Најдобра PC игра за 2011та година

Најдобра PC игра за 2011та година


  • Вкупно гласачи
    118
  • Гласањето е завршено на .

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Portal 2 за мене
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.106
Поени од реакции
5.771
Во ист кош итоа како и едните се игри и другите се.

И амензија е од 2010.

И процес на номинација немаше. Јас имам мои кандидати. Метакритик е метакритик, американски рецензенти. Овде сме поинакви, овде самите требаше да си избереме номинирани.
Не е интересно ако на сите избори се истите па истите наслови.
Е не си жив ти ако не промрчиш нешто :pos:

Знаеш и сам дека Метакритик НЕ се рецензенти, туку ги собираат рецензиите од сите познати светски списанија и емисии и формираат средна оценка за играта. И плус сајтот има и user score (кој го земав во обзир).

Иначе, ти секогаш имаш твои кандидати и фаворити (еве ги спомна Alice & Hard Reset), али обично тие ти се свиѓат само тебе. Нека ги додаде модератор, али се сомневам дека некој ќе ги гласа... И пишав уште во првиот пост -- игрите се ставени во анкета според листата на Metacritic. Дури и да чекавме неколку дена за првин ние да номинираме игри, па потоа да се направи анкета - сигурно ќе беа истите од овде.

И што не е интересно да се истите наслови? Се знае кои се најдобри игри. Ваљда не очекуваш Call of Juarez: The Cartel или Brink да бидат во номинација?

PS: Амнезија е излезена во септември 2010 на steam, а во февруари retail. За официјално излегување го земав retail-от. И на Metacritic е ставена само во игри од 2011та, ја нема во 2010та година.
--- надополнето: 1 јануари 2012 во 16:50 ---
Мислам дека ја имаш утнато темата. Барај ја темата "Најдобра PC игра за 2004та година".
Ма остај го, трола :pos:

Си купи нов компјутер пред некој месец и сеа само тоа игра :P
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Од игрите што се предложени за бирање ги имам играно само Crysis 2 и AC Brotherhood...и ни 2те не ми оставија голем впечаток. Според мене Revelations е далеку подобра од Brotherhood така да според мене AC Revelations е игра на годината. Исто би ја вброил и PES 2012...едноставно играва најмногу ме исполнува, кога ќе си седнеме со другариве си се оставаме по неколку часа. :D
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Знаеш и сам дека Метакритик НЕ се рецензенти, туку ги собираат рецензиите од сите познати американски веб сајтови за видео игри (и 2-3 странски)
fixed

Иначе, ти секогаш имаш твои кандидати и фаворити (еве ги спомна Alice & Hard Reset), али обично тие ти се свиѓат само тебе. Нека ги додаде модератор, али се сомневам дека некој ќе ги гласа... И пишав уште во првиот пост -- игрите се ставени во анкета според листата на Metacritic. Дури и да чекавме неколку дена за првин ние да номинираме игри, па потоа да се направи анкета - сигурно ќе беа истите од овде.

И што не е интересно да се истите наслови? Се знае кои се најдобри игри. Ваљда не очекуваш Call of Juarez: The Cartel или Brink да бидат во номинација
Бринк да, Хуарез не. Друго шо бара на пример FIFA, Brotherhood и сл. Ја има BF3 а ја нема MW3. Не бива.

Бетмен на форумов никој не ја игра. Зошто е во изборон? И се такви финеси. Ти не оти си ја играл па за да се знае дека е КОЗА на годината.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Тежок избор за мене. Можда и потежок од хипстеризмот на бибил.

Сепак гласав за Skyrim. Тешка битка се водеше со Portal 2. И двете игри се едни од моите најомилени игри што сум ги играл до сеа. Сепак некако со едвај мала предност на целта стигна Skyrim.

Добра година имавме, според мене. Иако и со игриве бидна како и со филмовите, само продолженија да прават, сепак супер гејминг имавме.

P.S. бибил, твоите фаворити се најјаки игри али ти праиме инает само, веруј.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Тежок избор за мене. Можда и потежок од хипстеризмот на бибил.

Сепак гласав за Skyrim. Тешка битка се водеше со Portal 2. И двете игри се едни од моите најомилени игри што сум ги играл до сеа. Сепак некако со едвај мала предност на целта стигна Skyrim.

Добра година имавме, според мене. Иако и со игриве бидна како и со филмовите, само продолженија да прават, сепак супер гејминг имавме.

P.S. бибил, твоите фаворити се најјаки игри али ти праиме инает само, веруј.
Нупче си бе. 2 игри поминал тежок избор.

Ја не велам тие се фаворити, други се моите фаворити, ама велам дека меѓу високобуџетните некои од горните не заслужувуваат номинација а други што ги нема заслужуваат. ЗА ВИСОКОБУЏЕтНИ зворувам, оние шо ги играле скоро МилиоН играчи или повеќе..
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Нупче си бе. 2 игри поминал тежок избор.

Ја не велам тие се фаворити, други се моите фаворити, ама велам дека меѓу високобуџетните некои од горните не заслужувуваат номинација а други што ги нема заслужуваат. ЗА ВИСОКОБУЏЕтНИ зворувам, оние шо ги играле скоро МилиоН играчи или повеќе..
Од игриве - само 2 не сум изиграл. Total War: Shogun 2 и DIRT3. Повеќето ги играв до некаде половината и ми здосадуваа. Некои па не ги ни почнав убаво, после првите 20 минути ми здосадија. Ти зборам за игри кои ме заинтересираа. Значи што ми беа интересни. Тоа е најбитно во игрите. Учење и слични глупости - си имам други работи за тоа.

Е сеа, се согласувам дека има вишок игри. Фифа прво па и Бетмен според мене не ни треба да се на листава. Првата е генеречки игра и само нови дизајни на менија додаваат. А Бетмен не ми беше интересна (според мене значи). Така да...
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
Za PC The Witcher 2: Assassins of Kings a ne The Elder Scrolls V: Skyrim
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Накратко

Еве што е вишок
ФИФА - имитација на друга игра
АссАсс - АЦ2.75 кој на сите им е скурчен
Battlefield 3 SP - onrails имитација на филм со клише приказна. MP да стои како посебно.
DiRT 3 евентуално - уште една игра со коли. мех.
Бетмен - оти никој ни Б нема речено овдека. А и на странски сајтови и форуми е слабо споменувана. Има тепање, што да е, сме виделе тепање. Добра, лоша, нема гласачи.

Што може да се додаде
L.A Noire. оти пробаа да направат нешто поинакво
Alice Madness - епа оти Алиса е луда. Ликот мислам, играта... шознам може да се споредува со некои од насловите инаку и таа е горе долу тепање.
Brink - ако се внесиш доволно и доро го совладаш системот, можеби и најдобриот т.е. најзадволитетен и исполнувачки екипен (мултиплеер) шутер годинава. зависи до играчот
Bulletstorm - го фалеа шутерчево, шознам. Сигурно подобро од BF i MW3 SP.
Hard Reset - исто, ама овде слабо се играше.
Rage - слично.

Може да се разгледа нешто и од Dragon Age II, Dead Islands, Trackmania 2 Canyon, Sonic Generations. (оваа последнава е високобуџетна а не е шутер или ЕрПеГе аха)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.106
Поени од реакции
5.771
Бринк да, Хуарез не. Друго шо бара на пример FIFA, Brotherhood и сл. Ја има BF3 а ја нема MW3. Не бива.

Бетмен на форумов никој не ја игра. Зошто е во изборон? И се такви финеси. Ти не оти си ја играл па за да се знае дека е КОЗА на годината.
Brink е каша-попара од гејмплејот на MW3, класите од BF3 и паркур движењето од Mirror's Edge. И играта е fail.

FIFA 12 годинава имаше прилично многу позитивни реакции, и ко што гледам за неа гласале повеќе луѓе отколку што гласале за Portal 2.
Што и' фали на Brotherhood за да не биде овде?
MW3 за најдобра игра? U CRAZY?!?!

И пак ќе речам. Игрите што се на листава се во најгорниот дел според ранкингот на Metacritic. Можда никој не ја игра Бетмен од форумов, ама има 91 metascore и 7.5 user score што е прилично добар резултат и затоа ја ставив и неа.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.510
Поени од реакции
33.674
И во филм и тв е таков bibil, uwe boll.. па сега вие видете. :icon_lol:

Не станува збор за најкреативна, туку најдобра, шокур ако е уште едно клише конспираси пукање или уште една игра за коли, ако е визуелно фантастична, заразно игрлива и слично, не гледам проблем да е номинирана.

Денес ја пробав иначе Dead Island, интересно. :)
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Arrow to the knee vs GLaDOS. :pos:

Portal 2 повеќе ми се свиѓа. Уствари е една од најдобрите игри што сум ги играл.

Сум ги играл Бетмен, Ревелејшнс, Крајсис и Фифа. Другите не ме ни интерисираат. Бетмен тапа, Крајсис јако, но не сум многу голем фан на фпс, посебно кога се ти е едно исто, а Ревелејшнс ништо ново, освен прејаката приказна која ја има, и едвај чекав да ја свртам за да видам на крај што се случува. За фифа нема потреба да се прави муабет, исто срање различно пакување. Добро де, импакт енџин, кој на моменти ме тераше да скршам џојстикот (еден скршив, де), посебно кога играш против другарчето.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Гледам на анкетата води Скајрим, е мене 2 месеци ми стои во компјутерот, никако да најдам доволно време да ја заиграм. Затоа ќе гласам за Witcher 2, па дури и ако после видам дека Скајрим била подобра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom