvete zaedno ke troshat edno 300-350w povekje nego shto troshi sega FHto sama, no dali so toa shto ke go namalam tovarot vrz FHto ke pridonese da na taa klima jas i go "prodolzam zivotot"?
Jas mislam deka podobro I dvete da gi uklucish posebno koga ke bidat minusni temperaturi. Tvojata klima e 12000btu I e konstruirana za pomala kvadratura pa kakva I da e klima koj saka da e brend si ima taa kompresor za da zadovoluva negde do 40 m2 I toa vo najidealni uslovi. Ako bese taka nemase da postojat pojaki klimi I se ke bese vo ist rang. Koga imash uste edna klima ne se dvoumi da gi ukl I dvete taka ke imash I podobra raspredelba na toplina a I nema da ja forsirash samo ednata.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Климе дај бе фејсбук профил да видиме што чоече си, да не живееме во незнаење.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Zosto nema opcija na poveketo inverter klimi na samoto dalecinsko da se stisne i na vnatresnata edinica na displej da pokaze momentalna potrosuvacka na elektricna energija taka na primer e Kaj novite modeli na LG Smart i LG Dual Inverter
Treba ovaa opcija da ja ima na skoro site Inverter klimatizeri no zosto ja nema ?
Ja ima samo vo LG klimite.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Eve temperatura 3 stepeni nadvor i 0 nokeska cel prostor okolu 75 m2 samo so 1 klima teram(Suzumi 16000 btu)so toa sto dnevnata e 24 spalnite 22.5 stepeni .
Se e do izolacija posebno tavan ,taka da ako sakate da ste zgreani vo kuka prvo tavan izolirajte ubavo a ne cist beton.
Za potrosuvacka zdravje boze od 01.12 se uste ne zemav merac.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Eve temperatura 3 stepeni nadvor i 0 nokeska cel prostor okolu 75 m2 samo so 1 klima teram(Suzumi 16000 btu)so toa sto dnevnata e 24 spalnite 22.5 stepeni .
Se e do izolacija posebno tavan ,taka da ako sakate da ste zgreani vo kuka prvo tavan izolirajte ubavo a ne cist beton.
Za potrosuvacka zdravje boze od 01.12 se uste ne zemav merac.
Normalno deka e do izolacija,ama na kogo da mu objasnis...Site baraat nesto da gi zgree i da e poeftino ili pak da e brend pa makar i vlezen model...E potoa nesto ne biva,pa uste ako e Gree sigurno e do klimata, ako e brend togas e poradi toa sto e osnoven t.e. poslab model...
Vo dobro izoliran prostor koj ima minimalni zagubi ke pomines i so Gree lomo Eko ili Vivax Aesi...
Ke dojdes na forumot i ke gi falis ili kritikuvas klimite koi gi imas, pa odma tuka ima clenovi koi vleguvaat vo Star Wars, koj e jaci da vidime...
So dobivaat novite koi prasuvaat??Link od nekoja klima koja vo posleden moment ja otkril Klime,@Klima ured ili kavgi nemoj ne zemaj ova zemi Brend japanec,zemi kinez poevtin e podobro gree,vivax e podobar, ne gree e podobar i ojdovme vo nepovrat...
Ke si se trueme uste dolgo nie vo zima...
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Eve temperatura 3 stepeni nadvor i 0 nokeska cel prostor okolu 75 m2 samo so 1 klima teram(Suzumi 16000 btu)so toa sto dnevnata e 24 spalnite 22.5 stepeni .
Se e do izolacija posebno tavan ,taka da ako sakate da ste zgreani vo kuka prvo tavan izolirajte ubavo a ne cist beton.
Za potrosuvacka zdravje boze od 01.12 se uste ne zemav merac.
Shto izolacija inas na tavan?
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Site klimi se dobri na svoj nacin so site svoi mani i doblesti vo cenovniot rang i klasa ,problemot e zosto mora da se omalovazi tugiot izbor za da se istakne sopstveniot brend.[DOUBLEPOST=1542549256][/DOUBLEPOST]
Shto izolacija inas na tavan?
20 cm kamena volna ,do lani imav necelosna 10 cm ,ja pojacav lani ,no imam i vnatresna 10 cm i delumno nadvoresna na 2 zida 5 cm stiropor.
No imam i nedoizgraden del od gorniot sprat koj e vo karabina i toj vlece ladno pretpostavuvam.
Koga bi go sredil toj del i na sever.zid da imam i 10 cm stiropor osven vnatresnata mislam ke mozam i do -10 da gream so 1 klima koj znae ;)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom