Нападнати амбасади и конзуларни претставништва (генерална дискусија)

P

Princ

Гостин
Подај им прст, тие цела рака ја земаат... За жал такви се муслиманиве низ светот... Ех проклета религија што прави....
Не се такви муслиманиве. Западниот свет нема нафта па пали секаде свои послушници, за потоа да ги нападне и да им ја одземе нафтата. Кур го боли типичниот муслиман што имал да каже некој евреј за исламот. Филмов е излезен 2011 година и никој не чул за него дека е глуп и непотребен, ни христијанин не би гледал такво глупо нешто 2 саати, ама му одговараше некому да потплати мала група педери да прават бељи (во име на исламот, секако) за потоа да ја нападнат истата земја за нафта.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Меѓутоа денес е запалена Германската амбасада во Картум, Судан (патем, едно од најодвратните места на земјиинава топка заедно со Сомалија и Јемен).
Извини, ама оваа реченица не ми се допаѓа. Тоа се нивни земји, тоа се нивни татковини. Јас речиси ништо незнам за овие земји, но не е убаво да се нечија татковина така нарекува
Секоја земја и секој народ, има своја традиција и култура и ако дојде некој странец и се обиде присилно, да им наметне некој друг начин на живот, други вредности, посено ако го направи тоа за да стекне некој корист може да предизвика револт.
Можно е и друго. Одредени криминални структури да предизвикуваат насилство ради некој свои интереси.
Немам информации што стварно се случува таму.
--- надополнето: 14 септември 2012 во 22:15 ---
МИА јавува за напади на амбасади и во други земји:
http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=97173327&lId=1
РТС јавува за напади на амбасади и во Каиро Тунис Брисел.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/Svet/1173344/Ambasade u plamenu.html
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.086
Не се такви муслиманиве. Западниот свет нема нафта па пали секаде свои послушници, за потоа да ги нападне и да им ја одземе нафтата. Кур го боли типичниот муслиман што имал да каже некој евреј за исламот. Филмов е излезен 2011 година и никој не чул за него дека е глуп и непотребен, ни христијанин не би гледал такво глупо нешто 2 саати, ама му одговараше некому да потплати мала група педери да прават бељи (во име на исламот, секако) за потоа да ја нападнат истата земја за нафта.
Па не знам дали е само тоа проблемот. И да го прават тоа, го прават благодарение на нивниот "заостанат менталитет". Eдноставно, како што беше тој примерот, кога некој свештеник од Америка го запали куранот, што се случи? Излегоа во сите земји на протести паѓаа мртви и такви работи, или пак кога на south park сакаа да го прикажат мухамед или алах, нз кој беше? Истата работа. Тоа доволно укажува на нивната заостаната природа. Ти земи во Ирак запали ја библијата, ќе им биде гајле на христијаните? Ќе се собираат во Берлин или Вашингтон или Париз христијаните да протестираат? Не. Ги боли нив курот за такви работи, си имаат свои животи, се трудат да уживаат во нив. А овие, што се 100 години назад во менталниот развој, се разбира се лесни за контрола... А кој го овозможува тоа? Исламот, со неговите "средновековни правила".
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.190
Ех да можеа нашиве “сограѓани“ да ја палат базата, такозвана Америчка амбасада. Ама тактички играат они тука. Сепак Американците им се нивни заштитници, па се плашат да не го јадат ако случајно хавуз го прават амбасадата.
Единствено можат да се сснат на македонците христијани, бидејќи нели ние сме криви за се, и да ни посакаат едно искрено Смрт за Каури!
 
Член од
11 септември 2012
Мислења
69
Поени од реакции
38
Ех да можеа нашиве “сограѓани“ да ја палат базата, такозвана Америчка амбасада. Ама тактички играат они тука. Сепак Американците им се нивни заштитници, па се плашат да не го јадат ако случајно хавуз го прават амбасадата.
Единствено можат да се сснат на македонците христијани, бидејќи нели ние сме криви за се, и да ни посакаат едно искрено Смрт за Каури!
Ништо чудно во ситуација кога бираат меѓу змија и магаре,Македонците да го јадат сатпот и како по обичај пак да бидеме ние криви
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Не се такви муслиманиве. Западниот свет нема нафта па пали секаде свои послушници, за потоа да ги нападне и да им ја одземе нафтата. Кур го боли типичниот муслиман што имал да каже некој евреј за исламот. Филмов е излезен 2011 година и никој не чул за него дека е глуп и непотребен, ни христијанин не би гледал такво глупо нешто 2 саати, ама му одговараше некому да потплати мала група педери да прават бељи (во име на исламот, секако) за потоа да ја нападнат истата земја за нафта.
принц... МАЛА група? за да прават бељи во име на исламот?

прво и освновно не е воопшто мала група

второ и да е (да речеме) тие истите ако се прави муслимани нид под разно нема им текне да прават бељи во името на исламот.
--- надополнето: 15 септември 2012 во 00:26 ---
Четворица загинати во антиамериканските безредија, протести и во БиХ
http://ohridnews.com/index.php?mod=1&kat=10&id=46338&utm_source=daily.mk
пффф во босна е ептен очекувано ова да се деси... мене страшно ме интересира дали ке има протести и палење во косово ( мн страшно ме интересира за косово ) и во албанија... за кај нас немаат теоретски шанси затоа што она на кале не е амбасада туку цела база... и да сакаат да праат немири немаат теоретски шанси
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
принц... МАЛА група? за да прават бељи во име на исламот?

прво и освновно не е воопшто мала група

второ и да е (да речеме) тие истите ако се прави муслимани нид под разно нема им текне да прават бељи во името на исламот.
--- надополнето: 15 септември 2012 во 00:26 ---

пффф во босна е ептен очекувано ова да се деси... мене страшно ме интересира дали ке има протести и палење во косово ( мн страшно ме интересира за косово ) и во албанија... за кај нас немаат теоретски шанси затоа што она на кале не е амбасада туку цела база... и да сакаат да праат немири немаат теоретски шанси
Protiv apsenjata ''Monstrum'' jasno dadoa do znaenje so samoto istaknuvanje na zelenite i crniite znaminja koi se i sto se oni ako imaa pamet nemase da protestiraat vo znak na islamot nego tolku im cuka i ubeden sum deeka na kosovo ke ima a isto i tuka ;)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Protiv apsenjata ''Monstrum'' jasno dadoa do znaenje so samoto istaknuvanje na zelenite i crniite znaminja koi se i sto se oni ako imaa pamet nemase da protestiraat vo znak na islamot nego tolku im cuka i ubeden sum deeka na kosovo ke ima a isto i tuka ;)
јасно ми е што се крие во позадина.. оди тоа на неој друг да му го објасниш... за косово незнам дали ке има протести - од една страна мислам дека ке има зашто се 99 посто муслимани и ги боли коа ги рчкаш за алах мухамед и вера.. од друга страна најголеми другари им се америве - без нив се баш никој и ништо. затоа сум на 2 памета а за кај нас нема теоретски шанси да мрднат ни со прст!
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.677
Поени од реакции
5.925
Нели нашите браќа беа големи верници зашто не излагаат да ги подржат муслиманските протести низ целиот све пред американскат амбасада, се правеа толкави верници демек за куранот им било во Вевчани што го исмејувале ајде сега што не искочат пред Американската амбасад ама не сега ова било тактика на западнњацитре за да им ја украле нафтата на овие ццц колку се дволични браќата наши.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Ја рушат администрацијата на сегашниот претседник.....сетете се дека има избори на есен кај чичко Сем.
 
P

Princ

Гостин
некој свештеник од Америка го запали куранот, што се случи? Излегоа во сите земји на протести паѓаа мртви
А зошто некој христијанин би запалил света книга на друга религија? Што има паметно во тоа христијанин, верник, свештеник да пали нечиј куран? За момент остави ја на страна реакцијата на муслиманите, потруди се да ми ја објасниш логиката во тоа да палиш нечија света книга. А забегани будали имаш од двете страни. Јас не ги разбирам оние што палат и убиваат исто колку што не ја разбирам поентата да запалиш нечија света книга иако си самиот верник, или да снимиш некаков "филм" во кој исмеваш некоја друга религија. И двете се глупи нешта. Едната акција повредува духовно една група на луѓе, а другата акција повредува физички една друга група на луѓе.
Колку треба човече да си напреден за да земеш куран и упаљач и да го запалиш? Тоа све дивјаци се.

Со филмов исто така симптоматично е што истиот е излезен во 2011 година и за него релативно долго време никој не знаел дека постои. Но ете се дознало некако па излегле луѓе на протест пред амбасада. Потоа дошле милитанти. Најверојатно sponsored by the USA.

Исламот, со неговите "средновековни правила".
Не постојат средновековни правила во исламот. Постои исламот со неговите правила. Тоа што немаме надградена и проширена верзија на исламот јас не го сметам за нешто погрешно, напротив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom