Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
35.243
Немаше никаква провокација во постот на @Шон Спенсер, убаво си праша човекот, и мене ме интересираше што ќе пишат Битолчани, не знам што се навредија толку на прашањето.
 
Член од
12 март 2022
Мислења
104
Поени од реакции
811
Мене ме интересира дали има некој инфо слика од лавови од 90 до 2002/3 или можеби бил ги гледал а немаат слика , постојат од 1992 а нигде немам ништо видено за нив пред 2005/6
Што е битно за Лавови, ти за Чкембари нема никакво инфо што се број 1, се фаќаш за непостоечка група.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.040
Поени од реакции
5.769
Немаше никаква провокација во постот на @Шон Спенсер, убаво си праша човекот, и мене ме интересираше што ќе пишат Битолчани, не знам што се навредија толку на прашањето.
Кај виде навредени? И јас и џони ете мислам објаснивме убо и со видео и со фото зошто и како.
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.603
Поени од реакции
4.628
Bidejki posledeniov period Ckembari se aktiviraa pak na temava sto e dobro edno prasanje do vas ako moze odgovor, koja e glavnata pricinata za bojkotot na forumot?Dali e poradi toa sto ima samo eden admin ,a bas toj e bivsi clen na Komiti?Ako sakate moze da se napise da se stavi i od kaj vas eden eve @ZelenoBel go imate predlozeno poveke pati neka bide toj i uste eden od druga grupa neka dadat predlog i ostanatie clenovi na formov.
Se nadevam adminot nema da mi go izbrise postot.
Pozdrav
 
Член од
2 декември 2022
Мислења
28
Поени од реакции
185
Што е битно за Лавови, ти за Чкембари нема никакво инфо што се број 1, се фаќаш за непостоечка група.
Има луѓе во битола што имаат навивачки материјали знам не сакаат да соработуваат слики се 100 години немат гајле нас нема да не има
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.693
Поени од реакции
2.284
Bidejki posledeniov period Ckembari se aktiviraa pak na temava sto e dobro edno prasanje do vas ako moze odgovor, koja e glavnata pricinata za bojkotot na forumot?Dali e poradi toa sto ima samo eden admin ,a bas toj e bivsi clen na Komiti?Ako sakate moze da se napise da se stavi i od kaj vas eden eve @ZelenoBel go imate predlozeno poveke pati neka bide toj i uste eden od druga grupa neka dadat predlog i ostanatie clenovi na formov.
Se nadevam adminot nema da mi go izbrise postot.
Pozdrav
Колку што се сеќавам кога имаше предлози за модератори имаше предложено од речиси сите НГ што имаат членови овде присутни. Ниту еден не се пријави дека сака да биде.
 
Член од
3 мај 2022
Мислења
98
Поени од реакции
793
Bidejki posledeniov period Ckembari se aktiviraa pak na temava sto e dobro edno prasanje do vas ako moze odgovor, koja e glavnata pricinata za bojkotot na forumot?Dali e poradi toa sto ima samo eden admin ,a bas toj e bivsi clen na Komiti?Ako sakate moze da se napise da se stavi i od kaj vas eden eve @ZelenoBel go imate predlozeno poveke pati neka bide toj i uste eden od druga grupa neka dadat predlog i ostanatie clenovi na formov.
Se nadevam adminot nema da mi go izbrise postot.
Pozdrav
Ќе ти одговорам од лична перспектива:
-прво, треба да има админ од кај нас обавезно.
-второ, многу наши се разочарани од простотилукот шо се шири тука, така да сега и да бојкотираме организирано или да не бојкотираме не е толку важно, никој не ги сфаќа сериозно мислењата...едноставно не вреди да се губи време на темата, иако од време на време неколку профили држат некое ниво тука и сепак понекогаш можи да се прочита нешто корисно или да има нормална дискусија
 
Член од
27 ноември 2021
Мислења
337
Поени од реакции
3.387
ОФФ ТОПИК!

Сплитски ХАЈДУК...

Најголемата приказна според мене на цел Балкан, а можда и во цела Европа!
Ваков клуб, вакви навивачи, со ваков МЕНТАЛИТЕТ немат никаде.
Светлосни години сме назад за жал...
100.000 (СТО ИЛЈАДИ) членства!
Да убо читате...
А во Македонија 1000 денари му се многу за помош на групата/клубот, ама излезен на некој Српски ќич пејач, ќе испијат 10 пива по 200 денари...

Да смениш МЕМТАЛИТЕТ на еден народ, е најтешката работа на целиов свет!
Да учиме од вистинските приказни, и да се трудиме да се мениме СИТЕ на подобро!

#Живели!
 

Attachments

Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
ОФФ ТОПИК!

Сплитски ХАЈДУК...

Најголемата приказна според мене на цел Балкан, а можда и во цела Европа!
Ваков клуб, вакви навивачи, со ваков МЕНТАЛИТЕТ немат никаде.
Светлосни години сме назад за жал...
100.000 (СТО ИЛЈАДИ) членства!
Да убо читате...
А во Македонија 1000 денари му се многу за помош на групата/клубот, ама излезен на некој Српски ќич пејач, ќе испијат 10 пива по 200 денари...

Да смениш МЕМТАЛИТЕТ на еден народ, е најтешката работа на целиов свет!
Да учиме од вистинските приказни, и да се трудиме да се мениме СИТЕ на подобро!

#Живели!
Чисто информативно членството за една година е 20€, само од членства се собира буџет од 2,000,000. Сериозна работа и должна за почит
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
"Чаршавче" на кое имаше натпис Б.М.Ч.М (битолчани, мотокари, чкембари, македонци). Грото тогашни дечки кое го направија тоа "чаршавче" беа јадрото на навивачката група долги години. "Галамата" која во претходно постираните исечоци од весници, нарекувана е пеколна, јужно американска итн... и сега ти овде се најде да судиш нешто за кое што не си дораснат дечко. Збораме за настани пред 40 години, твојот пост е само показател за вашата фрустрација спрема 1985!
p.s. Нека се јави @Saber Rider за датата која вие ја славите :) Тој ги има читано пивска конверзација фанзините, ако не се сеќава за шо зборам, ќе ви постирам подоцна.
Уште еден интересен факт, на видеото со Хајдук, сите транспаренти им се зелени, на ракомет 90% од транспарентите се зелени, на видеото од 1985 се гледа транспарент Пелистер на зелена позадина, a и БМЧМ е напишан со зелен спреј/боја, а РК Пелистер тој период па се до 2000-та беше плаво бел, а ФК Пелистер зелено бел. Иако имаме мањак на матријал од фудбалот за разлика од ракометот, постојат видео архиви од натпревари од тој период со транспаренти на ограда, сеуште немам докопано до нив, ама ќе им дојди денот.
Да, вистина е дека е измешана датата за оформување на групата. На тој ден колку што знам не ни имало натпревар со Ц.Ѕвезда. Со Црвена Ѕвезда сме победиле 3-1 на 4 јуни 1989 година.

Некој некогаш напишал таков текст и останала грешката за датумот што беше објавено и во нашиот фанзин. Како се прави нова страна, се копира статијата што е ТОТАЛНО ПОГРЕШНО.
Вистината е дека тие години се формирало поорганизирано навивачко движење, веројатно со почеток во 1987 година, ама датумот на кој се слави е погрешен.

Не можам да зборувам за нешто што се случувало кога не сум бил роден, али де факто навивање на западна трибина во делумно организирана форма имало уште во 70-тите.
Кога прв пат се извадило знамето на Комити, не можам да кажам, нека каже некој постар. По мене навистина почнало организирано навивање под име Комити во таа сезона кога се освоила титулата, НО ОФИЦИЈАЛНАТА ДАТА ВО СТАТИЈАТА КОЈА КРУЖИ ЗА СЕКОЈ РОДЕНДЕН Е ПОГРЕШНА.

Уште една грешка која се има провлече о низ годините е промената на химната од некои дудуци воџи што ја пееја погрешно.

Права верзија на втора строфа:
Црвено црна КРВ ВО МЕНЕ,
црвено црна е за тебе,
црвено црна ќе се ЛЕЕ,
за тебе наш Вардаре.

Изместена низ годините:
Црвено црна е во мене,
црвено црна е за тебе,
црвено црна ќе се вее,
за тебе наш Вардаре.


Околу вас, мене не ми е дискутабилно дека таа 1985 сте навивале на ракомет со име БМЧМ, ама тоа немало континуитет до 90-тите. И на наша трибина имало најразни знамиња од типот вардарци и слично уште многу порано и низ цела Југославија, ама никој тоа не си го брои за основањето на групата.
 
Член од
27 ноември 2021
Мислења
337
Поени од реакции
3.387
Чисто информативно членството за една година е 20€, само од членства се собира буџет од 2,000,000. Сериозна работа и должна за почит
Плус ево ти цени за сезонски карти!
Ова од 100.000 претплати е само еден дел, а во пари му идат 2 милиони евра, рачунај колку долгов шо му е на ФК Вардар, да си го исплатат навивачиве сами...
И рачунај сега колку пари влегвет во Хајдук од сезонскиве, а скоро сите сезонски или 90% се веќе продаени, а Пољуд во капацитет е колку Градски во Скопје.
Е ова е тој МЕМТАЛИТЕТ за кој пишав погоре...
 

Attachments

Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.256
Поени од реакции
7.951
На трибините победникот е веќе јасен :D
Значи не сум гомнојадец, ама зошто побогуууу? :D

Прегледај го приврзокот 392403
Правиш напори да ти гостуваат и на крај ти враќаат со вакви мајмунски работи, е затоа не заслужуваме подобра навивачка сцена, егото до плафон, почитта на нула.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.040
Поени од реакции
5.769
Околу вас, мене не ми е дискутабилно дека таа 1985 сте навивале на ракомет со име БМЧМ, ама тоа немало континуитет до 90-тите. И на наша трибина имало најразни знамиња од типот вардарци и слично уште многу порано и низ цела Југославија, ама никој тоа не си го брои за основањето на групата.
Другар, самиот знајш дека Чкембари имаат целосно лигитимно право да си ја присвојат датата на која се појавиле со знаме каде го содржи зборот Чкембари. Биле 20-тина буса навивачи на првата утакмица, ние не велиме дека 20 буса биле Чкембари. Но јадрото, кое тогаш ја основало групата биле со посебен транс. Па за наредна друг транспарент итн... Се сомневаш на континуитетот, од 85-та до 90-та. Па од 85-та до 90-та како и шо напоменав претходно, во тие 5 години Пелистер на 2 пати се борел за шампионска титула, играл куп финале, имал европски натпревари и тоа за прв пат во македонскиот ракомет. Има видеа, има пишани статии од кои дел и објавив каде се зборува за поддршката од трибините. На видеото од натпреварот со Хајдук(на кој Чкембари бојкотираа патем) на почетокот кога се местeа транспаренти, се гледа добро колку знамиња се носат, значи не се од тој натпревар, делот од трибината веќе им е одбележан, се знае кој кај седи. Сакам да кажам и со фудбалот имало континуитет. Нејсе, чесно е за датата што ја призна вашата грешка, но нашата дата постои, со доказ. А дали вие ја "признавате" е најмалку важно. Нас не ни игра улога и да сте 88-ма или 89-та, а да се прикажувате ко 87-ма. Тоа е ваша вистина или лага која вие си ја славите, нас ни е битно, нашата приказна да е издржана.

Како чоек, кој сум "опседнат" со архивирање, и поборник за вистината во групата (многу митови, многу пати кажана лага станува вистина) тврдам дека секаде има искривена вистина. Затоа, не верувајќи 100% во ниедна слушната приказна, кажана од секој на свој начин, саати сум поминал во истражувања. Затоа сум се стекнал и со многу ваши матријали во текот на годините.

Ајде да не е само на празно, па малку и инфо за сите. Првиот натпревар на Пелистер и Вардар е одигран 16.09.1990, за прв пат после 34 години. Се отепав од барање матријали за како било пред 34 години т.е. 1956, но не успеав да најдам. Во продолжение и видео и извештај како било првото дерби.

IMG_20220801_114838.jpg
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom