Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Бреј па и реклама имаат на форумот. :icon_lol:

Ни инвертер од 400 евра не прави дефрости како Амберот. Не знам како мое така да предложите клима на некој, а да немате искуство со неа и за неа имате читано само на интернет. :unsure:
I ti imas Amber?
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Изгледа кај мене друг Амбер има бидејки не спагам во тие со дефрост на 15 мин. Можеби сум исклучок.
Кај мене до сега од октомври може на прсти да се избројат дефростите. За тоа можам да тврдам со сигурност, зашто ја следам климата постојано бидејки важно ми беше како истечува водата од дефростот, за да не смета на комшии.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Може ли да видиме што имаш измерено? Се сложувам целосно со тебе дека поентата на групата е да се споделуваат искуства и да се биде објективен.
Може ли да видиме што имаш измерено? Се сложувам целосно со тебе дека поентата на групата е да се споделуваат искуства и да се биде објективен.
Imav pusteno sliki od meracot na potrosuvacka kojsto bese kineski od Aliexpress I ako pobarash vo minatite postovi ke vidish a I ne e problem mislam deka gi cuvam slikite pa pak ke gi spodelam. Inache posle mesec I pol pocna da zeza I tesko vidlivi bea brojkite meracot za na kraj da se resetira. Bev so plan da kupam I laserski termometar no od koga se zezna meracot se otkazhav. Eve da kazam za mesec noemvri smetkata za struja bese 2900, a prethodniot mesec bez koristenje na klima bese negde priblizno 2000den. Mesec dekemvri smetka okolu 4200 den. Imam solarno namesteno I vo mesec noemvri bidejki imase dosta soncevi denovi poretko uklucuvav bojler za razlika odmesec dekemvri. Spored mene najbitno nesto za ekonomicno zagrevanje e izolacijata, toa e osnova za greenje so klima.
 

Attachments

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Problemot e sto great, i zatoa gi kupuvat.
Problemo e sto ne great sto se nekvalitetni da bea kvalitetni nemase tolku poplaki da ima ispaga deka sekoja vtora gree klima e so nekoj defekt dali so defrost cesto dali so potrosuvacka se nesto e defekt vo klimive na gree od greenje nena ni g samo imeto im e gree :D:lolzz::pos:
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Изгледа кај мене друг Амбер има бидејки не спагам во тие со дефрост на 15 мин. Можеби сум исклучок.
Кај мене до сега од октомври може на прсти да се избројат дефростите. За тоа можам да тврдам со сигурност, зашто ја следам климата постојано бидејки важно ми беше како истечува водата од дефростот, за да не смета на комшии.
Izgleda ne si samo ti I kaj mene Amberot dosega samo 2 pati ima napraveno I toa prviot pat ne ni znaev kako e pri defrost I toa se sluci vo 5 saat sabajle pri temperatura od -3 mislam bese dodeka vo maglivo vreme nema voopsto napraveno. Od toa so imam procitano kazuvaat deka najtesko za klimata bilo da raboti vo maglovito vreme I togash pocesto se slucuvalo da pravi defrost. Bi sakal da padni temperaturata dosta pod nulata za da se vidi dali stvarno bi rabotela na tolku niski temperaturi.
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
НЕ ТРЕСИ ЗЕЛЕНИ!
Не ме укривувај за преференца на некој бренд, ако беше така ќе купев топлотна пумпа не ТЕЗГЕРЕ!

Еве го целиот мој пост.


@omlet13m не се мешај кај шо не ти е местото и не го мешај @Strelec.
Он не ми ја препорача климата, тој само и само не сподели вистински шо канта е климава и како прави 15 минути дифрст со бричење ладен воздух.
И нормално е дека нема да сподели, се заебал, исто како мене.
И климава не е расипана, климава си е исправна, споредивме со друг член шо ја имаше истата, и исто работи и кај него и кај мене.
Некна на секој ебан пола час дифрост, секој пола час.
50кг надворешна и на секој час дифрост, кое ѓубре е.
Имам со што да споредам знам како работеа мојте на истата висока влажност.


Се заебав од глупавите манипулаторски спецификации на GREE 50кг со неколку реден изменувач.

И веќе кој шо сака нека споделува, клипови, видеа, ВТТ тестови, еуровенти финци бла бла, ја имам јас тестирам.

Дури сега сфаќам зошто си ги фалат климите купците на ГРЕЕ, па не имале можност да искусат што е вистински топлотна пумпа и како треба да работи.
Си мислат доаѓаат од ќумбе на инвертер и нормално е 10-15 минути дифрост да прави, со мраз ладен воздух во траење од 30 секунди. И да да прави дифрост на секој ебан пола час.

Еве да ви објаснам не народе, не тоа не е нормално.
Го пишав, ќе го пишам пак, секој шо ќе го купи Амберов нека му е со среќа и со лесно.
Ke mora da go promenam mislejneto za Gree Amber.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Problemo e sto ne great sto se nekvalitetni da bea kvalitetni nemase tolku poplaki da ima ispaga deka sekoja vtora gree klima e so nekoj defekt dali so defrost cesto dali so potrosuvacka se nesto e defekt vo klimive na gree od greenje nena ni g samo imeto im e gree :D:lolzz::pos:
Od toa sto ja imam mojava gree amber klima se cudam na vakvi kako tebe so tolku se sitat na tugi nesreki. Pa kolku be ima zadovolni a kolku nezadovolni ili I ti si izgleda eden od tie so poentata na forumov mu e da plukaat ponekoja klima. Dali znajsh kolku negativni iskustva ima I so drugi poznati klimi I od forumi I od licni iskustva. Eve jas na primer ne sakam niedna klima da ja napajgam ama znam duri I korisnici od mitsubishi klimi deka nemu zagreva kako so treba I sega znaci ne cini I taa. Spored mene gree klimive pojke zagrevaat od toshiba I toa od licno so imam uvideno kako se ponasha klimata. Poentata na toshiba elektronikata e pojke da zastedi otkolku da zagree e pa mene mladicu bitno mi e da mi e toplo otkolku da zastedam 200- 300 den mesecno. Se e do zelbata na korisnikot.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Тебе ли ти трошеше климата 200W на одржување температура?

Мене кога ми студи ја пуштам климата на 26 степени, кога ќе ми стане топло ја гасам. Значи јас ја користам климата он оф. Имам даикин FTXB35C
645w на час ми беше просекот за декември. Очекувам да се крене за 50тина вати во јануари.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Problemo e sto ne great sto se nekvalitetni da bea kvalitetni nemase tolku poplaki da ima ispaga deka sekoja vtora gree klima e so nekoj defekt dali so defrost cesto dali so potrosuvacka se nesto e defekt vo klimive na gree od greenje nena ni g samo imeto im e gree :D:lolzz::pos:
Detence zbori za klimi.....ubavo go krstea tuka "klima nered".....:tapp:
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Od toa sto ja imam mojava gree amber klima se cudam na vakvi kako tebe so tolku se sitat na tugi nesreki. Pa kolku be ima zadovolni a kolku nezadovolni ili I ti si izgleda eden od tie so poentata na forumov mu e da plukaat ponekoja klima. Dali znajsh kolku negativni iskustva ima I so drugi poznati klimi I od forumi I od licni iskustva. Eve jas na primer ne sakam niedna klima da ja napajgam ama znam duri I korisnici od mitsubishi klimi deka nemu zagreva kako so treba I sega znaci ne cini I taa. Spored mene gree klimive pojke zagrevaat od toshiba I toa od licno so imam uvideno kako se ponasha klimata. Poentata na toshiba elektronikata e pojke da zastedi otkolku da zagree e pa mene mladicu bitno mi e da mi e toplo otkolku da zastedam 200- 300 den mesecno. Se e do zelbata na korisnikot.
Jas ne se sitam na lugeto sto imaat problem so gree klimi
Tuku se smeam na tie sto go favoriziraat gree deka e najdobar a ne e i tie sto go favoriziraat koga nekoj ke se pozali od gree klimi namesto da mu pomognat tie favoriziraat i manipuliraat so narodot namesto pomos postojano ako nekoj se pozali od gree tie go ismejuvaat.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Све што ќе напише Јајцето треба со голема резерва да се земе !!
Најчесто само манипулира и шири збунетост кај понеупатените пошто прво ни самиот неразбира.

Убаво примети дека зборува за "ОДРЖУВАЊЕ" а во таблицана со наводното му мерење нема информација која е Зададената Температура на даљинското....зборува за некакво "реално" користење на клима, а види кој нонсенс, има Аждаја од 5,5kw ставена во собче од 18м2, има преслаба изолација.. реалност? како за кого.
Па сеа COP ке брка па бил слаб..
А си мери пак по негово, со среден издув и кузнае која зададена Т, внатрешна вика е 14ц на почетокот, а во табелата првиот усис е 25ц и би требало да е под18 ако на метроипол е 14 или 2до4 степена во плус а 11 е премногу...поготово со тој негов таван.
Да беше све во ред и искрено мерел ке имаше и слики и видео, толку чеканите АлиЕкспрес Термометри на дотичниов накрај не ги видовме како мерат :rolleyes:, наместо тоа некои испишани бројки без никаков доказ за мерењето и дали се и како измерени,како се поставени сондите и сл
Овакво сомнително мерење-таблица може да узрадува пар фаци што користат уличен и навредлив речник, што се тука само за манипулација и вреѓање, едвај од пред месец дена зачленети и со нецели 10 поста на цела тема, и што никогаш нема да допринесат на темава.
Ocekuvano . Veke go tretirate kako nekoj sho vi brca vo dzebot. :D Kako nekoj koj poleka poleka, post po post ke ve razoblici totalno. Sega vlakna ke barate vo jajceto. :D Ne cinelo merenjeto koe e 3000 pati podetalno od site tvoi merenja za 3 godini . :D Ne cinel meracot koj go koristite vie i vasite monteri ovlasteni . A narodot ubo si rekol, na lagata i se kratki nozete.. Od kinesko tezgere klima NIKAD NEMA DA BIDE ! Losoto e sto tie sto kupija skapi Gree tezgerinja po redovna cena, od svoi pari, znaci ne sponzorushi-forumashici, kasno sfatija kakvo gubre kupija. Poveketo si kutat, ama za sreka na pstanatite ima i takvi koi se iskreni 101% i se reseni da kazat totalno se. I dobro i loso. So milion dpkazi, sliki, videa , merenja, sve ! Toa vi e toa. Porano ili pokasno ke zaebite pogresni luge i uste ke im sipate i sol na ranite. Epa neke proki ;)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Jas ne se sitam na lugeto sto imaat problem so gree klimi
Tuku se smeam na tie sto go favoriziraat gree deka e najdobar a ne e i tie sto go favoriziraat koga nekoj ke se pozali od gree klimi namesto da mu pomognat tie favoriziraat i manipuliraat so narodot namesto pomos postojano ako nekoj se pozali od gree tie go ismejuvaat.
Ne mi e jasno , detence, za sto zboris....koi se tie sto se zalat, ovie li:
1. Jajce, klima so izduv od 58C. Doma temperatura 24C, so zadadena 25C na klima uredot?
2. Vlavot, sto nekoj negov poznat imal Amber...ama Vlavot ne bil zadovolen, expertot so Eurovent sertifikat za procenka na klima uredi.
3. Neznam koj drug se pozalil.....

Samo izmisluvanja, i nevistini.....kolku providno.[DOUBLEPOST=1515789748][/DOUBLEPOST]
Ocekuvano . Veke go tretirate kako nekoj sho vi brca vo dzebot. :D Kako nekoj koj poleka poleka, post po post ke ve razoblici totalno. Sega vlakna ke barate vo jajceto. :D Ne cinelo merenjeto koe e 3000 pati podetalno od site tvoi merenja za 3 godini . :D Ne cinel meracot koj go koristite vie i vasite monteri ovlasteni . A narodot ubo si rekol, na lagata i se kratki nozete.. Od kinesko tezgere klima NIKAD NEMA DA BIDE ! Losoto e sto tie sto kupija skapi Gree tezgerinja po redovna cena, od svoi pari, znaci ne sponzorushi-forumashici, kasno sfatija kakvo gubre kupija. Poveketo si kutat, ama za sreka na pstanatite ima i takvi koi se iskreni 101% i se reseni da kazat totalno se. I dobro i loso. So milion dpkazi, sliki, videa , merenja, sve ! Toa vi e toa. Porano ili pokasno ke zaebite pogresni luge i uste ke im sipate i sol na ranite. Epa neke proki ;)
Kakva strucna analiza.......:tapp:[DOUBLEPOST=1515789799][/DOUBLEPOST]Gore desno vo agolot imas podarok od GREE.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@omlet13m
Све си помешал или намерно манипулираш,
прво @vlavot нема купено Amber, има некој негов пријател кој научников исфрустриран од јакото греење на Амберот што ке прави друго, да не очекуваш ке каже се захебах со Митсуто ?а
Амберот за да направи Дефрост треба целиот изменувач да биде побелен одпозади, така да ако по неговото тврдење дека на пола саат или на 15минути прави дефрост не е тешко да го снмиш нели ?
Но нема да го сними веруј....ке му треба видео од 2 дена зашто на 2 дена 1 дефрост ке види, и тоа само ако е влажноста 120% у тие 2 дена :)

Исто манипулираш дека ме банирал некој....Sam barav da me baniraat !
и тоа доле е скриншот од мојот последен пост таму како kooks

На тој ИТ форум можеби има квалитетни постови по други теми, сигурно е квалитет за ИТ и има и што да се научи и прочита....но не и на темата за Клими која им е со едвај 100страни....за споредба оваа тема на Кајгана со преку 2Милиона посети, Која клима на елитемадзоне и хрватсиот форум сите деновиве надминаа 1000 страни.
Но ИТ цути и ароганцијата, типчиња со "репутација" може све да напишат да вреѓаат и пљукаат по кого сакаат а ти како новајлија ако им вратиш макар и поблаго одма бан....ми имаат бришено постови без образложение и на поставено прашање зашто ми бришат кјутеа администраторите. ЦЕНЗУРА!.
Секако нечија исфрустрираност ке доведеше да ме банираат зашто пукаа со кјорци и наможеа да ми вратат со факти туку главно оружје им беше пљуканицата, така да кога не им треба Едукација, нека си живеат со Манипулација, сега Влавот им е главен таму :D
 

Attachments

Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
@mdeni , уште еднаш да се обидам, па ти како сакааш. Во усис и издув нема мерење на загуби. DeltaT, airflow и потрошувачка = COP. Ефикасноста на климата не е поврзана со топлински загуби, сметката за струја да.

@Strelec оди смени му ги фаличниот амбер што си му го продал на @vlavot , цела македонија дозна за него, секако на другиот форум каде што си баниран трајно.

Во табелата има се што е потребно, само треба да знаеш да тумачиш.
НЕ ТРЕСИ ЗЕЛЕНИ!
Не ме укривувај за преференца на некој бренд, ако беше така ќе купев топлотна пумпа не ТЕЗГЕРЕ!

Еве го целиот мој пост.


@omlet13m не се мешај кај шо не ти е местото и не го мешај @Strelec.
Он не ми ја препорача климата, тој само и само не сподели вистински шо канта е климава и како прави 15 минути дифрст со бричење ладен воздух.
И нормално е дека нема да сподели, се заебал, исто како мене.
И климава не е расипана, климава си е исправна, споредивме со друг член шо ја имаше истата, и исто работи и кај него и кај мене.
Некна на секој ебан пола час дифрост, секој пола час.
50кг надворешна и на секој час дифрост, кое ѓубре е.
Имам со што да споредам знам како работеа мојте на истата висока влажност.


Се заебав од глупавите манипулаторски спецификации на GREE 50кг со неколку реден изменувач.

И веќе кој шо сака нека споделува, клипови, видеа, ВТТ тестови, еуровенти финци бла бла, ја имам јас тестирам.

Дури сега сфаќам зошто си ги фалат климите купците на ГРЕЕ, па не имале можност да искусат што е вистински топлотна пумпа и како треба да работи.
Си мислат доаѓаат од ќумбе на инвертер и нормално е 10-15 минути дифрост да прави, со мраз ладен воздух во траење од 30 секунди. И да да прави дифрост на секој ебан пола час.

Еве да ви објаснам не народе, не тоа не е нормално.
Го пишав, ќе го пишам пак, секој шо ќе го купи Амберов нека му е со среќа и со лесно.
Jas veke posle prvite saati "iskustvo" so skapite Gree tezgerinja sakav da go razglobam na delovi ida proveram da ne ima guseni ploci vo nadvoresnata na dnoto ili izmenuvacot da e gusen !? So Gospodarite na tezgerinjata NIKAD ne si nacisto ... So tie spec na hartija treba da se zverovi. Go kupuvas go pustas i ako si imal vistinska klima pred toa, citaj Mitsubishi, Fujitsu, Toshiba, Hitachi, Daikin itn, vo sekundata sfakas deka si kupil tesko kinesko prenaplateno gubre i oti si ispadnal prilicno da ne recam glup oti si im poveruval na gospodarite na tezgerinjata i nivnite smesni teoriski gluposti, volku kg, volku reda izmenuvaci, volku freon... :D. Abe komedija . T.e tragedija e poveke ali jbg, parite pojdoa, a dzubreto ke ti ostani, osven ako go dades nekomu na pola cena za da se spasis ...
Mnogu e loso koga covek ne si go slusa instinktot ! A toj mene ubo mi rece, ne si gi frlaj parite, nemaat Eurovent !? Samo teski kineski tezgerinja nemaat Eurovent, Neo, St, Favorit i ostali polufabrikati. Begaj ! Dodaj uste nekoj denar i kupi si vistinska klima Mitsubishi, Fujitsu, Toshiba, Hitachi, Daikin a ako sakas da zAstedis a da igras na sigurno zemi si Haier, Midea, Hisense... Ama se polakomiv i se izglupirav sto im poveruvav na teskite manipulatori, Gospodarite na tezgerinjata, odnosno nivnite klonovi...
[DOUBLEPOST=1515790654][/DOUBLEPOST]
Ne mi e jasno , detence, za sto zboris....koi se tie sto se zalat, ovie li:
1. Jajce, klima so izduv od 58C. Doma temperatura 24C, so zadadena 25C na klima uredot?
2. Vlavot, sto nekoj negov poznat imal Amber...ama Vlavot ne bil zadovolen, expertot so Eurovent sertifikat za procenka na klima uredi.
3. Neznam koj drug se pozalil.....

Samo izmisluvanja, i nevistini.....kolku providno.[DOUBLEPOST=1515789748][/DOUBLEPOST]
Kakva strucna analiza.......:tapp:[DOUBLEPOST=1515789799][/DOUBLEPOST]Gore desno vo agolot imas podarok od GREE.
Od vas ne sakam nisto, nikogas ! Ni gratis, ni poklon ! I pari da mi dadete zaedno so kineskoto tezgere, sve vi e dzabe ! Mene covek me zaebuva niednas ili ednas ! Ne dvapati ![DOUBLEPOST=1515790828][/DOUBLEPOST]
Problemot e sto great, i zatoa gi kupuvat.
Ne se sekiraj, "dobriot" zbor od "prezadovolnite" musterii daleku se slusa ;).
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ke mora da go promenam mislejneto za Gree Amber.
И ке паднеш на фора на човек кој нема Амбер а измислува прикаски за некакви дефрости.
Поентата му е да ги поништи сите квалитетни пишувања овде не само од мене тие ги има и од тзлатко дека поголем изменувач со појше редови и површина поретко влага во дефрост што е факт кој никој неможе да го побие (ФХ има двореден од 38кг, Амберот има 2,5реден во 45,5кг)....сака да ми ги поништи пишувањата за технологијата со флаш инекција која го лади компресорот дека е небитна....можда на ваква зима....ама како секоја трета е коска ладна ке се најде ;)
И ако не само ја туку и другиве што имаат Амбер како @SlobodanT @Sportage, @RR2 и кој уште ја има кажуваат дека не прави дефрости со денови и грее јако зар ке веруваш во еден трол кој не ја ни има климава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom