Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Гледам јас дека некој најекономично ќе се грее на парно во државна на ортопедија ако се продолжи во овој стил :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Opaaaa.....nervozno stanuva. Ova kako predupreduvanje li da go razberam?[DOUBLEPOST=1515343559][/DOUBLEPOST]https://youtu.be/z14yeQc5Rmw
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Темава е затворена до крај на празниците.
Среќна Нова и честит Божиќ, останете ми позитивни. :ајнапиво:

----------------------------

Повторно отворена за мислења.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Izgleda na site vi se opravija klimite,veke ne pravat cesto defrost ne vi trosat mnogu nitu ne ve zagrevaat :D
Sto ti pravi ban na tema[DOUBLEPOST=1515708118][/DOUBLEPOST]Ajde zivnete malku ili veke ke mora i dvojazicno da go terame muabetot ;)
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Стариот и добар вивакс 18, кој го користам 10 години, решив да измерам колку е ефикасен. Малку се разочарав кога видов дека не бил баш ефикасен како што си мислев:

upload_2018-1-12_0-35-27.png

Монтажата е погрешна, има 1 метар цевки, внатрешната е ставена на само 7 цм од таван, веројатно треба да се исчисти надворешната единица. Aко се поправат овие работи може да се зголеми COP за 0.5 претпоставувам.

Сепак, слаб резултат за ваква тешка машинерија. Но и со COP2 на -5 кога повлекува 2.7KW дава 5.4KW топлина, така да, снага се осеча. Секогаш предимензионирајте.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Треба да го направиш ова на клима што има еуровент, за да знаеш за колку си утнал при пресметките.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Стариот и добар вивакс 18, кој го користам 10 години, решив да измерам колку е ефикасен. Малку се разочарав кога видов дека не бил баш ефикасен како што си мислев:

Прегледај го приврзокот 183527

Монтажата е погрешна, има 1 метар цевки, внатрешната е ставена на само 7 цм од таван, веројатно треба да се исчисти надворешната единица. Aко се поправат овие работи може да се зголеми COP за 0.5 претпоставувам.

Сепак, слаб резултат за ваква тешка машинерија. Но и со COP2 на -5 кога повлекува 2.7KW дава 5.4KW топлина, така да, снага се осеча. Секогаш предимензионирајте.
Пријателе, твоите постови вредат повеќе отколку 90% останати. Кратко, јасно, информативно, корисно, со докази и од прва рака, лично ! Немаш „тајна“ мисија, не рекламираш никого, не спамираш !
Кога повеќе би биле како тебе и кога не би постоеле оние 3-4 крајно провидни спам ботови, ака Господарите на тезгерињата, кои го симињаат нивото до дно дна, ова би била прекрасна тема ...
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Ќе биде и тоа. Еуровент е тест кој користи специфични услови и температури и не знаеш Pdesign дали е одбран за економичност, моќност или на средина. Тестов што го правам јас е реална употреба на една клима. COP се пресметува при било какви услови, битно е да ги знаеме сите параметри.

@Forall , фала друже. Се надевам дека тоа ќе стане пракса а не исклучок на форумов. Да научиме нешто сите, а не да губиме време во глупости.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Тестот што го правиш ти е за твојата просторија. Со твоите загуби. Во простор со подобра изолација и прозоди ќе извади 4.5COP, а во полош просотор ќе извади 2.2 COP.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Никаква улога не игра изолацијата во пресметка на COP.

@Sportage , дали успеа да направиш видеа?


Многу ме интересира измерен COP на квалитетните клими како FH35VE, Fujitsu било кое, Daisekai, некој поскап Daikin. Ururu нема во Македонија претпоставувам. Ќе сработиме ли нешто корисно колеги?


Од упатството на мојот хансол:

upload_2018-1-12_14-27-26.png
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Пишуваш COP при одржување, а велиш нема никаква врска просторот. :) Тоа е директно поврзано едно со друго.

А ние на одржување ги држиме климите 95% од времето, односно не ги гасиме.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
А ние на одржување ги држиме климите 95% од времето, односно не ги гасиме.
Тебе ли ти трошеше климата 200W на одржување температура?

Мене кога ми студи ја пуштам климата на 26 степени, кога ќе ми стане топло ја гасам. Значи јас ја користам климата он оф. Имам даикин FTXB35C
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom