Најекономично греење (затоплување)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dr Zmigo, 8 јануари 2010.

 1. Strelec

  Strelec

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  2.861
  Допаѓања:
  2.266
  Fala @rusrus ete resenie za Vlavot.....sea ke svie opaskata i ke go snema
   
 2. Sportage

  Sportage

  Член од:
  2 октомври 2017
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  94
  Da licno sum videl I sum se uveril I pram sporedba so klimava so ja imam. Eve eden primer imam bliski rodnini koisto imaat carrier xpower gold 3.5kv I bev I jas resen da kupam takva klima ama od sporedbata po specifikacii se odluciv za amberot. Znaci carrierot ima toshiba twin rotary compresor I zadovolni se rodninite od potrosuvacka I greenje no jas koga ke pojdam se osejkam potoplo doma na ista zadadena temperatura I od ona so go imam zabelezano e deka carrierot duva poladen vozduh otkolku kaj amberot. Znaci moe mislenje e deka carrierot na odrzuvanje raboti so min potrosuvacka so toa sto duva mlak nakaj laden vozduh sto redok slucaj kaj amberot no zatoa ima pogolema potrosuvacka. Druze jas licno ne bi sakal takov izduv mlak pa makar I da trosi malce. Sekako deka zvucno ime koesto se ima dokazano bi bil podobar izbor za povejke korisnici.
   
  На Kandilce и Chicco69 им се допаѓа ова.
 3. vlavot

  vlavot

  Член од:
  18 април 2014
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  264
  Избегнувањето на конкретното прашање претпоставувам е потврдено, клима од 50.000 да нема cold air prevention, или ако превенција на ладен воздух е шибање на 30 секунди ладен воздух додека прави дифрост не знам што понатаму.

  Како сакате сфатете го митологијата како бла бла, бел треба да биде, изменувачот, зелен, плав црвен, едноставно прави често на 30 минути ако температурата е на повисоко и на час време на оддржување на 90% измерена влажност надвор.
  FH то кај мене во големата просторија во рок од 6 часа додека бев дома на толкава влажност се молев да направи бар 1 дифрост за да се осеќам подобро дека немам заебано некој со Амберот, но за жал, ниту еден.

  Се е напишано и споделено на it форумот.
  Сигурно со постовиве немам намера да ја уништам мојата, каква таква долгогодишна репутација на it форумот.
  Кој како сака нека сфати.
  Останете поздравени.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Kandilce му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sv B

  Sv B

  Член од:
  8 ноември 2017
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  107
  Hahahahahah, kakva manipulacija, golemiot autoritet na IT forumot neke da priznae tuka za da ne go izblamirame tamu.

  Neke ni da snimi i prikaze. Ajde ne se sekiraj, kazi mu na prijaatelceto deka ke dojdat od GREE da proverat i da snimat.
  --- Споено дупло мислење, 12 јануари 2018 ---
  Kako go pogodi samo deka ke ja svie opaskata i ke go snema.
  Sega se vide koj e manipulatorot. Bravo za Strelec.
   
 5. vlavot

  vlavot

  Член од:
  18 април 2014
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  264
  Друже, ако веќе си избрал да купиш GREE наместо што и да е од Mitsubishi или останатите реномирани производители, не мора да бараш начин да оправдуваш.

  Како и сите останати што се имаат поплакано од производ од GREE одма тој што се поплакува наидува на остри критики, наместо сослушување и решенија.

  До сега имам тон видеа и постови со слики како што споредувам, од дифрости до потрошња.
  Што треба да објавам 2 часовно видео на јутјуб како и колку често прави дифрост???

  Прво ми е непријатно, како што пишав не сакам да дигам паника, пошо не се малку пари, и не сакам 2 часа да снимам.
  Пошо како и ти, шурата немал вистинска топлотна пумпа за да знае како треба да работи.
  Како и ти, мисли дека тоа е нормално.  И нема намера да цитирам лик кој користи 5-6 различни профили и модераторите го дозволуваат тоа.
  Но ГРЕЕ плаќа, плаќа за да не заебе останатите.

  Edit: сега ги гледам пораките, ме прашуваш за различни работи од аутофанот, во приватни пораки кои што не сакам да ги споделам пошо мислам дека не е правилно да споделувам приватни пораки меѓу нас овде јавно.
  Гледам дека не сум ти одговорил на последното прашање, но искрено не сум го направил тоа намерно.
  Не сум забележал.
  Извинување што не сум ти одговорил, но го имам тоа споменато неколку пати, јавно.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Последно уредено: 12 јануари 2018
  На Kandilce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Sv B

  Sv B

  Член од:
  8 ноември 2017
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  107
  Idi, objavuvaj manipulacii na it forumot, se dodeka i tamo ne te otkrijat. Mada sum siguren deka i tamo ke bides naskoro otkrien.
  Na lagite im se kratki nozete.

  100 pati site ti predlozivme, snimi i prikazi. Strelec te povika kaj nego da vidis. Drugi koi imat Amber spodeluvat mislenje deka kaj niv nema takvo nesto , a ti uporno manipuliras. SRAMOTA.
  --- Споено дупло мислење, 12 јануари 2018 ---
  Jas duri ti predlziv da ja kupam, se izbegnuvas da napravis.
   
 7. Strelec

  Strelec

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  2.861
  Допаѓања:
  2.266
  Kako vikaat Na Lagata i se Kratki Nozete....a na lazgovcite brzo im trcaat patikite koga ke gi fatat vo laga.....da be @vlavot taka e, mnogu se iznapisa, i na IT i ovde na Kajgana.....
  samo nemas dokaz, nit slika nit video!!!
  samo imas mnogu lazzni recenici sto nedrzat voda ako nemas dokaz....6sekundi video od amberot sto voopsto ne pravi defrost....i sakas da ti veruvaat ??
  Moze samo da veruvaat na slika kako ovaa...smrznata FH35VE nasred Rijeka :D
  Smrzla FH u Rijeci.png
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.312
  Допаѓања:
  2.157
  Gledam gree reklamno banerce na forumov, toplotni pumpi za 3 bona 10kw, ajde airlija neka e i da pocnat i drugi so ovakvi ponudi. Nema li nekoja poeftina monoblok sve u edno. Ajde use nekoja subvencija da padne, ili da se otkaze drzavata od carina i ddv pa da trge rabotata :v
   
  ante1, Kandilce, Strelec и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. rusrus

  rusrus

  Член од:
  26 август 2017
  Мислења:
  209
  Допаѓања:
  405
  Друже, ако веќе си избрал да купиш GREE наместо што и да е од Mitsubishi или останатите реномирани производители, не мора да бараш начин да оправдуваш.
  Ne kupiv cisto Gree kupiv Toyotomi-Gree za 265€, barav klima koja nema kojznae kakva modulacija (diga cena toa malce poveke neli) koja ne e orientirana kon ekonomicnost tuku e raw power grealka da mi dopuni na minusi i okolu nulata i da me ladi na leto..prvite vpecatoci do sega se deka toa i go dobiv ama sekako ko sto imam spomnato cekam pojak minus da spodelam konkretni iskustva i videa..

  До сега имам тон видеа и постови со слики како што споредувам, од дифрости до потрошња.
  Што треба да објавам 2 часовно видео на јутјуб како и колку често прави дифрост???
  Ostaj retorika druze tocno toa treba da objavis 30-35minutno (15min + 15min = 30min) video so dva defrosta posto spodeluvas i posto kako sto velis jako kotiras na drugiot forum nema li pogolem penal za tebe vs Gree od ova..?! Ton videa si snimil i postavil pa za ova edno problem li ke ti bide aman..

  Прво ми е непријатно, како што пишав не сакам да дигам паника, пошо не се малку пари, и не сакам 2 часа да снимам.
  Пошо како и ти, шурата немал вистинска топлотна пумпа за да знае како треба да работи.
  Како и ти, мисли дека тоа е нормално.

  I opet 15min + 15min = 30min video kakvi dva saata uporno spomnuvas, a za toa deka neznam kako raboti dobra toplotna pumpa koga ke pominuvas u sk bujrum na pivo da vidis kako "prede" Daikin FTX50GV dobro pozicioniran vo kukja vo golema dnevna soba i toa so prosecni 450-550W cel dekemvri i januar do sega.. Inace za tvoite "vistinski" iskustva na greenje so klima sum svedok uste od dalecniot Januari 2017 koga ti klima-guru seuste bese drvoseca..

  Edit:
  I za kraj kakov lik si ti be druze se utepa od pisuvanje kolku necini Gree kinezarija, tehnologija je bitna a ne zelezarija i tezina, Japanac si e japanac, Gree naduvani cifri, hartija sve trpi ma sto ti ne..i na kraj na Surata mu preporacal Gree skapa klima da kupi...
   
  Последно уредено: 13 јануари 2018
  На tomi_z, ante1, Kandilce и уште 7 други им се допаѓа ова.
 10. gigovit

  gigovit

  Член од:
  13 август 2013
  Мислења:
  320
  Допаѓања:
  410
  Znaci ne si videl Toshiba kako raboti.
  Amberot e po tebe najdobar izgleda posto raboti kako on-off klima, trosi mnogu i duva toplo koga duva. Toa e opis na bilo koja on-off klima. Ako sakas inverter kupi si toshiba suzumi i posle moze da diskutirame.
   
  На Angel c&h и Kandilce им се допаѓа ова.
 11. Sportage

  Sportage

  Член од:
  2 октомври 2017
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  94
  Ti mozish za tvojata klima da kazuvash dal raboti kako on-off klima a ne za amberot moj ko ne si videl. Imam on-off klima Galanz postavena kaj mojte roditeli koi mn retko ja koristat I znam kako raboti taa. Pa druze be mozi ti posakuvash toshiba I slobodno mozi da si ja kupish I drug bilo koj saka kakva saka neka si kupuva ama bash ich ne mi e gajle, jas si dobiv super klima za parite so gi plativ I sum zadovolen.Edinstveno so planiram na prolet da napravam e da postavam na tavanot izolacija so kamena volna. I ovde na temava treba povejke da mu se objasni na novite clenovi I tie so planiraat da kupat klima e toa da vlozat prvicno vo izolacija zasto toa e najbitno nesto. Jas prethodno se greev vo istiot prostor so alfaplam kamin ama vo prostorot nemase postaveno izolacija od stiropol samo pvc dograma I znam kolku bese tesko da se zgrees I to kolku mn drva trosok pravev. Znaci za sekoj koj saka da kupi klima prethodno neka si obrni vnimanie kakva izolacija ima zosto toa so go pisuva za klimite deka bi greele tolku kvadratura toa e smetano vo najidealni uslovi so najdobra izolacija.
   
  На Kandilce му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gigovit

  gigovit

  Член од:
  13 август 2013
  Мислења:
  320
  Допаѓања:
  410
  Jas imam Toshiba i ja koristam 4-ta zima, kuka so obicna fasada, drveni prozori, pa i vo ovie uslovi za cela sezona klimata trosi 100 evra. Super e ako i ti si zadovolen od tvojata, samo ne si kompetenten da komentiras nesto za koe pojma nemas, a kamoli pa elektronika. Za vakva zima ko ovaa nema ni tolku da potrosi.
   
 13. Sportage

  Sportage

  Член од:
  2 октомври 2017
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  94
  Bravo za tebe so tvojata klima jas barem sum objektiven ako ne sum kompetenten ko tebe, ama sepak dosta se razbiram od elektronika ako ne tolku od klimi. Neka trosi pojke od tvojata bar jas sum stoplen ko so treba I ne se tutkam ko pingvin I voopsto ne ja stedam. Ke dojdi I pojaka zima pa ke vidime I ke prajme muabet.
   
  На kodus, yamaha10 и Sv B им се допаѓа ова.
 14. nikola2004mkd

  nikola2004mkd Гостин

  Ех, има, има, само сите што пријавуваат проблеми и со докази, за вас се конкурентски дилери кои не можеле клима да продадат заради супериорноста на Грее, или момаци кои ете не знаеле дека 2+2 се 5, а тие цел живот живееле во заблуда дека 2+2=4.

  Иначе моја предпоставка е дека Стрелец е уствари Горан, директор во Грее кој на другаров кога прашувал за климата пред 2 години, му зборувал дека нема врска што зборувале дека Грее не греат, дека тој ќе изѕидал две идентични соби и ќе свикал и новинари и докажел пред сите дека Грее се одлично и економично греат. Ама еве и после 2 години сеуште го чекаме видео доказот.

  Иначе интересно запазување ми остана дека скоро никаде во професионална употреба ги нема Грее. Во Тинекс во Прилеп мислам дека има инсталирано Тошиба, во КАМ Хитачи, во новото казино на местото од порашната продавница на Интерспорт има Даикин. Чудна работа како онаму каде се изведуваат работите по проектни документации и каде соодноснот цена/квалитет е примарна, Грее ги нема.
   
  На Forall, диме1978, omlet13m и уште 5 други им се допаѓа ова.
 15. Klima ured

  Klima ured

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  1.008
  Допаѓања:
  277
  Nikoj ne saka da rizikuva so kineskive kanti gree sto ne great zatoa po marketive i slicno nikade gi nema ne se kvalitetni nikoj ne bi rizikuval komsikata zema gree LCLH maka maci ni gree ni nisto duri i zvuk smeni kako traktor da raboti a ne klima.
   

Сподели преку: