Најекономично греење (затоплување)

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
Na 100% opteretuvanje mozi da e efikasnosta priblizna ali na pravilno dimenzioniran inverter verojatno rabotata na 100% opteretenost se meri vo dvocifren broj na saati vo sezona. Da recime prviot pola saat do saat koga se zgolemi set T od 20 na 24.

Taka da bi rekol on-off vs. inverter samo teoretski mozi da dade slicni rezultati.

Inaku ova seto od rakav go izvadiv + malku od toa sto si igram so meracite.




Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.695
Поени од реакции
4.005
Ne e ova moe objasnuvanje, pobaraj na internet tocno ima sporedbi i merenja za razlikite megu on off i inverter. Koga rabotat na max rezim na rabota za isti isporacani topliski kilovati on off klimata e duri i poefikasna, inverterot ima elektricni zagubi vo inverterskiot modulator na struja. Fakt e deka on off klimite imaat nekvalitetni kompresori, zatoa sto za cenovnata razlika so inverterskata elektronika ne se isplati da se pravat kvalitetni on off klimi. Inverterot ima i drugi prednosti pokraj stedlivosta koga odrzuva temperatura, potifki se, pomalku varira sobnata temperatura i kompresorite imaat podolg vek na traenje.
Znaci da rezimirame:
Po tvoe on/off mnoooogu podobar na ladno pod 0 , a invertorot ne e za ladnicko tuku e super koga e potoplicko. Ne ti izgleda ova nekako smesno? Mene mi izgleda I glupavo. Samiot vleze to polemika I znaes deka e pogresno.....
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Na 100% opteretuvanje mozi da e efikasnosta priblizna ali na pravilno dimenzioniran inverter verojatno rabotata na 100% opteretenost se meri vo dvocifren broj na saati vo sezona. Da recime prviot pola saat do saat koga se zgolemi set T od 20 na 24.

Taka da bi rekol on-off vs. inverter samo teoretski mozi da dade slicni rezultati.

Inaku ova seto od rakav go izvadiv + malku od toa sto si igram so meracite.




Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Што е тоа 100% за инвертер?

100% на 4 степени надвор е 900w, на -4 е 1200w, на -10 е 1500w.

За кое 100% зборуваме?
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
Што е тоа 100% за инвертер?

100% на 4 степени надвор е 900w, на -4 е 1200w, на -10 е 1500w.

За кое 100% зборуваме?
Za toa 100% koga kompresorot raboti so max. frekvencija t.e. max. opteretuvanje.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Znaci da rezimirame:
Po tvoe on/off mnoooogu podobar na ladno pod 0 , a invertorot ne e za ladnicko tuku e super koga e potoplicko. Ne ti izgleda ova nekako smesno? Mene mi izgleda I glupavo. Samiot vleze to polemika I znaes deka e pogresno.....
Ne e pogresno, taka e. Koga on off klima bi imala kvaliteten kompresor pri poniski temperaturi so podolgi periodi na vklucen kompresor bi trosela isto kako inverter za ednakva kolicina na isporacana toplinska energija. Koga prosecnata potrisuvacka da kazeme za 3-4kw inverter bi se dvizela preku 700-800w to est vo poladni denovi on off klima so kvaliteten kompresor bi trosela prakticno isto.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
А како е тоа релевантно во Македонија каде ние живееме? Оваа година „максимумот“ трае 2-3 дена, еве 5 нека се. Лани беше 10-15 дена. А останатите 6 месеци грејна сезона што ќе работи инвертерот со баснословен SCOP?

И пази. Инвертерот може и да го СПУШТИ својот COP во дадени моменти испод оној на фиксна клима со истиот компресор. Со тоа што ќе понуди повеќе топлина. Имено ако макимумот на фиксната е 900W, инвертерот може да крене на 1100 или 1500W и да има помал COP, но да грее повеќе. И да понуди повеќе топлина во тие 10-15 дена кога е температурата ниска. Значи ем ќе понуди повеќе топлина тогаш кога треба во тие 10-15 дена во годината, ем ќе работи со повисок COP во текот на останатите 170 дена од грејната сезона. Или во просек на цела сезона ќе извади ~30% подобар SCOP.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.695
Поени од реакции
4.005
Ne e pogresno, taka e. Koga on off klima bi imala kvaliteten kompresor pri poniski temperaturi so podolgi periodi na vklucen kompresor bi trosela isto kako inverter za ednakva kolicina na isporacana toplinska energija. Koga prosecnata potrisuvacka da kazeme za 3-4kw inverter bi se dvizela preku 700-800w to est vo poladni denovi on off klima so kvaliteten kompresor bi trosela prakticno isto.
Za zal celata prikazna ja sveduvas na kvaliteten kompresor. Zarem on/off nemaat kvaliteten kompresor? Mojata on/off IMA KVALITETEN kompresor TOSHIBA i raboti fala bogu leto zima vece 15 godini. Ne mozes da tvrdis deka ova ne e kvaliteten kompresor! No toj siromaskiot na -7 ne moze da stisne dovolno za da napravi pritisok od 25 bari (45 bari za R410a) mu fali zgolemuvanje na obrtai i pogolema kolicina freon......................Poinaku kazano na -7C trosi 900W i isporacuva mozebi 1000W,znaci COP1, a vo istata situacija bilo koj inverter trosi isto a dava 2500W.
Aman otkaci se od ovaa diskusija, samo gi zaveduvas ludjevo na pogresen kolosek....
Edno e ocigledno deka ne si tehnicko lice tuku svoeto znaenje si go zbogatil preku internet, ovoj rece vaka, ovoj onaka.
Ima masa ludje sto pokusavaat da napravat perpetuum mobile i celiot zivot go trosat na toa. Ako nemu pokusas da mu dokazes deka toa ednostavno ne e mozno i deka treba prvin da se obrazuva da uci i polozi fizika tamu kade sto treba, a ne na internet, ce ti odgovorat site kako eden: mene toa ne mi treba i si tera po staro.
Interesno e sto toplotnite pumpi se ponasaat na prv pogled kako eden vid na perpetuum mobile!!!!
Vistinata e deka toa i ne se i deka povece davaat od toa sto trosat, sto energijata ja crpat od eden ogromen prakticno za ovaa prilika neiscrpen izvor, a toa zemjinata atmosfera.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Еве уште една лоша монтажа од другарите на стрелец
Цевки без изолација и споени заедно само со трака.



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Haha @macci go biva za romani, maher za izmislici....i slikite si gi namalil i pak se gleda deka samo na krajot fali izolacija, po cela dolzina podebela e instalacijata
Stara klima montirana bogznae koga i od kogo....
Pa drugarite moi....kade pisuva koj ja montiral?

Eve edna sampionski-losa montaza od tvoite monteri...i ponov model ;)



 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Zalegnata e klimata se odmara .
I na vnatresnata namesto cevkite da odat vo plastikata niz mestoto ostaveno za toa tie ja secele plastikata na zdravo.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Клима beko 130invs,со двореден изменувач и електромгнетен вентил.Lg плоча....

Незнам кај ми е сликата од емв.
Има два сензори во внатрешната и три во надворешната.
Излезе да изгубила фреон.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Клима beko 130invs,со двореден изменувач и електромгнетен вентил.Lg плоча....

Незнам кај ми е сликата од емв.
Има два сензори во внатрешната и три во надворешната.
Излезе да изгубила фреон.
Znaci ne bila elektronikata tuku freonot izdisil?
Sto ti kazaa vo servis kade disel freonot dali ke spoevite vo nadvoresnata ili ke spoevite vo vnatresnata edinica ?
 
L

lleeoo

Гостин
Sto marka na klima imas inaku i moive on-off klimi koj gi prodadov gi imav pred vivax-ov inverter bea so Toshiba compresor i beko-to i korel-ot.
Greska si klime bekoto e so Lg kompresot jas lucno go vidov kaj mene koga gi menjavme pred dve godini[DOUBLEPOST=1521645071][/DOUBLEPOST]
Еве уште една лоша монтажа од другарите на стрелец
Цевки без изолација и споени заедно само со трака.



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Boze boze so e ova ama monteri i servis ima brendov bre bre da ne i balnale serviserive da doticniot brend pred motaza nekoja rakiicka :)))))
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom