Нападнати амбасади и конзуларни претставништва (генерална дискусија)

M

Muranyi

Гостин
Можеби ќе звучам како дете и наивно,но добро е штом сум свесен за тоа:)Како поѓаволите успеаа да упаднат во америчка амбасада,која би требало да е синоним за сигурност и тврдина?Па колку ли само филмови сум гледал со нивните амбасади,таму Чак Норис не може ништо да направи.
Шала на страна,мене ми е многу сомнителна цела ситуација,да почекаме и да видиме што ќе се случи наредниве неколку дена и која е всушност позадината на сето ова.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
у прицнип кога ке видиш нив им требаше мал повод за да почнат немири да прават....
Од секогаш биле и ќе бидат наелектризирани кога станува збор за нато и сад.Овој што го режисирал филмчето воопшто не изразува каење сега пред малце читав за него типот е Копт. Сакам да го гледам линкот да видам за што толку навредливо станува збор ама според мене не е толку навредлив колку што е реална прикажана сликата за исламскиот свет.
--- надополнето: 16 септември 2012 во 05:19 ---
Кој го има видеото со навредлива содржина кон исламот нека го стави !!
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Од секогаш биле и ќе бидат наелектризирани кога станува збор за нато и сад.Овој што го режисирал филмчето воопшто не изразува каење сега пред малце читав за него типот е Копт. Сакам да го гледам линкот да видам за што толку навредливо станува збор ама според мене не е толку навредлив колку што е реална прикажана сликата за исламскиот свет.

Кој го има видеото со навредлива содржина кон исламот нека го стави !!
Филмот е третокласна комедија, а 99% од тие што протестираат не го гледале.


http://www.youtube.com/watch?v=qmodVun16Q4&feature=related


.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Па не знам дали е само тоа проблемот. И да го прават тоа, го прават благодарение на нивниот "заостанат менталитет". Eдноставно, како што беше тој примерот, кога некој свештеник од Америка го запали куранот, што се случи? Излегоа во сите земји на протести паѓаа мртви и такви работи, или пак кога на south park сакаа да го прикажат мухамед или алах, нз кој беше? Истата работа. Тоа доволно укажува на нивната заостаната природа. Ти земи во Ирак запали ја библијата, ќе им биде гајле на христијаните? Ќе се собираат во Берлин или Вашингтон или Париз христијаните да протестираат? Не. Ги боли нив курот за такви работи, си имаат свои животи, се трудат да уживаат во нив. А овие, што се 100 години назад во менталниот развој, се разбира се лесни за контрола... А кој го овозможува тоа? Исламот, со неговите "средновековни правила".
malku e stotka neli kaj niv e negde 1340 g tuka se negde i vrati go filmot kakvo bilo hristijansvotovo 1300 g od n.e sporedigo so denesniov islam ke vidis malku razlika ima znaci realno nivniot kulturoloski razvoj e vo stadium na stadiumot na hristijansvoto koga vo hristijasvoto vladeese inkvizicijata ,
--- надополнето: 16 септември 2012 во 05:44 ---
Numero uno: Слобода на говор. Секој може да ги искаже своето мислење. Ако на некој не му се допаѓа вистината, негов проблем. Постојат судови и слични институции каде може да реагира доколку содржината има навредлив карактер. А не да пали и убива по улици.
Zweite: Илјадниците излезени протестанти кои извикуваат смрт за америка и убиваат луѓе, тешко дека се спонзорирани од Америка. Не само тие, туку и милитантите. Која е целта ќе дознаеме од следната точка или:
Third: Која е целта што САД би ја постигнале со убиства на свои преставници во други земји и со организирање на одредени милитанти кои би биле против ЈуЕсЕј?
Ќе напаѓаат некого? Им треба дозвола за влез во некоја земја? Нафтата?
Знам дека тешко сфаќате, но нафтата Американците ја имаат во изобилство. Ја имаат С. Арабија, Ирак, Кубајт, кои се меѓу топ 5 производители на нафта. Потоа ја имаат Венецуела и самите себеси. Имаше многу коментари дека Либија беше нападната заради нафтата, но тоа воопшто не е така. Резервите на нафта во Либија не се споредливи како тие во погоре наброените земји.
Четврто и последно, она што повеќето луѓе не можат да го разберат директно е дека континуирано постои борба помеѓу религиите и таа борба која се одвива на секакви фронтови несомнено ќе продолжи во иднина. Исламот ќе биде напаѓан од Христијаните и обратно. Нормално, двете религии ќе продолжат да се борат за превласт.
Но не за долго...
koja bese celta sto si go rusija WTC srede njujork
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
pa normalno nema da stoime ramnodusni na ova. mislam deka preterija so filmot. go znaete nasiot karakter i silnata verba sto ja imame vo sebe kon islamot pa i zatoa ne provociraat izgleda.
filmot e baziran na ponizuvanje na islamot kako religija i ismejuvanje na nasiot prorok. neznam zosto lugjeto tolku se zamaarat so islamot, a i vie ste svedoci deka povekjeto od islamskite zemji ziveat pod opsada i vojna.
toa jasno dokazuva deka muslimanite ne se teroristi.
poslevikate muslimanite se teroristi a zaboravate koj prv pocnuva ;)
ВО право си
АМЕРИКА Е КРИВА ЗА СЕ И КРАЈ
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Во Белградска Политика има интересна анализа од Лазански ви врска со настанов. Во која се анализира дали е можно Американците сами го организирале ова и што всушност се крие за исламскиот радикализам:
http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Islam-protiv-imperijalizma.sr.html
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Дури сега станува интересно и истовремено опасно: Хезболах во Либан се дигна на протест, во Египет се разгоруваат, а Турција, која претендира да биде лидер во исламскиот свет, не останува покуса, па и таму демоснстрираат.

Во 30 муслимански земји се насочува гневот од Арапската пролет кон сплотени против Америка.

Администрацијата на Обама е свесна дека протестиве ќе потраат и дека ќе се сплотат Муслиманите, но таа е импотентна плус (и да не е) не знае што да прави.

Гледајте го видеото:

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-19619646

Некои аналутичари велат дека ситуацијава им оди на рака на САД, биејќи имаат изговор и конкретно праќаат се повеќе војска во целиот регион.


.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Сето ова е само инструирана масмедиа пропаганда која треба да го одработи воведот „палење на амбасади“ и да ја наметне потребата од демонстрирање западна „демократија“.

Не знам само која е крајната цел, кога имав впечаток дека и без ова САД и онака ги контролираше сите овие земји и нивната политика им беше во целосен интерес, односно никогаш не им била потребна толку брутална сила за го добијат тоа што го сакале од сите овие папет-државички(во кои спаѓа и МК).
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Дури сега станува интересно и истовремено опасно: Хезболах во Либан се дигна на протест, во Египет се разгоруваат, а Турција, која претендира да биде лидер во исламскиот свет, не останува покуса, па и таму демоснстрираат.

Во 30 муслимански земји се насочува гневот од Арапската пролет кон сплотени против Америка.

Администрацијата на Обама е свесна дека протестиве ќе потраат и дека ќе се сплотат Муслиманите, но таа е импотентна плус (и да не е) не знае што да прави.

Гледајте го видеото:

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-19619646

Некои аналутичари велат дека ситуацијава им оди на рака на САД, биејќи имаат изговор и конкретно праќаат се повеќе војска во целиот регион.


.
Зад тоа што го нарекуваат муслимански фундаментализам, најмногу стои бес и огорченост од предизвикана од економските причини и понижување на кој се изложени. Грозни се сцените кога граѓаните од Африка и Азија се обидуваа со бродчиња и чамци да допловат до бреговите на Европа, за да заработат нешто, а овие ги потопуваат тие чамци.
А разузнавачките служби само го усмеруваат тој бес и огорченост, како им одговара.
Времето ќе каже како се ова ќе заврши.
Историјата никогаш нема забележано оволкави ралики меѓу богатите и сиромашните земји. Има земји каде годишниот доход по жител не е ниту 200 долари, а има земји каде е 70 илјади долари годишно.
Секоја европска крава добива субвенција од 2,5 долари дневно, а милијарда и повеќе луѓе можат да сонуваат за 2 долари дневно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom