Нарачка на моб. телефон од странство (Канада,САД)

Член од
9 јули 2012
Мислења
8
Поени од реакции
2
Здраво,
Сакам да се информирам како иде нарачката на нов мобилен телефон од САД или Канада онлајн или испраќање на нов мобилен телефон преку пошта(или пак DHL или Fedex) од страна на некој што е таму?
Планирам да нарачам преку мои блиски пријатели мобилен телефон (најверојатно Samsung Galaxy S3 или S4 или пак S4 mini) од Канада, но не знам дали ќе треба да се плаќа дополнително царина (или додатни трошкови) и колку би ми се исплаќало за разлика од тоа да го купам од овде?
Цените се поевтини на нов мобилен таму од 100-150 евра за разлика од овде (од она што го видов на нет.).
Телефонот планирам да ми го испратат преку Fedex или DHL, со тоа што тежи помалку од 200 грама мислам дека не би требало да платам повеќе од 50 евра.

Дали овие телефони, доколку се купат од таму ќе работат и овде (бидејќи се продаваат за Американски пазар) или ќе има потреба од декодирање на фреквенции за да работи со некој од локалниве оператори?
Исто така ме интересира дали некој нарачувал моб.телефон преку некоја сигурна страна ? Дали се плаќа нешто дополнително?
Би сакал да ја одберам најевтината варијанта.

Доколку некој има вакви искуства нека сподели!
Поздрав
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
15.249
Ќе платиш да ти го декодираат и би требало да врши работа.
 
G

garthok

Гостин
Пратка, царина, декодирање. Ќе ти дојде исто како од тука да си го купил.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.822
Поени од реакции
5.082
Прво провери дали се работи за ЦДМА или ГСМ телефон, ЦДМА телефон нема да ти работи во Европа.
 
Член од
9 јули 2012
Мислења
8
Поени од реакции
2
Прво провери дали се работи за ЦДМА или ГСМ телефон, ЦДМА телефон нема да ти работи во Европа.
Мислам дека Samsung Galaxy S3 има под default GSM.. еве сто пишува Frequencies / Bands: UMTS 850/1900/1700/2100; GSM 850/900/1800/1900
--- надополнето: 2 август 2013 во 03:29 ---
Пратка, царина, декодирање. Ќе ти дојде исто како од тука да си го купил.
Дали царината може да се избегне некако ако се праќа преку DHL или Fedex? Дали сите пратки мора да се царинат?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.694
Поени од реакции
1.402
Здраво,
Сакам да се информирам како иде нарачката на нов мобилен телефон од САД или Канада онлајн или испраќање на нов мобилен телефон преку пошта(или пак DHL или Fedex) од страна на некој што е таму?
Планирам да нарачам преку мои блиски пријатели мобилен телефон (најверојатно Samsung Galaxy S3 или S4 или пак S4 mini) од Канада, но не знам дали ќе треба да се плаќа дополнително царина (или додатни трошкови) и колку би ми се исплаќало за разлика од тоа да го купам од овде?
Цените се поевтини на нов мобилен таму од 100-150 евра за разлика од овде (од она што го видов на нет.).
Телефонот планирам да ми го испратат преку Fedex или DHL, со тоа што тежи помалку од 200 грама мислам дека не би требало да платам повеќе од 50 евра.

Дали овие телефони, доколку се купат од таму ќе работат и овде (бидејќи се продаваат за Американски пазар) или ќе има потреба од декодирање на фреквенции за да работи со некој од локалниве оператори?
Исто така ме интересира дали некој нарачувал моб.телефон преку некоја сигурна страна ? Дали се плаќа нешто дополнително?
Би сакал да ја одберам најевтината варијанта.

Доколку некој има вакви искуства нека сподели!
Поздрав
Мобилните се ослободени од царинска стапка, се наплаќа само 18% ДДВ нa вкупната сума, вклучувајќи ја и цената на транспорт без разлика дали е DHL или FedEx или UPSP. Единствени дополнителен трошок ке ти биде декодирањето :)
--- надополнето: 2 август 2013 во 03:34 ---
Дали царината може да се избегне некако ако се праќа преку DHL или Fedex? Дали сите пратки мора да се царинат?
Царината за останатите производи се наплака по царински ценовник без разлика на сервисот кој ја врши достава :)

Btw добро е што мобилните се ослободени од царина и може слободно да ти стигне преку DHL, инаку да се царинеа не ти бегаат 3000 ден денари за шпедитерски трошоци + лежарина :) DHL e отров :/
 
Член од
9 јули 2012
Мислења
8
Поени од реакции
2
Мобилните се ослободени од царинска стапка, се наплаќа само 18% ДДВ нa вкупната сума, вклучувајќи ја и цената на транспорт без разлика дали е DHL или FedEx или UPSP. Единствени дополнителен трошок ке ти биде декодирањето :)
--- надополнето: 2 август 2013 во 03:34 ---


Царината за останатите производи се наплака по царински ценовник без разлика на сервисот кој ја врши достава :)

Btw добро е што мобилните се ослободени од царина и може слободно да ти стигне преку DHL, инаку да се царинеа не ти бегаат 3000 ден денари за шпедитерски трошоци + лежарина :) DHL e отров :/
Тоа значи дека ако пријателите го купат таму и ми го испратат тука преку DHL овде ке треба да платам уште 18% ДДВ или погрешно те разбрав? Како ќе знаат од DHL колку вреди мобилниот?
На пример таму ако е купен во денари 15000, + за DHL уште околу 3000 тоа е вкупно 18000, и ќе го имам без никакви дополнителни давачки?
Декодирањето не би требало да претставува проблем, бидејќи телефонот е GSM или пак задолжително потребно е да се постави во мод на определена фреквенција на која ќе работи?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.694
Поени од реакции
1.402
Тоа значи дека ако пријателите го купат таму и ми го испратат тука преку DHL овде ке треба да платам уште 18% ДДВ или погрешно те разбрав? Како ќе знаат од DHL колку вреди мобилниот?
На пример таму ако е купен во денари 15000, + за DHL уште околу 3000 тоа е вкупно 18000, и ќе го имам без никакви дополнителни давачки?
Декодирањето не би требало да претставува проблем, бидејќи телефонот е GSM или пак задолжително потребно е да се постави во мод на определена фреквенција на која ќе работи?
Да ќе треба да платиш уште 18% данок, и административни давачки кон DHL за документацијата, лежарина бла бла, инаку DHL знае бидејки пред да се прати пратката се пополнува царинска декларација бидејки стоките кои подлежат на царина добиваат код за класифицирање кој е познат како код на хармонизираниот систем, и да не се царини, по протокол мора, а чим станува збор за Galaxy S3, IPhone или некој од таа класа + - 5% се знае која му е цената, и да сакаш не можеш да пишеш помала цена од - 5,10%. Се надевам збориме за оригинални модели бидејки ако не е оригинал можат слободно да ти го конфискуваат според изменетиот закон за царински мерки за заштита на права од интелектуална сопственост царинскиот орган во соодветна царинска постапка доколку привремено задржал стока за која се сомнева дека повредува право од интелектуална сопственост, по утврдување на фалсификатот од страна на носителот на правото, стоката не сме да се врати, пушти во слободен промет или извезе

Нека ти го пратат преку UPSP (доколку е од уса) , батали ти DHL, јас имам многу пропатено со нив :( Исто ти е, само што нема да имаш дополнителни трошоци за нивната ценета документација, и ке си го подингеш од пошта :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.084
Поени од реакции
2.948
@PsyhoalieN kolku ti e sigurna informacijata deka za telefni ne se plaka carina i deka ke treba da se plati samo DDV 18%(inace za elektronika treba da 5%), zasto posleden pat koga razgleduvav onaa carinska kniga gi imase mob.tel. vo stavkite i si stoi deka i za niv se plaka 15% carina toa bese vo maj godinava.
Duri i da platis carina pak izleguva poeftino od USA da naracas ama e minimalno (zboram za iphone).
Bi bilo pozelno ako imas nekade link od oficialna strana na carina ili kade i da si procital za da si vidam se ubavo. Fala odnapred.

@Zoran55Zoki ne baraj da ti stavaat lazna cena na pratkata osven sto ti objasnija deka DHL i ostali znaat kolku cini, isto taka e mn vazno zasto koga prakaat takvi pratki gi osiguruvaat e sea nedaj boze da se sluci nesto na pratkata a ti si prijavil deka vredi tvojot S4 50evra, oni ke ti pokrijat tolku steta a ti si platil 500 if you know what I mean
Najbezbolen nacin za da ti se dovlecka telefon od tamu kaj sto nema da plakas carina i danok ti e drugarce na work&travel i da go donese on ke go castis nesto normalno i resena rabota ni carina ni ddv nisto (ali nikako da ne go nosi zatvoren u kutija ke si go izvadi u dzeb ke si go stavi i samo kutijata u ranec). Eve ti i edna interesna rabota sto mozes da ja napravis najdi kaj imas eftini letovi so wizzair od skopje vo evropa i razgledaj so cenite tamu. ako ti treba nekoe info za Svedska slobodno prasaj ke gi dobies site informacii sto ti trebaat za drugi zemji nemozam da ti kazam ama za parite sto ke gi dades za telefonot i ke dobies tax free (so tax free ke platis prevoz i nekoj den ke prosetas tamu i em si prosetal em telefonce)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.716
Поени од реакции
3.670
Декодирањето не би требало да претставува проблем, бидејќи телефонот е GSM или пак задолжително потребно е да се постави во мод на определена фреквенција на која ќе работи?
Vo USA i Kanada site modeli gi ima vo GSM I CDMA verzija. USA Tmobile i ATT rabotat na GSM .Drugo koj ti rece deka se poefitni . USA Samsung s4 660 $ MK 500 evra isto ti se faka.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.694
Поени од реакции
1.402
@PsyhoalieN kolku ti e sigurna informacijata deka za telefni ne se plaka carina i deka ke treba da se plati samo DDV 18%(inace za elektronika treba da 5%), zasto posleden pat koga razgleduvav onaa carinska kniga gi imase mob.tel. vo stavkite i si stoi deka i za niv se plaka 15% carina toa bese vo maj godinava.
Duri i da platis carina pak izleguva poeftino od USA da naracas ama e minimalno (zboram za iphone).
Bi bilo pozelno ako imas nekade link od oficialna strana na carina ili kade i da si procital za da si vidam se ubavo. Fala odnapred.
Информацијата ми е директно од царинската управа

Odgovori Carina <odgovorcarina@customs.gov.mk>

date:
Thu, Jul 25, 2013 at 2:42 PM


Почитувани,

Ве известуваме дека за увоз на мобилни телефони предвидена е слободна царинска стапка и 18% ДДВ од вкупната фактурна вредност плус додадени транспортни трошоци.

Со почит,

Царинска управа на Република Македонија


и вториот мејл


Почитувани,

Царинската основица на која се засметува пропишаната царинска стапка освен царинската вредност на самата стока ги опфаќа и сите други важни елементи кои влијаат на царинската вредност а се платени за да се изврши увозот на предметната стока. Најчест елемент кој влегува во царинската вредност е трошокот за транспорт.

Со почит,

Царинска управа на Република Македонија
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.084
Поени од реакции
2.948
Blagodaram prijatele ovaa informacija moze mn da koristi vo bliska idnina :)
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
577
Зошто па Канада?
Отвори на http://www.aliexpress.com/ имаш се што сакаш испораката е не се плаќа.
ти стига за рок од 30 дена и мислам дека кај нас над 50 евра ќе мора да платиш царина.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.694
Поени од реакции
1.402
Зошто па Канада?
Отвори на http://www.aliexpress.com/ имаш се што сакаш испораката е не се плаќа.
ти стига за рок од 30 дена и мислам дека кај нас над 50 евра ќе мора да платиш царина.
Да, али од aliexpress доколку не е оригинал следи конфискација според изменетиот закон за царински мерки за заштита на права од интелектуална сопственост царинскиот орган во соодветна царинска постапка доколку привремено задржал стока за која се сомнева дека го повредува право од интелектуална сопственост, по утврдување на фалсификатот од страна на носителот на правото, стоката не сме да се врати, пушти во слободен промет или извезе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom