Намалена партиципацијата за студирање

E

emission

Гостин
Оваа одлука нема ретроактивно дејство. Тоа значи дека важи само за сите новозапишани студенти. Сите што моментално студираат 1,2,3 и апсолвентите ќе плаќаат иста цена како и досега. Значи работава за нас е к*р од овца.
Ова треба да го знаат сите и да го пренесат сите медиуми зошто е важно.Позз+
И ова ме интересира. Дали некоја одлука што нема влијание врз вас а е многу позитивна за комшијата или пријател или роднина не би ја прифатиле заради тоа што секој нема да извлече еднакво корист како некој друг? Зошто се поаѓа само од себе секогаш? Па можеби твој брат или сестра ќе има корист од таа одлука . Заради тебе дали е добро некој твој близок да не може да искористи поволност , во случај да речеме се организирате, го пренесете по медиуми и владата одлучи дека не е добра одлука и ја повлече?? Па дури и никој близок да нема корист би требало да се подржи некоја постапка ако е добра за повеќе луѓе.

Ова е апла да му умре козата на комшијата. Менталитетот на Македончето е страшна работа.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Да те прашам колку годинки имаш? Ова беше сериозно прашање... Се кладам дека немаш повеќе од 9 години, зашто во 5 одделени се изучува предмет Граѓанска култура во кои се учат основните човекови права и слободи...
Иначе живееш во Македонија, држава која има свој Устав... е ако не знаеш што е устав стварно немам време да ти објаснувам.. али доколку знаеш еве едно извадоче од тој Устав:

II. ОСНОВНИ СЛОБОДИ И ПРАВА НА ЧОВЕКОТ И ГРАЃАНИНОТ

Член 44

Секој има право на образование.

Образованието е достапно на секого под еднакви услови.
Не е убаво да го пастираш она што ти одговара само тебе :)
Еве го целиот дел:

Член 44

Секој има право на образование.

Образованието е достапно на секого под еднакви услови.

Основното образование е задолжително и бесплатно.
Единствено што е задолжително е основното, дали ќе се запишеш во средно или на факултет, е само и исклучиво твој избор.

И океј, сум за тоа да се намалат партиципациите, ама далеку од тоа дека на секој треба да му се даде шанса.
Ако имаш оцени, успех иди школувај се, државата треба да ти го обезбеди тоа. Ама ако си глуп ко ќутук, нема шо да бараш на факултет без разлика дали ти е бесплатно или 1000 евра.
Кај е логиката сите да се со факултет? Па со лопати ќе ринеме и правници, економисти, професори и да не набројувам.
Нема толкав капацитет за вработување и сите ќе почнат да бегаат по други држави.
И онака најдобрите ни бегаат.
Ама тоа е.
Ја сум за да се воведат приемни, па кој заслужува нека се школува по ниски цени.
И за сите да е исто, а не да се осеќам дикриминирано на етничка база.

Сеа поише ми се исплаќа да се отпишам и да почнам од почеток со школување, поефтино ќе ме фати. :/
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Сеа поише ми се исплаќа да се отпишам и да почнам од почеток со школување, поефтино ќе ме фати. :/
Отпишете се шо чекате ... ќе ги заебете ...
плус ќе ти ги признаат испитите ... и ќе си продолжиш :tv:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Отпишете се шо чекате ... ќе ги заебете ...
плус ќе ти ги признаат испитите ... и ќе си продолжиш :tv:
Не се признаваат кај мене на институт испитите....иначееее... :(
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Само да се надоврзам на постот на Маги...и средното сега е задолжително:smir:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Не е убаво да го пастираш она што ти одговара само тебе :)
Еве го целиот дел:

Член 44

Секој има право на образование.

Образованието е достапно на секого под еднакви услови.

Основното образование е задолжително и бесплатно.
Единствено што е задолжително е основното, дали ќе се запишеш во средно или на факултет, е само и исклучиво твој избор.
Хехехе добро забележуваш...
Ама ај да ти објаснам:
1. Не тоа што ми одговара на мене, туку тоа што беше предмет на разговор, а предмет на разговор беше ПРАВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕ...

Дали тоа што Основното образование е задолжително и бесплатно (а сега и средното:smir:) го НАМАЛУВА ПРАВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕ?
Доколку го намалуваше правото на образование тогаш можеш да речеш дека вадам реченици од контекст и дека пастирам тоа што мене ми одговара.
Am I right? :pipi:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Хехехе добро забележуваш...
Ама ај да ти објаснам:
1. Не тоа што ми одговара на мене, туку тоа што беше предмет на разговор, а предмет на разговор беше ПРАВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕ...

Дали тоа што Основното образование е задолжително и бесплатно (а сега и средното:smir:) го НАМАЛУВА ПРАВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕ?
Доколку го намалуваше правото на образование тогаш можеш да речеш дека вадам реченици од контекст и дека пастирам тоа што мене ми одговара.
Am I right? :pipi:
Нема право или неправо на образование, ако е задолжително.
Значи, детето ќе го пратиш у основно и средно или државата може да те гони, рајт?
И треба да те гони според мене, ама друга тема е тоа.
Што се однесува до факултет-сите имаат право на високо образование, но под услов да имаш успех за тоа, затоа не може а и не смее на сите да им се пружа тоа право.
Тоа ми е поентата мене.

Поедноставно : Мораш да го пратиш детето у средно, ако учи, ќе има право да се запише на факултет, ако не учи нема да го има правото, на негово место ќе се запише некој шо учел.
Koja e логиката да му пружиш можност на некој со 2ки, шо едвај изгурал низ средно и некој шо цели 4 години имал 5ки?

Океј, мене ми е мило што ги намалуваат партиципацииве, тие ученици што не можеле да си дозволат, а имале успех во средно, ќе можат сега да се школуваат.
Ама не секој.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Нема право или неправо на образование, ако е задолжително.
Значи, детето ќе го пратиш у основно и средно или државата може да те гони, рајт?
И треба да те гони според мене, ама друга тема е тоа.
Што се однесува до факултет-сите имаат право на високо образование, но под услов да имаш успех за тоа, затоа не може а и не смее на сите да им се пружа тоа право.
Тоа ми е поентата мене.

Поедноставно : Мораш да го пратиш детето у средно, ако учи, ќе има право да се запише на факултет, ако не учи нема да го има правото, на негово место ќе се запише некој шо учел.
Koja e логиката да му пружиш можност на некој со 2ки, шо едвај изгурал низ средно и некој шо цели 4 години имал 5ки?

Океј, мене ми е мило што ги намалуваат партиципацииве, тие ученици што не можеле да си дозволат, а имале успех во средно, ќе можат сега да се школуваат.
Ама не секој.
Значи дојдовме до мисандерстендинг...
Хмм... ај вака:
Поради тоа што ние коментиравме за ПРАВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕ(А МИСЛЕВМЕ НА ПРАВО ДА СЕ ЗАПИШЕШ НА ФАКУЛТЕТ) и јас го ставив тој дел од членот што одговараше на темата, и затоа го изоставив тоа за задолжително, а бидејќи ти го спомна тоа дека јас пишувам што ми одговоара јас ти реплицирав: ДАЛИ ЗАДОЛЖИТЕЛНОТО ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ ГО НАМАЛУВА ПРАВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕ(МИСЛЕВ НА ПРАВОТО ДА СЕ ЗАПИШЕ НА ФАКУЛТЕТ ЗАШТО ТОА И БЕШЕ ТЕМАТИКАТА)... тоа дека е задолжително е задолжително и државата си гони за тие што не ги запишуваат тука нема дебатирање.... значи погрешно ме свати...

И ако ги прочиташ моите постови ќе видиш дека истото јас го пишував за другар кој неможе да си го оствари ПРАВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕ само заради неможноста да го плати а не и успехот(зашто веќе беше примен во приватна квота) :smir:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
А ти пошо имаш толку ниско мислење за мајка ти да пробаш да се убиеш а?
Ндолу аргументацијата е повеќе од најглупата. Пропишано е од наредна година односно за сегашните матуранти и точка. Биди горд што и покрај овој товј однос твоите родители одлучиле да те финансираат на факултет. Уствари можеби токму поради овој донос, имаш грижа на совест па сакаш да поминат поефтино.

Ај...нема везе. Споро сфаќаш изгледа што сакав да кажам со тоа и зашто на тој начин...
Уствари споро сфаќаш се.

И да. Ке се убијам зашто ти ми кажа така. Фала. Од сега до моето самоубиство (што ке биде брзо зашто ти ми препорача) ке те викам Jiminy Cricket. Ти си мојата совест зашто знаеш најубаво јас што мислам за моите родители па и за целиот свет...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
1. WTF???
2. ПОВЕЛИ УСТАВОТ(прочитај го барем еднаш у твојот живот)
3. Во еден претходен пост реков дека се согласувам на намалувањето на цената на студирање НО НЕ И КВАЛИТЕТОТ(се надевам дека ќе средат со дотации од државата)
4. СОСЕМА СИ ВО ПРАВО... али нема кој да им објасни, т.е. уште се мали да сватат 90% од матурантите...



Член 44
Секој има право на образование.
Образованието е достапно на секого под еднакви услови. Основното образование е задолжително и бесплатно.


Шо е проблемот?
Ти брани некој да се запишеш на факс?

Ако имаш пари, запиши се.
Никој не ти загрозува никакво право.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Па дури и никој близок да нема корист би требало да се подржи некоја постапка ако е добра за повеќе луѓе.

Ова е апла да му умре козата на комшијата. Менталитетот на Македончето е страшна работа.
Незнам како новите бруцоши се повеќе од сите студенти од 2+3+4+5 +6та година.
Објасни ми молимте
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
.. да беа слаби ученици ајде да сватам али солидни ученици да бидат лишени од правото на образување...
Ми го болдираше Лука ова и еве како ми реплицираше!
Не е право. Аман не живеете во социјализам.
Член 44
Секој има право на образование.
Образованието е достапно на секого под еднакви услови. Основното образование е задолжително и бесплатно.


Шо е проблемот?
Ти брани некој да се запишеш на факс?

Ако имаш пари, запиши се.
Никој не ти загрозува никакво право.
И јас му го постирав тоа што и ти ми го постираш сеа... Не знам зашто ми реплицираш со истото што јас го кажувам... нема смисла...

И ај толку од мене на темава... :salut:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
А како, во кој смисол е зголемен квалитетот на наставата со овие пари?
И дали родителите на другите осим бруцошите имаат повеќе пари на сметка?
И дали овие држави имаат допирни точки со она што го знаеме као социјализам?
http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=3475208&postcount=103
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
А како, во кој смисол е зголемен квалитетот на наставата со овие пари?
И дали родителите на другите осим бруцошите имаат повеќе пари на сметка?
И дали овие држави имаат допирни точки со она што го знаеме као социјализам?
http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=3475208&postcount=103
Ако има држава што се приближила некогаш до комунизмот, тогаш дефинитивно тоа се Норвешка, Шведска и Данска. Ако сакаш можеме да навлеземе и подлабоко во тоа зошто можат да си дозволат бесплатно образование и високи пензии. Што се однесува до парите, како што изгледа тие и вака се едвај доволни да се одржуваат факултетите... само еден пример ќе ти дадам, на медицина немаат маски и секојдневно вдишуваат канцерогени материи со кои се премачкуваат лешеви стари уште од земјотресот... наместо учебници, добиваат CD-a со линкови од текстови на англиски. Сигурно има некој тука што е на медицина, ќе објасни подетално... Така што, се на се, не гледам како намалените средства ќе ја подобрат ситуацијата на факултетите...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ако има држава што се приближила некогаш до комунизмот, тогаш дефинитивно тоа се Норвешка, Шведска и Данска. Ако сакаш можеме да навлеземе и подлабоко во тоа зошто можат да си дозволат бесплатно образование и високи пензии. Што се однесува до парите, како што изгледа тие и вака се едвај доволни да се одржуваат факултетите... само еден пример ќе ти дадам, на медицина немаат маски и секојдневно вдишуваат канцерогени материи со кои се премачкуваат лешеви стари уште од земјотресот... наместо учебници, добиваат CD-a со линкови од текстови на англиски. Сигурно има некој тука што е на медицина, ќе објасни подетално... Така што, се на се, не гледам како намалените средства ќе ја подобрат ситуацијата на факултетите...
Прашањето ми беше како е зголемен квалитетот откако се воведе плаќањето, како зголемените средства (ваљда, со партиципацијата) ја подобриле ситуацијата, која е разликата и преку кое мерило е сето тоа измерено.
За комунизам, социјализам и транзиција...сите тие држави (и Чешка, Бугарија, Полска, Франција) или имаат помало учество или воопшто не се плаќа.
во Република Бугарија партиципација за студентите од државна квота нема, а трошоците за кофинансирање се движат меѓу 50 и 200 евра. Република Хрватска за следната академска година првпат одлучи да ги ослободи студентите од партиципација. Во рамките на ЕУ, студирањето во државна квота е бесплатно во Чешка, Данска, Финска, Норвешка, Полска, Шведска. Пониски износи на партиципација од нашите има во Франција и изнесуваат околу 165 евра и во Унгарија, каде што партиципацијата е околу 190 евра.
ЧАК НОРИС :pos2:
Стварно испаѓа дека едино тој може да напрај нешто со нашава држава (осим Брус Ли ама тој не е жив)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom