Најдобри поволности за стан (банки)

Член од
9 ноември 2018
Мислења
37
Поени од реакции
8
Здраво на сите.Сестра ми и вереникот планираат да купат стан. Сумата што сакаат да ја подигнат од банка е околку 40 000 евра.Ме интересира за ваши мислења која банка има најдобри поволности околу каматите исто и за проектот од владата за субвенционирање.Доколку имате некои други предлози слободно може да ни ги предложите.Имајте убава вечер :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.195
Поени од реакции
18.247
Има дискусија на оваа тема. Не знам кој го уредува овој подфорум, ама може или таа да ја преименува или да ги спои некако.
Генерално, каматите се неповолни и нема идеално решение.


Тука имаш нешто на темава.
Многу околности влијаат и нема некоја општа константа што важи за сите. Главно е колкави им се месечните примања и воопшто можноста банката да им одобри кредит.
Скроз друг проблем е тешкотијата на наоѓање стан за купување и покрај хипер-интензивната градба во секој ќош од Скопје (претпоставувам за Скопје збориш).
Друг аспект се многу високите цени на становите.

Види ја темата....да не расукавам....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.861
Поени од реакции
10.224
Освен за Скопје не сум слушнал некој да се интересира за друг град за недвижнини. Затоа цените на све се као во Лас Вегас. Стапнеш, алтан. Посебно на недвижнините.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
26.303
Поени од реакции
44.110
Во Куманово има права побарувачка за станови, и летнаа цените во облаци, затоа што има моментално само 2-3 згради што се градат.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.001
Поени од реакции
2.110
Освен за Скопје не сум слушнал некој да се интересира за друг град за недвижнини. Затоа цените на све се као во Лас Вегас. Стапнеш, алтан. Посебно на недвижнините.
Nedviznostite se odlicna investicija za ovie prostori.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.129
Поени од реакции
887
Освен за Скопје не сум слушнал некој да се интересира за друг град за недвижнини. Затоа цените на све се као во Лас Вегас. Стапнеш, алтан. Посебно на недвижнините.
Jas se interesirav za drug grad :D . Prvenstveno barav plac ali gi prodavaa po 20-25 evra od kvadrat ko da kupuvas plac so pogled na more. Na kraj najdov kuka na 2 sprata so 400 kvadrati dvor i epten eftino ja zemav, upola cena od prosecna cena za kuki vo mojot grad.

Inace da se vratime na temava, @b0j@N@ najubavo odi do site banki i vidi kakvi uslovi imaat i kolkava e kamatata.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
9.679
Поени од реакции
3.492
Здраво на сите.Сестра ми и вереникот планираат да купат стан. Сумата што сакаат да ја подигнат од банка е околку 40 000 евра.Ме интересира за ваши мислења која банка има најдобри поволности околу каматите исто и за проектот од владата за субвенционирање.Доколку имате некои други предлози слободно може да ни ги предложите.Имајте убава вечер :)
Разгледај тука

 
Член од
17 август 2009
Мислења
2.161
Поени од реакции
2.186
Освен за Скопје не сум слушнал некој да се интересира за друг град за недвижнини. Затоа цените на све се као во Лас Вегас. Стапнеш, алтан. Посебно на недвижнините.
Ова е така друже и ќе остане да не не чуди, пошто државава е Скопје. Ако некој македонец има пари, работи дури и у странство купува едино стан у Скопје. И додека секоја год статисиката вели дека у секој град населението опаѓа, у Скопје единствено по просек од неколку илјади расте.

А на темава, виситина ли е дека ако земеш кредит од 50.000 евра за стан ги враќаш 70.000 ? Другар сега нешто у тој фазон е и така збореше дека испаѓало. Мн е тоа ако е така.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.861
Поени од реакции
10.224
А на темава, виситина ли е дека ако земеш кредит од 50.000 евра за стан ги враќаш 70.000 ? Другар сега нешто у тој фазон е и така збореше дека испаѓало. Мн е тоа ако е така.
Така нешто па и повеќе, накај 80. На 20 години има 240 ануитети. Кредитен калкулатор, десно
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2009
Мислења
928
Поени од реакции
1.198
Станбен кредит од Стопанска. Ако неможеш да земеш 40К, ако не исполнуваш услови ќе ти дадат опција со потрошувачки да дојдеш до сумата. Каматата е ниска околу 5% годишна и имаш осигурање. Станот ти е под хипотека.

Сите други освен Стопанска, ќе те влечат со месеци.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.129
Поени од реакции
887
Ова е така друже и ќе остане да не не чуди, пошто државава е Скопје. Ако некој македонец има пари, работи дури и у странство купува едино стан у Скопје. И додека секоја год статисиката вели дека у секој град населението опаѓа, у Скопје единствено по просек од неколку илјади расте.

А на темава, виситина ли е дека ако земеш кредит од 50.000 евра за стан ги враќаш 70.000 ? Другар сега нешто у тој фазон е и така збореше дека испаѓало. Мн е тоа ако е така.
Zosto e mnogu? Podobro li e da vratis 70.000 i da e tvoe ili da mu davas na nekoj mesecno po 250evra za kirija u naredni 20 godini = 60.000 i dobivas nisto? E sea ako si 25-30 godini i gleame prosecna starost ondak ke ti si fati da mu platis 2 stana na nekoj u kirija a ti da nemas nisto.
Ne znam zosto u Makedonija site se protiv krediti za stan/kuka. Ocigledno e deka plakjas kamata i izgleda ko ogromna suma ali nedvizninata ostanuva tvoja,na decata tvoi itn.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
2.161
Поени од реакции
2.186
Zosto e mnogu? Podobro li e da vratis 70.000 i da e tvoe ili da mu davas na nekoj mesecno po 250evra za kirija u naredni 20 godini = 60.000 i dobivas nisto? E sea ako si 25-30 godini i gleame prosecna starost ondak ke ti si fati da mu platis 2 stana na nekoj u kirija a ti da nemas nisto.
Ne znam zosto u Makedonija site se protiv krediti za stan/kuka. Ocigledno e deka plakjas kamata i izgleda ko ogromna suma ali nedvizninata ostanuva tvoja,na decata tvoi itn.
За наш стандард сепак многу е, стан од 50м2 ќе ти испадне 70.000 и кусур евра и ќе го враќаш 15/20 години со месечна рата 300/400 €... една плата за тоа само ќе ти иде, другата за што попрво сметки, храна, деца понатака и сл.
Кој има кеш нека зима, ама да се врзам овде и у ова време 20 год да враќам нешо, тешко.
А кирија си има друга предност со тоа што ако утре ти спука ради било што за промена на живеалиште, незнам комшии, работа на страна, поголем стан ти треба, помал, или сл. можеш одма да дејствуваш.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
502
Поени од реакции
778
Сериозна работа е купување стан. Нормално доаѓа период кај што сакаш треба да живееш самостално па потребно е купување/изнајмување стан. Голема среќа имам што освен станов кај што живеам со моиве, баба ми и го остави после нејзината смрт станот на мајка ми. Па горе долу моиве таму се по цел ден па ми доаѓа дома како да живеам скоро сам.
Пак ке повторам според мене најопасна работа се кредитите..Освен ако МОРАМ никогаш не би земал, незнам дали сум уште млад па вака размислувам или до нешто друго е .. Али јбг то нашата Македонска судбина, ке се мачиме ке страдаме ке плаќаме кредити ке возиме половни коли ние нашите деца и така во круг.
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
37
Поени од реакции
8
За во Скопје се работи.Дали најдобро е да се земе кредит од истата банка од која што земаш плата, и дали би им одобриле 40 000е со оглед на тоа што сестра ми зема 19 000 а зет ми 20 000 ден плата.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.205
Со тие примања во скопје да плаќаат кредит, ете не знам. Од што би живееле? Ратата ќе им оди околу 200-300еур... не е само земи кредит и осамостали се. А утре кога ќе дојдат деца? Недај Боже друг непланиран трошок. Животот е поскап во Скопје отколку во некои други градови. Сепак, нека бараат или поплатена работа или ако се во можност нека работат прво некое време надвор во странство, нешто нека заштедат и потоа да инвестираат во стан/куќа во Скопје.

Не е мое да давам памет ама кога веќе прашуваш на форум и се дебатира околу истото, според мене тоа се премали плати за да се размислува за 40к еур станбен кредит кој ќе го отплаќаат сигурно 15-20 години... за тоа време ќе имаат и деца, па треба да ги школуваат и студираат... ќе си ускратат многу од животот. Би рекол и премногу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom