Најдобар фудбалер од средината!

Aнкета - Најдобар фудбалер од средината во Свет!


  • Вкупно гласачи
    208
Статус
Затворена за нови мислења.

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.017
Поени од реакции
1.133
Sindikat напиша:
Гледај сега, за Виеира не викам дека е слаб, викам дека не ми се допаѓа стилот на игра премногу фаулира. Секој тим скоро има таков играч, во Милан Амброзини е таков, е сеа него не можи да го нејќам пошто за нив навивам, ама сепак колку и да фаулира Амбро Виеира фаулира 3 пати појќе.

Мансини е јак ама не е најак и знајш дека е така престани.

Ако Пирло влезе во првите 11 на светот, значи во 4 најдобри од среден ред. Оти јас да не го спомнам?? Според мене е најдобар на позицијата шо ја игра.

И како шо рече Бушав играчи од среден ред повеќе подразбирам организатор на игра, шо ја започнува акцијата, а не шо ја завршва. Ако прајме така муабет во среден ред играчите можи да се поделат на појќе групи. Пример организатор на игра, главна улога е да го отвори нападо, да пушти долга топка во празно или на напаѓач или на крило или бек, такви играчи се Пирло, Сколс, Жунињо итн. и секогаш играт на средината на терено не по страна. Дефанзивец во среден ред, шо трча цел натпревар како куче, одзема топки во средината и покрива дупки кога излетуваат бекојте во напад, горе долу такви играчи се Виеира, Гатузо, Емерсон, Диара итн. Има крила шо играт по страните, нивната улога е да упатуват кросој кон напаѓачите, играт по страните и то ти се играчи ко Бекам да речиме. Офанзивните играчи од среден ред се уфрлат како втор евентуално трет напаѓач и многу често ја задржват топката дриблат, шутират често на голо и не ретко асистират на напаѓачите, такви играчи се Кака, Роналдињо, Кристијано Роналдо, Џерард итн.

Отприлика така можи да се поделат играчите од среден ред, примерите се горе долу релативни пошто не сите фудбалери се оперирани за една позиција. Мене ко ќе ми спомнат среден ред ми асоцира на организатор на игра, а најдобар моментално е Пирло, не заборавајте шо напрај за Италија на светското. Не паќа многу вочи неговата игра ама многу ретко греши во додавањата, и не само шо асистира ами и ги наоѓа бекојте за слободно да нафрлат топка, знај да покрие и во одбраната. Јас мислам дека не е случајно шо екипите кај шо игра се шампиони Италија и Милан.

П.С. Меаца јас незнам како можи да бараш објектвиност на форум кај шо секој пиши свое субјективно мислење. Дефинирај ми ти мене објективност шо е за тебе, твојата субјективност?? мнозинството на субјективности??? или субјективното мислење на некои стручњаци??
Е па вака сега.. Горе викаш дека Виера не требало да е во анкетата зашто бил добар само во фаули.. МАнсини дека анкетата ја правел фан на Рома.. Е па сега види си сам кој бара објективност а кој субјективност во изразувањето.. или си ги помешал малце поимиве..
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
meazza напиша:
Е па вака сега.. Горе викаш дека Виера не требало да е во анкетата зашто бил добар само во фаули.. МАнсини дека анкетата ја правел фан на Рома.. Е па сега види си сам кој бара објективност а кој субјективност во изразувањето.. или си ги помешал малце поимиве..
Да мислам дека Мансини не е за во анкетата, за Виеира е дискутабилно ама не велам дека не заслужува. Јас реков дека го мразам, а не дека не треба да е во анкетата, фаулира и не ми се допаѓа.

А јас ништо не мешам, туку ти кажвам дека на форум нема објективност. Секој пиши свое субјективно мислење. Е те прашвам тебе шо е за тбе објективност?? Секој си има свое мислење за играчите и не можи никогаш едно да се земи за вистинито.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.017
Поени од реакции
1.133
Sindikat напиша:
Да мислам дека Мансини не е за во анкетата, за Виеира е дискутабилно ама не велам дека не заслужува. Јас реков дека го мразам, а не дека не треба да е во анкетата, фаулира и не ми се допаѓа.

А јас ништо не мешам, туку ти кажвам дека на форум нема објективност. Секој пиши свое субјективно мислење. Е те прашвам тебе шо е за тбе објективност?? Секој си има свое мислење за играчите и не можи никогаш едно да се земи за вистинито.
Е па и јас тоа ти го велам.. секој има свое мислење за играчите.. ти прв почна да даваш критики за Виера и Мансини. Според тебе можеби Мансини не е некој посебен играш.. но според некои е ѕвер.. така и за Пирло.. според тебе е најдобар играч од средината на теренот.. а јас не мислам така..
Ама нема врска и мислам доволно е дискусии за ова.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Sindikat напиша:
Да мислам дека Мансини не е за во анкетата, за Виеира е дискутабилно ама не велам дека не заслужува. Јас реков дека го мразам, а не дека не треба да е во анкетата, фаулира и не ми се допаѓа.

А јас ништо не мешам, туку ти кажвам дека на форум нема објективност. Секој пиши свое субјективно мислење. Е те прашвам тебе шо е за тбе објективност?? Секој си има свое мислење за играчите и не можи никогаш едно да се земи за вистинито.
[sarcasm]Јас мислам дека во анкетата треба да бидат: Гатузо, Сидорф, Пирло, Кака, Амбросини, Гуркуф и Броки. Сите останати се напишани поради необјективното мислење на тој кој ја отворил темава. [/sarcasm]

п.с. ако некој играч сметате дека треба да е во анкетата: постои една опција „Друг, наведи кој”. Синдикат кој најмногу се буни, сепак не одбрал таа опција туку Кака.... па ако мислиш дека Пирло заслужува да е во анкетата што не си ја одбрал опцијата „Друг” ?
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
vieira e dzver! nema pojak od nego: kradi topki bez faul, faulira koga e najpotrebno, siba golovi i ima kondicija za 6 natprevari.
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Mhm, a znae nekoj koi 11torojca vlegoa vo najdobriot tim ?
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
148
Поени од реакции
0
Гласав за некој друг а тој некој друг според мене е Хавиер Занети
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
jac гласав за cesc малиот е играчиште нема што,ама vieira просто нема друг,погоре дадов и аргументи!
а мислам оти темава е промашена :(
тука "мешаме баби и жаби"
во вариjанта се играчи : од напагачи до пред централни бранители:
даj не зезаjте :
makelele,kaka : едниов не се секавам кога последен пат бил на противничка половина,а другиов е посилен заедно од дваjцата напагчи од неговиот тим :
така да :
би разбрал да споредувавме играчи од исти-слични позиции!
а и видов го немаш :gerard :)
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Potato напиша:
Mhm, a znae nekoj koi 11torojca vlegoa vo najdobriot tim ?
Најдобрио тим се бира на крајо на годината.
Ете ти лани кој беа номинирани за најдобар играч на свето од ФИФА, овде се номинираните за Ballon D'or (ете го линко не можи со хиперлинк :

http://www.theoffside.com/europe/2006-ballon-dor-nominees.html)

или најдобар игра од Европа и двете награди ги освои Канаваро.
УЕФА дава награди за најдобар играч, најдобар голман, најдобар од среден ред, напаѓач и одбрамбен.
Ова се наградите од светското летово.
Ете ти кој беше најдобар тим за 2006 гледај го и клипчето ги има и номинираните, тој се знаеше уште од Јануари.

Па сеа според ова проценете дали анкетата се состои од правилните играчи. Ако нешто можи да се наречи објективно то е изборот на УЕФА. Забележете дека скоро на сите избори се номинирани Пирло и Гатузо, а Сидорф беше избран за најдобар играч од среден ред за ова сезона од УЕФА.

Јас можам колку сакам да бидам субјективен, ама да ме исмеваш ти мене, па дури и со сарказам дека сум тотално не објективен не можиш. Смеј му се на тие од УЕФА сега колку се необјективни.

Biggie напиша:
Гласав за некој друг а тој некој друг според мене е Хавиер Занети
Е сега и ти кажа. Занети игра десен бек, во среден ред нема играно кузнај од кога.
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
ribery,nasri,van der vaart,tiago,deco,diuf,pedersen,robinio,gigs,nedved,jenas ...
- значи сите овие мозеа да влезат во класациjа : полунапагачи,офанзивни халфови.

gilberto,pirlo,schols,xavi alonso,xavi,gerrard,cambiaso,mascerano,reo cocer,carick ....

- значи горе наведените во класациjа халфови со дефанзивни задачи....

сеуште мислам дека темава е далеку од тоа што треба да биде!!!
поправете ме ако грешам
:):toe:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
sonne напиша:
ribery,nasri,van der vaart,tiago,deco,diuf,pedersen,robinio,gigs,nedved,jenas ...
- значи сите овие мозеа да влезат во класациjа : полунапагачи,офанзивни халфови.

gilberto,pirlo,schols,xavi alonso,xavi,gerrard,cambiaso,mascerano,reo cocer,carick ....

- значи горе наведените во класациjа халфови со дефанзивни задачи....

сеуште мислам дека темава е далеку од тоа што треба да биде!!!
поправете ме ако грешам
:):toe:
Нема врска бе арна си е темата ама муабето е шо анкетата поарно да ја немаше оти нема логика. Иначе секој можи да си кажи шо мисли кој фудбалер од средината е најдобар. Пример.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Sindikat напиша:

Е сега и ти кажа. Занети игра десен бек, во среден ред нема играно кузнај од кога.

П.С. Не ми ги вади нешто цели постојте зато еден под друг ги напишаф

Zanetti скоро цела сезона игра дефанзивен среден пошто идиотот Мачини има само 3ца DM и од ко му се повредија сите мораше да ги клава Занети Гросо, Бурдисо да играт на таја позиција, пошто е глуп и не знај да смени формација. Како било супер изигра КапиТеноТ па можам да речем и поубо од минатите години ко играше како десен бек.


Он топик:

Најдобри па ги има многу
на позиција деф. заден везен Виера, Диара
AM има добри Кака ако не е и најдобар, Деко, Лампард.
Крила ФиКо(легендата), CR7, Меси, Рони коњот, Робен, Рибери....


најкомплетен ми е Жерард затоа и не го спомнав пошто сегде можи да игра и цар е комплетен играч од среден ред, и тешко се наоѓаат такви играчи ко него.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
jove_bt напиша:
Zanetti скоро цела сезона игра дефанзивен среден пошто идиотот Мачини има само 3ца DM и од ко му се повредија сите мораше да ги клава Занети Гросо, Бурдисо да играт на таја позиција, пошто е глуп и не знај да смени формација. Како било супер изигра КапиТеноТ па можам да речем и поубо од минатите години ко играше како десен бек.


Он топик:

Најдобри па ги има многу
на позиција деф. заден везен Виера, Диара
AM има добри Кака ако не е и најдобар, Деко, Лампард.
Крила ФиКо(легендата), CR7, Меси, Рони коњот, Робен, Рибери....


најкомплетен ми е Жерард затоа и не го спомнав пошто сегде можи да игра и цар е комплетен играч од среден ред, и тешко се наоѓаат такви играчи ко него.
Е за ова се сложвам, ако прајме муабет за најкомплетен играч во среден ред то е Џерард. На секоја ебена позиција игра во средината добро, во ништо не е најдобар ама во се е ептен добар.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom