Нарачка на моб. телефон од странство (Канада,САД)

G

garthok

Гостин
Мислам дека Samsung Galaxy S3 има под default GSM.. еве сто пишува Frequencies / Bands: UMTS 850/1900/1700/2100; GSM 850/900/1800/1900
--- надополнето: 2 август 2013 во 03:29 ---


Дали царината може да се избегне некако ако се праќа преку DHL или Fedex? Дали сите пратки мора да се царинат?
Можеш да избегнеш само ако лично ти го донесат тел. т. е. тој што ќе ти го донесе да го отвори као демек негов.
 
Член од
24 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
0
epa vaka ke ve zamolam za mala pomos i da mi objasnite kako stojat rabotite so postenskata carina, bidejki vo iscekuvanje sum na iphone 4s poloven od avstralija po posta ke mi stigni.. me interesira dali ke mi cuknat carina i kolku ako znae nekoj, fala odnapred
 
S

Sasha

Гостин
Mene mobilen od tajland mi pratija nov bez kutija samo mobilen I polnac go cekav eden mesec od mak posta mi go donesoa doma I ne plativ nisto samo potpis.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
110
Поени од реакции
19
Поздрав до сите, вака стојат работиве кај мене,планирам да нарачам телефон од aliexpress затоа што реално на овие нашиве страни пазар3, реклама5 во целина продаваат гомна смартфони за 200 еурича, зборувам за нови телефони, по конкретно се работи за следниов телефон LG Optimus G E975 (http://www.aliexpress.com/item/F180...Core-2GB-RAM-32GB-ROM-Android/1623999687.html) што е сега работата, дали може да ми објасни некој што како и колку ке треба да платам за телефонов да го добијам во Македонија.. (царина ддв глупости незнам што! ) фала однапред.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
788
Поени од реакции
523
Поздрав до сите, вака стојат работиве кај мене,планирам да нарачам телефон од aliexpress затоа што реално на овие нашиве страни пазар3, реклама5 во целина продаваат гомна смартфони за 200 еурича, зборувам за нови телефони, по конкретно се работи за следниов телефон LG Optimus G E975 (http://www.aliexpress.com/item/F180...Core-2GB-RAM-32GB-ROM-Android/1623999687.html) што е сега работата, дали може да ми објасни некој што како и колку ке треба да платам за телефонов да го добијам во Македонија.. (царина ддв глупости незнам што! ) фала однапред.
пријателе јас денес си порачав http://www.aliexpress.com/item/Original-Lenovo-S920-5-3Inch-720P-7-9mm-Ultra-Slim-MT6589-Quad-Core-1-2GHz/1559002919.html?s=p значи го порачав пред неполни два саати и имам многу работи порачано е сега до твоето прашање бар од мој аспект шо ми се има случено мене немам никакви дополнителни трошоци--имам порачано 3 мобилни до сега и ниту еден денар немам дадено --освен тие 25 ден кога си го земаш производот
 
Член од
10 март 2014
Мислења
110
Поени од реакции
19
пријателе јас денес си порачав http://www.aliexpress.com/item/Original-Lenovo-S920-5-3Inch-720P-7-9mm-Ultra-Slim-MT6589-Quad-Core-1-2GHz/1559002919.html?s=p значи го порачав пред неполни два саати и имам многу работи порачано е сега до твоето прашање бар од мој аспект шо ми се има случено мене немам никакви дополнителни трошоци--имам порачано 3 мобилни до сега и ниту еден денар немам дадено --освен тие 25 ден кога си го земаш производот[/qаuote]
Аха друго што ме интересирира, за колку време ти стигнаа телефоните и дали имаше некој проблем при декодирање или нешто слично
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
219
Поени од реакции
43

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.698
Поени од реакции
4.585
Да, али од aliexpress доколку не е оригинал следи конфискација според изменетиот закон за царински мерки за заштита на права од интелектуална сопственост царинскиот орган во соодветна царинска постапка доколку привремено задржал стока за која се сомнева дека го повредува право од интелектуална сопственост, по утврдување на фалсификатот од страна на носителот на правото, стоката не сме да се врати, пушти во слободен промет или извезе.
Па нема да нарачуваш noname телефон, порачај си ZTE, Zopo, Huawei, Lenovo....без разлика колку и да личи на некој Samsung, нема да го конфискуваат пошто си е засебен бренд.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
110
Поени од реакции
19
што е тоа рефублишед на алиекспресс секој втор е таков
Тоа значи бегај од нив ! доколку некој дел од телефонот се расипе се заменува со нов но тоа во кина значи неоргинална батерија и сл делови затоа и цената е таа дупло поефтина ,мој совет стрпи се собери некој денар плус и купи си телефон од тука позз.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
20 август 2014
Мислења
14
Поени од реакции
2
Има ли шанси да ти пратат копија од aliexpress.com?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.084
Поени од реакции
2.948
абе они ќе ја пратат тоа не им е нив проблем, проблемот е што може да ти го запленат на царина.
 
Член од
20 август 2014
Мислења
14
Поени од реакции
2
абе они ќе ја пратат тоа не им е нив проблем, проблемот е што може да ти го запленат на царина.
Како може да ти го запленат ако телефонот е деклариран дека е оригинал? Може да се дознае дека е копија само ако го отворат пакетот и го уклучат телефонот, па по спецификациите да видат, што е невозможно?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom