Национализмот во Македонија

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.573
Поени од реакции
48.222
Национализмот во Македонија е на степен на национална неизживеаност,подложен е на користење како опијат и замајување од реални и опипливи проблеми.
Меѓутоа и ваков нов и тазе каков што е,е покорисен од никаквиот и ноншалантноста што не дефинираше порано.Против душманите само со единство по спорните прашања.
 
N

n/a

Гостин
Национализмот во Македонија е на степен на национална неизживеаност,подложен е на користење како опијат и замајување од реални и опипливи проблеми.
Меѓутоа и ваков нов и тазе каков што е,е покорисен од никаквиот и ноншалантноста што не дефинираше порано.Против душманите само со единство по спорните прашања.
Не можеш да постигнеш единство со таков приод. :wink:
Реториката,целите,начинот по кој што сакаат да ги прикажат и да ги постигнат...
се тоа ужасно ме потсеќа на нешто изживеано и видено.

И јас имам две прашања:
-Што за кој кур секој еден процес,било да се работи за позитивен или нагорен тренд или пак за уништувачка ретроградна идеја мора да дојде во Македонија со закаснување од минимум 10 год?
-Како на основа на веќе виденото не се вади поука за најверојатните последици по луѓето заведени од тој националистички бран?

Национализмот ќе ја уништи Македонија.
А колку до продуктите на национализмот...
повелете:
http://uk.youtube.com/watch?v=tcvkenhDk7k
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Национализмот ќе ја уништи Македонија
Македонски национализам- каква параноја е тоа? Па уште и ќе ја уништел Македонија:tapp:
Јас сум патриот, си ја сакам Македонија, ја почитувам историјата и жртвите. Фала Богу што има луѓе кои се на власт и се патриоти,не се срамат поради тоа што си ја сакаат и почитуваат татковината.
Ми се гади од оние што цел живот го проживеаја на државна јасла, а се срамат од тоа што се Македонци.
Доста со демагогии од типот дека наведната глава сабја не ја сече. Нема од што да се срамиме, па да веднеме глава, нека се срамат сите кои извалкаа раце со македонското прашање.:oeoeoe::oeoeoe:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Patriotism=love of country and willingness to sacrifice for it...

Nationalism=the doctrine that your national culture and interests are superior to any other...


Разграничете ги...
 
N

n/a

Гостин
Patriotism=love of country and willingness to sacrifice for it...

Nationalism=the doctrine that your national culture and interests are superior to any other...
Разграничете ги...
Е сеа куме...
почни да набројуваш:
1.Сите словени потекнуваат од македонците.
2.Ние ги описменивме сите други.
3.Македонците се ариевската раса која што е темел на белото население на земјината кугла.
4.Никола Тесла е македонец.
5.Ѓорѓија Кастриот-Скендербег е македонец
продолжи натаму....
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Е сеа куме...
почни да набројуваш:
1.Сите словени потекнуваат од македонците.
2.Ние ги описменивме сите други.
3.Македонците се ариевската раса која што е темел на белото население на земјината кугла.
4.Никола Тесла е македонец.
5.Ѓорѓија Кастриот-Скендербег е македонец
продолжи натаму....
Кој кажал дека Тесла е Македонец? Демек што тврдиме дека од тука потекнуваат сите словени за тоа ли? А инаку стварно не ми е јасно како така на сите комшии националните херои им потекнуваат баш од географска Македонија.
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Patriotism=love of country and willingness to sacrifice for it...

Nationalism=the doctrine that your national culture and interests are superior to any other...


Разграничете ги...
Разграничено:
Пр. број 1 Патриотизам е кога го почитуваш и употребуваш мајчиниот јазик, а ако цитираш од туѓ јазик, го преведуваш цитатот.
Пр. број 2 Ако сакаш да укажеш дека твојата национална култура и интереси не се инфериорни во однос на другите, и тоа е патриотизам.
А вие кои не знаете, научете!
 
R

RAYTHEON23

Гостин
А нацизам? Исто ли е со национализам?
Videte naciolizmot suste e so dve definicii prvata tvrdi deka e pozuitiven(GORDOST) dodeka vtorata e deka e negativen no denes imame poseben nacionalizam(mrazenje ne samo na nacija tuku i nivnata kultura)
pa na kraj kraevi vidovme i seuste gledame kolku vlijae(bugarski albanski nacionalizam i grcki etnocentrizam):smir:
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Videte naciolizmot suste e so dve definicii prvata tvrdi deka e pozuitiven(GORDOST) dodeka vtorata e deka e negativen no denes imame poseben nacionalizam(mrazenje ne samo na nacija tuku i nivnata kultura)
pa na kraj kraevi vidovme i seuste gledame kolku vlijae(bugarski albanski nacionalizam i grcki etnocentrizam):smir:
кај нас има и трет оригинален облик на национализам, и тој е национализам према сопствениот народ.
на пр. јас кога ќе кажам дека сум патриот и дека тоа ми е сосема доволно, сум обвинуван од свои сонародници за константен дефетизам, обидувајќи се во оваа работа да вметнат и математички знаци за собирање и одземање.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Е сеа куме...
почни да набројуваш:
1.Сите словени потекнуваат од македонците.
2.Ние ги описменивме сите други.
3.Македонците се ариевската раса која што е темел на белото население на земјината кугла.
4.Никола Тесла е македонец.
5.Ѓорѓија Кастриот-Скендербег е македонец
продолжи натаму....
A shto e Georgija Kastriot?Ali od kavkaz da ne e?A koja budala rekla deka Tesla e Makedonec hahahahaha?
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
A shto e Georgija Kastriot?Ali od kavkaz da ne e?A koja budala rekla deka Tesla e Makedonec hahahahaha?
кастриот е наш, а тесла е и србин и хрват, а тито не е ни србин ни хрват па ни словенец, а син му на киро е србин или австриец или и двете, и се е така на балканот.

само мањифико од словенија е деклариран југословен и хомосексуалец. или типот си игра мајтап или е скроз забеган.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
А нацизам? Исто ли е со национализам?
Национал-социјализам =нацизам...

Разграничено:
Пр. број 1 Патриотизам е кога го почитуваш и употребуваш мајчиниот јазик, а ако цитираш од туѓ јазик, го преведуваш цитатот.
Пр. број 2 Ако сакаш да укажеш дека твојата национална култура и интереси не се инфериорни во однос на другите, и тоа е патриотизам.
А вие кои не знаете, научете!
Се брзав па немав време да ти преведам...А мислам дека прочитав негде (мислам дека Викторгг напиша) дека англискиот е официјален јазик на овој форум...А ти ако не знаеш 2 прости реченици да преведеш тогаш иди на курс...

Videte naciolizmot suste e so dve definicii prvata tvrdi deka e pozuitiven(GORDOST) dodeka vtorata e deka e negativen no denes imame poseben nacionalizam(mrazenje ne samo na nacija tuku i nivnata kultura)
pa na kraj kraevi vidovme i seuste gledame kolku vlijae(bugarski albanski nacionalizam i grcki etnocentrizam):smir:
Точно е дека постојат 2 вида,али никој не вика дека тие не се поврзани...Напротив,тенка е линијата...

кај нас има и трет оригинален облик на национализам, и тој е национализам према сопствениот народ.
на пр. јас кога ќе кажам дека сум патриот и дека тоа ми е сосема доволно, сум обвинуван од свои сонародници за константен дефетизам, обидувајќи се во оваа работа да вметнат и математички знаци за собирање и одземање.
Е ова најмногу ми смета...Ако не си радикален во сакањето на земјата тогаш автоматски не ја сакаш татковината...Чист нон-сенс...

A shto e Georgija Kastriot?Ali od kavkaz da ne e?A koja budala rekla deka Tesla e Makedonec hahahahaha?
Има тема за Тесла во подфорумот мистерии ,а ако не се лажам мислам дека имаше некој што напиша таков гаф...На шала или не, не ми е битно...Нека не се бламира пред светот...

кастриот е наш, а тесла е и србин и хрват, а тито не е ни србин ни хрват па ни словенец, а син му на киро е србин или австриец или и двете, и се е така на балканот.

само мањифико од словенија е деклариран југословен и хомосексуалец. или типот си игра мајтап или е скроз забеган.
Мањифико е европски чоек, људина,''лаф у срцу''(има филм ваков, и не се мисли на лаВ као животиња )...Такви се повеќе од потребни на светов...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Кој кажал дека Тесла е Македонец? Демек што тврдиме дека од тука потекнуваат сите словени за тоа ли? А инаку стварно не ми е јасно како така на сите комшии националните херои им потекнуваат баш од географска Македонија.
Jas..eve prenesuvam kazuvanje na golem poznavac na Tesliniot zivot i delo.... :)...znaci...nekade od okolinata... juzno... na Prespansko ezero...i toa bilo mit vo negovata familija...sea neznam dal po majka dal po tatko....., no nikogas ne rekol deka e Makedonec...i vsusnost ne ni bil....:)

Bidejki Makedonec....toa ti e SOSTOJBA NA DUHOT ,a Tesla ni oddaleku go nemal toa cuvstvo.. :)
Toa ti e isto kako Brat-ot da doznae deka negoviot pra-pra-pr-pra-pra-pra-pra dedo dosol od Polska, kako specijalist za arbalesti vo gardata na Petar Deljan.. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom