Најдобри поволности за стан (банки)

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.125
Поени од реакции
882
Ауууу кутрото, сега ќе ни кажиш и дека не си бил гушкан ко мал па и за тоа чаре ли да бараме?

Пак ќе ти речам не си човек да ти троши време и да ти реплицира бидејќи ги извртуваш зборовите... ама душече интересно си па ај ќе се помачам пак да ти пишам.

НИКАДЕ не реков дека под кирија треба да живее за на век. Тоа прво.Да, твоја грешка. Исто така никаде не реков дека месечно треба да плаќа 250еур за кирија туку да плаќа стотина а другите пари да ги искористи на професиионално надоградување. АРНО ама сосила глуп кога се правиш и кога се обидуваш да го носиш разговорот на твоја воденица, нека ти биде.

Кога одиш под кирија ќе си го стегниш малце газето и ќе издржиш година две, за повисокиот идеал, ако ти е повисок идеал да земиш да живееш под сопствен покрив тогаш мора со жртва, ако не земи плаќај по 250еур кирија - твои зборови, мои НЕ.И секако од сранСво ти е полесно да солиш памет и да му кажиш на некој друг како НАЈЛЕСНО да се глави со кирија на 20 години со никаква плата и перспектива.
АКО ти беше толку убаво и АКО е толку изводливо со 20к плата да се плаќа станбен кредит оти бе пиле не остана мкд сосе фамилија топтан па и ти да плаќаше хипотека во скопје со тие примања?
АХАМ, значи живееш во држава каде купување на стан и куќа на станбен кредит е најнормална работа и држава која ти овозможува ако ништо друго да ја отплаќаш таа рата и пак колку толку да имаш достоинствен живот т.е. леб на маса дома, така?
Е зошто тогаш бе златен убедуваш некој дека најдобра опција е да се глави со станбен кредит во мкд? М?Значи, ем си во срансВо ем паметот не ти има дојдено. Ај сега и тебе да те прашам на твојот пример, пошто нели многу се изнамачи цел живот под кирии па делиш памет овде на кој ќе стигниш.... ЗОШТО не си стегнал газето година две под кирија во тоа срансво кај што ќе најдиш помала кирија и во меѓувреме наместо да плаќаш цирка 1000 фунти рата би платил 400-500 фунти за 2 соби или соба ... ќе јадиш леб и пипер ако мора ама за година до две (претпоставувам за година пошто нели срансВо е и таму се живее понормално него тука) ќе се стекниш со подобри квалификации за работата што ја работиш, ќе напредуваш и слично? ЗОШТО си се осудил да останиш на таа минимална плата и да ти бега истата за рата за кредит и мислиш дека тоа е некој WOW момент?????????

СЕ' што напишав, пред да ми влезиш клизачи иако ниту те цитирав ниту пак имав потреба да реплицирам пошто очигледно само вадиш муабет од контекст без да кажиш некој аргумент е следното:

БЕЗ разлика дали си во тоа твое скапоцено странство или тука, ОСОБЕНО ако немаш деца (пошто нели не знаеме дали овие имаат деца) ТРЕБА да работиш на себе и да жртвуваш година до две за да си поможиш сам на себе.
Луѓето кои не сакаат да си скратат од лагодност и кои мислат дека со главење во банки решаваат проблеми не би рекол дека прават добар избор. ОСОБЕНО не во мкд.

Исто, 2 години работа во тоа твое срансво за некој од мкд знаеш колку значи? Пошто те гледам се разбацаваш со цифри...
24 месеци x 1000еур = 24.000 еур УЧЕСТВО.
а тие двајца ако се спремни малку саможртва да направат и да жртвуваат дополнителни две години од животот, да одат некаде да заштедат нешто (1000еур го зедов како минимум бидејќи ќе земаат две плати ама ете едната нека успеваат да ја тргаат на страна, другата нека им оди по вода) би имале можност да се вратат мкд и да земат кредит ИЛИ со помала рата ИЛИ со помалку години на отплаќање.
Работа тука за 20к, особено во скопје, и онака ќе најдат кога и да дојдат.

На крај, мене искрено ми е гајле за инаетливи луѓе како тебе и луѓе кои гледаат само да испаднат во право... Ова е форум, тука можеш да бидеш до утре сабајле во право... ама некој што те чита или пак ти сам ако по 2 години од сега се разбудиш во тоа твое срансВо или во скопје или на месечина, со долг од X еура на 40 години, со отплати на месечни рати колку една плата и ако знаеш дека се поебале ДВЕ ГОДИНИ во плаќање на рата со голема камата (ХИНТ: секој кредит највисока каматна стапка има во почетните години на отплата) наместо да даваш пари во главница ти си ги давал во камата и на крај да ти се акни од глава фактот дека си можел подобро или си можел попаметно, тогаш сигурно ова натегање тука со мене и продавање мадиња за бубрези нема никако да ти биди од корист.

А ако те интересира дали јас лично сум бил под кирија, сум живеел вака или така, дали децата ми плачеле оти морале да се селат или не сум бил како тебе гушкан во детството па мора на форум да имам изливи на емоција, бујрум на пиво кога ќе си дојдиш во мкд или пак бујрум во лична порака и прашај што те интересира и ќе ти одговорам. Што и да ти прај радост на душта, нема проблем.

НО, те молам да престаниме ко децата мали да извртуваме зборови и да се понашаме ко недозреани политичари.
Повели повторно цитирај ме и извади ми муабет од контекст, само овој пат биди сигурен дека нема да одвојам ниту време ниту пак да потрошам 5кб нет за да ти одговорам, не вреди.

Биди ми поздравен кираџијо.
Ja sum vadel od kontekst, a citaj se sebesi. Sega ja pretera druze.
Ko prvo tebe ic da ne te boli zosto ja sum zaminal, za moite troskovi u stranstvo ili doma. Za razlika od tebe jas ne cekam od mama od tato da mi dadat kuka na gotovo.
Vtoro ni me znaes ni me poznavas, nemas pojma sto rabotam kolku sum platen i sto kvalifikacii imam ali ko sto kazav tipicno makedonski e da se pika nosot sekade i da se navreduva. Samo za toa sto e forum ne znaci deka treba da vregjas ili omalovazuvas, ali takva e kulturata vo MK pa ne sum iznenaden voopsto. Ja na nikoj ne kazuvam kako da go ziveat zivotot ili sto da pravat so nivni pari i tropas ko ja da im stajv pistol na glava za da zemat kredit. Za razlika od tebe nekoi imaat muda da zemat kredit i da imaat nesto vo zivotot, ali za toa ti si tuka d aim solis pamet sto i kako da pravat u zivotot, sho da ucat, koga d aucat ,kaj da odat, pa duri im predlagas i na 12 meseci da odele nadvor od drzavata ko taka da se odi nadvor.
Sto si zapnal tolku za toj dolg ko ti da im go plakjas kreditot. Kraj kraeva oni prasaa za koja banka dava najpovolni krediti bidejki vekje resile da zimaat ,a ti vekje gi preseli vo druga drzava, svasta.
Pivo so tebe , ne fala.
Ajt pozdrav.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.205
Ja sum vadel od kontekst, a citaj se sebesi. Sega ja pretera druze.
Ko prvo tebe ic da ne te boli zosto ja sum zaminal, za moite troskovi u stranstvo ili doma. Za razlika od tebe jas ne cekam od mama od tato da mi dadat kuka na gotovo.
Vtoro ni me znaes ni me poznavas, nemas pojma sto rabotam kolku sum platen i sto kvalifikacii imam ali ko sto kazav tipicno makedonski e da se pika nosot sekade i da se navreduva. Samo za toa sto e forum ne znaci deka treba da vregjas ili omalovazuvas, ali takva e kulturata vo MK pa ne sum iznenaden voopsto. Ja na nikoj ne kazuvam kako da go ziveat zivotot ili sto da pravat so nivni pari i tropas ko ja da im stajv pistol na glava za da zemat kredit. Za razlika od tebe nekoi imaat muda da zemat kredit i da imaat nesto vo zivotot, ali za toa ti si tuka d aim solis pamet sto i kako da pravat u zivotot, sho da ucat, koga d aucat ,kaj da odat, pa duri im predlagas i na 12 meseci da odele nadvor od drzavata ko taka da se odi nadvor.
Sto si zapnal tolku za toj dolg ko ti da im go plakjas kreditot. Kraj kraeva oni prasaa za koja banka dava najpovolni krediti bidejki vekje resile da zimaat ,a ti vekje gi preseli vo druga drzava, svasta.
Pivo so tebe , ne fala.
Ajt pozdrav.
да не се навреди? леле извини. :love:
е форум е ова друже, тој што го напаѓаш и што не се согласува со твоите реакции не мора да ти оди по газето. тоа на друго место ;)

ај да видиме од кај започна дискусијата (ничим изазвано).
1582907408773.png

и откако не ти обрнав баш нешто премногу внимание ти си продолжи да тропаш... и сеа нормално си buthurt.
е јбг.
ајт позз.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.125
Поени од реакции
882
да не се навреди? леле извини. :love:
е форум е ова друже, тој што го напаѓаш и што не се согласува со твоите реакции не мора да ти оди по газето. тоа на друго место ;)

ај да видиме од кај започна дискусијата (ничим изазвано).
Прегледај го приврзокот 235465

и откако не ти обрнав баш нешто премногу внимание ти си продолжи да тропаш... и сеа нормално си buthurt.
е јбг.
ајт позз.
Kade vide navreda vo moeto prasanje?
Forum e, diskutiraj, ne vregjaj!
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.205
Kade vide navreda vo moeto prasanje?
Forum e, diskutiraj, ne vregjaj!
Ама си плачкоооо. Мислам стварно.

Ем започна да ме цитираш, ем не ти обрнав нешто внимание
ем однесувањето почна да ми го нарекуваш „типично македонско“ - демек ти од марс си паднат па не си живеел тука или од ко се пресели англија нешто многу просветлен си па дојде и останатите да не просветлиш.
ем и на тоа кога не ти обрнав некое внимание почна да се распаѓаш и да се губиш... па лични прашања да поставуваш дали сум живеел под кирија, дали сум се селел ко мал... уште да ме прашаше дали ме гушкале ко мал?
И да, мило мое, сето тоа нема врска со темата ...како што немаше врска и првото твое цитирање на моето мислење (кое не ни беше упатено кон тебе).

И сега уште ќе плашиш? АМА зошто?
Знаеш, за нормална дискусија треба факти и аргументи (со тоа малку тешко ти оди), а не да почниме одма да вадиме кој каде и како живеел... џабе се спушти на лично ниво и џабе почна да го извртуваш она што го кажав. Е откако почнав да дискутирам како тебе, почнуваш уште повеќе да плачиш. Стварно сум зачуден.

И сега океј си? Ја претарав, така?
Ти треба помош? Сакаш да ти пратам некој динар во англија, пошто да не не ти стигаат.

И онака веќе добро ме изанализира како тоа моите ми оставиле имот, како тоа чекам од мама и тате... само што за разлика од тебе немам тука на форум такви емоционални распади па да си ја положвам мојата социо-економска ситуација на тапет и леле леле да трчам и да солам памет. Еве има погоре напишано е се' (знаеш стои тоа и можеш да си прочиташ коментари) и како почна со личните прашања за живеење под кирија и како почна со личните „навреди“ (ти ги нарекуваш навреди - да сме начисто) дека сум наследил нешто... дури и човек кога најкултурно ќе ти речи ај на пиво или ела си во лична порака што имаш да расчистиме ти упорно продолжуваш да плачиш.

Да те гушкам не можам. Ама дека ми е жал, ми е.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.194
Поени од реакции
18.246
Дајте темава направете ја да им биде корисна на луѓе шо гледаат да си го опраат животот. Не се надмудрувајте.
Се убив од барање по нашиве интернет хоризонти и стварно нема релевантен податок.
Би било убаво некој што отплаќа кредит да сподели искуства околу варијациите на каматните стапки, од која банка го земал и зошто.
Банките се говна како и да свртиш и скоро секаде е овој систем со истите. Моето семејство во времето на СФРЈ подигнувало кредити, но стапките биле помали, а платите поголеми. Сега во тој поглед е сосема поинаку.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.125
Поени од реакции
882
Ама си плачкоооо. Мислам стварно.

Ем започна да ме цитираш, ем не ти обрнав нешто внимание
ем однесувањето почна да ми го нарекуваш „типично македонско“ - демек ти од марс си паднат па не си живеел тука или од ко се пресели англија нешто многу просветлен си па дојде и останатите да не просветлиш.
ем и на тоа кога не ти обрнав некое внимание почна да се распаѓаш и да се губиш... па лични прашања да поставуваш дали сум живеел под кирија, дали сум се селел ко мал... уште да ме прашаше дали ме гушкале ко мал?
И да, мило мое, сето тоа нема врска со темата ...како што немаше врска и првото твое цитирање на моето мислење (кое не ни беше упатено кон тебе).

И сега уште ќе плашиш? АМА зошто?
Знаеш, за нормална дискусија треба факти и аргументи (со тоа малку тешко ти оди), а не да почниме одма да вадиме кој каде и како живеел... џабе се спушти на лично ниво и џабе почна да го извртуваш она што го кажав. Е откако почнав да дискутирам како тебе, почнуваш уште повеќе да плачиш. Стварно сум зачуден.

И сега океј си? Ја претарав, така?
Ти треба помош? Сакаш да ти пратам некој динар во англија, пошто да не не ти стигаат.

И онака веќе добро ме изанализира како тоа моите ми оставиле имот, како тоа чекам од мама и тате... само што за разлика од тебе немам тука на форум такви емоционални распади па да си ја положвам мојата социо-економска ситуација на тапет и леле леле да трчам и да солам памет. Еве има погоре напишано е се' (знаеш стои тоа и можеш да си прочиташ коментари) и како почна со личните прашања за живеење под кирија и како почна со личните „навреди“ (ти ги нарекуваш навреди - да сме начисто) дека сум наследил нешто... дури и човек кога најкултурно ќе ти речи ај на пиво или ела си во лична порака што имаш да расчистиме ти упорно продолжуваш да плачиш.

Да те гушкам не можам. Ама дека ми е жал, ми е.
Bas si aroganten. Tolku od mene. Ne se zamaram vekje so tebe zasto ne vredis!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
9.668
Поени од реакции
3.487
Дајте темава направете ја да им биде корисна на луѓе шо гледаат да си го опраат животот. Не се надмудрувајте.
Се убив од барање по нашиве интернет хоризонти и стварно нема релевантен податок.
Би било убаво некој што отплаќа кредит да сподели искуства околу варијациите на каматните стапки, од која банка го земал и зошто.
Банките се говна како и да свртиш и скоро секаде е овој систем со истите. Моето семејство во времето на СФРЈ подигнувало кредити, но стапките биле помали, а платите поголеми. Сега во тој поглед е сосема поинаку.
Јас дадов информација ама никој не ја есапи...линкот никој не го отвори а многу убаво има за се што го занима потенцијалниот кредитобарател:(
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
37
Поени од реакции
8
Јас дадов информација ама никој не ја есапи...линкот никој не го отвори а многу убаво има за се што го занима потенцијалниот кредитобарател:(
Ти благодарам за линкот,ги прочитав информациите и ми беше од корист :) (y)
Автоматски споено мислење:

Дечки нема потреба од меѓусебни навреди,тука сме да си помогнеме едни на други.Ја разгледувавме и опцијата купи куќа-купи стан,но добивме информации дека се чека долг период за да ги добиеш парите откако ќе ти бидат одобрени.
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2013
Мислења
378
Поени од реакции
421
  1. 40 ооо у германија се печалат за 2 години ако отидат двајца :):):)
  2. Светот стана глобално село а вие уште ја делите Македонија на провинцијалци и скопјани
  3. Св.Николе е одалечено на 20 минути од Автокоманда а становите таму се 18 ооо
  4. Само стан у Илинден од 640 м 2 е најпамаетно
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.861
Поени од реакции
10.224
Ја разгледувавме и опцијата купи куќа-купи стан,но добивме информации дека се чека долг период за да ги добиеш парите откако ќе ти бидат одобрени.
Во суштина не ги добиваш парите туку добиваш одобрение. Ако е со учество, учеството се префрла, мислам дека на продавачот. Ако е со рати е слично. Во секој случај пари на твое име не се префрлаат.
Помал проблем е чекањето (ако добро се сеќавам еденипол или два месеци, администрација), поголем проблем е што се врзуваш со други законски пречки.
Не моеш да го даваш под кирија не знам колкав период, мораш да го купиш од прв газда (без разлика дал инвеститор е физичко лице или фирма) и слични заврзлами. Не е лошо ако се нема пари за учество или хипотека и слично... или помала плата за рати ама ако се има јас не би играл баш преку министерство.
Треба да се видат и каматни стапки, не знам какви се сега во моментов. На многу нешто мораш да сметаш при овој начин на купување.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.194
Поени од реакции
18.246
  1. 40 ооо у германија се печалат за 2 години ако отидат двајца :):):)
  2. Светот стана глобално село а вие уште ја делите Македонија на провинцијалци и скопјани
  3. Св.Николе е одалечено на 20 минути од Автокоманда а становите таму се 18 ооо
  4. Само стан у Илинден од 640 м 2 е најпамаетно
На обичен дожд во Скопје се патува х5 пати од „нормалното“ време.
Да не зборам за „услугите“ кои ги пружа Свети Николе, во смисол на најосновни работи: школо, болница, снабдување, се како у баталена пустина у сред Азија.

Многу убава е паралелата со Германија, Австрија, Словенија, каде што нормално е да живееш во некое село до Марибор, а да работиш во Љубљана, со тоа што и во услови на снежно невреме има функционални служби и автопатска врска. Овде тоа докажано не функционира. Не го оправдувам нашево, ама со овие плати да ти иде повеќе на бензин, патарините се веќе замашно големи, а амортизацијата на колите x5 пошо се крш патиштава - налет таков "лајфстајл". Ќе те кошта исто, а ќе губиш младост у кола и по улици.
Инаку во Германија има луѓе што на саат печалат 40 000 евра и мислам дека депласирани се тие причи дека сите планираат да си одат од овде. Да, ги има многу, ама има луѓе шо не им се почиња од тотална нула на години веќе создале нешто овде. Секоја чест, еве и јас имам у странство живеено, имам и роднини што уште живеат - доживувањата се за секого различни. Ако тебе ти изгледале дека 40000 евра во Македонија ти биле недостижни, на некој друг тоа му е пичкин дим.....а да се ебава у средина каде што е никој и ништо, 40000 евра не се никаков предизвик.

Ужасите на Скопје сите ги знаеме. И убавините на Германија. Има теми на форумов за тоа, ова е друг муабет.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
378
Поени од реакции
421
Шпаркасе банка мислам дека има поволна каматна стапка а и 15 % уплакаш учество ако идеш преку нив
Автоматски споено мислење:

На обичен дожд во Скопје се патува х5 пати од „нормалното“ време.
Да не зборам за „услугите“ кои ги пружа Свети Николе, во смисол на најосновни работи: школо, болница, снабдување, се како у баталена пустина у сред Азија.

Многу убава е паралелата со Германија, Австрија, Словенија, каде што нормално е да живееш во некое село до Марибор, а да работиш во Љубљана, со тоа што и во услови на снежно невреме има функционални служби и автопатска врска. Овде тоа докажано не функционира. Не го оправдувам нашево, ама со овие плати да ти иде повеќе на бензин, патарините се веќе замашно големи, а амортизацијата на колите x5 пошо се крш патиштава - налет таков "лајфстајл". Ќе те кошта исто, а ќе губиш младост у кола и по улици.
Инаку во Германија има луѓе што на саат печалат 40 000 евра и мислам дека депласирани се тие причи дека сите планираат да си одат од овде. Да, ги има многу, ама има луѓе шо не им се почиња од тотална нула на години веќе создале нешто овде. Секоја чест, еве и јас имам у странство живеено, имам и роднини што уште живеат - доживувањата се за секого различни. Ако тебе ти изгледале дека 40000 евра во Македонија ти биле недостижни, на некој друг тоа му е пичкин дим.....а да се ебава у средина каде што е никој и ништо, 40000 евра не се никаков предизвик.

Ужасите на Скопје сите ги знаеме. И убавините на Германија. Има теми на форумов за тоа, ова е друг муабет.
Прво викаш со нашите плати ке немаш за бензин после викаш 40 ооо биле достижни,додека сите размислуваме така ке ги имамаме ужасите низ Скопје
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.194
Поени од реакции
18.246
Шпаркасе банка мислам дека има поволна каматна стапка а и 15 % уплакаш учество ако идеш преку нив
Автоматски споено мислење:


Прво викаш со нашите плати ке немаш за бензин после викаш 40 ооо биле достижни,додека сите размислуваме така ке ги имамаме ужасите низ Скопје
Не ми ја разбра паралелата. И да, има луѓе за кои СЕ достижни и тука. Се работи за перцепции.

Муабетот ми беше дека - "глуп си, иди у Германија, не плаќај овде кредити" не е најпаметниот муабет во Универзумот и има контра аргументи и таму.
А за тоа дека овде се гради без памет, без план, тоа е добро позната работа.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.001
Поени од реакции
2.110
Sto se tice banki, bankometarot ima se sto te interesira.

За во Скопје се работи.Дали најдобро е да се земе кредит од истата банка од која што земаш плата, и дали би им одобриле 40 000е со оглед на тоа што сестра ми зема 19 000 а зет ми 20 000 ден плата.
Bankata odobruva mesecna rata maksimum do 50% od mesecni primanja. Sto znaci deset od nejze, deset od nego = dvaeset za bankata i deset za ziveacka...
malku matematika...
40.000 + 20.000 (vkupna kamata) deleno na 350 evra mesecno = 172 meseci sto se okolu 14 ipol godini.
Ako se spremni da ziveat naredni 14 ipol godini dvajca so vkupno 10.000 mesecno neka idat dalje.

Inace ako im e golem stanot mozat da izdadat edna visok soba i so kirijata da pokrivaat del od mesecnata rata. Znam nekolku lugje sto ziveat vaka i si vadat super paricka.
Zatoa spomnav vo prethodniot komentar deka nedviznostite se odlicna investicija ako znaes sto pravis...
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
88
Поени од реакции
30
Дали за одобрување кредит од банка мора имотен лист?

Ќе купуваме стан од изведувачот на зграда (не инвеститор), на кој станот му е даден во компензација и пријавен со предбелешка во катастер, и има предимотен лист. Имотни листови нема никој добиено бидејќи зградата е уште во градба, за некој месец треба да биде пуштена.

Прашањето ми е дали во банка ќе одобрат кредит со преддоговор, предбелешка и имотен лист од зградата/земјиштето кое е на инвеститорот? Или мора стриктно имотен лист, кој во овој случај не може да се извади.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom