Најдобар голман на сите времиња?

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Него го немам гледано.....а Борота кога го прими тој гол со капата(мислам дека заврши 3:2 за Ѕвезда).....плачев многу време:vozbud:
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.991
Поени од реакции
6.240
Мртва трка меѓу Гого Јовчев и Муарем Зекир.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
703
Поени од реакции
503
Според статистика нема збoр, според тoa штo гo имам гледaнo, Чех. Пред да му ја рaспукaт глaвaтa беше вoнсериски гoлмaн. Командуваше сo одбраната, секoјaш беше најбрз и највисок, тешкo губеше дуел за висока тoпкa, еден на еден беше фенoменaлен, а и кaкo линиски голман беше еден oд подобрите. Пoсле пукањето, падна многу, а сеуште е еден oд најдобрите 3 вo светот oткaкo следaм фудбaл(би гo ставил пред буфoн и кaдиљaс сaмo ради пoтенцијaлoт штo гo имaше). Мoже да се види пo тoa каква рaштимaнa банда беа челзи вo одбрана oд кога отиде вo арсенал. Мoже сaмo да нaгaѓaме кaкoв ќе беше aкo не ја имаше таа страшна повреда. И на крај, не е сaмo играта, погледнете сaмo кaкви гoспoдa се и на терен (победа или пораз) и нaдвoр oд негo.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.129
Чех пред пoвредaтa мoжеби беше бр1, нo пoсле неa не би гo стaвил ни вo тoп 10.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.626
Поени од реакции
81.468
Џиџи си е број еден луѓе, константно бранење на највисоко ниво од 17 па до 40 години. Само една сезона му памтам кога не беше во форма, негде период 2008-2009 кога правеше операција на грбот, и паузираше долго време... Самиот факт кога го гледаш Џиџи на голот, неговото поставување, комуникацијата со одбраната, бодрењето на екипата, и неговите интервенции кажуваат доволно за тоа кој е кој меѓу стативите. Чест ми беше што го гледав во живо на Градски.

Најблиску до Џиџи е Кан... Лидериште, лудак, подготвен да се тепа со соиграчите за некоја небитна грешка што ја направиле во текот на играта. Човекот имаше преголеми кохонес, и неправедно грееше клупа на СП 2006. И овој бранеше цела кариера на ниво.

Чех ти е одличен голман, али далеку од овие двајцава погоре. Има пад на форма и прашање е дали ќе ја врати во брзо време.

Ван Дер Сар беше одличен голман, али човекот созреа кога се пресели во Јунајтед на 36 години... Пред тоа играше солидно во Ајакс, беше избркан као куче од Јуве, и дремеше во факинг Фулам додека не го побараа ѓаоливе.

Касиљас е човекот кој беше рамо до рамо со Џиџи, али проблемите со Мурињо, падот на формата и капакот на се со заминувањето од Реал го спушта на тоа скалило. Можеби сеа уште брани квалитетно во Порто, али е далеку од она што го прикажуваше во Мадрид...

Има и такви голмани кои се најдобри на сФет, ама само по 2-3 години, потоа пропаѓаат во земја. Чист пример се Дида и Цезар, супер голмани ама бетер од кинеска роба.

Моментално најквалитетни на зелените терени се Ноер, Де Геа и Куртоа... Али за нив допрва ќе видиме дали ќе ги изеде времето.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.138
Поени од реакции
28.890
Сте ја извадиле темава од гроб :popce:
 
Член од
9 септември 2016
Мислења
560
Поени од реакции
398
Клаудио факинг Браво:ojeaa:,евентуално Кенгур од филмо :oleee:
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.070
Поени од реакции
11.048
Од тие што сум ги гледал Касиљас и Буфон.Неможам да издвојам некој,пред некое време мислев дека е буфон ама после неколку одгледани утакмици на Порто сезонава во ништо подолу не го ставам ни Касиљас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom