Најекономично греење и ладење

Член од
6 април 2014
Мислења
134
Поени од реакции
166
Многу издржливи. 5 пати без престан, па шестиот пат дефрост. Одмори малку од слушање комшии, роднини и други :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Зависи што клима. Ама јас би ја ставил на отворено за дожд да ја мие климата природно.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.073
Поени од реакции
1.188
Ima li nekoj iskustvo so ovaa Marka na klima inverter slusnav deka se mnogu izdrzlivi i kvalitetni pa dali e vistina taka ?
за квалитет не можам да зборувам бидејќи ни ја имам ни некого познавам што ја има, ама по батал дизајн на внатрешна никогаш не сум видел.
 
Член од
27 октомври 2018
Мислења
2
Поени од реакции
3
Моментално инвертерите се добри апарати.Добри се за греење и се економични,лесно се за употреба,нема некој ризик од нив можете слободно долго време да ги оставите за да се стопли собата.Истото е одлчно за летните периоди.Се користат за секоја сезона
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
decki od kaj da kupam merac i koja cena se? ako ima nekoj poloven shto ne mu treba neka ponudi..:)
da izmerime da vidime tundrava kako e so potrosuvacka :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Здраво само што купив стан 64 квадрати за греење што мислите за климиве инвентер? дали би можел цел стан да го згрејам? која јачина да ја земам на климата ако е можно цел да го грее и уште нешто дали се стварно така економични или само се треска глупости?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Здраво само што купив стан 64 квадрати за греење што мислите за климиве инвентер? дали би можел цел стан да го згрејам? која јачина да ја земам на климата ако е можно цел да го грее и уште нешто дали се стварно така економични или само се треска глупости?
Кажи каде е станот, ориентација,старили нов, се грее одоздола , лево десно......?
Вака ко да си отишол на доктор и само му кажеш, болен сум!
Вистина е дека е економично греење ама не е перпетум мобиле, си има нијанси, кои ке ги дознеаш тек кога ќе почнеш да го користш. Како и се друго во животот, едно е чуено друго доживеано.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Најекономично греење се топлински пумпи инвертери. Тука нема простор за дискусија. Затоа да преминеме на битниот дел.

Тебе ти требаат 3 инвертера. Една во дневниот престој и по една во собите.

Ако одиш со Хаиер ќе ти треба една 5.5 тундра и две 3.5 тундри.

Грубо ако одиш со грее ќе ти треба еден хансол и две ломо еко.

Ако одиш со ултра премиум тогаш земи една LN35VE за дневна и две помали за собите.

Ако одиш со Панасоник може да се оди на DE35ТКЕ за собите и рецимо Z15SKE за дневната.

Ако одиш со Даикин може FTXF50 за дневна и две помали за собите.

Види понуди што ќе ти дадат за овие и одлучи си кое ти одговара највеќе финансиски.
Здраво само што купив стан 64 квадрати за греење што мислите за климиве инвентер? дали би можел цел стан да го згрејам? која јачина да ја земам на климата ако е можно цел да го грее и уште нешто дали се стварно така економични или само се треска глупости?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Trosoben stan od 64kv sigurno ima 2 spalni po 8- 10kv, kako mislis da izvedes posebno greenje so klima vo 8 ili 10kv, koja e logikata vo 60kv posto sigurno ima i terasa vo tie 64kv, da stavas 3 klimi, a sigurni ima i min. 5-6 kvadrati hodnici,,, 4kv WC, sto znaci se raboti za efektivni 45-50kv korisna povrsina. Niti ima logika niti ke ima komfor, niti ima ekonomska isplatlivost.Mene vo 13-14kv detska soba ne mi se stava klima, a ne pak vo 8kv.
Edinstvena logika e vo zavisnost od rasporedot kvalitetna 18-ka vo hodnik ako e pogolem i zavrtena barem kon 2 sobi, ili vo dnevna zavrtena kon vrata pa preku hodnik da gi gree drugite sobi(kolku-tolku)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Јас греам 63 м2 (куќа) со 2 клими, 5,5 во девната (37-8 м2) 3,5 во 12 м2 спална и останува една незагреана просторија 8 м2 која ја зема топлината од дневната ама е неисплатливо да ставиш посебно грејно тело. Кога загустува вклучувам панелка, за 10 години нема да го оправдам поставањето на трета клима.
Во стан најверојатно 5,5 Кв и 2,5(3,5) би биле пуна капа.
Ако пак оди со премиум брендовите(Mitsu FH... VE) може и со 3,5 +2,5 да пројде.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Јас греам 63 м2 (куќа) со 2 клими, 5,5 во девната (37-8 м2) 3,5 во 12 м2 спална и останува една незагреана просторија 8 м2 која ја зема топлината од дневната ама е неисплатливо да ставиш посебно грејно тело. Кога загустува вклучувам панелка, за 10 години нема да го оправдам поставањето на трета клима.
Во стан најверојатно 5,5 Кв и 2,5(3,5) би биле пуна капа.
Ако пак оди со премиум брендовите(Mitsu FH... VE) може и со 3,5 +2,5 да пројде.
Kuka e posebna prikazna, ne se sporeduva so stan, posebno novogradbite.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Здраво само што купив стан 64 квадрати за греење што мислите за климиве инвентер? дали би можел цел стан да го згрејам? која јачина да ја земам на климата ако е можно цел да го грее и уште нешто дали се стварно така економични или само се треска глупости?
Jas bi ti preporacal Edna 5.5kw klima vo dnevnata i Edna 2.5kw klima vo hodnik po moznost da duvaat nakaj spalnata/detskata.

Inaku najevtino najekolosko i najisplatlivo e greenjeto / ladenjeto so inverInv klima uredi.
 
Последно уредено:
Член од
24 ноември 2007
Мислења
170
Поени од реакции
106
Ne e sekogas stan podobro od kuka, osobeno ako ne e ponova gradba pa da ima cela zdraga izolacija.

Eve jas imam stan 80m2 (pozicija - agol na zgrada, najdolu - prizemje nad vizbi koi ne se vkopani, orientacija - SEVER). Znaci nema sonce koga e najpotrebno.

Spalna i hodnik (nad vlezot od zgradata - znaci oddolu isto kako nadvor).
Spalnata eden nadvoresen zid. sosedniuot stan ne gree nitu zivee preku zima.
Dnevnata - 2 nadvoresni zida.
Trepezarijata i kujnata - 3 nadvoresni zida i 1.5m trpezarijata visi preku vizbite - nadvor na otvoreno (arhitektot si pravel samo formi za nadvoresen izgled a za energetska efikasnost niti pojma imal).
Detskata - 1 nadvoresen zid. Sosedniot stan ne ja gree sobata preku zima.

Cel stan e nad vizbi koi se nadzemni i voopsto ne se zatvoreni (samo so mreza 5x5 cm) a za prozorcite koi gi ima vo izobilie nikoj ne se sekira).

Plus ima i delovi od kupatilo, i sobite koi imaat vnatresni zidovi koi se vsusnost vlezot od zgradata - pak negreeani i ladni zidovi.

Da e kuka ke si stavis prozorci ke zatvoris vrata i sl.

Znaci ne e sekoj stan avtomatski podobro od kuka.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.892
Поени од реакции
7.920

Kajgana Shop

На врв Bottom