Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Stigna ZVEROT!! Utre montaza.....
Прегледај го приврзокот 190143


Iskreno denes prv pat vo zivot slushnav za Max klimi. Eden nov market se otvori vo Ohrid pred nedela dena i vo marketot slushnav deka stavile 6 MAX inverter klimi i se chudev shto klimi se toa.
ги има од поодамна и мислам дека се од агротехна увезени но не се како твоите буџет клими се тоа глеј си ти дома
 
L

lleeoo

Гостин
Stigna ZVEROT!! Utre montaza.....
Прегледај го приврзокот 190143


Iskreno denes prv pat vo zivot slushnav za Max klimi. Eden nov market se otvori vo Ohrid pred nedela dena i vo marketot slushnav deka stavile 6 MAX inverter klimi i se chudev shto klimi se toa.
So sreka da si ja koristis dolgo i ekonomicno[DOUBLEPOST=1525454617][/DOUBLEPOST]Zav
Jas licno iskustvo nemam so MAX klimive no imam vo komsii dvajca koristat MAX klimi i se zadovolni eve 6 godini gi koristat i nema nikakov defekt.
A inverter klimive MAX koj gi proizveduva.
Macka vo vreka zavisi kako ti se pogodi kaj mene komso od tarasa ja frli 3 god de tece freon de elektronika de ova de ona i koga zavrsi garancijata crka kompresoro ajt nis tarasa
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Macka vo vreka zavisi kako ti se pogodi kaj mene komso od tarasa ja frli 3 god de tece freon de elektronika de ova de ona i koga zavrsi garancijata crka kompresoro ajt nis tarasa
Jas nemam licno iskustvo so MAX klima uredite imam komsii 2 koristat MAX klimi i se zadovolni.
A toa tocno kako ke se pogodi
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Dali moze za mislenje koja od ovie dve e podobra ista cena se so gratis montaza.

http://tehnomarket.com.mk/product/3445744/neo-pure-g12r32-inverter-12000btu
http://setec.mk/index.php?route=product/product&filter_name=71499&product_id=71499

ST ima Landa kompresor dodeka Neo imal Toshiba.
Ili preporaka za nekoja druga so slicna cena.
ако си од прилеп или во близината (па и да потрошиш 1000 за гориво пак 2000 си ќар) техномаркет отвараат продавница во прилеп и имаат промоции а баш и тој модел го имаш за 20.999 види си на линков ст. 3
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@Thierry12 neo e so gree kompresor barem mene taka mi kazaa i e so uslovna 5 god garancija so doplata po 800 den godisno
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
Кој има и ако има каково искуство има со Vivax и Gree инвертер климите?
Ако може и препорака за модел до 30000ден......лично ме влече гаранцијата од 10години на Greе
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Земи грее ломо или вивакс аери. Околу 28000 се.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
djagram.jpg
Gornava slika kazuva deka koga ke se pretera so lazni i nedostizni Dizajni, opagja Tbiv zasto kapacitetite koi ke se baraat na odredeni merni tocki(-7, +2,+7 i +12) koi se merat so test ke bidat povisoki a klimata nema da moze da gi postigne.

U toj kontekst go kazuvam slednovo a koj saka da spori slobodno neka izvoli :)

AERI E PRESLABA NA GREENJE, duri i od LomoECO i nema potreba da frlate 28.000 za nea. Maximumot i e 2,2Kw sto ogovara na PdesignH=2,5 a ne na tamu nekoj zamislen i izmislen 2,8 odreden po zelba na proizvoditelot kako marketinski trik.
AERI12 e 9ka za 25m2, so dobra izolacija edvaj 30m2.
Eve sto vika dokumentacijata na Vivax za AERI.
https://www.vivax.com/EasyEdit/UserFiles/Documents/vivax-cool-klima-uredjaji-acp-12ch35aeri-inv-381kw/vivax-cool-klima-uredjaji-acp-12ch35aeri-inv-381kw-informacijska-lista.pdf
AERIPfiche.jpg
Dizajnot na greenje ili kolkavi toplotni zagubi moze da pokrie sama klimata do -10C (Pdesingh=2,8kw) ovaa klima nemoze da go postigne SAMA, tuku bara BekapHeater (pomoćnog sustava grijanja) so grelka-kalorifer COP=1 i kapacitet od 600W. A na klimata maximumot realen i e 2,2Kw.
Znaci deka Temperaturata na Bivalencija na klimava e samo -4C :tapp:
Znaci ako ocekuvate da vi zgree 28 m2 ili 30m2 ke pocnete dopolnitelno da koristite kalorifer i da dogrejuvate so grealka od -4 nataka.
AERITbiv.jpg
Sve ova pogore sto go kazav e potvrdeno i od realen korisnik na AERI35 lanskata zima vo Zagreb koj veli....do Nula stepeni e Ok(od nula mu e slaba ja bapnal u 35m2 navodnata 3,5ka)....pod toa sve e TOO MUCH za nea:D
PoewerUser.jpg
Cenata na AERI i e naduvana pred se:
- Preslaba e i za LomoEco koj vadi OGROMNI 2,9Kw i toa na -7C Bivalentna a ne edvaj na -4C.
- AERI isto nema Expanzionen ventil....znaci nevredi da bide poskapa 100evra i treba da e cenovno vo klasa na najeftinite modeli okolu 20k. Zatoa i za 23k moze da se kupi vo PP.

Za razlika od AERI, LomoECO ima Bivalentna na -7C, i na -7C dava ogromni 2,9Kw i(nedostiznio za AERI) ili celi 700W poveke dava sama klimata LOMO od AERI bez da se dogrejuva so grealici kako kaj AERIto.
ECOPfiche1.jpg ECOPfiche.jpg

I konecno vizuelno da vidite kakov e odnosot i kolku e pojak LomoECo na ladno od AERI35 :)
AERI-LOMOEco.jpg

Denesna konacno smalena cena na AERI vo Prilep 25k...za kes mozda i pomalce....otkrieni se kartite za relnata cena na kapilarkata AERI od 2,2kw :)
rasprodaja.jpg
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Кој има и ако има каково искуство има со Vivax и Gree инвертер климите?
Ако може и препорака за модел до 30000ден......лично ме влече гаранцијата од 10години на Greе
Гаранцијата што те влече ќе ти завлече плус 8000 денари

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Кој има и ако има каково искуство има со Vivax и Gree инвертер климите?
Ако може и препорака за модел до 30000ден......лично ме влече гаранцијата од 10години на Greе
Гаранцијата е на целиот уред и не е наведен дел пример компресор туку целиот уред е под гаранција.
Боље 8000 за цел уред него цркнат "јапански" компресор со Made in China етикета на него ...само цркната електроника слушнавме кошта 350евра да се замени што се 21.000ден а не 8.000 ;)[DOUBLEPOST=1526164773][/DOUBLEPOST]I za Vajvaks AERI treba da sledi podarokov, cisto ako zaladi da ima so sto da dogrevate :)
Bekap.jpg
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
При избор на топлинска пумпа со воздух како извор на топлина (клима уред со реверзибилен циклус), потребно е да се испитаат и споредат голем број на технички карактеристики и спецификации помеѓу моделите кандидати во дадена ценовна категорија.

Важни карактеристики кои можат да се споредуваат помеѓу различни модели се:
- COP вредноста,
- видот на фреонот (R410a или R32),
- минималниот, номиналниот и максималниот капацитет на греење,
- распонот на влезната моќност,
- тежината на внатрешната единица,
- протокот на воздух низ внатрешната и надворешната единица,
- бучавата на надворешната и внатрешната единица (звучна моќност и звучен притисок),
- притисоците на потисната и всисната страна,
- видот на уредот за експанзија на фреонот,
- присуство на грејач за компресорот, како и некои други карактеристики.
Овие карактеристики можат да се споредуваат помеѓу моделите бидејќи се базираат на физичко присуство или отсуство на одредени компоненти како и нивните карактеристики.

Од друга страна пак, спецификации кои не можат туку-така директно да се споредуваат помеѓу различни модели се:
- SCOP (сезонски коефициент на корисно дејство),
- Pdesignh (проектиран капацитет за греење при некоја надворешна температура која производителот може сам да ја одреди, а чесно не е прикажана),
- минимална температура на работа (пример: -25°C, производителот сам ја одредува според сопствени скриени критериуми, па доколку некоја независна институција не ја провери, вредноста нема значење), како и некои други спецификации.
Овие спецификации не можат директно да се споредуваат помеѓу моделите бидејќи се бројки одредени во лабораторија поединечно од самите производители, според некои стандарди кои се нови и не се секогаш целосно разработени или строго дефинирани па производителите во одредена мерка имаат можност за манипулирање на спецификациите (кои не претставуваат некаков факт) во нивна корист.

Најзначајните карактеристики на било која воздушна топлинска пумпа (можат да се споредуваат помеѓу различни модели) се:
1. Количина на фреон (повеќе е подобро)
2. Големина на надворешниот топлиноизменувач (може да се одреди преку тежината на надворешната единица, не е важно дали е мал а двореден или голем а еднореден - важна е допирната површина со воздухот, повеќе е подобро)
3. Работен волумен на компресорот (кубикажа :), повеќе е подобро)

Практичен пример:
GREE LOMO 3.5 kW vs. VIVAX AERI 3.5 kW
Главни технички карактеристики:
Прегледај го приврзокот 151083
Победник:
1. Фреон: VIVAX AERI 3.5 kW (950 g > 850 g)
2. Тежина на надворешна единица (големина на надворешен топлиноизменувач): занемарливо повеќе VIVAX AERI 3.5 kW (29.1 kg 29 kg)
3. Компресор: VIVAX AERI 3.5 kW (работен волумен: 9.8 cm3 > 8.6 cm3)


ЗАКЛУЧОК:
Клима уредот има подобри перформанси (испорачана топлинска енергија на ниски температури) доколку има:
1. Поголема количина на фреон
2. Потешка надворешна единица (поголем топлиноизменувач)
3. Поголем компресор (работен волумен)

Клима уредот има поголема надеженост (трајност) доколку има:
1. Поголема количина на фреон
2. Потешка надворешна единица (поголем топлиноизменувач)
3. Поголем компресор (работен волумен)
4. Помала бучава од надворешната единица (индиректно укажува на помали вибрации, помала звучна моќност и звучен притисок)
5. Правилно сечење, изработка и поврзување на цевките помеѓу надворешната и внатрешната единица при монтажа
6. Почитување на најмалата должина на цевките помеѓу надворешната и внатрешната единица при монтажа (обично 3 m)
7. Правилно вакумирање при монтажа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom