Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
23.08.2008 Вардар-Пелистер
Ова е утакмица која можеби и не е толку запаметена, али мене ми остана во меморијата. Ова сезона е веднаш по таа која што се пласиравме во куп на Уефа, односно месец дена после Пелистер-Апоел. Во тие месец дена доживеавме во клубот крах. Пола играчи заминаа, спонзорите исто, управата исто, некоја стандарт приказна за нас. Во новата сезона, второ/трето коло ни идеше гостување во Скопје против Вардар. Од целосна еуфорија, 800 чкембари во скопје против апоел, до целосно разочарување во клубот. Се собравме 2 буса, солидна екипа, и тргнавме за Скопје. Имавме една фора то време, на било која утакмица во скопје стално се наоѓаше по некој шо го вадеше ку..т :D
Влегваме на исток, со нас носевме можи 10 знамиња, ги редиме низ цела трибина,и во меѓувреме еден од кај нас ја вади пајпата :).Рипат џандарите го апсат, ние во знак на револт оти не сакаа да го пуштат, запаливме некоја маица комити со на шо ја имавме, втерен фрливме бакла и то време како и по обичај, не знам оти, втерен летнаја и два тапани шо имавме. Гледаме нема абер да го пуштат другарот, одлучваме да ја напуштиме трибината. Некој од редарите тука нешто пробаа да одлучуват шо како па беа нападнати. Се повлекоја редарите и замина на вратата кај шо беше излезот. А полицијата цело време седи на страна. Одиме на капија, собрани 10/20 редари демек силаа имаа земено, и настана јака тепачка, буквално на двајца им беше скршена главата. Полицијата тогаш интервенираше, ама толку крвнички шо двајца од кај нас на раце ги износивме. Во цела мешаница сите знамиња ни останаа на трибини, среќа имавме шо 2/3ца беа поразумни, додека беше хаосот на врата тие ги береа знамињата, а беа многу. Е тие дечки шо останаа јадоја ќотек колку за два буса. Среќа таа утакмица шо не заврши со кривични туку имавме само прекршочни пресуди. Еве и некое сличе
Овде официјално уште не бевте со Лозари братски групи ама идаја со вас , поправиме ако грешам ? :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.694
Два клипа произлегоа од утакмицава. Едниот е Чкембари тепани ко магариња (одмазда затоа што две години претходно Чкембари објавија сличен клип кога не размаваа џандарите во Битола :D), а вториот мислам дека исто е од утакмицава (не знам дали го има уште на нет), П**б**ло му го ИЗВАЈ КУРО НА КОМИТИТЕ :D

Тогаш Труфун влезе во Вардар, ветуваше брда и долини. Првите три кола игравме дома, со Пелистер, Победа и Ренова.
Се врати публиката на Градски, Трифун делеше знаменца Вардар на јужна, низ населба сите за тоа збореа. Им го лапнавме скоро цел состав на Работнички, се задржаа уште неколку, а играчите на Брацо заминаа во Работнички.
Ние во тој период се вративме на трибина после скоро цела сезона бојкотирање (претходната сезона навивавме последните кола со Ренова и Пелистер (на крај на април за Велигден, 1-3 не згази Миранда, кога едно дете го гаѓаше фудбалот за да не влезе шутот во празната мрежа) и со Ѓорче последно коло кога бевме 30 луѓе и се спречкавме со Лавови).
Имавме членски СО СЛИКИ и едни од најубавите шалови Комити со келтскиот крст, како и бели маици со крст на левиот дел кој на спојувањето (кај срцето) имаше знакче Вардар.
Мајка ми ми ја фрлила маицата пред година дена, на чистење на куќата. Долго време муабет не правевме после тоа, прекриво ми беше, иако беше цела избледена.
УКБ беа тогаш најбројни на трибина, а се формираа и The Club, додека Чентовци беа деца во подем, тукушто формирани.
Бевме еден куп млади меѓу 14-20 години, сум пишувал порано, сме се организирале по смс, имавме акции за шкртање, дружби, обиди за навивање на кошарка итн.

И со Победа и со Пелистер бевме во топ бројка на тие натпревари. Вардар тепаше лаганица со 3-0 и во двете утакмици, ама после инцидентот со Ренова, па заминувањето на Ратко Достаниќ ради признавањето на Косово и финансиските проблеми на Трифун, си еба мајката све.
На утакмицата со Пелистер имавме најколоритна трибина со милион знамиња. И легендарното Комити Аеродром (црвено бело знаме) кое си го носеше еден дечко кој доаѓаше со уште неколку луѓе кои потоа одбраа да бидат дел од ФА и прекинаа со доаѓање на запад. Сум пишувал и порано, само фацата му ја памтам, ни име ми текнува, ни ништо. На трибина имаше кореографија со балони, димни во сите бои итн.
На претходната утакмица имаше кукла на надувување со дрес Пелистер и парола во стил ДОДЕКА ВИЕ РАБОТИТЕ НА НИВА, НИЕ ВИ ГИ ЕБЕМЕ СЕСТРИТЕ. Ужасни песни се пееја тој период, вклучувајќи ја преработкана Битола беше град, сега е гробница, срушени куќи до темели и илјада мртви Чкембари, која грмеше на гостување :D

Наредната со Ренова беше фешта. Вадење парола Идризи педер и палење албанско знаме (човекот што го донесе беше рандом Чаирчанец. Ренова дава гол, стануваат нивната управа да слават, пола запад скока на јужна преку ограда, кој забодел јајва на шилците, кој испил пендреци. Во главна улога Ж**е пошто мислеше дека татко му го тепаат на јужна. Бркање од трибина на раководството нивно, кое пред стадион извадија пиштоли и ги вперија накај нас, па им влетаа алфи и ги легнаа на колите. Битката продолжи по улиците, ем каменување со полиција, ем напади на рандом браќа. Се сеќавам еден бегаше со голф и со камен му го скршив задното стакло, друг му влета со нога низ прозор, ќе не испогазеше сите.
После овој натпревар, во мала бројка, без да кажат на другите, карпошанскиве подгрупи отидоа да се пресметаат со Шверцери кои тоа време гостуваа на Локомотива (останатите немавме поим). Шверцери беа побројни и го одбија нападот, па во контрата истепаа еден постар член. Одмаздата стигна после некој месец кога ни им ја удривме најаката контра во Гази баба, на собир кај Континентал пред ракомет со Металург. Тоа што беше, провокација од нив од страната на општината, скокање преку жардињери, трчање преку булевар, бркање по улици, претходно шкртање натписи и каменувања од двете страни, цела единица алфи беше мобилизирана за минута. За враќање не носеа низ цела Керамидница, не ни даваа да мрднеме, дома во 1 и пол вечерта стигнав. Цел ден лудории, сум пишувал за тоа и порано, влегување на трибина од влезот на Пирати насилно, легендарниот гол на Макалоски во последна секунда за нерешено, 100 степени во сала.
Испивме казна на фудбал и наредна со Турново не не пуштија на стадион, па се навиваше од еден ќош на север-исток кои се градеа тогаш. После беше гостувањето во Ѓорче во кое одевме со бусови од Фонтана :D Таму пораз на терен, каменување по улиците, кркљанац на трибина и јако навивање.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.891
а вториот мислам дека исто е од утакмицава (не знам дали го има уште на нет), П**б**ло му го ИЗВАЈ КУРО НА КОМИТИТЕ :D
Клипот е од утакмицата во Битола, секако дека го има, најлегендарно видео е :D
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.147
Поени од реакции
35.195
Имаше уште едно видео напишано баш вака како што го пишал Сајбер, на источна трибина Питбуло качен на оградата со гол газ. :pos:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.891
Иначе сезоната со Ратко Достаниќ ми е една од омилените. Никад нема да го преболам затоа што мислам дека најубавата игра ја игравме тоа време. Секоја утакмица ја зимавме со по 3-4 брцнати голчиња, бар он дур беше тука пред се да отиде у курац. Таа сезона и К**о ако не се лажам задња му беше и го добивме С****o. Имаше интересни навивања во Ѓорче и со Тетекс.


 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.038
Поени од реакции
5.764
Овде официјално уште не бевте со Лозари братски групи ама идаја со вас , поправиме ако грешам ? :)
Датум или утакмица како официјална, на пр. од денес сме браќа нема. Како шо сум пишал и претходно, кавадарчани со знаме имало од секогаш на наша трибина. Едно од првите заеднички навивања со реквизити на Чкембари и Лозари е во 1998 на кошарка помеѓу Тиквеш и Годел. Истата година Чкембари гостуват 4 буса во Ѓорче, и тоа е прво гостување на Лозари со Чкембари. Тогаш се почетоците на мирење и зближување на навивачките групи. После тоа како шо идат утакмиците сме се подржувале едни со други често пати. Има еден лик, легенда во Лозари, кој мислам е најзаслужен за задржувањето на братството. Лозари иделе и по 50/60 со нас, но на периоди 2000-тите кога и тие имаа криза во групата, биле по 2-3ца. Т..и бил секаде со неговото плаво бело знаме со детелини, Кавадарци.
@Комита Ултрас Ако се стрижевме тогаш, петок сабота шо ќе пеглавме :D
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.694
Таа со Тетекс е од наредната сезона :D
Имаше интересни две гостувања во Битола и едно во Прилеп со тепачка со полиција, откако некој фрли бакља на терен. Вардар даде гол од пенал, ја фрли некој бакљата, судијата го поништи пеналот и го пренови, па утнавме и заврши 0-0.
Тука беше и слулајот Стража и гостувањето во Железара со корео против Трифун. Беше нацртан на бел најлон мислам и цела трибина КЕЊКАВМЕ ко да плачеме, затоа што кукаше по медиуми дека сме го напаѓале, па скандиравме ПЛАСТИКМЕН оди си, како и Трифун мал, Трифун мал, дојди ти на жур...
Тогаш имаше стандардна провокација од Шверцери од брдото и брканица низ парк шумата.
Во втора полусезона игравме со помлади играчи и имавме многу подобри резултати. Дино Најдоски беше бум, газеше со 16 години.
Прв пат ги тепавме Работнички после сто години, се сеќавам за вториот гол клизнав на колена на стариот запад од среќа.
Ја лапнавме титулата во ракомет со легендарните пресметки во Борис Трајковски, со кортео по Илинденска. Носевме колешки од факс на неутрална, ИГРА МАГИЧНО беше бум, се пееше на часови цело време :D

Имав колега битолчанец, играше ракомет за младите категории на Пелистер. Со девојка му одеа по утакмици .
Се спречкавме со Пирати и овие фрлајќи по нас, го стегнаа него со камен, па сите наредни утакмици навиваше за Вардар :D
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
23.08.2008 Вардар-Пелистер
Ова е утакмица која можеби и не е толку запаметена, али мене ми остана во меморијата. Ова сезона е веднаш по таа која што се пласиравме во куп на Уефа, односно месец дена после Пелистер-Апоел. Во тие месец дена доживеавме во клубот крах. Пола играчи заминаа, спонзорите исто, управата исто, некоја стандарт приказна за нас. Во новата сезона, второ/трето коло ни идеше гостување во Скопје против Вардар. Од целосна еуфорија, 800 чкембари во скопје против апоел, до целосно разочарување во клубот. Се собравме 2 буса, солидна екипа, и тргнавме за Скопје. Имавме една фора то време, на било која утакмица во скопје стално се наоѓаше по некој шо го вадеше ку..т :D
Влегваме на исток, со нас носевме можи 10 знамиња, ги редиме низ цела трибина,и во меѓувреме еден од кај нас ја вади пајпата :).Рипат џандарите го апсат, ние во знак на револт оти не сакаа да го пуштат, запаливме некоја маица комити со на шо ја имавме, втерен фрливме бакла и то време како и по обичај, не знам оти, втерен летнаја и два тапани шо имавме. Гледаме нема абер да го пуштат другарот, одлучваме да ја напуштиме трибината. Некој од редарите тука нешто пробаа да одлучуват шо како па беа нападнати. Се повлекоја редарите и замина на вратата кај шо беше излезот. А полицијата цело време седи на страна. Одиме на капија, собрани 10/20 редари демек силаа имаа земено, и настана јака тепачка, буквално на двајца им беше скршена главата. Полицијата тогаш интервенираше, ама толку крвнички шо двајца од кај нас на раце ги износивме. Во цела мешаница сите знамиња ни останаа на трибини, среќа имавме шо 2/3ца беа поразумни, додека беше хаосот на врата тие ги береа знамињата, а беа многу. Е тие дечки шо останаа јадоја ќотек колку за два буса. Среќа таа утакмица шо не заврши со кривични туку имавме само прекршочни пресуди. Еве и некое сличе
Сега гледам и се присетив на утакмицата.Најако од се ми е Кавадаро како кулира со цигарче и оптегнат а над глата тепачки бакли туркајнци хаха
 
Член од
5 ноември 2022
Мислења
40
Поени од реакции
240
23.08.2008 Вардар-Пелистер
Ова е утакмица која можеби и не е толку запаметена, али мене ми остана во меморијата. Ова сезона е веднаш по таа која што се пласиравме во куп на Уефа, односно месец дена после Пелистер-Апоел. Во тие месец дена доживеавме во клубот крах. Пола играчи заминаа, спонзорите исто, управата исто, некоја стандарт приказна за нас. Во новата сезона, второ/трето коло ни идеше гостување во Скопје против Вардар. Од целосна еуфорија, 800 чкембари во скопје против апоел, до целосно разочарување во клубот. Се собравме 2 буса, солидна екипа, и тргнавме за Скопје. Имавме една фора то време, на било која утакмица во скопје стално се наоѓаше по некој шо го вадеше ку..т :D
Влегваме на исток, со нас носевме можи 10 знамиња, ги редиме низ цела трибина,и во меѓувреме еден од кај нас ја вади пајпата :).Рипат џандарите го апсат, ние во знак на револт оти не сакаа да го пуштат, запаливме некоја маица комити со на шо ја имавме, втерен фрливме бакла и то време како и по обичај, не знам оти, втерен летнаја и два тапани шо имавме. Гледаме нема абер да го пуштат другарот, одлучваме да ја напуштиме трибината. Некој од редарите тука нешто пробаа да одлучуват шо како па беа нападнати. Се повлекоја редарите и замина на вратата кај шо беше излезот. А полицијата цело време седи на страна. Одиме на капија, собрани 10/20 редари демек силаа имаа земено, и настана јака тепачка, буквално на двајца им беше скршена главата. Полицијата тогаш интервенираше, ама толку крвнички шо двајца од кај нас на раце ги износивме. Во цела мешаница сите знамиња ни останаа на трибини, среќа имавме шо 2/3ца беа поразумни, додека беше хаосот на врата тие ги береа знамињата, а беа многу. Е тие дечки шо останаа јадоја ќотек колку за два буса. Среќа таа утакмица шо не заврши со кривични туку имавме само прекршочни пресуди. Еве и некое сличе
od ova ima video klip na youtube sniman od juzna pod naslovot "ckembari tepani ko magarinja". Edna zenska go noseshe na race eden mladic krvav vo facata posocuvajki na ebr shto mu napravile
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.212
Поени од реакции
4.952
Сликиве монтажа се гарант, нема теорија Чкембари волку коса да имаат :D
Не драпај и ти :D
Овде тинејџерски години кај грото, врие крвта, адреналин на максимум, дел имаше и постари со скинерски стил, екипа за мерак...

п.с. Уба атмосфера има за дербито, вака беше и за гостувањето во Скопје за ракометот каде ојдовме супер бројка со уба мобилизација. Се надевам и во Сабота ќе бидиме 600+ и исполнет цел коп.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
25
Поени од реакции
25
Ги оставивме со маици од една подгрупа, за пола саат ни јавија дека ги начекале Чкембари, ги соблекле во паркот.
2ca decki bea zalutani kaj ou kole kaninski, nie 3ca begavme od na utakmica obleceni casual tie mavkaja za da prasat kako da si begat, taka gi vidovme, zemeni majcite i se nafatija i mob da ni dat i pari za da mu kazime kako da si zaminat. Ednata maicka bese no fear nesto, drugata ne mi teknuva
Се надевам и во Сабота ќе бидиме 600+ и исполнет цел коп.
5000 tribinata deleno so 4 ednakvi dela = 1250 to so stolcina, znaci bez stolcina beri poke, taka da to so 600 i ispolnet kop ne ti drzi
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
1.043
Поени од реакции
2.713
E вака, да му е мерак на човек да отвори форум да прочита убави работи, а не ко вчера нервози без везе.

Тој период имавме две добри гостувања во Битола со по 6-7 автобуси.
Не ми текнува сеа дали 2008 или 2009 беше, акција на чкембари, пред влезот од трибината истуриле кофи со гомна (маму ви ебам сељачка :tapp::tapp::tapp:).
Ко што беше врнежливо се изнамешало со кал се, се изнацапавме у гомна, смрди корне, не се дише, па нема кај да се исчистиш, катастрофа. Али добра акција у секој случај :ROFLMAO:.

Навивање од двете страни се знае 90% контра, 10% за својот клуб. Скандирања глупи, за 63-та, за Тат и слични. Се надевам во сабота дека ќе биде обратно и дека конечно ќе се искоренат тие сељачки скандирања.

За мене тогаш како копиљ интересно ми беше дека ми дадоа да снимам/фотографирам за групата, па доле у терен од чкембари провоцираат, дојди ваму ако си од Комити, вака така, па полиција после 5 минути те враќа на трибина. После утакмица картичката со материјали ќе му ја однесеш на Лебарот, па он ќе спреми видео извештај. Па видеото ќе го чекаш со денови додека излезе.

Еве и видеа од тие натпревари




П.С Еве ви го видеото што го баравте


П.П.С Одличен квалитет на видеа :icon_lol:
 
Член од
23 април 2022
Мислења
244
Поени од реакции
1.114
Дали легендарното улетување на Комити на исток (Комитска чкембе чорба) е кога Маци Гробар нокаутира некого од Чкембари, све мислам дека беше или Флоре или Хонда, така ми има останато во сеќавање?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom