Натпревар #3 - Тема: Мојата „чудесна“ земја! [ГЛАСАЊЕ]

Чија фотографија ви се допаѓа најмногу?


  • Вкупно гласачи
    47
  • Гласањето е завршено на .

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
тогаш еве јас се аутодисфалификувам. очигледно учество на оваа тема имаат само тие во македонија.
чекај не брзај ќе видиме шо и како ќе направиме ете и мене ми промакна тој детал на самиот почеток на пријавувањето, така да одговорнаста ие и дел во мене
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
чекај не брзај ќе видиме шо и како ќе направиме ете и мене ми промакна тој детал на самиот почеток на пријавувањето, така да одговорнаста ие и дел во мене
мене не ми промакна, јас си го разбрав како што пишав погоре. мојата чудесна земја, а мојата е светов, немам една земја. се надевам само дека следните теми нема да бидат поврзани исклучиво со мк, зашто тогаш ќе бидам приморана и да се откажам :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
мене не ми промакна, јас си го разбрав како што пишав погоре. мојата чудесна земја, а мојата е светов, немам една земја. се надевам само дека следните теми нема да бидат поврзани исклучиво со мк, зашто тогаш ќе бидам приморана и да се откажам :)
Вака беше описот:

Троа порано ја отворам темава, ама морам да се исклучам, па затоа ќе ми простите (се надевам). Немојте насловот да го сфатите како фаќање сеир на истоимената скеч-ТВ-серија со Владо Јовановски, а проект на Владата на Република Македонија! Напротив, мое лично мислење е дека тоа е впрочем еден од проектите на Владата кои најмогу вредат. Немојте ниту пак да помислите дека темата е насочена против нашата држава и дека целта ми е да ја прикажам Македонија во лошо светло (како што едно време новинарите го обвинуваа еден од најголемите наши уметници - Милчо Манчевски). Пак напротив - целта ми е само да покажеме (сите заедно) дека има естетика и во она секојдневното што не опкружува и што за жал е наша реалност.

Значи: овековечете ги сите оние моменти кои ги има насекаде околу нас, а не би требало да ги има: гладни, боси, голи, бездомници, просачи, трошни куќички среде шума од згради, беда, сиромаштија, испукани улици со вирови колку Тихи Океан штом заврне и што ли уште не... Му благодарам на @@Let 3што ми помогна во дефинирањето на овој вид фотографија: се работи за некој вид фотографија со социјално-документарна тематика. Се надевам дека убаво објаснив што всушност се бара овојпат. Ако не, слободно прашајте во темата за дискусии: ТУКА!

За темава бев поттикнат од две прекрасни фотографии кои совршено ја отсликуваат контрастната ситуација во државава: првата беше на некој италијански фотограф, објавена во публикација за Постколонијализмот на која на Бит пазар во преден план е фотографирано дете Ромче - босо и голо, додека во позадина се гледа ултрамодерен билборд со реклама која навистина чини пари. Оваа не успеав да ја најдам за да ја постирам тука, но затоа ја најдов втората:
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
првото болдирано мислев само дека е поврзано со спомнатата серија, што јас поима неам ни што е, и дека служи само за дообјаснување
а за инспирацијата...може да се има од било кој ќош на планетава инспирација, тоа не ми значеше дека мора да е баш како инспирацијата. нели затоа прашував и за контрастот во инспирацијата :D
леле прва шанса и ќе ви мавнам тема од типот сурферите од шри ланка хахахаха :D
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554

хахахаха значи ја убаво си кажав, мојата чудесна земја е планетата земја :P
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Тргнете ја и мојата чим е таква работата. И моите два гласа кај Анчо нека одат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Јас мислам да останат сите фотки и да се гласа за сите, а победничка ќе биде фотка сликана во Македонија со најмногу гласови
Може?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.385
Нема дисквалификување никој, не се бориме за парична награда па да се оптеретуваме и да влегуваме во полемики дали било само за Македонија или за целиот свет. Нека си пресудат гладачите :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
хахахаха значи ја убаво си кажав, мојата чудесна земја е планетата земја :P
Секако веќе гласав ама во врска со темата ке кажам дека сигурно нема од Марс или Јупитер слики да ставате.
Планетата земја се подразбира, но поконкретно се мислеше на одредено парче од планетата земја.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Во првао е коцка, чим е таму, има и право од таму да даде слика,па не може од овде,кога не е овде,
а и сега таа таму е негова чудесна земја. А да и фотката му е чудесна, и приказната присатна значи скоро секаде.
Има и овде такви,како „оној“ наш што цел ден повторува „ помагајте молимве, еден динар дајте“, и тогаш и кога нема никој околу него.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.464
Поени од реакции
20.267
најдобро раскажана приказна со една фотографија овој пат има :
@коцка браво !!!!
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Vardar ~ Milano = 13 .... 13
ostanuva uste malku vreme do krajot, za da vidime koj ce pobedi vo ovoj duel. Borbata za sega e mnogu izednacena, eve Doncevski sprema i treta zamena, cudno ama se zagreva odbranben igrac i rezervniot golman, dali e toj zadovolen i so ovoj rezultat. Eve Vardar e vo napad.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Vardar ~ Milano = 13 .... 13
ostanuva uste malku vreme do krajot, za da vidime koj ce pobedi vo ovoj duel. Borbata za sega e mnogu izednacena, eve Doncevski sprema i treta zamena, cudno ama se zagreva odbranben igrac i rezervniot golman, dali e toj zadovolen i so ovoj rezultat. Eve Vardar e vo napad.

хахаха ме изнасмеа бе анчо :) како и да е @Acid ќе дава тема викендов, ја сум аут! нема да имам интернет, нема да можам да дојдам на форум :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom