Нарачка на моб. телефон од странство (Канада,САД)

Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.656
Поени од реакции
15.539
Како може да ти го запленат ако телефонот е деклариран дека е оригинал? Може да се дознае дека е копија само ако го отворат пакетот и го уклучат телефонот, па по спецификациите да видат, што е невозможно?!
ако е деклариран како оригинал ќе платиш дебела царина, според вредноста на предметот мислам се плаќа
 
Член од
20 август 2014
Мислења
14
Поени од реакции
2
ако е деклариран како оригинал ќе платиш дебела царина, според вредноста на предметот мислам се плаќа
За тоа не е проблем се правви договор со продавницата, го пишуваат дека телефонот бил на поправка и ми го враќаат. Ставаат цена до 50$.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
2.917
Лаптоп купен од канада донесе тука, немаше никаков проблем зашто лично луѓето си го донесоа не по пошта. По неколку месеци се расипува и го праќаат во канада на сервис, сите поштенски трошоци ги подмирува канадската продавница па коа дојдоа тука да го подигнат им наплатија царина на цел лаптоп.

Второ на царина има право да го отвори и без сомнение за сомнителен квалитет, а не па уште ако пишете некоја смешна сума дека си го платил незнам 50$ или како што пиша.

Трето немаш дебела царина, некој член поназад и официјален маил од царинска управа доби, а и сестра ми почна да волонтира во царина за да собира искуство додека е на факултет и ми потврди дека царина за мобилни уреди не се плаќа. Ќе си платиш само 18% ддв. Ддв се пресметува на цената на телефонот + износот на поштарина.
Ако пишеш дека телефонот плус поштарина е 100$ ќе си платиш 18$ ддв и тоа ти е се.

Ама пак ќе ти кажам имаат право да отворат па дури и да се сомневаат дека е копија може да го запленат, има начин после да се докажуваш ама за копија не верувам дека ќе ги убедиш дека си во право

Испратено преку македонски пошти
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
165
Поени од реакции
38
Od Usa drugar da mi prati s4 ka da pisi deka go prajca kako poklon dali ce platam ddv ili carina ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
2.917
Od Usa drugar da mi prati s4 ka da pisi deka go prajca kako poklon dali ce platam ddv ili carina ?
Како и да го пратиш џа телефони нема царина ама затоа двд секако ќе платиш.

Испратено преку македонски пошти
 
Член од
16 август 2009
Мислења
2.182
Поени од реакции
1.705
Jas prativ poloven S3 pred okolu 2 meseci ko poklon, pobarale carina kretenite od Makedonski Posti i toa ne bese mala suma. Srekja raboti telefonot kaj nas (Verizon-CDMA), pa ne trosea na dekodiranje.

A lani pustiv S3mini nov po eden decko so bese na work and travel, go butna u sred kufer i cao zdravo.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
2.917
Jas prativ poloven S3 pred okolu 2 meseci ko poklon, pobarale carina kretenite od Makedonski Posti i toa ne bese mala suma. Srekja raboti telefonot kaj nas (Verizon-CDMA), pa ne trosea na dekodiranje.

A lani pustiv S3mini nov po eden decko so bese na work and travel, go butna u sred kufer i cao zdravo.
Гледаш интересно, за тоа што барале царина имаш право да ги тужиш. Има поназад постирано и официјален маил од царина добиен дека телефон не подлежи под царина. Е сега ако наплатиле ддв е друго. Викаш си пратил С3 (за нив е небитно дали е половен или нов кога го проверуваат гледа кутија од телефон на неапишува модел фала чао пријатно). Доколку си ја навел цената на уредот и не е валидна супер, ама ти си го пратил како поклон (повторно не би требало да те царинат ама во нашава држава се може) они си земаат некоја според нивни каталог дефинирана цена. Да речеме дека они го ценат телефонот 350 евра, на тоа додаваат поштарина пак веројатно не си ја навел и удираат мкд цена сигурно до УС е бар 50 евра добиваш цена од 400 евра. На тоа кога ќе пресметаш 18% ддв колку што му е ставката тоа се 70 евра да им платиш за ддв само. Пак добиваш прилично голема сума а царина воопшто не плаќаш.

Испратено преку македонски пошти
 
Член од
16 август 2009
Мислења
2.182
Поени од реакции
1.705
Епа тоа де, еве велите не би требало да го царинат, ама кај нас се се можело. Затоа и не сум во државата. Треба или не треба? Како и да го проценат, колку кошта С3 во Македонија (по нивниот каталог), па и нов, толку се скапи? Мислам дека платија 3000+ денари. Телефонот го користев 2 години, си купив нов и сакав да го поклонам, ама тоа е, ќе знам за друг пат. Најдобро пушти по некој да го даде на рака и нека се е*ат клошарите лоповски. И ќе заборавев, претходно поодамна ми загина Nokia XpressMusic во нaшите скапаници иако имав tracking number се изгуби трага од пратката и нормално беше прогласен за lost or stolen.

Maкедонските пошти.
 
Член од
30 мај 2014
Мислења
66
Поени од реакции
30
Во скоро време мој близок човек треба да си дојде од Usa.Договорено е да ми донесе iphone 6.Дали е можно да има некои проблеми на аеродромот, да го запленат мобилниот или нешто слично ? За да избегнеме проблеми треба ли да го прикаже мобилниот како негов, т.е ќе мора ли да го донесе во џеб без кутија од Apple.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
254
Поени од реакции
216
Незнам точно да ти кажам, но кутија од мобилен не е забрането да се транспортира од една во друга држава. Јас сум можеби ексра-внимателен и телефонот го чувам во кутија. И што кога одам на одмор и се враќам ќе ме царинат? Но ако има уште 2 телефони во џеб можно е.
 
C

cige

Гостин
Ако оди некој набрзо во Канада да му продадам iPhone4 заклучен на Virgin Mobile
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.695
Поени од реакции
881
Zdravo jas poracav tel od stranstvo i na tracking information mi pise deka e na carina i sega treba li da odam vo carinska uprava da go podignam ili vo posta da platam carina (18% DDV)
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
282
Поени од реакции
74
Zdravo jas poracav tel od stranstvo i na tracking information mi pise deka e na carina i sega treba li da odam vo carinska uprava da go podignam ili vo posta da platam carina (18% DDV)
Ke ti stigne doma izvestie (edno livce so tvoi podatoci) da otides u carinskite prostorii kaj zeleznicka ili da im pratis na mail kolku pari si go platil i tek posle toa ke ti ispratat uplatnica za da platis carina(ako ne e oslobodeno od carina) i ddv i plus za prepakuvanje na pratkata

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
Zdravo,
Gledam deka veke nekollu godini nikoj nema pisano komentar tuka pa sakav da prasam dali nekoj znae kako denes stojat rabotite so carinenje telefoni.. Dali se seuste mobilnite telefoni oslobodeni od carina??
 
Член од
7 март 2009
Мислења
962
Поени од реакции
607
Zdravo,
Gledam deka veke nekollu godini nikoj nema pisano komentar tuka pa sakav da prasam dali nekoj znae kako denes stojat rabotite so carinenje telefoni.. Dali se seuste mobilnite telefoni oslobodeni od carina??
Мобилните не се царинат туку само се наплаќа 18% данок! Данокот се плаќа у пошта со претходно известување стигнато на домашна адреса,тоа е се што знам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom