Најекономично греење и ладење

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Normalno deka e do izolacija,ama na kogo da mu objasnis...Site baraat nesto da gi zgree i da e poeftino ili pak da e brend pa makar i vlezen model...E potoa nesto ne biva,pa uste ako e Gree sigurno e do klimata, ako e brend togas e poradi toa sto e osnoven t.e. poslab model...
Vo dobro izoliran prostor koj ima minimalni zagubi ke pomines i so Gree lomo Eko ili Vivax Aesi...
Ke dojdes na forumot i ke gi falis ili kritikuvas klimite koi gi imas, pa odma tuka ima clenovi koi vleguvaat vo Star Wars, koj e jaci da vidime...
So dobivaat novite koi prasuvaat??Link od nekoja klima koja vo poskeden noment ja otkril Klime,@Klima ured ili kavgi nemoj ne zemaj ova zemi Brend japanec,zemi kinez poevtin e podobro gree,vivax e podobar, ne gree e podobar i ojdovme vo nepovrat...
Ke si se trueme uste dolgo nie vo zima...
Дихтување е пред изолација. Изолацијата нема ефект кога има микро промаја 24 часа секој ден.

Затоа и спомнувам дека прв и основен чекор е силикон и дихт траки. Вкупен тришок 2000 денари. Сите куќи муќи и цело лисиче вака да се испосредат ќе се стокми загадувањето. Ем они стоплени.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@ante1
Neznam sto me spomnuvas vo skoro sekoj post
Sega okolu izolacijata normalno deka i najskapa Klima da imas nema da te zgree ako si bez izolacija
Jas licno imam sendvic dzit so tervol izmegu a od nadvor imam 5cm stiropor fasada i vivax-ot AEZI 18 BTU odlicno si zagreva 55m2
KOLKU PODOBRA IZOLACIJA TOLKU PODOBRO.

A komsijata sto go prodade tezgereto Gree LCLH imase i izolacija na tavan i nov krov PVC stolarija i dzabe se ne mozese da stopli 38m2 izoliran prostor no od koga god prodade tezgereto si kupi Haier Tundra i e odlicno stoplen
Taka da kolku sto e bitna Izolacijata na eden prostor isto i biten faktor e i Markata na inverter klima ne e sekoja marka na klima za greenje.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Denes temperaturive se pravi zimski, a potrosuvackata e odlicna. Konstantna potrosuvacka od 320-380W na nadvoresna temperatura +1 do +3. Ako zememe od posledniot test deka Hansolot ima COP 4.7 na +2, izleguva deka toplotnite zagubi se vo rangot od 1.5KW do 1.8KW, malku pomalku od moite presmetki.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Дихтување е пред изолација. Изолацијата нема ефект кога има микро промаја 24 часа секој ден.

Затоа и спомнувам дека прв и основен чекор е силикон и дихт траки. Вкупен тришок 2000 денари. Сите куќи муќи и цело лисиче вака да се испосредат ќе се стокми загадувањето. Ем они стоплени.
Да изолација, значи и дихтување како основно,кога се мисли на изолација јас мислам на комплет,пвц,надворешна инизолација на таван..Кој неможе да си дозволи мора хотел промаја да среди прво..
@ante1
Neznam sto me spomnuvas vo skoro sekoj post
Sega okolu izolacijata normalno deka i najskapa Klima da imas nema da te zgree ako si bez izolacija
Jas licno imam sendvic dzit so tervol izmegu a od nadvor imam 5cm stiropor fasada i vivax-ot AEZI 18 BTU odlicno si zagreva 55m2
KOLKU PODOBRA IZOLACIJA TOLKU PODOBRO.

A komsijata sto go prodade tezgereto Gree LCLH imase i izolacija na tavan i nov krov PVC stolarija i dzabe se ne mozese da stopli 38m2 izoliran prostor no od koga god prodade tezgereto si kupi Haier Tundra i e odlicno stoplen
Taka da kolku sto e bitna Izolacijata na eden prostor isto i biten faktor e i Markata na inverter klima ne e sekoja marka na klima za greenje.
А кого да споменам ти си најголемиот штетник на темата 100% од постојните членови го знаат тоа..
Немаш две чисти во областа на која зборуваш....Имаш изолација странична и пвц,а на таван немаш ништо..Зато бе пријателе имаш мувла по ѕидовите...Земи опитај малку тој шо знае ќе ти каже,ама не ти си Сезнајко...
Комшијта имал 12ка Ломо зел 18ка Хајер и сега Грее нечини така...Па ако земеше и 18ка Ломо сигурно ќе беше задоволен и од неа...
 
Член од
17 март 2015
Мислења
204
Поени од реакции
324
citam i se cudam ili mojava kuca e hotel promaja ili pak jas ziveam na severniot pol.pa kako moze so eden ured da grees povise prostorii pa neznam i kakva sakas izolacija da imas.znaci jas sto kupiv uste edna klima se zaebav,zasto koga moze i so edna.gi zaebavme i japoncite i kinezite i neznam uste koj,pa nema potreba da pravat klimi so razalicni jacini ili tie japanski inzineri zgresile sto predvidele 3,5 za 30m2 ili 5.5 za 40m2 itn.ovde samo falbi i nisto drugo.edna prosta matematika vika 1kw za 10m2.posle nekoj ce kupi klima pa ce kazuva kakva klima idi begaj ziv nezgrean.zemal i ja bapnal 3.5 vo 40 ili 50 m2 posto neli procital na forumov se greaat i te kako banja.navistina ima vrska izolacijata ama da ne se pretreuva da si bideme porealni.da pisam i za aesi eva si brka rabota so 300w zadadena 24 vo vtora brzina vo 14m2 koja e tivka a nadvoresnata iskreno ne se slusa deka raboti,mitsito staveno na 25 i treta brzina gree 31m2 temeratura ramnomerna i segde ista 23,5,nadvoresna merena kaj nadvoresnite edinici 3 stepeni.mozam da kazam deka ima ogromna razlika od koga se greev so ednata klima koga morase da duva vo cetvrta brzina povise od vremeto,sega e mnogu poramnomerno i podobro zgreano i mislam deka fh nema da ima potreba od cetvrta brzina na izduv.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
А кого да споменам ти си најголемиот штетник на темата 100% од постојните членови го знаат тоа..
Немаш две чисти во областа на која зборуваш....Имаш изолација странична и пвц,а на таван немаш ништо..Зато бе пријателе имаш мувла по ѕидовите...Земи опитај малку тој шо знае ќе ти каже,ама не ти си Сезнајко...
Комшијта имал 12ка Ломо зел 18ка Хајер и сега Грее нечини така...Па ако земеше и 18ка Ломо сигурно ќе беше задоволен и од неа...
Jas imam i PVC stolarija i izolacija na dzidovite a na tavan na tavanot e ploca i gore e 1-ot sprat a za muvlata go smeniv olukot sto mi kapese vo dzidot i sega nema muvla.

komsijata ne zema 5.5kw tuku go prodade tezgereto Gree LCLH i kupi Haier Tundra 3.5kw.
I stoplen i zadovolen
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.192
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Хансол бр. 2! :)
IMG_20181117_154527.jpg
Се думав до последен момент за вториов дел од куќава (20м2, со мало проширување 26 м2). Еден дупли прозор стар 47 години, еден помал ПВЦ со обични термопан стакла стар 10 год. Доле испуна + дрвен под, горе малтер + трска (нема плоча), внатрешна висина 2.7 м. Ѕидовите од полни тули, малтерисани од двете страни, околу 30 цм дебелина. Изолација 0, освен 5 цм стаклена волна на таванот...

Големи топлински загуби како што може да се види од описот. Теоретски можеби ќе поминев и со Ломо ЕКО, евентуално за посигурно со Ломо ЛЦЛХ/Виола/Фери... Сепак Хансол со акциската цена од 37000 денари беше премногу примамлива понуда за да се игнорира. :)
Особено што веќе имам еден ист таков Хансол и сум презадоволен од него. Си изгура 30 м2 ланското зимо со песна, не покажа никаква слабост и тие неколку дена во фебруар кога температурите паднаа до -12Ц. Тој простор е ист како овој опишан погоре, значи 0 изолација и огромни топлотни загуби...
IMG_20181117_154553.jpg
Монтажата беше вчера, од 14 - 17h, не брзавме многу. Маестро @kodus и неговиот партнер стандардно за нив со хируршка прецизност си ја завршија работата. Излишно е да ја објаснувам монтажата, имаше вакумирање од 30-тина минути, гумени бафери по ПС на надворешната, нивелирање по пропис, 3.7 метри цевки ... и најважно, почитување на моите желби како клиент. Ништо помалку и не се очекува од најдобриот тим за монтажа во Македонија. :)

На крајот имавме и малку време за лаф муабет, кафе, мафе и најважното - размена на информации од светот на климатизацијата и тоа од врвни стручњаци кои се барани и пребукирани 365 дена во годината...
IMG_20181118_142737.jpg
За жал вчера не стемни кога завршивме, а денес не ми се погоди времето, така да повеќе фотки ќе пуштам наредниве денови.

За првите 24 часа можам да кажам дека си работи одлично. Внатрешната е ептен тивка, на ауто си преде во прва и втора брзина. Надворешната исто така, нема никакви вибрации или чудни звуци... Ништо ново, се е исто како кај првиот Хансол што го земав лани ова време.

Мерачот не сум го префрлил на новиот (имам само еден мерач), но очекувам да "левитира" на 135 - 195 W, со повремени испади до 350 - 450 W како и стариот. Нормално, со падот на температурите ќе се зголеми и потрошувачката, сепак уште е далеку зимата.

П.С.: Моделот е GWH12TB-S3DNA1D/O + GWH12TB-S3DNA2D/I (LCLH, WiFI), купен директно (како што е редот) од Гримак Аеродром. Идентичен е со "стариот" што го купив минатата година, значи нема никакви измени.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
citam i se cudam ili mojava kuca e hotel promaja ili pak jas ziveam na severniot pol.pa kako moze so eden ured da grees povise prostorii pa neznam i kakva sakas izolacija da imas.znaci jas sto kupiv uste edna klima se zaebav,zasto koga moze i so edna.gi zaebavme i japoncite i kinezite i neznam uste koj,pa nema potreba da pravat klimi so razalicni jacini ili tie japanski inzineri zgresile sto predvidele 3,5 za 30m2 ili 5.5 za 40m2 itn.ovde samo falbi i nisto drugo.edna prosta matematika vika 1kw za 10m2.posle nekoj ce kupi klima pa ce kazuva kakva klima idi begaj ziv nezgrean.zemal i ja bapnal 3.5 vo 40 ili 50 m2 posto neli procital na forumov se greaat i te kako banja.navistina ima vrska izolacijata ama da ne se pretreuva da si bideme porealni.da pisam i za aesi eva si brka rabota so 300w zadadena 24 vo vtora brzina vo 14m2 koja e tivka a nadvoresnata iskreno ne se slusa deka raboti,mitsito staveno na 25 i treta brzina gree 31m2 temeratura ramnomerna i segde ista 23,5,nadvoresna merena kaj nadvoresnite edinici 3 stepeni.mozam da kazam deka ima ogromna razlika od koga se greev so ednata klima koga morase da duva vo cetvrta brzina povise od vremeto,sega e mnogu poramnomerno i podobro zgreano i mislam deka fh nema da ima potreba od cetvrta brzina na izduv.
Do izolacijata e no i do rasporedot na prostoriite,kaj mene dnevniot prestoj e na prizemje a spalnite nad dnevniot prestoj i plus vnatresni skali i otvoreno pretsoblje gore i toplinata sam odi kon gore. Da,nema sekade ista t no i ne moze pod -2 stepeni so edna klima zs ke treba klimata da rab na maximum za da imas komfort vo spalna a realno navecer ne ti treba dnevniot da ti bide 24 stepeni za da imas 21 vo spalna.Zatoa pod 0 stepeni zemav uste edna klima za vo ednata spalna od 16 m2 no se uste ne ja uklucuvam,koga ke bidat nonstop minusni ili okolu nula da za da ne ja macam klimava vo dnevniot prestoj tuku ja stavam na 20 stepeni a se vklucuva vo 05h45 na 23 stepeni.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Jas imam i PVC stolarija i izolacija na dzidovite a na tavan na tavanot e ploca i gore e 1-ot sprat a za muvlata go smeniv olukot sto mi kapese vo dzidot i sega nema muvla.

komsijata ne zema 5.5kw tuku go prodade tezgereto Gree LCLH i kupi Haier Tundra 3.5kw.
I stoplen i zadovolen
Значи до олукот било?! Не до ПВЦ то како што тврдеше порано...И сега се е решено...Претпостсвувам немаш повеќе влага на ПВЦ на прозорот, пошто нели не капи олукот повеќе :)...
А комшиите твои само да се задоволни,жал ми е само што колешката последна не ја задоволи..
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Значи до олукот било?! Не до ПВЦ то како што тврдеше порано...И сега се е решено...Претпостсвувам немаш повеќе влага на ПВЦ на прозорот, пошто нели не капи олукот повеќе :)...
А комшиите твои само да се задоволни,жал ми е само што колешката последна не ја задоволи..
Muvlata ja imav na dzidot no od koga go smeniv olukot nemam vlaga ( muvla ) na dzidot a pvc stolarijata si kondenzira stakloto koga e nadvor okolu 0 stepeni
No samo stakloto na PVC inaku dzidot si e super
A za koleskata koleskata vcera zema ovoj inverter model taka da ne se sekiraj za koleskata
 
Член од
1 април 2012
Мислења
152
Поени од реакции
41
Луѓе здраво, да ве прашам дали е нормално да ми прави defrost климава на овие температури? Се работи за Vivax aeri моделот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Луѓе здраво, да ве прашам дали е нормално да ми прави defrost климава на овие температури? Се работи за Vivax aeri моделот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ne sum aktiven so zaebavanciive, ama ti 100% si praten od vivax hejterite :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
2008 koga tatko mi go praveshe vtoriot sprat imashe nedorazbiranje so fasaderot. Na covekot mu beshe plateno (na golema greshka od tatko mi) 100% unapred i covekot normalno ne si ja zavrshi celosno rabotata. Prixhinata zashto mu plati 100% unapred beshe i deka del od ekipata na fasaderot beshe i nashiot prv komshija pa ajde denek doverba, komshija, mu trebale pari pa da se pomogne. Eve zoshto jas imam golemi toplotni zagubi. Vaka izgledaat site moi prozori na mojot sprat od nadvoreshna strana i ne e cudo shto mi bega toplina. Nekoj poiskusen tuka , shto se razbira da mi kaze dali mozam kako privremeno resheni da stavam po okvirite odnadvor vo dupkive purpena pa zdravje ako stavam izolacija naredna godina majstorite togas profesionalno da si go zavrshat ova? Ili mozam da zaebam rabota so ova?
IMG_20181118_154915.jpg
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
93% e vlaznost nadvor e[DOUBLEPOST=1542563461][/DOUBLEPOST]
2008 koga tatko mi go praveshe vtoriot sprat imashe nedorazbiranje so fasaderot. Na covekot mu beshe plateno (na golema greshka od tatko mi) 100% unapred i covekot normalno ne si ja zavrshi celosno rabotata. Prixhinata zashto mu plati 100% unapred beshe i deka del od ekipata na fasaderot beshe i nashiot prv komshija pa ajde denek doverba, komshija, mu trebale pari pa da se pomogne. Eve zoshto jas imam golemi toplotni zagubi. Vaka izgledaat site moi prozori na mojot sprat od nadvoreshna strana i ne e cudo shto mi bega toplina. Nekoj poiskusen tuka , shto se razbira da mi kaze dali mozam kako privremeno resheni da stavam po okvirite odnadvor vo dupkive purpena pa zdravje ako stavam izolacija naredna godina majstorite togas profesionalno da si go zavrshat ova? Ili mozam da zaebam rabota so ova?
Прегледај го приврзокот 199749
Probaj so purpena i vodootporen gips karton kade sto imas pogolemi otvori.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom