Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 август 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdr.saka..da kupam kamin na drva so parno.se dvoumam izmegu alfa plam rustikal i plamen tena termo.nekoj da kaze iskustvo ili prednosti i nedostatoci
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Земи си 3/5 инвертер клими за истите пари и распореди ги низ просторот.

Совет како да добиеш најефикасно греење согласно темата. И да не се труеме со горење дрва во 2019та година.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Земи си 3/5 инвертер клими за истите пари и распореди ги низ просторот.

Совет како да добиеш најефикасно греење согласно темата. И да не се труеме со горење дрва во 2019та година.
Koga sme kaj zagaduvanjeto,slikata e od minatiot vikend, dali i letovo se great lugeto na drva? IMG-ff92c13724b90a68ef24eb89746fab8b-V.jpg
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Споредба на 5-6 дена во летото кога испозапалиле гуми и дрва роми под мостови, со 500 пати поголемо загадување од гррењето на дрва во Лисиче константно 2-3 месеци.

Дискутирано е ова и на сите ни е јасно колку е часот.

Во 2019та година во главен град да се СПОМНЕ греење на дрво треба да е казниво, а камо ли да се прави.

5-6 климички, раат, бања дома. Не те пцуе цело маало дека го труеш начисто. Сите среќни и весели.

Не затрувте со дрвата и со ваквите "коментари".
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Споредба на 5-6 дена во летото кога испозапалиле гуми и дрва роми под мостови, со 500 пати поголемо загадување од гррењето на дрва во Лисиче константно 2-3 месеци.

Дискутирано е ова и на сите ни е јасно колку е часот.

Во 2019та година во главен град да се СПОМНЕ греење на дрво треба да е казниво, а камо ли да се прави.

5-6 климички, раат, бања дома. Не те пцуе цело маало дека го труеш начисто. Сите среќни и весели.

Не затрувте со дрвата и со ваквите "коментари".
Osven arogancija,vo tvoive postovi ne gledam nisto drugo. Kaci se koj den sakas na Vodno,i sam razbij si ja iluzijata sto si ja formiral. Se nadevam peski ke se kacis,za da pridoneses da diseme cist vozduh,kako sto pridonesuvas so izumot na vekot - klimata
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Скопје до од 05 до 12 Август... по мерни станици (само Гази Баба и Центар во некој период излегуваат над 50мкг/м3)
upload_2018-8-12_1-2-26.png

Битола 1 (истиот период
upload_2018-8-12_1-4-26.png
Битола 2 истиот период
upload_2018-8-12_1-5-2.png

Миладиновци 02 Јуни 2018

Гази Баба 02 Јуни 2018
 

Attachments

B

Bafra

Гостин
Споредба на 5-6 дена во летото кога испозапалиле гуми и дрва роми под мостови, со 500 пати поголемо загадување од гррењето на дрва во Лисиче константно 2-3 месеци.

Дискутирано е ова и на сите ни е јасно колку е часот.

Во 2019та година во главен град да се СПОМНЕ греење на дрво треба да е казниво, а камо ли да се прави.

5-6 климички, раат, бања дома. Не те пцуе цело маало дека го труеш начисто. Сите среќни и весели.

Не затрувте со дрвата и со ваквите "коментари".
Струјата за климите, на најеколошки начин ја добиваш...
Климите за да се произведат (бакар, пластика, фреон итн итн) и донесат, многу еколошки процеси се користат...

Сум против уништување на дрвјата, значи строга забрана кој и како му текне сечи. Ама па да величиш струја добиена од јаглен не е баш многу интелигентно нели....

За Скопје, Кочани често имаше летово над 100ка, од каде зашто не знам. Ама често забележував црвено.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Климите работат со SCOP 4 најмалку.

Тоа е 4 ПАТИ помалку јаглен отколку еквивалентно греење на елекѕричен котел.

Истите муабети секоја зима. Среќа се подопаметија бајаги скептици и се шири употребата на инвертер клими за греење. А со тоа и почист воздух кој не труе на запалено дрво. Колку побрзо се опраат куќите во Скопје и Скопско и се греат на инвертери толку поефтино за нив, и толку подобро за нас за да не не потрујат живи.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Inverter i za ladenje ;) ne on off klima,vo 2 spalni imam edna on off i edna inverter,nesporedliv komoditet vo spienje ,em bescujna,bez golemo struenje,so kontinuirana t t.e bez napad na laden bran kako kaj on off a valjda i poekonomicna vo odnos na struja.
 
Член од
1 декември 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Неделна Промоција на соларни сетови за викендици штали или друго.
Само за цена од 8490ден.
100watti Panel
1000watti inwerter.

Поздрав до сите. Едно прашање бидејќи не ги разбирам работиве доволно.Дали ако инсталирам вакви панели 3 комада или повеќе и подобар инвертер наместо кинески ќе има доволно струја да ја придвижи климата што ја имам.Обична клима марка фаворит 1.2kw. Би ја користел на есен и на пролет бидејќи тогаш имам безвеза потрошувачка на дрва. Надвор е доволно топло дома е ладно и горам од наутро а при тоа надвор е сончево.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.061
Поени од реакции
1.179
Неделна Промоција на соларни сетови за викендици штали или друго.
Само за цена од 8490ден.
100watti Panel
1000watti inwerter.

Поздрав до сите. Едно прашање бидејќи не ги разбирам работиве доволно.Дали ако инсталирам вакви панели 3 комада или повеќе и подобар инвертер наместо кинески ќе има доволно струја да ја придвижи климата што ја имам.Обична клима марка фаворит 1.2kw. Би ја користел на есен и на пролет бидејќи тогаш имам безвеза потрошувачка на дрва. Надвор е доволно топло дома е ладно и горам од наутро а при тоа надвор е сончево.
кратко и јасно НЕ, не ти е доволно а и не ти е комплетен системот каде ти се и колкави ќе ти бидат акумулаторите?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Неделна Промоција на соларни сетови за викендици штали или друго.
Само за цена од 8490ден.
100watti Panel
1000watti inwerter.

Поздрав до сите. Едно прашање бидејќи не ги разбирам работиве доволно.Дали ако инсталирам вакви панели 3 комада или повеќе и подобар инвертер наместо кинески ќе има доволно струја да ја придвижи климата што ја имам.Обична клима марка фаворит 1.2kw. Би ја користел на есен и на пролет бидејќи тогаш имам безвеза потрошувачка на дрва. Надвор е доволно топло дома е ладно и горам од наутро а при тоа надвор е сончево.
3 x 100W = 300W
тебе ти требаат 1200 минимум
300 < 1200
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Неделна Промоција на соларни сетови за викендици штали или друго.
Само за цена од 8490ден.
100watti Panel
1000watti inwerter.

Поздрав до сите. Едно прашање бидејќи не ги разбирам работиве доволно.Дали ако инсталирам вакви панели 3 комада или повеќе и подобар инвертер наместо кинески ќе има доволно струја да ја придвижи климата што ја имам.Обична клима марка фаворит 1.2kw. Би ја користел на есен и на пролет бидејќи тогаш имам безвеза потрошувачка на дрва. Надвор е доволно топло дома е ладно и горам од наутро а при тоа надвор е сончево.
И некако скапо! 100W би требало да е под 6,000 бидејки веќе во Светот е пробиена психолошката граница 1W=1$ и тоа од не-кинески производители! Еве на пример канадски http://www.freecleansolar.com/345W-solar-panels-Canadian-CS3U-345P-poly-p/cs3u-345p.htm Го нудат за 270$ панел од 345W... 5 комада би ти вршеле работа, но те прашаа погоре да не имаш батерија од Тesla Mitsubishi LG? Прескапи се батериите за домаќинства сеуште од 15kW чинат над 5,000$... иако и нивната цена паѓа со многу многу брз темпо! Се додека не профункционира нет-метеринг системот двосмерно броило за струја (вишокот да го нудиш во мрежата, а ноќе кога нема сонце и во безсончевите зимски денови да влечеш од мрежата) и да си ја платиш само разликата и додека државата не субвенционира барем со 20-30%... се друго е нереално! Не ти се исплати да набавиш сончеви колектори само за клима.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Inverter i za ladenje ;) ne on off klima,vo 2 spalni imam edna on off i edna inverter,nesporedliv komoditet vo spienje ,em bescujna,bez golemo struenje,so kontinuirana t t.e bez napad na laden bran kako kaj on off a valjda i poekonomicna vo odnos na struja.
Nova Toshiba Shorai(SuzumiR32) poskapa od tvojata "eftina" Mirajka brmci kako traktor na greenje...sega na ladenje moze e dobra tvojata i tivka, ama na greenje uste ne si ja probal...na bugarcevo lani zimoto pri greenje i na samo +3stepeni pocnuva da brmci trtrtr i go budi cel komsiluk...

Nervoza.png
https://1drv.ms/v/s!AoQ7_FTCOSH1gopQDE9f4hsLO00jHQ
Suz32.png
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@Strelec а imas nekoj post za gree sto brmci ili samo za drugi imas. aj ubavo bese bez tebe , oladi malku. se slusnavte so bugarov da ti dolovi brmcenjeto ili ova ti e povtorno nekoj naucno istrazuvacki trud. ne bidi :kezec:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom